Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο

Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: lucifsg στις 09/02/2011 2:59 πμ.

Γεια σας εγω ειμαι ο καινουριος , παιρνω τη μηχανη στα χερια αυριο (tiger se 6/10) απο ενα μαγαζι με μεταχειρισμενα. Εχοντας ενα ανχος για το τι λαμογια κυκλοφορουν αναμεσα μας (και το πωλητη μαζι) σκεφτηκα για συναγερμο μιας που ενα απλο αντικλειδι να χει καποιος τη πηρε κ εφυγε. Στην αρχη ρωτησα για meta που εχω απολυτη εμπιστοσυνη και κατελειξα στης triumph για να μη χασω εγγυηση απο κομενα καλωδια. Πηρα τηλ και στα 3 . Ηλιοφιλ κ τα αλλα 2. Ο καθενας μου λεγε ο,τι ηθελε. Και στα 3 , τρεις διαφορετικες τιμες. Ηλιοφιλ 389 ιντερμοτο 416 πιερακος 410. Και στους 3 αφου ρωτησα τιμη ζητησα να μιλησω με τεχνικους να μαθω τεχνικα χαρακτιριστικα. Το βασικοτερο για μενα ειναι να εχει γυροσκοπικο και ρυθμιζομενο αντικραδασμικο . Στο πρωτο μου λενε: " Eιναι ο καλυτερος συναγερμος της αγορας βρισκεις τη μηχανη απο gps που εχει μαζι, τι meta και βλακειες μου λες φιλε ο συναγερμος μας εχει 20 διαφορετικους αισθητηρες πανω στη μηχανη εχει γυροσκοπικο εχει τα παντα... " με λιγα λογια γαμαει και δερνει ο συναγερμος . Παιρνω στο αλλο : "φιλε ενας απλος συναγερμος ειναι ουτε αισθητηρες εχει ουτε τιποτα... , οχι δεν εχει γυροσκοπικο μονο αντικραδασμικο που το ρυθμιζεις, οχι δεν εχει gps αυτα ειναι extra που καπως μπαινουν πανω, και μεις με το ενχειριδιο το παμε μη νομιζεις... " Τριτο και καλυτερο. Κοπελα λεει στο τεχνικο οτι παλικαρι θελει να μαθει για το datatool . Τεχνικος : "datatool ? τι ειναι αυτο ? " κοπελα : " -O συναγερμος μας..." οπου στη συνεχεια ο τεχνικος μου λεει οτι εχει ρυθμιζομενο αντικραδασμικο και ειναι σιγουρος οτι εχει και γυροσκοπικο αφου χτυπαει με το που σηκωθει η μηχανη απ το σταντ.

Καποιος ας μου δωσει τα φωτα του.... Κανει δουλεια ο συναγερμος ? Με καλυπτει απο αντικραδασμικο και γυροσκοπικο ? υπαρχει αμεσα διαθεσιμος αφτερμαρκετ με φισα και εμπιστοσυνης η με βλεπω ιλιοφιλ αυριο ?

Και επειδη ολο και καποιος απ τις αντιπροσωπειες διαβαζει εδω μεσα , αμα δε το χετε παιδια παρατηστε το η καντε κανα σεμιναριο . Ουτε το κοσμο χρειαζεται να ταλαιπωρειτε ουτε να λετε ενα καρο παπαριες για να πειτε οτι ξερετε κατι.

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: tmos στις 09/02/2011 8:17 πμ.

Ρίξε και μια ματιά στους παρακάτω

http://abacuscaralarms.co.uk/alarmshop/ ... ductId=324

http://abacuscaralarms.co.uk/alarmshop/ ... ductId=317

Και οι δύο έχουν φύσσα που κουμπώνει εκεί που μπαίνει και ο datatool και δεν κόβεις κανένα καλώδιο. Εγώ έχω βάλει το δεύτερο.

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: Aris. στις 09/02/2011 10:24 πμ.

Αν δεν θελεις να βαλεις τον datatool (για μενα καλα κανεις, 400 ευρο τα θεωρω πολλα για συναγερμο)
Τοτε ψαχνεις σε λαθος μαγαζια. Ασε τους εξουσιοδοτημενους και τις τυπικουρες κατα μερος και πηγαινε ρωτα σε κανα 2 αξιοπιστα μαγαζια με συναγερμους.
Ρωτα 2 βασικα πραγματα.
Αν οι μαρκα που σου προτεινουν εχει ετοιμη φισα να κουμπωσει στο Tiger (οι περισσοτεροι πλεον εχουν)
Και καλο θα ηταν να ρωτησεις αμα γινεται η σειρηνα να ειναι αποκομενη απο το κυριως μερος του συναγερμου ωστε να μπορει να τοποθετηθει καπου πιο ανετα (π.χ. μεσα στο πλαινο φτερο) για να ακουγεται και καλυτερα, οι χωροι κατω απο την σελα ειναι περιορισμενοι. Δεν ξερω ποσο ανετο χωρο εχει το tiger , το striple παντως δεν εχει καθολου

Ετσι θα πας σε 2 ανθρωπους που η δουλεια τους ειναι -καθαρα- οι συναγερμοι και οχι "οι μοτοσυκλετες - τα μηχανολογικα α και αμα λαχει βαζω και συναγερμους."

Ειναι σαν να θες να αγορασεις υπολογιστη απο το Carefour και να ρωτας αυτην που βαζει τιμες στα προιοντα , τα τεχνικα χαρακτηριστικα του... Δεν Νομιζω Τακη!

Για την εγγυηση μη φοβασε. Εφοσων οποιοσδηποτε aftermarket συναγερμος εχει ετοιμη φισα , εισαι OK. Ετσι και αλλιως σε τυχον βλαβη, ολοι τον βγαζουν εκτος , με φισα-γεφυρα.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: Native στις 09/02/2011 10:53 πμ.

Φίλε έγω δεν διαφώνω μαζί σου οτι όλοι έχουν άγνοια για το πως λειτουργει ο εκάστωτε συναγερμός, απλα θέλω να σε ενημερώσω οτι ειδικά ο Datatool είναι παρα πολυ πολύπλοκος, σε σημείο να είσαι με το μανουαλ στο χέρι για να ρυθμίσεις οτιδήποτε...

Τωρα οσο αφορά τον συναγερμο να σου πώ οτι απλά έχει ενα κραδασμικό, παγιδα κατω απο την σελα, αυτονομη μπαταρια και λειτουργει σαν immobilizer. Αυτα που λες περι Gps tracking και γυροσκοπικά πρώτη φορά τα ακούω...

Σαν τιμή είναι ακριβός και αρκετοι απο μάς τον είχαμε βάλει με το bonus pack των 1000€ που έδινε κάποια στιγμη η Τ. (Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο).

Κατα τα άλλα, προσωπικά δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο θέμα στα 2 χρόνια λειτουργίας του. Ας μίλήσουν και οι υπόλοιποι...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: chris34 στις 09/02/2011 11:37 πμ.

Ριξε και μια ματια εδω!!

http://www.datatool.co.uk/consumer/products/

Δες τα χαρακτηριστικα του και αποφασισε!
Εγω τον εχω 3 χρονια τωρα και ολα ειναι οκ!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: lucifsg στις 09/02/2011 11:43 πμ.

mos"Ρίξε και μια ματιά στους παρακάτω

http://abacuscaralarms.co.uk/alarmshop/ ... ductId=324

http://abacuscaralarms.co.uk/alarmshop/ ... ductId=317

Και οι δύο έχουν φύσσα που κουμπώνει εκεί που μπαίνει και ο datatool και δεν κόβεις κανένα καλώδιο. Εγώ έχω βάλει το δεύτερο."


ρε φιλε απο που το πηρες ? εχω παρει metasystem.gr και μου λενε οτι δε παιζει στην Ελλαδα με φυσα ... τι ξενερωμα

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: tmos στις 09/02/2011 11:49 πμ.

lucifsg"

ρε φιλε απο που το πηρες ? εχω παρει metasystem.gr και μου λενε οτι δε παιζει στην Ελλαδα με φυσα ... τι ξενερωμα"



Από Αγγλία. Μια χαρά παίζει η φύσσα. Εγκατάσταση σε 20 λεπτάκια. Η πιο πολύ δουλειά ήταν ο αισθητήρας της σέλας και η στήριξη του συναγερμού.

Από τη σελίδα που έστειλα κάνεις την παραγγελία.

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: psilo_paidi στις 09/02/2011 4:07 μμ.

ο datatool είναι πανάκριβος... Εννοείται δε θα τον ξαναέβαζα αν έπερνα καινούριο Τ. Σε μένα δε χτυπάει ποτέ και για να τον ρυθμίσεις πιο εύκολα χακάρεις τη nasa, αστο

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 09/02/2011 4:43 μμ.

psilo_paidi"ο datatool είναι πανάκριβος...για να τον ρυθμίσεις πιο εύκολα χακάρεις τη nasa, αστο"




Παντως εγω εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος απο τον elser με τηλεειδοποιηση,δεν εχω βαλει κλειδωμα μοτερ λογω του οτι ειχε ηδη immobiliser η μηχανη.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: Tigris3 στις 09/02/2011 9:33 μμ.

Εγώ φοράω Spyball. Έχει φίσα που κουμπώνει χωρίς να κοπούν ούτε καλώδια ούτε τίποτα. 10 λεπτά η όλη τοποθέτηση. Και λειτουργεί και το λαμπάκι στο καντράν που είναι για την ύπαρξη συναγερμού. Τιμή γύρω στα 200 αν θυμάμαι καλά τον είχα βάλει.

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: Billy στις 09/02/2011 10:12 μμ.

Tigris3"Εγώ φοράω Spyball. Έχει φίσα που κουμπώνει χωρίς να κοπούν ούτε καλώδια ούτε τίποτα. 10 λεπτά η όλη τοποθέτηση. Και λειτουργεί και το λαμπάκι στο καντράν που είναι για την ύπαρξη συναγερμού. Τιμή γύρω στα 200 αν θυμάμαι καλά τον είχα βάλει."


Που κουμπώνει η φίσα;Στην υποδοχή για το διαγνωστικό καλώδιο της ECU?

Re: Μπαχαλο με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ για ενα απλο συναγερμο  

  Από: lucifsg στις 10/02/2011 2:09 πμ.

Billy"
Tigris3"Εγώ φοράω Spyball. Έχει φίσα που κουμπώνει χωρίς να κοπούν ούτε καλώδια ούτε τίποτα. 10 λεπτά η όλη τοποθέτηση. Και λειτουργεί και το λαμπάκι στο καντράν που είναι για την ύπαρξη συναγερμού. Τιμή γύρω στα 200 αν θυμάμαι καλά τον είχα βάλει."


Που κουμπώνει η φίσα;Στην υποδοχή για το διαγνωστικό καλώδιο της ECU?"


οχι , στην αλλη που εχει και το καπακι της. βγαζεις καπακι βαζεις φισα. ανοιγω topic στο thread με τις πληροφοριες ως προς το πως να βαλετε meta συναγερμο χωρις να πειραξετε καλωδια . ο πιο ολοκληρομενος συναγερμος της αγορας για μενα και τον βαζω για δευτερη φορα.