Μπροστινο

Μπροστινο  

  Από: Tasos1050 στις 04/06/2011 11:38 πμ.

Θα ηθελα την γνωμη σας για κατι πργματακια που εχω αντιμετωπιση με το μπροστινο.Ο τιγρης ειναι καινουργιος και απο την 2η μερα ακουγοταν ενας δυνατος θορυβος στον λαιμο σε αποτομο φρεναρισμα και σε λακουβες (να ανε βω σε πεζοδρομιο δεν το κουβεντιαζουμε).Το εχω παει και το εχω σφηξει 2 φορες αλλα και παλι μετα απο λιγο ξαναρχιζει παλι.Μου ειπαν απο το συνεργειο οτι υπαρχει ενα θεματακι με τα ποτηρια γενικα.Το εχει αντιμετωπιση καποιος αλλα και αν ναι τι λυση βρηκε;Το 2 προβληματακι ειναι οτι στα 180 κουναει το τιμονι τρελα.

Re: Μπροστινο  

  Από: tooljim13 στις 04/06/2011 12:03 μμ.

Tasos1050"Θα ηθελα την γνωμη σας για κατι πργματακια που εχω αντιμετωπιση με το μπροστινο.Ο τιγρης ειναι καινουργιος και απο την 2η μερα ακουγοταν ενας δυνατος θορυβος στον λαιμο σε αποτομο φρεναρισμα και σε λακουβες (να ανε βω σε πεζοδρομιο δεν το κουβεντιαζουμε).Το εχω παει και το εχω σφηξει 2 φορες αλλα και παλι μετα απο λιγο ξαναρχιζει παλι.Μου ειπαν απο το συνεργειο οτι υπαρχει ενα θεματακι με τα ποτηρια γενικα.Το εχει αντιμετωπιση καποιος αλλα και αν ναι τι λυση βρηκε;Το 2 προβληματακι ειναι οτι στα 180 κουναει το τιμονι τρελα."


Αυτό το topic το έχεις δεί;
topic2425.html?hilit=%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%B6%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%81

Πιστεύω μπορεί να σε βοηθήσει..Στη 2η σελίδα του ο Polymhxanos δίνει κατα σειρά προτεραιότητας(ας πούμε) στο τί μπορεί να πηγαίνει στραβά..

Απο κεί και πέρα το γεγονός οτι το συνεργείο σου λέει πως απλά υπάρχει ένα θεματάκι με τα ποτήρια "γενικά" κ αόριστα εμένα με παραπέμπει σε μπακαλοδουλειές..Ίσως θα ήταν φρόνιμο να πάς για γνώμη και κάπου αλλού..

Re: Μπροστινο  

  Από: Tigrisss στις 04/06/2011 1:16 μμ.

φορας μανιταρια??

Re: Μπροστινο  

  Από: tooljim13 στις 04/06/2011 1:29 μμ.

Tigrisss"φορας μανιταρια??"


Ποιόν ρωτάς;

Re: Μπροστινο  

  Από: tharis στις 04/06/2011 4:03 μμ.

Να πας να σου τα αλλαξουν τα ποτηρια αφου εχουν θεματακι ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Μπροστινο  

  Από: Tigrisss στις 04/06/2011 6:18 μμ.

ljim13"
Tigrisss"φορας μανιταρια??"


Ποιόν ρωτάς; "


το Τασο....
μου παρουσιαστηκε ενα τετοιο θεματακι καποια στιγμη, σε φρενα κυριως, και θελανε σφιξιμο τα μανιταρια...κουνιοτανε το μοτερ....
τα σφιξαμε και τελος.

αφου βεβαια πρωτα ειχαμε λυσει τιμόνια, κοιταγαμε τα ρουλεμαν κτλ...

αυτό πάλι με τα τιμονια να κουνανε στα 180 δε το καταλαβαινω....
αν εχει βαλιτσα ΑΔΕΙΑ βγαλτη, οταν ειναι γεματη δεν υπαρχει προβλημα. συνηθως...
το tiger δε θελει stabilizater, ελεος δηλαδη...
σφιξτε λιγο αυτα τα 2 βιδακια που εχει πανω στα καλάμια....
τελευταια λύση, κατεβαστε 1 ποντο τη τιμονοπλακα.
αν και τοτε κουνάει, τι να πω....

Re: Μπροστινο  

  Από: Tasos1050 στις 04/06/2011 9:09 μμ.

Μανιταρια δεν εχω.Ο θορυβος ειναι σιγουρα μεσα απο τον λαιμο γιατι και σταματημενω αν κρατησεισ τα φρενα και το κουνησεις μπρος πισω μετα απο 2-3 κινησεις ακουγεται.
Οσο για το κουνημα το κανει χωρις βαλιτσες,το λαστιχο εχει αερα,φοραω στενο μπουφαν και οσο για την σταση μου δεν πιστευω οτι εχει προβλημα γτ με το προηγουμενο δεν ειχα τετοιο θεμα με κουνηματα.Θα παω δευτερα να δω αν φταιει η ζαντα.

Re: Μπροστινο  

  Από: Sprinter στις 04/06/2011 9:51 μμ.

1. Το υπάρχει γενικά πρόβλημα με τα ποτήρια και δε κάνουμε τίποτα είναι απαράδεκτο. Απλώς ή να πάς να τσακωθείς και να πάρεις τηλ. και την Ηλιοφίλ ή να αλλάξεις, αν μπορείς συνεργείο. Αυτά. Απλώς μαλακίες σου λένε. Είτε υπάρχει πρόβλημα και το διορθωνουνε η αλλάζουν το ρουλεμάν ή δεν είναι εκεί το πρόβλημα και απλώς βαριούνται να αχοληθούν. Ούτως η άλλως απαράδεκτοι. Ποιό ειναι το συνεργείο?

2. Βρέ μπας και ακούς το τσακ-τσάκ που κάνουν οι πλευστοί δίσκοι στο μπρός-πίσω και νομίζεις πως έχεις θέμα. Ο θόρυβος αυτός είναι φυσιολογικός.

3. Υπάρχει και άλλο θέμα του madbiker ανοιχτό αυτή τη στιγμή για παρόμοιο ίσως θέμα. Για δείτε μην έχετε το ίδιο και είναι κανένα θέμα παρτίδας ρουλεμάν. Για συνενονοηθείτε μεταξύ σας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπροστινο  

  Από: tasos_sax στις 04/06/2011 10:52 μμ.

Έτυχε κ βρέθηκα με τον Τάσο σήμερα κ άκουσα τον θόρυβο που κάνει το μηχανάκι του κ είναι πράγματι απ το ρουλεμάν του λαιμού.Ακριβώς τον ίδιο θόρυβο έχω κ γώ.Την περασμένη βδομάδα πήγα κ μου το φτίαξανε κ καλά κ μετά απο τρείς μέρες πάλι τα ίδια.

Re: Μπροστινο  

  Από: Tasos1050 στις 04/06/2011 10:57 μμ.

Καλησπερα Τασο. Sprinter μηπως μπορεις να βοηθησεις με το ποστ του madbiker γτ δεν το βρισκω.

Re: Μπροστινο  

  Από: Sprinter στις 04/06/2011 11:08 μμ.

triumph-tiger-1050-blabes-t3025-100.html#p48141
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπροστινο  

  Από: dakis_corfu στις 06/06/2011 3:49 πμ.

Το ίδιο πρόβλημα με τον θόρυβο είχα κι εγώ, το είπα στον μηχανικό μου και μου είπε ότι είναι τα ρουλεμάν του λαιμού που πάτησαν και θέλουν σφήξιμο.. Το πήγα μια μέρα, τα έσφιξε και το πρόβλημα εξαφανίστηκε.. Κοίτα μήπως για κάποιο λόγο σου λασκάρει συνεχώς η βίδα του λαιμού..

Re: Μπροστινο  

  Από: Tasos1050 στις 06/06/2011 9:35 μμ.

Πηγα σημερα για ζυγοσταθμιση του μπροστα τροχου και ηθελε.Επομενως μου μενει να το ανοιξω και να δω αν κουναει ακομα.