Tiger 1050

Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 31/01/2013 9:41 μμ.

Και πάλι γεια σας παιδιά .Αυτό είναι το πρώτο μου τοπικ και το κάνω για να μου λυθούν κάποιες απορίες σχετικά με τον τίγρη.Καταρχήν να πω ότι φοράω την tor και το πρόγραμμα της Τ . Σκέφτομαι να τροποποιήσω το φιλτροκούτι ώστε να είναι ίδιο με του triple.Έχω ακούσει διάφορες απόψεις και θα ήθελα τη γνώμη σας.Γνωρίζοντας ότι ο τίγρης έχει το ίδιο μοτέρ με το triple νομίζω ότι δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα η κίνηση αυτή..aftermarket φίλτρο δεν θέλω να βάλω γιατί πιστεύω ότι δεν κερδιζεις τίποτα ουσιαστικό σε απόδοση υπαρχει κατι που αποδεικνυει το αντιθετο?Με ενδιαφέρει να κερδίσω σε wot απο τις 8 και πάνω..Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά γνώμες από native-sprinter θα ληφθούν σοβαρά υπ'οψην..

Re: Tiger 1050  

  Από: Gianno στις 01/02/2013 11:43 πμ.

καλός όρισες φίλε μου.

άποψη μου :

O Τιγρης ειναι μια χαρα οπως ειναι.
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 01/02/2013 12:17 μμ.

Giann"καλός όρισες φίλε μου.

άποψη μου :

O Τιγρης ειναι μια χαρα οπως ειναι."


Δεν διαφωνω σιγουρα ειναι ενα ολοκληρωμενο μηχανακι απλα επειδη θα το πηγαινα ετσι και αλλιως στον αντιπροσωπο να του ριξει μια ματια να του ελεγα να μου κανει το φιλτροκουτι ιδιο με του τριπλ ακριβως ωστε να ειναι και σχεδον ιδιο το σεταπ με οτι αυτο συνεπαγεται...

Re: Tiger 1050  

  Από: galileos στις 01/02/2013 3:47 μμ.

Μην περιμένεις πολλές απαντήσεις, τουλάχιστον μέσα από το forum.

Υ.Γ. Ο sprinter έχει κάτι χρόνια να φανεί.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 01/02/2013 9:26 μμ.

galileos"Μην περιμένεις πολλές απαντήσεις, τουλάχιστον μέσα από το forum.

Υ.Γ. Ο sprinter έχει κάτι χρόνια να φανεί."


Καταλαβα

Re: Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 01/02/2013 11:13 μμ.

Το θέμα έχει συζητηθεί ξανά άμα ψάξεις λίγο θα βρείς τις απαντήσεις που θέλεις.

Με δυο λόγια, πρόβλημα δεν θα έχεις αλλά καλό είναι να βάλεις aftermarket φίλτρο και φυσικά να
περιμένεις σημαντική αύξηση της κατανάλωσης.

Εγώ όταν το έκανα (aftermarket φίλτρο και remus) το άφησα ένα μήνα μετά μπήκε πάλι η τάπα στο φιλτροκούτι
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 02/02/2013 12:12 πμ.

johnygalan"Το θέμα έχει συζητηθεί ξανά άμα ψάξεις λίγο θα βρείς τις απαντήσεις που θέλεις.

Με δυο λόγια, πρόβλημα δεν θα έχεις αλλά καλό είναι να βάλεις aftermarket φίλτρο και φυσικά να
περιμένεις σημαντική αύξηση της κατανάλωσης.

Εγώ όταν το έκανα (aftermarket φίλτρο και remus) το άφησα ένα μήνα μετά μπήκε πάλι η τάπα στο φιλτροκούτι "


Τουλαχιστον ειναι αισθητη η διαφορα? Αυξηση 0,5-1 λιτρο?/100

Re: Tiger 1050  

  Από: Tigrisss στις 02/02/2013 11:49 πμ.

δηλαδη τι διαφορα περιμενεις?
ψυχολογικά και μόνο, οταν κανεις τις αλλαγες, θα νομιζεις οτι πηρες 15 αλογα, αλλά στη πραγματικότητα δεν ειναι ετσι....
εχω κανεις ολες τις αλλαγες....
οποιος με περναγε πριν, με περναει ακόμα ακριβως με την ιδια ευκολια

Re: Tiger 1050  

  Από: TZANNSPY στις 02/02/2013 3:20 μμ.

Tigrisss"οποιος με περναγε πριν, με περναει ακόμα ακριβως με την ιδια ευκολια "


Μ΄ αρέσει ο τρόπος που το θέτεις...

Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 02/02/2013 3:23 μμ.

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Κώστα η διαφορά είναι πολύ μικρή εκτός από την κατανάλωση,
εντός πόλης κοντά στο 1λίτρο εκτός αυτής λιγότερο, εντός πίστας δεν το αναφέρω καν

Πάντως δεν χάνεις και τίποτα αμά το δοκιμάσεις, μόνο κράτα τη τάπα μην τη πετάξεις
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 02/02/2013 5:09 μμ.

Tigrisss"δηλαδη τι διαφορα περιμενεις?
ψυχολογικά και μόνο, οταν κανεις τις αλλαγες, θα νομιζεις οτι πηρες 15 αλογα, αλλά στη πραγματικότητα δεν ειναι ετσι....
εχω κανεις ολες τις αλλαγες....
οποιος με περναγε πριν, με περναει ακόμα ακριβως με την ιδια ευκολια "


15 αλογα το μηχανακι δεν παιρνει αλλα 10 εχει αποδειχτει οτι παιρνει με το σετ φιλτροκουτι προγραμμα εξατμιση.. Το μηχανακι παει πολυ καλα αλλα απο οτι ειδα και απο ξενες δυναμομετρησεις ψηλα το μηχανακι παιρνει αν το ξεταπωσεις...Δεν μου λες ποιοι σε περνανε και ευκολα κ ολας γιατι ο τιγρης ειναι πολυ αξιολογο μηχανακι και σιγουρα οχι αργο..SS 1000?Ο θορυβος σιγουρα αλλαζει..Αλλα εκει που στοχευω ειναι το μηχανακι να παρει ψηλα..Ως προς το φαινεσθε δεν ειμαι κοντρακιας απλα μου αρεσει να ξερω καποια πραματα και να εχω μια γνωμη..Αντικειμενικη παντα ευχαριστω..

Re: Tiger 1050  

  Από: sprint900 στις 03/02/2013 5:57 μμ.

billis 1050"
Tigrisss"δηλαδη τι διαφορα περιμενεις?
ψυχολογικά και μόνο, οταν κανεις τις αλλαγες, θα νομιζεις οτι πηρες 15 αλογα, αλλά στη πραγματικότητα δεν ειναι ετσι....
εχω κανεις ολες τις αλλαγες....
οποιος με περναγε πριν, με περναει ακόμα ακριβως με την ιδια ευκολια "


15 αλογα το μηχανακι δεν παιρνει αλλα 10 εχει αποδειχτει οτι παιρνει με το σετ φιλτροκουτι προγραμμα εξατμιση.. Το μηχανακι παει πολυ καλα αλλα απο οτι ειδα και απο ξενες δυναμομετρησεις ψηλα το μηχανακι παιρνει αν το ξεταπωσεις...Δεν μου λες ποιοι σε περνανε και ευκολα κ ολας γιατι ο τιγρης ειναι πολυ αξιολογο μηχανακι και σιγουρα οχι αργο..SS 1000?Ο θορυβος σιγουρα αλλαζει..Αλλα εκει που στοχευω ειναι το μηχανακι να παρει ψηλα..Ως προς το φαινεσθε δεν ειμαι κοντρακιας απλα μου αρεσει να ξερω καποια πραματα και να εχω μια γνωμη..Αντικειμενικη παντα ευχαριστω.. "


Φίλε δεν έχω τίγρη , αλλα απάντησες μόνος σου .
Όταν παλιώσεις αν μου επιτρέπεις την φιλική έκφραση θα μάθεις , έκτος ίσως από μια αούτομπαν που τα άλογα έστω και ψηλά μετράνε , αυτό που μετράει είναι η ροπή στης χαμηλομεσαίες σε ένα στροφιλίκι .
Πότε δεν μπορείς να πας τάπα με πολλές στροφές , άρα αυτό που σε φέρνει μπροστά από τους άλλους είναι η εκμεταλλεύσιμη ροπή σε μεσαίες και χαμηλές στροφές .
Όποτε και πολύ σωστά οι προαναφερόμενοι ξαναγύρισαν στην πρότερη κατάσταση για την ροπή τους και για να μην πληρώνουν την άχρηστη παραπάνω βενζίνη .
Διορθώστε με οι τιγράδες αν το κατάλαβα και το εκφράζω λάθος στον φίλο .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Tiger 1050  

  Από: epistimon στις 03/02/2013 9:49 μμ.

αν θες να παρει η μηχανη ψηλα μπορεις να αλλαξεις εξατμηση γιατι η μαμα ειναι απαραδεκτη.εκατσα και εφτιαξα τη μαμα μονος μου και εκανα δυναμομετρηση.η διαφορα ηταν στα 6,8 αλογα + χωρις να χασει ουτε στις χαμηλες ουτε στις μεσαιες και η καταναλωση αυξηθηκε περιπου 0,5/100.επισης σε ενα ανοιγμα που εκανα σε ψιλο κατηφορα ειδα 242 κοφτη στην 6η.να υπενθημυσω οτι δεν εχω ουτε προγραμα ουτε φιλτρο αλλαγμενο.απο θορυβο εχει πολυ διακριτικο στις χαμηλες και μεσαιες πολυ συμαντικο για εμενα γιατι δεν μου αρεσει η βαβουρα.να διευκρινησω οτι εφτιαξα και δευτερη εξατμηση αργοτερα χωρις να κοψω το μαμα καζανακι.αν θες να δεις υπαρχει και το αναλογο τοπικ που εχω ανεβασει και φωτο.πιστευω τετοια διαφορα δεν θα δεις με τη μετατροπη του φιλτρου

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 03/02/2013 11:30 μμ.

Σας ευχαριστω πολυ ολους απο το φορουμ...Συμφωνω φιλε μου οτι ειναι μεγαλη η διαφορα με την μαμα εξατμιση αλλα οπως ειπα το μηχανακι φοραει την TOR με προγραμμα και αυριο θα κανω το φιλτροκουτι για ειναι ολοκληρωμενη μετατροπη..Προσπαθω να το ελευθερωσω οσο γινεται απο οτι εμαθα το μηχανακι + την μοντα με το κουτι ειναι +4-5 αλογα δηλαδη απο τα 103-105 του μαμα παει στα 111-113 με προγραμμα εξατμιση και με το φιλτρο φτανει 115-117 ροδα...Αυτα ειναι max..Aπλα εγω ρωτησα γνωμες η και tips για οσους το εχουν κανει και μια που θα το ανοιξω αν υπηρχε κατι αλλο να κανω... Οπως και να εχει ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια για τις απαντησεις..

Re: Tiger 1050  

  Από: epistimon στις 03/02/2013 11:39 μμ.

πιστευω πως θα δεις διαφορα με το φιλτοκουτι.το μονο σιγουρο ειναι οτι αν η ΤΟR ειχε αλλες διατομες το μηχανακι θα πηγαινε ακομα καλυτερα.αν μπορεις βαλε και μερικες φωτο απο το φιλτροκουτι οταν το φτιαξεις.δεν το εχω ανοιξει ακομα και θελω να δω πως γινεται να μην πηγαινω ψαχνωντας.