Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph

Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Ecobill στις 23/01/2013 11:23 μμ.

Εδώ μπορείτε να γράψετε τα σχόλια σας για τις εκδρομές μας..

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: vagtyrp στις 23/01/2013 11:28 μμ.

θα κάνω εγώ την αρχή......ουδέν σχόλιον

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Ecobill στις 23/01/2013 11:30 μμ.

Την άλλη εβδομάδα ανακοινωνεται η ημερομηνία για το Ταίναρο......
Αντε για νανάκια

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Theozed στις 23/01/2013 11:32 μμ.

Άψογα!


Πού δηλώνουμε συμμετοχή;

ΠΟΥ ΔΗ-ΛΩ-ΝΟΥ-ΜΕ ΣΥ-ΜΜΕ-ΤΟ-ΧΗΗΗΗΗ;;;

(Σε όλες τις εκδρομές του έτους, εννοείται!)





Darkness makes it easier to find the "Light"!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:55, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: galileos στις 23/01/2013 11:36 μμ.

Πάρα πολύ όμορφα όλα παιδιά! Τα συγχαρητήριά μου!!

Ελπίζω να τα πούμε και από κοντά σε κάποιο ταξιδάκι
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: PTiger800 στις 23/01/2013 11:53 μμ.

Πολύ ωραία, πολύ οργανωμένα.

Μία απορία, γιατί γράφετε ότι όταν έχει ψοφόκρυο θα πηγαίνουμε πιο μακρυά (τουλάχιστον δύο ντεπόζιτα).
Δεν θα έπρεπε να είναι το αντίθετο, δηλαδή οι μακρινές στον πιο ήπιο καιρό και οι κοντινές τον πιο άγριο;

Στο βαθμό δυσκολίας, συμπεριλαμβάνεις και την ποιότητα του δρόμου;
Θα είναι γνωστή η ποιότητα του δρόμου ή πάμε και λίγο ψάχνοντας; (δεν υπάρχει μομφή στην ερώτηση, μόνο απορία)

Άν σε κάτι νομίζετε ότι μπορώ να βοηθήσω, let me know. Δεν ξέρω τι χρόνο θα μου αφήνει η οικογενειακή κατάσταση (γιατί η εργασία εσχάτως μου αφήνει πολύ χρόνο....), αλλά αν χρειάζεστε κάτι και μπορώ, θα είναι χαρά μου.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: tommy στις 24/01/2013 1:36 πμ.

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Fragiask στις 24/01/2013 1:43 πμ.

Όλα ακούγονται πολύ ωραία και χαίρομαι πάρα πολύ που επιτέλους ανέλαβαν δράση κάποιοι συμφορουμίτες ειδικότερα όσον αφορά το θέμα των εκδρομών.Πάνω λοιπόν σε αυτό και σύμφωνα με το πρόγραμμα που αναρτήθηκε,νομίζω ότι το ακρωτήριο Ταίναρο είναι αρκετά δύσκολο σαν μονοήμερη εκδρομή καθαρά λόγω απόστασης και πάντα εκφράζοντας την προσωπική μου γνώμη.

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: efthvag στις 24/01/2013 1:45 πμ.

Άντε λοιπόν, καλή αρχή και εις ανώτερα!

Μια ιδέα θα ρίξω με αφορμή τη φράση "Οσο πιο μεγάλος θα είναι ο βαθμός δυσκολίας, τόσο πιο καλά προετοιμασμένος πρέπει να είναι ο οδηγός ή με πιο απλά λόγια, με τη μηχανή του στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και με πλήρη εξοπλισμό αναβάτη". Σκεπτόμενος αντιθετοαντίστροφα (μαθηματικός γαρ) και συγχωρέστε μου την υπερβολή-γίνεται με καθαρά εκπαιδευτικούς σκοπούς, μου πέρασε από το μυαλό το ότι σε εκδρομή με βαθμό δυσκολίας 1 μπορώ να έρθω ξεκρανωτος με σαγιονάρα, αλάδωτη αλυσίδα και πίεση ελαστικών ό,τι έβαλα τον περασμένο μήνα πχ?

Νομίζω δεν διατύπωσες σωστά αυτό που σκέφτεσαι...Μήπως να το επαναδιατυπώναμε?

Και για καλύτερη κατανόηση του βαθμού δυσκολίας θα σε ξαναρωτήσω αυτό που σε ρώτησα και στο Γκάζι, να μου δώσεις 2-3 παραδείγματα εκδρομών που έχουν γίνει, π.χ. Ναύπλιο, Βόρεια Εύβοια, κλπ (όχι ότι δεν θυμάμαι την απάντηση, αλλά για να γραφτεί και δημόσια - κοινώς ξεμπρόστιασμα )
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Ecobill στις 24/01/2013 7:16 πμ.

Χαίρομαι που υπάρχουν απορίες
Τοσο εγώ όσο και ο Βαγγέλης θα προσπαθούμε να σας τις λύσουμε
Λεπόν
@PTiger800
Oταν τον χειμώνα λόγω καιρού η μηχανή (για τους περισσότερους) είναι στο γκαράζ, αναζητάμε μια ωραία Κυριακή για να βολτάρουμε,να στρίψουμε , να ξεσκάσουμε...Οπότε μια μακρινή βολτίτσα είναι ότι πρέπει

@Fragiask
Η διαδρομή βγαίνει άνετα αρκεί να είσαι ...σιδερόκωλος .... Οταν αναρτηθεί πλήρως ο χάρτης θα το δεις

@ethvag
Ο βαθμός δυσκολίας είναι κ αυτό κάτι νέο ΄για τις εκδρομές μας. Γίνεται για ενημέρωση και αποφυγή δυσάρεστων καταστάσεων. Πως λές σήμερα έχει 5bf μην πας για μπάνιο αλλά για ιστιοσανίδα είναι μια χαρα??? Κάπως έτσι
Ο βαθμός θα βγαίνει εμπειρικά λαμβάνοντας υπ όψιν 3 βασικές παραμέτρους : Απόσταση - Στοφιλίκια και Ρυθμό.

Δηλαδή, Στην λίμνη Δοξα (3η Παϊδακιάδα) που υπήρχε ένα κομμάτι 4χλμ με κλειστό στροφιλίκι, αλλά ο ρυθμός ήταν πολύ πολύ χαλαρός, περιμένεις να πάρει παραπάνω από 2?? Η Ευβοια θα πάρει 3.
Εαν ήταν να πάμε μόνο για λουκουμάδες (όχι παϊδακιάδα)και να γυρίσουμε μέχρι τις 2 (δηλαδή ρυθμός πόλύ γρήγορος) θα πήγαινε 4. Μην ξεχνάς ότι υπήρχαν πολλά δικάβαλα και θέλουμε την μεγάλη παρέα σε τέτοιες εκδηλώσεις...Γι αυτό γίνονται εξάλλου.

Επίσης, οταν πάμε για σουβλακια στον Αποστόλη κατακαλόκαιρο...ο βαθμός είναι 1. Εαν κάποιος είναι βλαξ με περικεφαλαία και έρθει χωρίς κράνος και με σαγιονάρα, ε τότε είναι άξιος της μοίρας του

Χωρίς να θέλω να θίξω τον PTiger800 αλλά να τον φέρω σαν παράδειγμα. Οταν πήγαμε Πλαταιές, ήταν ο πιο αργός για τους χψ λόγους. Στο Ναύπλιο, όσο τον είχα απο πίσω μου, βοηθήθηκε αρκετα που είχαμε τις ίδιες μηχανες, σε πληροφορώ ότι ήταν μόνιμα στο καθρεφτάκι μου .
Εαν αποφάσιζε να έρθει Ταίναρο, λόγω ρυθμου που πρέπει να καλυφθούν χλμ. επειδή είναι έξυπνος και θα δει βαθμό δυσκολίας 5, ΔΕΝ θα μπορούσε να ακολουθήσει...Ομως...
Σιγά σιγα μέσα από τις βόλτες μας και εμπειρία θα πάρουν οι πιο νέοι και μοτοσυκλετιστική παιδεία και συνείδηση θα προσπαθήσουμε να περάσουμε, τονίζοντας ότι καλό το παπουτσάκι το αθλητικό αλλά στην βόλτα για την ασφάλεια ΣΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ να φοράς μπότες.
Σορρυ εαν σας κούρασα

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: PTiger800 στις 24/01/2013 10:46 πμ.

Ecobill"@PTiger800
Oταν τον χειμώνα λόγω καιρού η μηχανή (για τους περισσότερους) είναι στο γκαράζ, αναζητάμε μια ωραία Κυριακή για να βολτάρουμε,να στρίψουμε , να ξεσκάσουμε...Οπότε μια μακρινή βολτίτσα είναι ότι πρέπει
"


Αντελήφθην, πλην όμως θεωρώ ότι και όταν είναι καλός ο καιρός και βγάζουμε τις μηχανές (όσοι δεν τις βγάζουν στην κακοκαιρία) πάλι την καθημερινότητα τρώμε στο κεφάλι. Πάρε εμένα για παράδειγμα. Σχεδόν κάθε μέρα είμαι με τη μηχανή. Βλέπεις όμως ότι το κάθε μέρα πάνω κάτω Κηφισίας δεν σε ξεκ@υλώνει. Αντιθέτως σε σκουριάζει κιόλας. Ξεχνάς πως είναι να στρίβεις.

Ecobill"Ο βαθμός θα βγαίνει εμπειρικά λαμβάνοντας υπ όψιν 3 βασικές παραμέτρους : Απόσταση - Στοφιλίκια και Ρυθμό."

Θα πρότεινα και έναν τέταρτο, ποιότητα οδοστρόματος (ή και ύπαρξη χωμάτινου τμήματος). Ας πούμε για το Ναύπλιο. Το κομμάτι μέχρι το Λιγουριό ήταν βατό. Αρκετή ορατότητα στις στροφές, καλές κλίσεις, λίγο υγρασία (όπως είχες προειδοποιήσει). Από το Λιγουριό και μετά ο παράγων ορατότητα χάθηκε και ο δρόμος στένεψε. Θέλω να πω καλή η σβελτάδα, αλλά αν δεις το τρακτέρ να κάνει αναστροφή στην έξοδο την ώρα που ξύνεις (αν μπορείς) τα αυτιά σου;

Ecobill"Χωρίς να θέλω να θίξω τον PTiger800 αλλά να τον φέρω σαν παράδειγμα. "

α. Δεν θίγομαι τόσο εύκολα
β. Παράδειγμα προς αποφυγή

Ecobill"επειδή είναι έξυπνος και θα δει βαθμό δυσκολίας 5"

Έξυπνος ίσως, πλην όμως δε βλέπει και τόσο καλά...

Επίσης έχω να καταγγείλω την αήθη επίθεση εναντίων της ομάδας διοργάνωσης εκδρομών.
Γιατί τους αφαιρέσατε το περδικαλί χρώμα;
Και άντε και το αφαιρέσατε. Χάθηκε ένα ροζάκι, ένα μωβάκι, κάτι βρε παιδί μου...

Βασιλάκο και Βαγγέλη, σιδεροκέφαλοι, και να ξέρετε ότι έχετε σηκώσει πολύ ψηλα τον πύχη. Μπράβο.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: john doufexis στις 24/01/2013 11:54 πμ.

Ωραια ολα αυτα !!! αλλα ωσαν γνησιος ελληναρας δν θα συμφωνησω με τπτ απ αυτα που λετε γτ ετσι μου καπνισε !!!

περα απ την πλακα το ακρωτηρι ειναι πολυ καλος προορισμος !! αν κ λιγο δυσκολος για οσους δεν κανουν χλμ περα απ το δουλεια σπιτι μαξιμουμ δλδ 10 χλμ κ μονο στην πολη,

συμφωνω για τον εξοπλισμο, ΟΛΟΙ προβλεπε

Τωρα το μεγαλο ζητημα ειναι εκει που θα παμε αν παμε κ οποτε παμε ΡΕ ΘΑ ΦΑΜΕ ?

παρακαλω ο μπαρμπαΝτινος να παρει θεση γτ με αυτον κανοθμε καλη ομαδα !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Costas στις 24/01/2013 12:08 μμ.

Φυσικά και θα φάμε, είναι στην ιδρυτική διακήρυξη του φόρουμ. Εκδρομή χωρίς φαγητό απαγορεύεται

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: efthvag στις 24/01/2013 12:33 μμ.

@ Εcobill
Δε νομίζω να κουράστηκε κανείς, ίσα-ίσα θεωρώ ότι πάτησες καλά...άξιος!

@ Doufe
Είπαμε, όποιος κάτσει στο τραπέζι το δικό σου και του Barba-D δε θα πεινάσει ποτέςςςςςς

@ PTiger800
Γι αυτό στις συναντήσεις για καφέ, εκτός των άλλων θα κανονίζουμε και καμμιά εύκολη έκτακτη βολτούλα εμείς οι αργοί/οικογενειάρχες/άφραγκοι για ξεσκούριασμα. Και όταν exp-άρουμε πάμε και στις 5 αστέρων

@ Costas
Τη βρίσκω πολύ σωστή την ιδρυτική διακύρηξη
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Ecobill στις 24/01/2013 3:09 μμ.