Προβλημα μπαταριας.

Προβλημα μπαταριας.  

  Από: chrisB στις 21/07/2012 9:20 πμ.

Καλημερα...
Το χειμωνα εμεινε το μηχανακι (Tiger 1050 2010) απο μπαταρια (yasa μαμα) και αντικατασταθει απο μια ιδια.Πριν την αντικαταστησω την φορτισα σε ηλεκτρολογειο αλλα επαιρνε μπροστα μια φορα και τιποτα.Μαλιστα μολις πατουσα μιζα δεν επαιρνε μπροστα αλλα μηδενιζε και τα κοντερ.Αντικατασταθηκε με καινουργια την ιδια τον μαρτιο,και μεσα μαιου ενα πρωι παω να βαλω μπροστα,κανει θορυβο η μιζα μηδενιζουν τα κοντερ και τιποτα......βαζω με καλωδια φευγω.Την αλλη ημερα πηρε κανονικα.Μετα απο μια εβδομαδα μενω στον δρομο,απο το ιδιο πραγμα....την βγαζω την φορτιζω την ξαναβαζω παιρνει μπροστα μια χαρα για 1 μηνα,χθες εμεινα το βραδυ ξανα,και σημερα το πρωι παλι τα ιδια...με καλωδια μπροστα.Το μηχανακι ειναι στην εγγυηση.Τι μπορει να ειναι?Ευχαριστω!

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: patapios στις 21/07/2012 11:56 πμ.

Πηνια? Δηλαδη δεν φορτιζει η μπαταρια
Ανορθωτης? Δηλαδη δεν φορτιζει σωστα η μπαταρια

Ενας μαστορας ομως θα μετρησει και θα σου πει σιγουρα.

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: giannis andreou στις 21/07/2012 12:27 μμ.

chrisB"Καλημερα...
Το χειμωνα εμεινε το μηχανακι (Tiger 1050 2010) απο μπαταρια (yasa μαμα) και αντικατασταθει απο μια ιδια.Πριν την αντικαταστησω την φορτισα σε ηλεκτρολογειο αλλα επαιρνε μπροστα μια φορα και τιποτα.Μαλιστα μολις πατουσα μιζα δεν επαιρνε μπροστα αλλα μηδενιζε και τα κοντερ.Αντικατασταθηκε με καινουργια την ιδια τον μαρτιο,και μεσα μαιου ενα πρωι παω να βαλω μπροστα,κανει θορυβο η μιζα μηδενιζουν τα κοντερ και τιποτα......βαζω με καλωδια φευγω.Την αλλη ημερα πηρε κανονικα.Μετα απο μια εβδομαδα μενω στον δρομο,απο το ιδιο πραγμα....την βγαζω την φορτιζω την ξαναβαζω παιρνει μπροστα μια χαρα για 1 μηνα,χθες εμεινα το βραδυ ξανα,και σημερα το πρωι παλι τα ιδια...με καλωδια μπροστα.Το μηχανακι ειναι στην εγγυηση.Τι μπορει να ειναι?Ευχαριστω!"


Είναι αυτονόητο ότι έχεις καμένο ή ανορθωτή ή πηνία ή κ τα δύο!
Τσεκάρησέ τα κ παράγγειλε από Αμερική www. regulatorrectifier.com.Πολύ καλύτερη ποιότητα από τα μαμά που έχουν πρόβλημα...κ στο 1/3 της τιμής από οπουδήποτε αλλού!Αυτό βέβαια αν δεν στα καλύψει η εγγύηση...
Ψάξτο...
Το καλύτερο ταξίδι είναι η ίδια η ζωή!Απολαμβάνεις τη διαδρομή χωρίς να σ΄ενδιαφέρει ο προορισμός...!

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: pap43-d2 στις 21/07/2012 12:30 μμ.

patapios"Πηνια? Δηλαδη δεν φορτιζει η μπαταρια
."

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν δύο μήνες, πήγα στον Σάκη άλλαξε πηνία (τα οποία μου έδειξε και ήταν μαύρα) βάλαμε και μια καινούργια μπαταρία και το πρόβλημα λύθηκε. Αν είναι και στην εγγύηση ξεκίνα για το συνεργείο, γιατί για εμένα που δεν ήταν με δάγκωσαν τα καβούρια...
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: Παντελής στις 21/07/2012 1:19 μμ.

pap43-d2"
patapios"Πηνια? Δηλαδη δεν φορτιζει η μπαταρια
."

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν δύο μήνες, πήγα στον Σάκη άλλαξε πηνία (τα οποία μου έδειξε και ήταν μαύρα) βάλαμε και μια καινούργια μπαταρία και το πρόβλημα λύθηκε. Αν είναι και στην εγγύηση ξεκίνα για το συνεργείο, γιατί για εμένα που δεν ήταν με δάγκωσαν τα καβούρια."


Δηλαδή ? πόσο πήγε το μάλί ??

(αν δεν θες να απαντήσεις δημόσια, στείλε μου πμ σε παρακαλώ...)

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: pap43-d2 στις 21/07/2012 8:19 μμ.

Παντελής"
Δηλαδή ? πόσο πήγε το μάλί ??

(αν δεν θες να απαντήσεις δημόσια, στείλε μου πμ σε παρακαλώ...)"


Τα καινούργια έχουν περίπου 400 δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κάποιος λύνει τα χαλασμένα και τα ξαναδένει με καινούργιο πηνίο και κοστίζουν αν δεν κάνω λάθος 120. Εννοείτε πως δεν έβαλα τα καινούργια... Όποια όμως και να έβαζα ήθελα και καινούργια μπαταρία,,, άλλα 100
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: giannis andreou στις 21/07/2012 9:21 μμ.

pap43-d2"
Παντελής"
Δηλαδή ? πόσο πήγε το μάλί ??

(αν δεν θες να απαντήσεις δημόσια, στείλε μου πμ σε παρακαλώ...)"


Τα καινούργια έχουν περίπου 400 δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κάποιος λύνει τα χαλασμένα και τα ξαναδένει με καινούργιο πηνίο και κοστίζουν αν δεν κάνω λάθος 120. Εννοείτε πως δεν έβαλα τα καινούργια... Όποια όμως και να έβαζα ήθελα και καινούργια μπαταρία,,, άλλα 100"


+εργασία πόσο;
Κ μιλάμε μόνο για τα πηνία.Ο ανορθωτής;
Το καλύτερο ταξίδι είναι η ίδια η ζωή!Απολαμβάνεις τη διαδρομή χωρίς να σ΄ενδιαφέρει ο προορισμός...!

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: giannis andreou στις 21/07/2012 9:39 μμ.

giannis andre"
chrisB"Καλημερα...
Το χειμωνα εμεινε το μηχανακι (Tiger 1050 2010) απο μπαταρια (yasa μαμα) και αντικατασταθει απο μια ιδια.Πριν την αντικαταστησω την φορτισα σε ηλεκτρολογειο αλλα επαιρνε μπροστα μια φορα και τιποτα.Μαλιστα μολις πατουσα μιζα δεν επαιρνε μπροστα αλλα μηδενιζε και τα κοντερ.Αντικατασταθηκε με καινουργια την ιδια τον μαρτιο,και μεσα μαιου ενα πρωι παω να βαλω μπροστα,κανει θορυβο η μιζα μηδενιζουν τα κοντερ και τιποτα......βαζω με καλωδια φευγω.Την αλλη ημερα πηρε κανονικα.Μετα απο μια εβδομαδα μενω στον δρομο,απο το ιδιο πραγμα....την βγαζω την φορτιζω την ξαναβαζω παιρνει μπροστα μια χαρα για 1 μηνα,χθες εμεινα το βραδυ ξανα,και σημερα το πρωι παλι τα ιδια...με καλωδια μπροστα.Το μηχανακι ειναι στην εγγυηση.Τι μπορει να ειναι?Ευχαριστω!"


Είναι αυτονόητο ότι έχεις καμένο ή ανορθωτή ή πηνία ή κ τα δύο!
Τσεκάρησέ τα κ παράγγειλε από Αμερική www. regulatorrectifier.com.Πολύ καλύτερη ποιότητα από τα μαμά που έχουν πρόβλημα...κ στο 1/3 της τιμής από οπουδήποτε αλλού!Αυτό βέβαια αν δεν στα καλύψει η εγγύηση...
Ψάξτο... "


Πηνία + ανορθωτής από Αμερική 290euro με τα μεταφορικά! Το μόνο να υπολογίζεις περίπου +-20 ημέρες αποστολή..
Το καλύτερο ταξίδι είναι η ίδια η ζωή!Απολαμβάνεις τη διαδρομή χωρίς να σ΄ενδιαφέρει ο προορισμός...!

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: chrisB στις 23/07/2012 9:18 μμ.

Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια για τις απαντησεις,αυριο παω αντιπροσωπεια κατευθειαν!!!!

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: Aris. στις 13/08/2012 12:07 πμ.

Γονατισμενη μια φορα μπαταρια.... και ξαναφορτισμενη... χωρις να την φορτιζει το μηχανακι... αμφιβαλω οτι μπορει να σου βγαλει μιζιες ενος μηνα (βαζω 4 μιζιες την μερα ... χ 30 μερες... 120μιζιες) Αρα κατα πασα πιθανοτητα , ΙΣΩΣ και να την φορτιζει και απλα να την συμπεριφερεσε καφρικα... (π.χ. φωτα παρκινγκ ανοιχτα ή δεν ξερω 'γω τι αλλο)
Η μπορει καποια κακη επαφη ,καποιο φις, καποιο καλωδιο ....
Ειναι πολυ ευκολο να τσεκαρεις μονος εαν εχουν προβλημα τα πηνια-ανορθωτης με ενα εργαλειο , σε 30 δευτερολεπτα.
Στο λεω γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι... και.... οι αλλαγες ανορθωτων ή πηνιων βγαζουν πολυ , πολυ καλο μεροκαματο...
If you know what i mean



Υ.Γ. Βεβαια τωρα το καλοκαιρι ισως και να την παλευει να βγαλει 1 μηνα μιζιες χωρις να την φορτιζει καθολου η μηχανη...
αλλα θα επρεπε να ηταν kawasaki..
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: green-675 στις 13/08/2012 9:36 πμ.

τελικα τι έγινε? ποιο ήταν το πρόβλημα.....υπηρχε αλλο θέμα?
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: lleonidas στις 28/08/2012 3:57 μμ.

Για να μην ανοίγω νέο θέμα,ήθελα να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποιος.Μάλλον θα χρειαστώ πηνία ή/και ανορθωτή για ένα Tiger 1050.Η αγγλική ορολογία για τον ανορθωτή είναι regulator rectifier και για το πηνίο stator;
Βρήκα ήδη ένα σε καλή τιμή και από αξιόπιστο πωλητή...

http://www.ebay.com/itm/TRIUMPH-Tiger-1 ... 4605e64282

Re: Προβλημα μπαταριας.  

  Από: chrisB στις 01/09/2012 11:47 πμ.

Tο προβλημα φιλοι μου ηταν καμμενα πηνια..ακομη περιμενω την αντικατασταση μεσα στην εγγυηση,οπου και θα γινει και ελεγχος ανορθωτη....σημερα εκλεισε 3 εβδομαδες αναμονη.....