Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Montechristo στις 22/10/2012 5:15 μμ.

Σήμερα το μεσημέρι στα διόδια της Αττικής, αφού έχω πληρώσει σηκώνεται η μπάρα και μέχρι να βάλω το γάντι, εμφανίζεται Λ@Λ@ΚΑΣ, ο οποίος με κοιτάει και περνάει. Ξεκινάω, κατεβαίνει η μπάρα, δεν την προλαβαίνω
και σκάω πάνω της.....
Αποτέλεσμα σπασμένη βάση ζελατίνας και 45' χαμένα για να έρθει η Τροχαία(???) και να κάνει καταγραφή.
Ο Λ@Λ@ΚΑΣ χωρίς πινακίδα, η Αττική δεν φταίει (η μπάρα κατεβαίνει αυτόματα...) και την πληρώνω εγώ που πλήρωσα κανονικά τα διόδια.....
Συγχαρητήρια στον Λ@Λ@ΚΑ ας μου ζήταγε να του πληρώσω εγώ
το υπέρογκο ποσό των € 1,40

Σκεφτείτε πριν κάνετε την ΜΑΓΚΙΑ(???) να περάσετε χωρίς να πληρώσετε (τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα εάν την είχα φάει στο κεφάλι )

ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ CHECK ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΜΑΓΚΕΣ

ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ

See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: xaotikos στις 22/10/2012 5:25 μμ.

Μ@λάκες υπαρχουν παντου. Αν θες να περασεις τσαμπα τουλάχιστον να περνας ΔΕΥΤΕΡΟΣ!

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Ecobill στις 22/10/2012 5:39 μμ.

Λοιπόν παίδες , για να σας γράψω 2 πραγματάκια για να ξέρετε τι γίνετε...

Ολες οι λωρίδες στους Σταθμούς Διοδίων της Αττικής Οδού, της Ολυμπίας Οδού(Κόρινθος-Πάτρα), του ΜΟΡΕΑ (Κόρινθος - Καλαμάτα) και του Αιγαίου (Μαλιακός Κλειδί) λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο..δηλαδή την ώρα που ο εισπράκτορας παίρνει τα λεφτά και πατάει στην όθόνη του το "οκ" αυτόματα ανοίγει η μπάρα.

Την μπάρα ΔΕΝ την κλείνει ο εισπράκτορας.

Την επόμενη φορά προσέξτε περίπου λίγα εκατοστά πιο κει από την μπάρα υπάρχει στο οδόστρωμα ενα "σκαλάκι" από λάστιχο που το πατάμε. Μόλις αυτό "διαβάσει" τους άξονες και σε συνδιασμό με την ¨κουρτίνα" (κάτι μεταλλικοί στήλοι αριστερά και δεξια από τις λωρίδες) τότε το σύστημα κατεβάζει αυτόματα την μπάρα.

Ετσι έγινε και τώρα.

Φίλε Montechristo, εαν χρειαστείς κάτι από Αττική Οδό, στείλε μου πμ

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Montechristo στις 22/10/2012 5:46 μμ.

Τι να χρειαστώ Βασίλη μου;
Η ζημιά είναι στα €50 ευτυχώς....
Το θέμα είναι να μην προσπαθούν να κάνουν τους μάγκες για 1,40.....
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Παντελής στις 22/10/2012 6:37 μμ.

Αποζημιώνεσαι απο την ''Αττική Οδό'' ή πρέπει να κάνεις μήνυση στον λ@λ@κ@ ????

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Montechristo στις 22/10/2012 6:40 μμ.

Παντελής"Αποζημιώνεσαι απο την ''Αττική Οδό'' ή πρέπει να κάνεις μήνυση στον λ@λ@κ@ ????"

Στον λ@λ@κα αλλά δεν είχε πινακίδα οπότε παπαλα.....
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: PTiger800 στις 22/10/2012 7:22 μμ.

Δεν είμαι νομικός αλλά,
εσένα τη ζημιά σου την "εκανε" η Αττική οδός, όχι ο Μ@λακας.
Δεν τράκαρες με τον μ@λάκα, με τη μπάρα τράκαρες.
Δεν είναι δική σου ευθύνη να μην περάσει ο μ@λάκας τσάμπα, είναι της Αττικής οδού. Δηλαδή αν ήταν μόνος του ο μ@λάκας και δεν πλήρωνε θα τον άφηναν;
Δεν είναι ευθύνη του μ@λάκα να περάσεις με ασφάλεια κάτω από τη μπάρα, είναι της Αττικής οδού. Δηλαδή αν η μπάρα έπεφτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο ποιόν θα κυνηγούσες τον κατασκευαστή της μπάρας;

Άρα η Αττική οδός έχει ευθύνη να μην περάσει ο μ@λάκας τσάμπα και να μην φας εσύ τη μπάρα στη μούρη. Παρόλο που και για την Αττική οδό είναι άδικο να πληρώσει τα σπασμένα του μ@λάκα, εγώ όπως το βλέπω υπάρχουν δύο διαφορές.
1) Της Αττικής οδού με το μ@λάκα
2) Εσένα με την Αττική οδό.

Τώρα, αν ήμουν στη θέση σου θα επιχειρούσα να τους βρω στο φιλότιμο, γιατί αντιδικία για 50€, μάλλον δεν συμφέρει.

Συμπέρασμα βέβαια :

Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΣ
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Ecobill στις 22/10/2012 8:36 μμ.

PTiger800"Δεν είμαι νομικός αλλά,
εσένα τη ζημιά σου την "εκανε" η Αττική οδός, όχι ο Μ@λακας.
Δεν τράκαρες με τον μ@λάκα, με τη μπάρα τράκαρες.
Δεν είναι δική σου ευθύνη να μην περάσει ο μ@λάκας τσάμπα, είναι της Αττικής οδού. Δηλαδή αν ήταν μόνος του ο μ@λάκας και δεν πλήρωνε θα τον άφηναν;
Δεν είναι ευθύνη του μ@λάκα να περάσεις με ασφάλεια κάτω από τη μπάρα, είναι της Αττικής οδού. Δηλαδή αν η μπάρα έπεφτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο ποιόν θα κυνηγούσες τον κατασκευαστή της μπάρας;

Άρα η Αττική οδός έχει ευθύνη να μην περάσει ο μ@λάκας τσάμπα και να μην φας εσύ τη μπάρα στη μούρη. Παρόλο που και για την Αττική οδό είναι άδικο να πληρώσει τα σπασμένα του μ@λάκα, εγώ όπως το βλέπω υπάρχουν δύο διαφορές.
1) Της Αττικής οδού με το μ@λάκα
2) Εσένα με την Αττική οδό.

Τώρα, αν ήμουν στη θέση σου θα επιχειρούσα να τους βρω στο φιλότιμο, γιατί αντιδικία για 50€, μάλλον δεν συμφέρει.

Συμπέρασμα βέβαια :

Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΣ"


Eχεις δίκιο...Με την ΑΟ εχει να κάνει....

Εαν υπήρχε λχ τραυματισμός..το βιντεάκι θα πήγαινε στην Τροχαία για τα περαιτέρω...

Δεν κυνηγάει η ΑΟ διότι η κάθε "εταιρία" εισπράτει για λογαριασμό του κράτους

Στείλε μου τα στοιχεία της πινακίδας σου με πμ και θα σου πω αύριο κιόλας

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: pap43-d2 στις 22/10/2012 8:44 μμ.

Σπύρο τα έμαθα τα δυσάρεστα... δυστυχώς μερικοί είναι στ @ρχίδι@ τους και τους ενδιαφέρει μόνο να γλυτώσουν το 1,40 και όχι τι θα γίνει με τον άλλο που θέλει να περάσει κανονικά. Μου έτυχε και μένα την προηγούμενη Κυριακή αλλά ευτυχώς πρόλαβα και πάτησα φρένα και την γλύτωσα, σε αντίθεση μ αυτόν που τον πρόλαβα και είδα την πινακίδα του
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Montechristo στις 22/10/2012 9:05 μμ.

Ecobill"
PTiger800"Δεν είμαι νομικός αλλά,
εσένα τη ζημιά σου την "εκανε" η Αττική οδός, όχι ο Μ@λακας.
Δεν τράκαρες με τον μ@λάκα, με τη μπάρα τράκαρες.
Δεν είναι δική σου ευθύνη να μην περάσει ο μ@λάκας τσάμπα, είναι της Αττικής οδού. Δηλαδή αν ήταν μόνος του ο μ@λάκας και δεν πλήρωνε θα τον άφηναν;
Δεν είναι ευθύνη του μ@λάκα να περάσεις με ασφάλεια κάτω από τη μπάρα, είναι της Αττικής οδού. Δηλαδή αν η μπάρα έπεφτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο ποιόν θα κυνηγούσες τον κατασκευαστή της μπάρας;

Άρα η Αττική οδός έχει ευθύνη να μην περάσει ο μ@λάκας τσάμπα και να μην φας εσύ τη μπάρα στη μούρη. Παρόλο που και για την Αττική οδό είναι άδικο να πληρώσει τα σπασμένα του μ@λάκα, εγώ όπως το βλέπω υπάρχουν δύο διαφορές.
1) Της Αττικής οδού με το μ@λάκα
2) Εσένα με την Αττική οδό.

Τώρα, αν ήμουν στη θέση σου θα επιχειρούσα να τους βρω στο φιλότιμο, γιατί αντιδικία για 50€, μάλλον δεν συμφέρει.

Συμπέρασμα βέβαια :

Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΣ"


Eχεις δίκιο...Με την ΑΟ εχει να κάνει....

Εαν υπήρχε λχ τραυματισμός..το βιντεάκι θα πήγαινε στην Τροχαία για τα περαιτέρω...

Δεν κυνηγάει η ΑΟ διότι η κάθε "εταιρία" εισπράτει για λογαριασμό του κράτους

Στείλε μου τα στοιχεία της πινακίδας σου με πμ και θα σου πω αύριο κιόλας "

Ενα νουμεράκι πριν από την δικιά σου....
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Παντελής στις 22/10/2012 10:21 μμ.

PTiger800"Δεν είμαι νομικός αλλά,
εσένα τη ζημιά σου την "εκανε" η Αττική οδός, όχι ο Μ@λακας.
Δεν τράκαρες με τον μ@λάκα, με τη μπάρα τράκαρες.
Δεν είναι δική σου ευθύνη να μην περάσει ο μ@λάκας τσάμπα, είναι της Αττικής οδού. Δηλαδή αν ήταν μόνος του ο μ@λάκας και δεν πλήρωνε θα τον άφηναν;
Δεν είναι ευθύνη του μ@λάκα να περάσεις με ασφάλεια κάτω από τη μπάρα, είναι της Αττικής οδού. Δηλαδή αν η μπάρα έπεφτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο ποιόν θα κυνηγούσες τον κατασκευαστή της μπάρας;

Άρα η Αττική οδός έχει ευθύνη να μην περάσει ο μ@λάκας τσάμπα και να μην φας εσύ τη μπάρα στη μούρη. Παρόλο που και για την Αττική οδό είναι άδικο να πληρώσει τα σπασμένα του μ@λάκα, εγώ όπως το βλέπω υπάρχουν δύο διαφορές.
1) Της Αττικής οδού με το μ@λάκα
2) Εσένα με την Αττική οδό.

Τώρα, αν ήμουν στη θέση σου θα επιχειρούσα να τους βρω στο φιλότιμο, γιατί αντιδικία για 50€, μάλλον δεν συμφέρει.

Συμπέρασμα βέβαια :

Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΣ"


με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο !!!

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: HelenKoR στις 22/10/2012 10:23 μμ.

Μου έχει συμβεί κι εμένα.

Όχι όμως στην Α.Ο. αλλά στα διόδια της Ελευσίνας.
Μέχρι να βάλω γάντι περνάει απο δίπλα μου αργά αργά ένας τυπάς με την μηχανή του.
Εννοείται οτι δεν έκανα καμία κίνηση να περάσω μαζί του απο την μπάρα. Άφησα να κατέβει η μπάρα κανονικά, το παλικάρι που του είχα δώσει το αντίτιμο των διοδίων μου ζήτησε την πινακίδα μου, μου άνοιξε την μπάρα και πέρασα κανονικά.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: vassat στις 22/10/2012 10:35 μμ.

Απορία:
άμα σου τι κάνει ο ελλαδιστανάρας και στην συνέχεια τον φτάσεις στον δρόμο τι τον κάνεις;
κλωτσιά, μπουνιά αλλά Στόνερ, άλλο τι;
/ ΒΣ

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: batinaki στις 22/10/2012 10:51 μμ.

Και τί κατέγραψε η τροχαία? Σύγκρουση με τη μπάρα? Δεν νομίζω να μην αποζημιώνεσαι αλλά αν δεν θες να το κυνηγήσεις για 50€ οκ.. πέρνα 35 φορές με τον ίδιο τρόπο και κάνε απόσβεση..
Απλά προσέχουμε γιατί είναι συχνό φαινόμενο.
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: HelenKoR στις 22/10/2012 10:59 μμ.

vassa"Απορία:
άμα σου τι κάνει ο ελλαδιστανάρας και στην συνέχεια τον φτάσεις στον δρόμο τι τον κάνεις;
κλωτσιά, μπουνιά αλλά Στόνερ, άλλο τι;
/ ΒΣ"


Εγώ προσωπικά είχα τέτοια νεύρα που τον πρόλαβα παρακάτω. Έτοιμη ήμουν να τον σταματήσω αλλά για καλή του τύχη έπρεπε να πάω κάπου και δεν γινόταν να καθυστερήσω κι άλλο.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.