ECU safe mode?

ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 19/10/2011 12:07 μμ.

Καλησπέρα και απο μένα, με λένε Κώστα και πριν λίγο καιρό έγινα ιδιοκτήτης ενός Tiger 1050.
Μέσα σε αυτο το διάστημα έκανα καποιες αλλαγές στο μηχανάκι όπως φίλτρο. εξάτμιση powercone και πρόγραμμα.
Το πρόβλημα μου αυτή τη στιγμή ειναι πως το μηχανάκι δε τραβάει καθολου στα χαμηλά οπως οταν ηταν μαμά.
Εχω λαβει υπόψιν το σενάριο όπου το συνήθησα αλλα δεν νομίζω οτι ειναι αυτή η περίπτωση.
Εχω κανει 3 αλλαγες σε προγράματα και αυτη τη στιγμη βρίσκομαι στο 20549.
Το μηχανάκι το νοιώθω λες και εινια scooter οσον αφορα την επιτάχυνση, άκουσα λοιπον καπου οτι το ECU μπορεί να μπει σε Safe Mode και να μειωσει την ιπποδυναμη.
Σημειωτεων οτι η καταναλωση ανέβηκε περιπου 2lt.
Καμμια ιδέα κανείς;
Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Re: ECU safe mode?  

  Από: HelenKoR στις 19/10/2011 12:17 μμ.

εμ δεν εχει επιταχυνση, εμ εχει αυξηθει η καταναλωση?
τι στο καλο συμβαινει?

ευχομαι να λυθει το μυστηριο συντομα.
κρατα μας ενημερους, σε παρακαλω! με ενδιαφερει η εξελιξη της ιστοριας σου
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ECU safe mode?  

  Από: Billy στις 19/10/2011 12:32 μμ.

Εγώ είμαι καινούργιος στο θέμα μηχανή αλλά από αυτοκίνητα κάτι ξέρω.
''Ανοιχτό'' φίλτρο+εξάτμιση(ή και αφαίρεση καταλύτη)=χάνεις χαμηλά.Θέλει δυναμόμετρο και πρόγραμμα(επαναχαρτογράφηση).
Το πρόγραμμα που θα σου φτιάξουν,μην περιμένεις βέβαια να έχει το ομαλό φάσμα ροπής του εργοστασιακού και την οικονομία στο καύσιμο.Και τρύπες θα έχεις και τα κερατά του θα καίει το μοτέρ.Αλλά ψηλά θα ''κερδίσεις''.

Re: ECU safe mode?  

  Από: Native στις 19/10/2011 12:57 μμ.

Το είδες με τα μάτια σου οτι σου βάλαν το 20549? Η έτσι σου είπαν? Δεν δικαιολογειται διαφορετικα αυτη η διαφορα απόδοσης, εκτος αν τα πιστονια σου έχουν γίνει κεικ και δεν το ξέρεις...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 19/10/2011 1:17 μμ.

Ναι το ειδα για το προγραμμα διοτι ειχαμε βαλει πριν το 20552 νομιζω.
Το μηχανακι εχει 2700 klm και δεν νομιζω να εχει θέμα με πιστόνια ακομη.
Το πρόβλημα μου δεν ειναι οτι δεν εχει χαμηλα αλλα οτι δεν εχει επιταχυνση.
Μονο μετα τις 6000rpm ζωντανευει λιγο.

Re: ECU safe mode?  

  Από: HelenKoR στις 19/10/2011 1:23 μμ.

Native"Το είδες με τα μάτια σου οτι σου βάλαν το 20549? Η έτσι σου είπαν? Δεν δικαιολογειται διαφορετικα αυτη η διαφορα απόδοσης, εκτος αν τα πιστονια σου έχουν γίνει κεικ και δεν το ξέρεις..."


για πες βρε Αρχοντα των προγραμματων και των ρυθμισεων!
η καταναλωση ανεβηκε 2 λιτρα μονο λογω αλλαγης φιλτρου και εξατμισης?
πολυ δεν είναι?
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 19/10/2011 1:25 μμ.

Σημείωση,
Με τα πρωτα 2 προγραμματα δεν ειχα τετοιες διαφορες στη καταναλωση, μονο με το 20549 το παρατηρησα.
Επισης στα χαμηλα αισθανομαι οτι μπερδευει.
Πως ειναι ενα παπι χωρις φιλτρο, και τραβηξεις το γκαζι αποτομα; ενα τετοιο πραγμα περιπου.

Re: ECU safe mode?  

  Από: HelenKoR στις 19/10/2011 1:26 μμ.

Foolish"Το πρόβλημα μου δεν ειναι οτι δεν εχει χαμηλα αλλα οτι δεν εχει επιταχυνση.
"

?????
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 19/10/2011 1:29 μμ.

HelenKoR"
Foolish"Το πρόβλημα μου δεν ειναι οτι δεν εχει χαμηλα αλλα οτι δεν εχει επιταχυνση.
"

?????"

Ενα απλο σεναριο ειναι το εξης.
Παραλιακη , δικαβαλο , με 3η και 4500rpm τραβαω το γκαζι τερμα, και το μηχανακι απλα θελει σπρωξιμο...Δε μπορω να το περιγραψω πραγματικα, απλα εχω ξενερωσει και ειναι κριμα τα λεφτα που εριξα

Re: ECU safe mode?  

  Από: tharis στις 19/10/2011 1:53 μμ.

Τις αλλαγες που εχεις κανει τις εχουν κανει πολλοι και δε νομιζω να ειχαν κανενα προβλημα..

Προφανως κατι παιζει με τη μηχανη σου, μαλλον με τον εγκεφαλο-προγραμμα-ρευματα.. Δοκιμασε να ξαναφορτωσεις το προγραμμα, ελεγξε ισως τα μπουζι σου κ τα σχετικα ..

Με τα προηγουμενα προγραμματα ειχες τετοιο προβλημα ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ECU safe mode?  

  Από: Native στις 19/10/2011 2:02 μμ.

Κοιταξε πάλι το πρόγραμμα. Σε συνεργειο στο περάσανε? Μηπως έχεις ξεχασει να συνδέσεις καποια φύσα σε φιλτροκούτι? (αισθητήρας θερμοκρασίας, map). Αισθητήρας λ? Αν και θα σου άναβε λαμπάκι check engine. Ξεκίνα απο το να πας ενα συνεργειο να κοιταξετε μηπως υπάρχει καποιο error code. Αν σου κάνει διακοπές χαμηλά κοιτα μήπως έχει βραχυκυκλώσει καποιος πολλαπλασιαστής. Η αντλία βενζίνης είναι οκ? Βενζίνη? Μήπως έβαλες απο κανεναν που εφοδιάζει mirage?

Τι αλλό...ανοιξε το φιλτροκούτι πάλι μήπως δεν εχει κάτσει κάτι καλα.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 19/10/2011 2:10 μμ.

Native"Κοιταξε πάλι το πρόγραμμα. Σε συνεργειο στο περάσανε? Μηπως έχεις ξεχασει να συνδέσεις καποια φύσα σε φιλτροκούτι? (αισθητήρας θερμοκρασίας, map). Αισθητήρας λ? Αν και θα σου άναβε λαμπάκι check engine. Ξεκίνα απο το να πας ενα συνεργειο να κοιταξετε μηπως υπάρχει καποιο error code. Αν σου κάνει διακοπές χαμηλά κοιτα μήπως έχει βραχυκυκλώσει καποιος πολλαπλασιαστής. Η αντλία βενζίνης είναι οκ? Βενζίνη? Μήπως έβαλες απο κανεναν που εφοδιάζει mirage?

Τι αλλό...ανοιξε το φιλτροκούτι πάλι μήπως δεν εχει κάτσει κάτι καλα."


Το φιλτροκουτι μεσα δεν εχει τιποτα, μονο το ΚΝ φιλτρο.Το σωληνα που ειχε τον βγαλανε.
Στο συνεργειο του πειραια το πηγαινω μιας και απο εκει το πηρα, αλλα μεταξυ μας δε μου γεμιζουν πολυ το ματι.
Απο βενζινη μονο 100αρα βαζω.
Οσο για το μπερδεμα στα χαμηλα μου ειπαν στο συνεργειο οτι ετσι πρεπει να ειναι και καλα διοτι αργει το injection να παρει την εντολη, αλλα και παλι δε μου φαινετε σωστο αυτο.

Re: ECU safe mode?  

  Από: HelenKoR στις 19/10/2011 2:25 μμ.

λυθηκε το μυστηριο!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ECU safe mode?  

  Από: Native στις 19/10/2011 2:29 μμ.

Δεν θα σου απαντησω, απλα τσέκαρε πάλι το πρόγραμμά σου.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 19/10/2011 2:32 μμ.

Μιλησα με τον Κοντη προ ολίγου,
Το πρωτο πράγμα που με ρωτησε ηταν το snorkel. ( my thought exactly )
Και μένα μου εκανε αισθηση η απουσια του διοτι και εγω νοιωθω πως περνει πολυ αερα.
Τελωσπαντων θα παω αυριο απο εκει διοτι με το Πειραια δε βγαζω ακρη.