Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE

Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: Papako στις 30/12/2012 10:50 πμ.

Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Μετά την καφεδόβολτα στις Πλαταιές και την κουβέντα που είχαμε στην καφετέρια σκέφτομαι σοβαρά να βάλω φώτα Xenon στον τίγρη. Επειδή δεν είμαι και ο πιο σχετικός με το θέμα κάποια ερωτήματα που με απασχολούν αν μπορείτε να βοηθήσετε:
1. Υπάρχει τρόπος να συνεχίσει κανείς να έχει το σινιάλο της μεγάλης σκάλας (δηλ. παίξιμο προβολέα) βάζοντας Xenon και σε αυτή ή ο μόνος τρόπος είναι να βάλω μόνο στην μικρή σκάλα (τα νορμάλ φώτα); Κάτι άκουσα για κάποια νέα τεχνολογία που έχει μειωθεί πολύ η καθυστέρηση μέχρι να ανάψουν αλλά το μειωθεί δεν μου ακούγεται ίδιο με το εκμηδενιστεί.
2. Δημιουργεί κάποιο θέμα με την μπαταρία (ειδικά αν μπουν Xenon και στις δύο σκάλες) ή δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα;
3. Το ballast μπαίνει κάτω από τη σέλα ή κάπου αλλού; Ρωτάω λόγω του περιορισμένου χώρου που ήδη έχει ο τίγρης εκεί.
4. Μου είπαν για ένα μαγαζι το xenon lights (έχει και site internet: www.xenonlights.gr). Έχει κανείς άποψη για το αν είναι καλός ο τύπος; Κανένας άλλος που να βάζει σε μοτοσυκλέτες και να κάνει καλή δουλειά;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. Όποιος έχει γνώση please help!
Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους και πάντα αγρατζούνιστοι.

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: chris34 στις 07/01/2013 2:31 μμ.

Καλη χρονια φιλε μου.
Αν κανεις μια αναζητηση στο σαιτ μας θα σου λυθουν ολες οι αποριες σου σχετικα με τα φωτα xenon!
Εγω προσωπικα τα ειχα παρει απο e-bay και τα ειχα στον τιγρη μου 3,5 χρονια χωρις να μου παρουσιασουν το παραμικρο.
Τα εβαλα μονος μου και να ξερεις οτι τα balast μπαινουν κατω απο το μουτρο του τιγρη.Εκει τουλαχιστον τα ειχα βαλει εγω.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: Papako στις 15/02/2013 1:32 μμ.

Τελικά παιδιά πήγα και έβαλα Xenon από το xenonlights.gr. Πολύ καλή εξυπηρέτηση και μου ρύθμισε και με μηχάνημα μετά το ύψος των δεσμών. Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές αλλά υποτίθεται είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί από άποψη ποιότητας. Ίδωμεν... Ο χρόνος θα δείξει.

Θα απαντήσω στις δικές μου ερωτήσεις για όσους πιθανώς το σκέφτονται και έχουν τα ίδια ερωτήματα:
1. Προσωπικά έβαλα τελικά και στις δύο σκάλες. Στην μεγάλη έβαλα ballast το οποίο είναι λίγο πιο γρήγορο και δίνει σε 2-3 δευτερόλεπτα το max την έντασης που μπορεί να βγάλει η λάμπα. Στο "παίξιμο" των φώτων δεν έχεις ουσιαστικό πρόβλημα. Η ένταση είναι λίγο πιο μικρή (~60% της max) αλλά ικανοποιητική για να σε δει ο προπορευόμενος - αν κοιτάει και κανά καθρέπτη - αν όχι και λίγο κόρνα (απαλά να μην είμαστε και κάφροι) βοηθάει. Στα συν ότι και με τις δύο σκάλες αναμμένες, η ορατότητα το βράδυ έχει τεράστια διαφορά με πριν. Επομένως ανεπιφύλακτα θα πρότεινα και στις δύο σκάλες παρά το αυξημένο κόστος. Νομίζω αξίζει
2. Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να έχω γνώμη με ουσιαστικά στοιχεία για να τη στηρίξω αλλά προς το παρόν δεν έχω θέμα με τη μπαταρία.
3. Όντως τα ballast μπαίνουν πίσω από το μπροστά fairing. Δεν φαίνεται τίποτα απλά για να έχεις πρόσβαση σε κάποιες φίσες που υπάρχουν εκεί - αν χρειαστεί - θα θέλουν μάλλον μετακίνηση / κάποια μικρή αλλαγή του τρόπου συγκράτησης με τα tie-wraps.
4. Δείτε το παραπάνω (πρώτο-πρώτο) σχόλιο. Εμένα μου φάνηκε προσεκτικός, καλό παιδί, εξυπηρετικός, γνώστης της δουλειάς του και γενικά πολύ σωστός επαγγελματίας. Επομένως - αν και με πολύ περιορισμένο δείγμα - εγώ προσωπικά τον προτείνω.

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
Καλές βόλτες σε όλους και αγρατζούνιστοι.

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: Glober στις 15/02/2013 2:08 μμ.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Δεν μας είπες όμως πόσο πήγε το μαλί...

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: Papako στις 27/02/2013 5:41 μμ.

Όλα μαζί (άλλαξα και τα μικρά φωτάκια με led για να είναι ίδιο το χρώμα) πήγε 250 ευρώ (αν θυμάμαι καλά). Σίγουρα όχι το πιο φτηνό που μπορεί να βρει κανείς αλλά - υποτίθεται τουλάχιστον - ότι καλύτερο σε ποιότητα.

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: Theozed στις 27/02/2013 7:35 μμ.

Φίλε Papako,

Μπορείς να μου πεις αν έχει αυξηθεί το μήκος της δέσμης φωτός με τα νέα σου φώτα; Με άλλα λόγια, φέγγουν πιο μακριά;

Επίσης, μήπως έχεις προλάβει να τα δοκιμάσεις βράδυ σε εθνική; Ή σε πολύ σκοτεινό δρόμο με αρκετά χλμ;;;

Μπορείς δηλαδή να ταξιδέψεις, πιστεύεις, αρκετά πιο άνετα με τα καινούρια σου φώτα, βράδυ;

Θέλω κι εγώ να αλλάξω, αλλά τα χρειάζομαι κυρίως για να ταξιδεύω και βράδυ.

Σε ευχαριστώ πολύ
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: batinaki στις 27/02/2013 9:56 μμ.

Ισως έχει ξαναγραφτεί από άλλους, αλλά το λέω γιατί το θέμα είναι και λίγο αμφιλεγόμενο, καθαρά σε ότι έχει να κάνει με την επιλογή των λαμπών.
Μετρώντας το χρώμα σε βαθμούς Kelvin, οριοθετούμε το φως της ημέρας στους ~4000Κ. Το πιό άνετο όμως για το μάτι είναι αυτό των ~6000Κ, αυτό που είναι άσπρο και αρχίζει να μπλεδίζει λίγο, απλά εκεί αρχίζει να χάνεται η φωτεινότητα.
Άρα Theozed τί ζητάς? το πιο άνετο ή το πιο φωτεινό? Το μπλέ είναι και πιο ωραίο στο μάτι, ενώ το κίτρινο δεν σου κάθεται καλά για xenon..
Στα ταξίδια, για τα οποία θέλεις τα xenon, μπορεί να βρέξει και λίγο.. ή να έχει ομίχλη.. τό κίτρινο τα διαπερνά καλύτερα και δεν αντανακλάει τόσο(φαίνεται σαν γυαλισμένος ο δρόμος).
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: Theozed στις 28/02/2013 12:28 πμ.

Batinaki φίλε μου,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

Αυτό που αναζητώ, είναι να έχω μεγαλύτερη δέσμη φωτός (σε μήκος), έτσι ώστε να μπορώ να βλέπω πιο μακριά στο σκοτάδι. Το να έχω ορατότητα στα 5 μέτρα, δεν μου λέει κάτι (ακόμα κι αν μιλάμε για πιο ξεκούραστο προς τα μάτια φως). Το να έχω ορατότητα π.χ. στα 20 μέτρα όμως (σε σύγκριση με τα 5), είναι τεράστια διαφορά! Μπορώ να ταξιδέψω βράδυ χωρίς να φοβάμαι μην πέσω σε καμιά λακούβα πριν καλά καλά τη δω, χωρίς να κάνω την στροφή ευθεία λόγω άκυρης σήμανσης κτλ κτλ. Συνεπώς, μάλλον πάω για το πιο φωτεινό.

Όσον αφορά την οδήγηση σε συνθήκες βροχής ή ομίχλης τώρα, όπως και να έχει θα πηγαίνω πιο αργά, οπότε δεν νομίζω να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με οποιαδήποτε λάμπα.
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: Papako στις 01/03/2013 12:05 μμ.

Δύο πραγματάκια που ελπίζω να βοηθήσουν λίγο:

1) Όσον αφορά το χρώμα / θερμοκρασία. Όπως λέει πολύ σωστά ο Batinaki η νορμάλ θερμοκρασία του φωτός ημέρας είναι περί τα 6000Κ. Από εκεί και πέρα έχει να κάνει και με τον τρόπο που βλέπει ο κάθε άνθρωπος. Στο συγκεκριμένο μαγαζί που πήγα σου κάνουν ένα τεστ με κάποια κόκκινα (<6000Κ) και μπλε (>6000K) ledάκια και αναλόγως τι βλέπεις πιο καθαρά σου προτείνει να βάλεις και αντίστοιχες λάμπες. Εγώ τελικά έπαιξα στις 6000Κ (λευκό φως) που όντως είναι (στη θεωρία τουλάχιστον - δεν το έχω δοκιμάσει) καλύτερα σε συνθήκες ομίχλης, βροχής, κλπ. Το αισθητικό (δηλ. αν η μπλε απόχρωση είναι οπτικά πιο όμορφη) δεν με απασχόλησε καθόλου καθώς το έκανα καθαρά για λόγους ασφάλειας και για να βλέπω πιο καλά και όχι για ομορφιά.

2) Στο κομμάτι ταξίδι βράδυ η αλήθεια είναι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Θέλω να το κάνω εντός των επομένων ημερών και θα γράψω εντυπώσεις. Κάποιες αρχικές υποθέσεις εργασίας ωστόσο: Το μήκος της δέσμης νομίζω εξαρτάται σε μεγαλύτερο βαθμό από το πως έχουν ρυθμιστεί τα φώτα παρά από την ένταση. Αυτό που αλλάζει λόγω έντασης είναι εκεί που φτάνουν πόσο δυνατά είναι. Με δεδομένο ότι α) ο τύπος στο μαγαζί μου ρύθμισε τα φώτα με μηχάνημα στο σωστό ύψος για να μην στραβώνω τους άλλους και β) ότι τα νέα φώτα είναι πολύ ισχυρότερα θεωρώ ότι το "απόλυτο" μήκος θα είναι το ίδιο λίγο-πολύ αλλά το "ενεργό" μήκος (δηλ. το μήκος στο οποίο έχεις ικανοποιητική ορατότητα) θα είναι σημαντικά βελτιωμένο. Όπως ωστόσο προανέφερα αυτό είναι ακόμα υπόθεση εργασίας (αν και θεωρώ αρκετά ασφαλής). Αναμένετε για του λόγου το αληθές μετά τη δοκιμή.

Ελπίζω να βοήθησα,
Γιάννης

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: Theozed στις 02/03/2013 1:05 πμ.

Ωραίος Γιάννη

Ευχαριστούμε πολύ.

Καιαιαι, αναμένουμε εναγωνίως τα αποτελέσματα των δοκιμών!
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: Papako στις 21/03/2013 9:39 μμ.

Λοιπόν παίδες. Έγινε και η δοκιμή (επιστροφή από Ναύπλιο νύχτα). Τα φώτα είναι πολύ πολύ καλύτερα από πριν. Καλύτερη ορατότητα, μεγαλύτερη δέσμη (τόσο σε μήκος όσο και σε πλάτος) ακόμα και με τη μικρή σκάλα.
Αυτό που θέλω να ψάξω λίγο είναι το ύψος της δέσμης του προβολέα. Ο τύπος μου το είχε ρυθμίσει αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά ψηλά (παρ' όλο ότι αυτός έλεγε ότι το ρύθμισε στο σωστό ύψος) καθώς νομίζω ότι φωτίζει μεν μακριά αλλά λίγο στο Θεό. Δοκίμασα και τα κατέβασα αρκετά (σχεδόν στο ελάχιστο ύψος) ώστε να φωτίζει ακόμα πιο έντονα αλλά σε μια λίγο πιο μακρινή απόσταση από ότι τα φώτα πορείας. Νομίζω θα είναι καλύτερα - τουλάχιστον για τις δικές μου απαιτήσεις.

Θα δω και θα σας πω (ελπίζω τελειωτικό post ))
Γ.

Re: Φώτα Xenon για Tiger 1050 SE  

  Από: Papako στις 24/10/2013 12:58 μμ.

Λοιπόν - μετά από καιρό ξαναμπήκα και είπα να σας γράψω τις τελικές εμπειρίες από τα νέα φώτα.
Τα ξαναρύθμισα και τελικώς τα ξανασήκωσα στο αρχικό τους ύψος (κανονικό) για να έχω καλύτερη ορατότητα στο πλάι - χρήσιμο για τις στροφές σε πολύ σκοτεινούς δρόμους π.χ. βουνό τη νύχτα. Ξέρω ακούγεται λίγο παράξενο αλλά έχει να κάνει με το σχήμα της δέσμης που βγάζει το φανάρι του τίγρη.
Σε κάθε περίπτωση το τελικό συμπέρασμα είναι ότι αξίζει τον κόπο και το έξοδο 1000%. Δεν μπορώ να συγκρίνω με άλλες και ίσως πιο φτηνές λύσεις φωτών XENON αλλά με αυτά που έβαλα εγώ είμαι πολύ πολύ ικανοποιημένος και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Σκέφτομαι να βάλω τελικό εξάτμισης (δείτε σχετικό post / ερώτηση) αλλά αυτό είναι μάλλον θέμα κ@υλας και πιθανώς αχρείαστο έξοδο ενώ τα φώτα είναι must καθώς η βελτίωση της ασφάλειας (άμεσα λόγω ορατότητας και έμμεσα λόγω ότι φαίνεσαι πιο εύκολα στους άλλους οδηγούς) δεν έχει κόστος.

Papako