Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Polymhxanos στις 21/07/2011 2:49 πμ.

Για το διαγνωστικό δεν ξέρω, αλλά παρουσία λαδιών στα καυσαέρια, ενδέχεται να βγάζει ο αναλυτής καυσαερίων σαν τιμές υδρογονανθράκων ή κι εγώ δεν ξέρω τι.

Επίσης αν ο μάστορας μέτρησε συμπίεση (με κοινό συμπιεσόμετρο) και βρήκε τιμές εκτός φυσιολογικού ορίου, τότε μπορεί να σου είπε ότι διέγνωσε πρόβλημα κατανάλωσης λαδιού.

Και τέλος πάντων μπορεί ο άνθρωπος να είπε ότι διέγνωσε κατανάλωση λαδιού (ο ίδιος), όχι ότι το διαγνωστικό έβγαλε κατανάλωση λαδιού.

Μην βιάζεστε να το αποκλείσετε.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 21/07/2011 9:41 πμ.

Εμένα γιατί πάλι μου μυρίζεται απατεωνιά με το θέμα της άδειας και φωτοτυπίας αυτής εφόσον δεν θα κάνει κάτι στην εγγύηση και απλά του είπε να τσεκάρει τα λάδια μόνος του?Αν όντως είδε ότι καίει λάδια μέσω των καυσαερίων και της συμπίεσης όπως σωστά ανέφερε ο Polymhxanos δεν θα έπρεπε να μετρήσει ο ίδιος την στάθμη και να του πει να ξαναπεράσει σε 1000-2000χιλ για τσεκάρισμα ωστέ να προχωρήσουν,εφόσον διαγνωστεί οτί καίει λάδια ο κινητήρας,σε αντικατάσταση πιστονιών?

Πιό πολύ για π@υστιά μου μυρίζει η υπόθεση με την φωτοτυπία της άδειας και να πάρει ανταλλακτικά για άλλο μηχανάκι εκτός εγγύησης....

Για το θέμα αν καίει λάδια ότι σου είπαν τα παιδιά,τσεκάρισμα συνέχεια και με το που δείς ότι καίει βούρ στο συνέργειο κανά μήνα πρίν βγείς απο την εγγυήση.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 21/07/2011 10:30 πμ.

polymhxanos---οντος μπορει κατι να ειδε...
και ΑΝ ειδε καλα εκανε και μου το ειπε για να προσεχω...
το θεμα ειναι για ποιο λογο να μου πει ο το διαγνωστικο του εβγαλε αυτο το μνμ...

ειπαμε δεν ειμαι μηχανικος...και δεν τα ξερω αυτα....αλλα ειναι καποια πραγματα που δεν μου κολλανε...

Edit: και oντος στην αρχη μου ειπε να παω σε 1000κμ να το ξαναδουμε , αλλα του ειπα ότι θα φυγω διακοπες και τοτε μου ειπε οκ κανενα προβλημα κανε τις διακοπες σου και το κοιταμε όταν γυρισεις απλα να τσεκαρεις τα λαδια σου….
Από την μια ο νους μου παει στο κακο και…από την άλλη παει στο πονηρο….

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: jimware στις 21/07/2011 11:02 πμ.

Σίγουρα όμως το θέμα της φωτοτυπίας της άδειας παραπέμπει σε ενέργειες εγγυήσης...
Μήπως λέω εγω είδε κάτι για το οποίο σε προετοίμασε και απλά σου είπε να έχεις το νού σου και εκείνος απλά ζητάει τώρα την γνώμη της αντιοπροσωπείας για το πως θα προχωρήσει???
Αν όντως υπάρχει πρόβλημα και είναι σε πολυ αρχικό στάδιο θα πρέπει να εχει την σύμφωνη γνώμη της αντιπροσωπείας για να προχωρήσει σε επισκευή.

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Native στις 21/07/2011 11:23 πμ.

Πολυχόντα, κανεις δεν ειπε οτι το μηχανακι του σίγουρα δεν καίει λάδια.

Όλο το σχόλιο εγινε για τον τροπο με τον οποιο διατυπώθηκε απο τον μάστορα, ο οποιος αν πραγματικα διαπίστωσε κατανάλωση λάδιου σίγουρα δεν το έκανε με το διαγνωστικό.

Τωρα που κολλάει το συμπιεσόμετρο και ο αναλύτης καυσαερίων με το διαγνωστικό και αυτα που είπε, μ΄αλλον το δίκο σου μυάλο πάει αρκετα μακρύα. Μιλάμε εξάλλου για ενα απλό service. Εσυ για να δεις αν εχεις χάσει λάδια βγάζεις μπουζι και μετρας συμπίεση? Που και να το κάνεις, παλι μετα με τον δεικτη θα τσεκάρεις τα λάδια για να καταλάβεις την ποσότητα...

Ας ξεκινάμε απο τα απλα λοιπον και μην ψάχνουμε να βρουμε διαστημικες δικαιολογίες για το πως έγινε, επείδη πάντα κάποιος κάτι λεει...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: vagtyrp στις 21/07/2011 1:39 μμ.

πριν λίγο καιρό τέτοιες λαλακίες ακούγαμε μόνο.....νότια......................

τελευταία κάποιοι που βάζουνε συναρμολογούν μηχανάκια ανάποδα λένε ίδιες κοτσάνες.......λέτε να παρακολουθούν τα ίδια σεμινάρια;


φίλε παρακολούθα το λαδάκι μόνο σου και όταν γυρίσεις από τις διακοπές σου τράβα σε άλλο συνεργείο, για να μην πω σε ένα άλλο και μόνο τουλάχιστον μέχρι να βγάλεις άκρη αν έχεις πρόβλημα η όχι.........απλό το πράγμα.....

και αυτό με την άδεια βρομάει....έχει γίνει επανελλημένως....το έχω κάνει και εγώ αλλά εις γνώση δική μου αλλά και του παιδιού που μου έδωσε την άδειά του και για ποιό λόγο φυσικά( αριστερή τσιμούχα μπροστινού)

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Polymhxanos στις 21/07/2011 3:50 μμ.

@Native.

H φράση ''διέγνωσα ότι καίει λάδια'' και ''το διαγνωστικό λέει ότι καίει λάδια'' δεν διαφέρουν και πολύ και εύκολα κάποιος λέει το ένα και άλλος ακούει το άλλο, χωρία να σημαίνει κάτι κακό αυτό. Ήσουν εκεί; Άκουσες τον άνθρωπο να το λέει; Υποθέτω πως όχι... Ε μην βασίζεσαι και 100% ότι είπε έτσι κατά έτσι, μην προτρέχουμε να κατηγορούμε ανθρώπους.

Αν σε ένα κύλινδρο δεν είναι σωστή η συμπίεση, αυτό συνήθως οφείλεται σε φθορά και κακή στεγανότητα των ελατηρίων του πιστονιού (ή πρόβλημα στις βαλβίδες αλλά αυτό είναι η άλλη περίπτωση που δεν μας απασχολεί εδώ). Επομένως ΝΑΙ αν βρεις συμπίεση εκτός ορίων, μπορείς να υποθέσεις ότι καίει λάδια το μοτέρ και να το ανακοινώσεις στον πελάτη.

Μάλιστα υπάρχει και τρόπος να καταλάβεις αμέσως αν έχει θέμα στεγανότητας στα ελατήρια ή στις βαλβίδες, αλλά εδώ δεν κατάλαβες το απλό σκεπτικό μου πριν, να σου πω και το δύσκολο;

Γενικώς μην προτρέχετε.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 21/07/2011 5:43 μμ.

polymhxane...
κανενας δεν προτρεχει...
απλα ο καθε ενας λεει και την γνωμη του, by the way σας ευχαριστω ολους!!!

αλλα ειναι σιγουρο οτι ακουσα καλα....(τον ρωτησα και 5-6 φορες... )
βεβαια μπορει ο ιδιος να μου το ειπε λαθος μη θελοντας να δωσει βαθος σε τεχνικες εξηγησεις

Α και μεταξυ μας , δεν νομιζω ρε παιδες σε ενα service των 15.000 να κατσει να κοιταξει ΤΟοοοσο το μηχανακι...
πατ κιουτ τα κανουνε για να τελειωνουνε...φιλτρο, λαδι, γεια σας....
ΜΑΚΑΡΙ να το κοιταζανε ετσι οπως λες αλλα δεν το πιστευω...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Native στις 21/07/2011 7:31 μμ.

Κατι τυπάκια σαν τον πολυμηχανο ανοιγουν συνεργεια και παίζουν με την νοημοσύνη του πέλατη νομίζοντας οτι τα ξέρουν όλα.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: vagelis στις 21/07/2011 8:25 μμ.

TRIUMPHAKIAS"Εμένα γιατί πάλι μου μυρίζεται απατεωνιά με το θέμα της άδειας και φωτοτυπίας αυτής εφόσον δεν θα κάνει κάτι στην εγγύηση και απλά του είπε να τσεκάρει τα λάδια μόνος του?Αν όντως είδε ότι καίει λάδια μέσω των καυσαερίων και της συμπίεσης όπως σωστά ανέφερε ο Polymhxanos δεν θα έπρεπε να μετρήσει ο ίδιος την στάθμη και να του πει να ξαναπεράσει σε 1000-2000χιλ για τσεκάρισμα ωστέ να προχωρήσουν,εφόσον διαγνωστεί οτί καίει λάδια ο κινητήρας,σε αντικατάσταση πιστονιών?

Πιό πολύ για π@υστιά μου μυρίζει η υπόθεση με την φωτοτυπία της άδειας και να πάρει ανταλλακτικά για άλλο μηχανάκι εκτός εγγύησης....

Για το θέμα αν καίει λάδια ότι σου είπαν τα παιδιά,τσεκάρισμα συνέχεια και με το που δείς ότι καίει βούρ στο συνέργειο κανά μήνα πρίν βγείς απο την εγγυήση. "


Αυτο περασε και εμενα απο το μυαλο μου λετε ρεεε!!!Αυτο πως θα το τσεκαρει το παληκαρι,δλδ να παει στην TRIUMPH σε κανα μηνα και να το ρωτησει?
Η μοτοσικλετα δεν ειναι επικινδυνη...επικινδυνη την κανουμε εμεις....

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: patapios στις 21/07/2011 11:09 μμ.

Τι αλλο θα ακουσουμε?

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 22/07/2011 9:56 πμ.

kanagias"
Α και μεταξυ μας , δεν νομιζω ρε παιδες σε ενα service των 15.000 να κατσει να κοιταξει ΤΟοοοσο το μηχανακι...
πατ κιουτ τα κανουνε για να τελειωνουνε...φιλτρο, λαδι, γεια σας....
"


Σερβις "επισημο" στα 15.000 χιλ δεν υπαρχει.
Απλα ενα λαδακι του αλλαζεις χωρις φιλτρο!!
Τα σερβις τα επισημα γινονται καθε 10.000 χιλ.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 22/07/2011 10:23 πμ.

λοιπον , επειδει δεν μπορω να καθομαι με σταυρωμενα τα χερια και να περιμενω
και επειδει θελω ,πριν φυγω για διακοπες , τουλαχιστον να γνωριζω τι εχει το μηχανακι μου σκεφτομαι να κανω τα εξης....

να παω σημερα το απογευμα στο μηχανικο και να τον ρωτησω τι ακριβως ειδε- διεγνωσε -καταλαβε και μου ειπε οτι καιει λαδι.....(ελπιζοντας να μου δωσει μια καλυτερη εξηγηση απο το -το εβγαλε το διαγνωστικο-)
αφου μαθω, σκεφτομαι να παω και για μια δευτερη γνωμη και να του εξηγησω τι ακριβως εχει γινει εως τωρα...
λεω να παω στον Κοντη, οπου εχω ακουσει απο εδω μεσα, πως ειναι πολυ καλος μηχανικος και σωστος επαγγελματιας.
βεβαια δεν ειναι πλεον εξουσιοδοτημενος αλλα δεν ξερω και κανεναν αλλο επομενος παω και βλεπω τι κανω...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: vagtyrp στις 22/07/2011 11:30 πμ.

kanagias"...λεω να παω στον Κοντη, οπου εχω ακουσει απο εδω μεσα, πως ειναι πολυ καλος μηχανικος και σωστος επαγγελματιας.
βεβαια δεν ειναι πλεον εξουσιοδοτημενος αλλα δεν ξερω και κανεναν αλλο επομενος παω και βλεπω τι κανω..."




τώρα το πάς σωστά......

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 25/07/2011 10:45 πμ.

λοιπον, οπως σας ειχα πει , πηγα στο μηχανικο μου την παρασκευη το απογευμα να τον ρωτησω απο που συμπέρανε οτι καιει λαδια η μηχανη....
με το που παω εκει μου και τον ρωταω μου λεει.... :
ρε, μην φοβασαι δεν σου ειπα και κατι τετοια...
εγω επεμενα και του ελεγα δεν φοβαμαι απλα θελω να ξερω τι ειδες και το λες...
μου λεει φερε μεσα την μηχανη...
την παω την βαζουμε στο διαγνωστικο...
και μου λεει το βλεπεις αυτο... (και μου εδειχνε το εξης
Bank1 - Sensor1 short term fuel trim -14%
μου ειπε οτι επρεπε να ειναι η τιμη αυτη -9% ΜΑΧ

τωρα τι να σας πω...δεν γνωριζω...
γνωριζει κανεις?

οπως και να εχει μια βολτα και σε εναν αλλον μηχανικο για επιβεβαιωση, θα την κανω....
ΑΝ μου το ειχε εξηγησει ετσι απο την αρχη ισως να μην το αμφισβητούσα καθολου αλλα τωρα ειλικρινά δεν μπορω να μην το ψαξω εστω και ελαχιστα...