Απορια σχετικα με αριθμους πλαισιου σε speed triple

Απορια σχετικα με αριθμους πλαισιου σε speed triple  

  Από: Tsaka στις 14/12/2011 1:13 μμ.

Καλημερα σε ολους σας και καλες γιορτες φιλοι μου...
Τις προαλλες καθως καθαριζα σχολαστικα την μηχανη μου βρεθηκα προ μεγαλης μου εκπληξεως να παρατηρησω κατι περιεργο στους αριθμους πλαισιου τις μηχανης... (δεν ηταν με λειζερ χτυπημενοι ηταν σαν χτυπημενοι με καποιου ειδος μυτερο αντικειμενο σαν καρφι η πολυ μικρη ποντα) χωρις να χασω χρονο και με περαιτερω διαδικασιες κατεληξα στο συμπερισμα οτι ο προηγουμενος κατοχος μαλλον ειχε φαει σουπα και αλλαξε το πλαισιο,βεβαια εψαξα μεσω τις triumph "P" μηπως κυκλοφορει και αλλο μηχανακι με τους δικους μου αριθμους αλλα ευτυχως δεν βρηκα κατι...
Ουτε βεβαια εχει καποιο προβλημα το μηχανακι οπως πχ να ειναι στραβο η να δειχνει οτι εχει γινει τετοια μοντιφα εκτος και αν εχουν κανει τοσο καλη δουλεια.
Τωρα βεβαια εχω μπει στο τρυπακι και δεν ξερω τι να κανω ακριβως με το θεμα αυτο?
Υπαρχει περιπτωση οι αριθμοι να ειναι απο το εργοστασιο ετσι?


Οι αριθμοι κινητηρα ειναι ενταξει παντως.
Ξανα στα θρανια...με "Speed triple"!!!

Re: Απορια σχετικα με αριθμους πλαισιου σε speed triple  

  Από: Polymhxanos στις 14/12/2011 2:40 μμ.

Αν το πλαίσιο είχε αλλαχθεί επίσημα μέσω αντιπροσωπείας, θα είχες ΚΑΝΟΝΙΚΑ χτυπημένο από το εργοστάσιο, στο ΝΕΟ πλαίσιο τον αριθμό.

Αν έχεις πρόχειρα χτυπημένο αριθμό πλαισίου, αυτό σημαίνει ότι έχει αλλαχτεί το πλαίσιο με άλλο μεταχειρισμένο, με ιδιωτική κίνηση. Οπότε και σβήστηκε ο παλιός αριθμός και έχει χτυπηθεί ο δικός σου.

Αν πας στην αστυνομία, και το προωθήσουν στην σχετική υπηρεσία, μπορούν με ειδικό μηχάνημα με ακτίνες που έχουν, να δουν τι είναι χτυπημένο στο μέταλο και τι όχι, και ενδεχομένως ΙΣΩΣ να βρουν τον αρχικό αριθμό πλαισίου. Αν όμως αποδειχθεί κλεμένος, εσύ χάνεις την μοτό σου...

Αν είσαι βέβαιος ότι είναι χτυπημένο το νούμερο και θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να το έχεις τυπικά και ηθικά σωστό, απευθύνσου στην αντιπροσωπεία για αλλαγή πλαισίου με τον κανονικό τρόπο. Θα χρειαστεί να καταστραφεί το πλαίσιο που έχεις τώρα, και να έρθει καινούριο από αγγλία με το νούμερο της άδειας σου. Θα πρέπει όμως όλο αυτό να γίνει κατόπην συννενόησης με την αντιπροσωπεία (ενδέχεται να αρνηθούν να σου αλλάξουν το πλαίσιο λόγω του ότι το πλαίσιό σου είναι παραποιημένο) και επιπλέον το πλαίσιο θα έχει γύρω στα 2500 ευρώ και θα θες και κανά 1000 ευρώ για την εργασία.

Κακώς δεν το κοίταξες όταν το αγόρασες, το πλαίσιο ειναι το ΠΡΩΤΟ που κοιτάμε... Κατόπν εορτής, δυστυχώς, πλήρωνε.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Απορια σχετικα με αριθμους πλαισιου σε speed triple  

  Από: Polymhxanos στις 14/12/2011 2:43 μμ.

Αν δεν φοβάσαι την δημοσιοποίηση σε φόρουμ, τότε βαλε μια κοντινή φωτό (macro) του αριθμού, να σου πούμε αν είναι κανονικός ή όχι.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Απορια σχετικα με αριθμους πλαισιου σε speed triple  

  Από: Billy στις 14/12/2011 3:40 μμ.

Τόσο έχει το πλαίσιο.2500€ χωρίς τα εργατικά.

Re: Απορια σχετικα με αριθμους πλαισιου σε speed triple  

  Από: Tsaka στις 14/12/2011 7:35 μμ.

Τους αριθμους πλαισιου τους ειχα κοιταξει αλλα τωρα τελευταια που τους συγκρινα με ενα αλλο πιο καινουργιο μου φανηκε κατι σαν να μην κολαει... θα βαλω φωτο εντος τις εβδομαδας να μου πειτε κι εσεις.
Ξανα στα θρανια...με "Speed triple"!!!