Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600

Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: isaias1983 στις 18/02/2013 11:55 μμ.

Καλησπερα στη παρεα!
Μολις γραφτηκα,εχω διαβασει αρκετα θεματα αλλα δεν βρηκα την απαντηση σε αυτο που ψαχνω...Για να μην μακρυγορω ακουστε πως εχουν τα πραγματα!
Μου εκλεψαν το μπουφαν μηχανης που ειχα προχθες το βραδυ.Ηταν ενα colori bryan,αυτο:
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=451&id=1&sub=90
Το ειχα 8 χρονια,ειναι το πρωτο μπουφαν που ειχα παρει και μπορω να πω οτι ηταν πολυ αξιολογο...Σημερα βγηκα στη γυρα για αγορα καινουριου μπουφαν.
Ειμαι 1.85 και 85 κιλα.Αυτο που θελω να μαθω ειναι τι νουμερο χρειαζομαι.
Το colori ηταν no52 αλλα μου ηταν παρα πολυ στενο.Δεν μπορουσα να φορεσω φουτερ η ενα μαλλινο απο μεσα.Επισης να πω οτι τελευταια το φορουσα χωρις την επενδυση και την πλατη προστασιας γιατι αλλιως δεν μου εκλεινε με τπτ...
Πηγα σημερα σε διαφορα μαγαζια.Το budget μου ηταν το πολυ 200 ευρω....Αλλα ειδα ενα spidi που ηταν σε προσφορα μου ειπαν στα 270.Ειναι αυτο:
http://www.spidi.com/eu/eu_en/leather-motorcycle-jackets/gara-leather.html
Μου αρεσε τοσο πολυ που ισως και να υπερβω τα 200 και να το παρω.Το προβλημα ειναι οτι ηταν no54 και μου φανηκε μικρο κ αυτο.Να σημειωσω οτι δεν ειχε πλατη,φορουσα φανελακι και φουτερ απο πανω και μετα το spidi.Ο πωλητης μου ειπε οτι ειναι τελειο πανω μου και οτι δεν χρειαζομαι μεγαλυτερο.Απλα με αγχωνει λιγο οταν μου ειναι στενο,χερω οτι πρεπει να φοριουνται στενα αλλα ποσο?Αν παρω 3-4 κιλα δλδ μετα ειναι αχρηστο?
Στα μανικια και στους ομους ηταν τελειο.Οποτε σας ρωταω ποσο στενο θα πρεπει να ειναι ενα δερματινο jacket???Οπως ειπα και πριν ειμαι 1.85 και 85 κιλα.Normal σωμα με λιγο κοιλιτσα λογω του οτι ειμαι αγυμναστος.Να εμπιστευτω τον πωλητη και να το αγορασω?
Αν δεν παρω αυτο θα παω σε κατι φτηνο μετα που βρηκα στο toofast τα agpvpro4 η τα arai.
Τα ειδα και μου φανηκαν αρκετα καλα για τα λεφτα τους παντα.Δεν θελω να παω σε κατι που κανει 200 ευρω γιατι μετα θα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν πηρα το spidi...
Περιμενω τις αποψεις οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι εχω κρατημενο το spidi μεχρι αυριο το βραδυ.Ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!
Ησαιας

Y.S:Μετρηθηκα λιγακι για να δωσω παραπανω πληροφοριες.Μεγεθος θωρακα 109εκατοστα και μεση 103 εκατοστα.!1.85 και 85 κιλα οπως προειπα.Τη μεση την μετρησα στην κοιλιτσα γιατι οπως ειπα εχω λιγη...

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: PTiger800 στις 19/02/2013 9:46 πμ.

Θα σου πρότεινα, αφού μετρήθηκες, να μπεις σε κάποιο εμπορικό site (π.χ.www.fc-moto.de) ή σε κάποιο site εταιρίας και να δεις τι προτείνουν αυτοί στα size charts. Ειδικά στις εταιρίες που σε ενδιαφέρουν. Πιστεύω όμως ότι θα μπερδευτείς.

Κατά χοντροειδέστατη εκτίμηση ακούγεσαι για 54 (εγώ 1.81-79kg είμαι στο 52-54, αναλόγως γραμμής).
Επίσης γενικά, τα μπουφάν μηχανής φοριούνται εφαρμοστά. Πρόσεξε, όχι να πρέπει να ρουφηχτείς για να κλείσει το φερμουάρ, αλλά να μην είναι και εντελώς χαχόλικο.

Δοκίμασες να ανεβείς στη μηχανή σου με το μπουφάν φορεμένο; Μπορείς να κουνηθείς;
Βάλ' του και μία πλάτη να δεις τι γίνεται. Ειδικά αν σκοπεύεις να βάλεις καμία σκληρή.
Δυστυχώς, όσο και να μετρηθείς, η άνεση και η εφαρμογή θα είναι πάντα υποκειμενικό μέγεθος και πρέπει να το βρεις ο ίδιος. Τον πωλητή άκου τον, αλλά μέχρι εκεί. Αποφάσισε μόνος σου.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: isaias1983 στις 19/02/2013 11:09 πμ.

Καλημερα και ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση...
Το θεμα ειναι οτι εχω 109cm chest κ μεση που φτανει και 105cm αν ειμαι φουσκωμενος...Στα charts ολων των εταιριων δεν γραφει πουθενα για την μεση στα jacket...Μονο chest γραφει..Σε ξενα forums που διαβασα απο οτι καταλαβα το νουμερο μου για το chest ειναι 52-54 αλλα για την μεση 58-60...Φταιει ο σωματοτυπος μου μαλλον...Ολο το σωμα μου ειναι κανονικο αλλα η κοιλια μου προεξεχει πολυ...
Το 54 μου ηταν τελειο οπως ειπα σε ωμους και χερια αλλα στην μεση σαν κορσες...θελω να βαλω κινητο κ κλειδια στην τσεπη και δεν θα χωρανε...Εχω απελπιστει τωρα που τα σκεφτομαι...Μαρεσε τοσο πολυ το spidi που ισως το παρω και μετα διαπιστωσω οτι μου ειναι στενο... Μηπως να κοιταξω για υφασματινα μπουφαν τελικα γιατι να παρω δερματινο και να με κοροιδευουν δεν μου αρεσει πολυ η ιδεα...Οχι μονο για τους αλλους αλλα και για τον εαυτο μου...

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: galileos στις 19/02/2013 11:22 πμ.

Πήγαινε σε όσα περισσότερα μαγαζιά και αντιπροσωπείες ενδυμάτων μπορείς φόρεσε όσα περισσότερα μπορείς και αν είναι δυνατόν καβάλησε και την μηχανή σου με αυτά και τότε αποφασίζεις.

Πάντως τα 200 ευρώ δεν θα πρέπει να σε περιορίζουν καθώς το μπουφάν αλλά και ο υπόλοιπος εξοπλισμός σε προστατεύουν από τις άσχημες καιρικές συνθήκες (κρύο, βροχή, ζέστη) αλλά και λειτουργούν ανασταλτικά όσο αφορά τραυματισμούς από ενδεχόμενη πτώση.

Το καλό μπουφάν είναι αυτό που θα σου ταιριάξει απόλυτα στο σώμα και θα σου επιτρέπει να έχεις ελευθερία κινήσεων.

Τέλος, αναφορικά με τα κιλά που μπορεί να πάρεις ... να έχεις στο μυαλό σου ότι αν πάρεις εύκολα μπορείς και πολύ έυκολα να χάσεις ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/02/2013 11:28 πμ.

isaias1983"[...]..Ολο το σωμα μου ειναι κανονικο αλλα η κοιλια μου προεξεχει πολυ..."


Αλλιως μας τα έγραψες στο moto.gr για την κοιλια...


isaias1983"θελω να βαλω κινητο κ κλειδια στην τσεπη και δεν θα χωρανε...[...]"


Κούκλε, δερματινο σουπερσπορτ μπουφαν και πραγματα στις τσεπες δεν πολυταιριαζουν. Δεν εχουν βγει τυχαια τα τσαντακια μηρου

Επίσης, μη μας γραφεις τις διαστάσεις σου. Εκτος εαν κανενας απο εμας ειναι μοδιστρα, δε βοηθάνε. Το οτι οι εταιριες δεν εχουν νουμερα μεσης στα size charts κατι πρέπει να σου λέει.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: isaias1983 στις 19/02/2013 11:50 πμ.

Συμφωνω για τα χρηματα αλλα δυστυχως δεν υαπρχουν αλλα αυτη την εποχη...και τα 200 που λεω ειναι υεπρβαση...Πηγα σε πολλα μαγαζια χθες αλλα δεν δοκιμασα δερματινα γιατι ολα τα καλα ηταν ακριβα...Δοκιμασα μονο το spidi που μου το εδινε στα 270 και δεν ειχε νουμερο μεγαλυτερο απο 54...Οσο για τα κιλα δυστυχως δεν γυμναζομαι και ειναι ολα στην κοιλια...Το spidi εκτος του οτι φαινοταν λιγο στην κοιλια σε ολο το αλλο σωμα ηταν τελειο....
Και στο moto.gr τα ιδια λεω για την κοιλια μου ρε παιδια.Αγυμναστος ειμαι οχι υπερβαρος...

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/02/2013 11:56 πμ.

isaias1983"Και στο moto.gr τα ιδια λεω για την κοιλια μου ρε παιδια.Αγυμναστος ειμαι οχι υπερβαρος... "


Μπα?

[QUOTE=isaias1983;2288720][...]Τη μεση την μετρησα στην κοιλιτσα γιατι οπως ειπα εχω λιγη...[/QUOTE]



Παντως, καλυτερα να σε σφιγγει στην κοιλια, παρα να κουνιεται στους ωμους και σε μια πτωση (μακρια απο εμας) να μη δουλεψει.

Διατροφη, τρεξιμο, κοιλιακοι. Παντως τα 1.85 και 85 κιλα ειναι θεωρητικα το ιδανικο νουμερο...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: isaias1983 στις 19/02/2013 1:20 μμ.

Αυτο εννοουσα με το λιγο!!!
Ειναι ιδανικο για καποιον που κινειται και λιγο!Και δεν πινει και αρκετα οπως εγω....
Διατροφη κλπ ειναι για τους νεους...Εγω γερασα,παταω τα 30 σε λιγο καιρο...
Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως.Το πιο σημαντικο για μενα ειναι να μαθω ποσο στενο πρεπει να φοριεται ενα δερματινο jacket.Αν θα με σφιγγει στην μεση,αν θα εχει λιγο κενο στην κοιλια,αν πρεπει να χωρανε τα χερια μου στις τσεπες...Αλλιως γιατι εχει τις ρημαδες τις τσεπες και με αγχωνουν που δεν χωρανε τα πραγματα???

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/02/2013 1:23 μμ.

Τι δουλειά έχουν τα χέρια στις τσέπες σε μπουφάν μηχανής; Στα δερμάτινα οι τσέπες ειναι για να βάλεις το κλειδί ΑΦΟΥ κατεβεις.

Ενα δερμάτινο μπουφάν πρέπει να φοριεται στενό, ώστε να μην κινούνται οι προστασίες που έχει.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: isaias1983 στις 19/02/2013 1:30 μμ.

Αυτο ισχυει και στα υφασματινα?γιατι οπως ειπα το dainese avro d-dry που δοκιμασα μου φανηκε πολυ ανετο και ευρυχωρο σε σχεση με το spidi.Τα κλειδια μου ειναι μαζι με τα κλειδια του σπιτιου σε μπρελοκ!Οποτε δεν χωρανε ευκολα!
Ισως πρεπει να αλλαξω αρκετα πραγματα για να συμβιωσω με ενα δερματινο jacket τελικα!Τα χερια τα βαζω στις τσεπες αν κατεβω απο την μηχανη και κανει κρυο!!Επισης μεχρι τωρα να πω οτι φορουσα κασκολ το οποιο προσπαθουσα να χωρεσω μετα απο το δερματινο Colori μου...Και βεβαια ποτε δεν εκλεινε μεχρι πανω το μπουφαν...

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/02/2013 1:35 μμ.

isaias1983"Αυτο ισχυει και στα υφασματινα?γιατι οπως ειπα το dainese avro d-dry που δοκιμασα μου φανηκε πολυ ανετο και ευρυχωρο σε σχεση με το spidi.Τα κλειδια μου ειναι μαζι με τα κλειδια του σπιτιου σε μπρελοκ!Οποτε δεν χωρανε ευκολα!
Ισως πρεπει να αλλαξω αρκετα πραγματα για να συμβιωσω με ενα δερματινο jacket τελικα!Τα χερια τα βαζω στις τσεπες αν κατεβω απο την μηχανη και κανει κρυο!!Επισης μεχρι τωρα να πω οτι φορουσα κασκολ το οποιο προσπαθουσα να χωρεσω μετα απο το δερματινο Colori μου...Και βεβαια ποτε δεν εκλεινε μεχρι πανω το μπουφαν..."


Αλλο πράγμα οι κορντουρες, άλλο το δέρμα. Αλλη χρησιμότητα, άλλη χρήση.

Γάντια δε φοράς;

Το κασκόλ το ξεχνάς φυσικά. Μπάφ η μπαλακλαβα.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: isaias1983 στις 19/02/2013 1:43 μμ.

οκ!Φοραω γαντια αλλα μονω οταν οδηγω.Θα παω απογευματακι μαζι με μια κοπελα για ενα εχω και καποιον αλλο μαζι μου να μου πει την γνωμη του....Γιατι εμενα οπως ειπα μαρεσει πολυ το δερματινο και ισως να μην καταλαβαινω οτι δεν μου παει στην τελικη...

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: isaias1983 στις 19/02/2013 1:44 μμ.

οκ!Φοραω γαντια αλλα μονω οταν οδηγω.Θα παω απογευματακι μαζι με μια κοπελα για ενα εχω και καποιον αλλο μαζι μου να μου πει την γνωμη του....Γιατι εμενα οπως ειπα μαρεσει πολυ το δερματινο και ισως να μην καταλαβαινω οτι δεν μου παει στην τελικη...

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: kyrkyriakos στις 19/02/2013 6:36 μμ.

Έτσι όπως μας τα λες ,μάλλον λάθος μπουφάν διάλεξες....
Αυτό που μας έδειξες είναι σπορ μπουφάν για ανάλογη χρήση
Εσύ θέλεις ένα μπουφάν το οποίο ναι μεν θα είναι μοτοσυκλέτας ,αλλά βολτήσιο , δηλαδή άνετο , μαλακό κλπ
Μήπως να έβλεπες κάτι τέτοιο :http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Spidi-Dirty-Seven-Leather-Jacket/SubProducts/Spidi-Dirty-Seven-Leather-Jacket-0001
Έχει πολλά παρόμοια και απο άλλες εταιρίες!
Εάν επιμένεις πάντως για το γκάρα, δες και αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=Ja85L8QaI6Y

Re: Μπούφαν Μηχανης Τriumph ΤΤ600  

  Από: billy the kid στις 20/02/2013 1:01 πμ.

Φίλε μου άλλο μπουφάν υπάρχει να εχεις? Απο οτι κατάλαβα θέλεις το δερμάτινο κυρίως λόγω εμφάνισης (και δε θα διαφωνίσω μαζί σου) αλλα και να είναι χρηστικό ταυτόχρονα. Εγώ αυτό που έκανα είναι να αποκτήσω 2 jacket, ενα cordura κι ενα δερμάτινο. Ανάλογα με τη χρήση που θέλω φοράω το ανάλογο. Ξέρω δε σε βοηθάω πολύ αλλα σου λέω απλά να δείς τι πραγματικά θέλεις. Και βέβαια αν διαλέξεις δερμάτινο, ξέχνα τα πολλά αντικείμενα στις τσέπες. Όσο για το μέγεθος, ένα σωστό δερμάτινο πρέπει να είναι εφαρμοστό , κι εκτός κι αν η κοιλιά σου είναι τεράστια μη σε ανησυχεί αυτό. Καλή επιτυχία σε οτι κι αν επιλέξεις