ειναι δυνατον????

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Lambros_ST στις 29/01/2011 8:50 μμ.

Πω ρε φιλε, μακαρι να στα αλλαξουνε!!!Μηπως εχει καμια διαροη η μηχανη σου, ειχες προσεξει ποτε σταγονες λαδιου εκει που την παρκαρεις μην χανει απο καμια στραβωβηδομενη ταπα, λεω εγω τωρα!!!Περαστικα και κανε οτι μπορεις κραχτους ολους γιατι ειναι και μαλακες πανω που εκαναν μια ανοδικη πορεια σαν εταιρια τα σκατωνουν μονοι τους με κατι μαλακιες ειτε σοβαρες ειτε οχι!!!
Ξεκινα με τον αντιπροσωπο που το αγορασες και αν το παιζει κινεζος στειλε και ενα γραμμα οπως ειπε και το αλλο παιδι, με την βοηθεια δικηγορου θα βγαλεις πιο ευκολα ακρη!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: johnygalan στις 29/01/2011 9:09 μμ.

patapios"
Βουρ την δευτερα να το κοιταξεις ...μακαρι να μην ειναι τιποτα ...
Κρατα μας ενημερους!"

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: johntar στις 30/01/2011 3:31 μμ.

(καλα ρε φίλε, εσύ δε λές πως σου παν να κοιτάς τα λάδια?)
φιλε sprinter τα λαδια μου ειπαν να τα κοιταξω την παρασκευη.τα ειδα εχθες.δεν μου ειχαν ξαναπει να τα κοιταξω.

Εσύ γιατί δε τα κοίταγες?

οχι δεν τα κοιταγα γιατι υπεθεσα οτι μια μηχανη 12,000 δεν θα τρωει τοσο λαδι!!!
ουτε τα διχρονα δεν τρωνε ετσι!ουτε πιστα να πηγαινα!!!
Κατι δε μας λές καλά

ολα μια χαρα σας τα λεω.

Και στο κάτω κάτω, αν είχες την υποψία, γιατί δε τους έβαζες να ανοίξουν το μηχανάκι? Μπερδικλωμένα μας τα λές.


για πανε εσυ και πες τους στα ξαφνικα οτι κατι ακουω στην μηχανη και θελω να την ανοιξετε.χαχαχαχαχα!!!αυτο θα κανουν.οσες φορες και τους ειπα οτι δεν μου αρεσει ο ηχος της μηχανης βαραγαν δυο τρεις γκαζιες και ελεγαν μια χαρα ειναι!!!ακομα και βολτα που τους ειπα να την κανουν με τα χιλια ζορια!!!!!
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: tharis στις 30/01/2011 3:41 μμ.

Λαδι δεν καινε εφ οσον λειτουργουν σωστα. Αφου υπαρχει υποψια για προβλημα στα πιστονια τα κοιταμε λιγο τακτικοτερα.. (αυτο ισχυει για ολους οσους εχουν Tiger .. ) Για να στο ανοιξουν θα πρεπει φυσικα να πληρωσεις, δεν εχει κανενας ορεξη να λυνει μοτερ για να περναει η ωρα του .. ( εκτος αν μετα διαπιστωνοταν το προβλημα.. )

Τελος παντων το θεμα ειναι τωρα να μπει η μηχανη στην εγγυηση ..(εφοσον εχει ΤΟ προβλημα και δεν ειναι κατι αλλο)
και πριν την πας τη δευτερα στο συνεργειο συμπληρωσε και λιγο λαδακι, ετσι ..!?!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: patapios στις 30/01/2011 5:18 μμ.

Να ρωτησω ...αν το εχει κανει κανεις?
Ξερετε ποσο κοστιζει να σου παρουν μια συμπιεση στους κυλινδρους?

Λογικα ειναι ο ιδιος κοπος με το να αλλαζεις μπουζι (λεω εγω τωρα) αλλα σε σωζει απτο αγχος των πιστονιων.

Βεβαια ποιος μου λεει οτι δεν θα σπασουν μετα την μετρηση... οποτε κουβεντα να γινεται!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Native στις 30/01/2011 7:04 μμ.

patapios"Να ρωτησω ...αν το εχει κανει κανεις?
Ξερετε ποσο κοστιζει να σου παρουν μια συμπιεση στους κυλινδρους?

Λογικα ειναι ο ιδιος κοπος με το να αλλαζεις μπουζι (λεω εγω τωρα) αλλα σε σωζει απτο αγχος των πιστονιων.

Βεβαια ποιος μου λεει οτι δεν θα σπασουν μετα την μετρηση... οποτε κουβεντα να γινεται!!! "


Γκροααανγκ!!λυπάμαι παίξατε αλλά χάσατε...Υπάρχει και περίπτωση η συμπίεση να είναι κανονική και να είναι σπασμένα τα πιστόνια...'οπως στο δικό μου πχ. Είχα 2 σπασμένα και ο τρίτος κύλινδρος που δεν ήταν σπασμένο, είχε μικρότερη συμπίεση απο τους άλλους....

Πάντως αφου ρωτας, θα σου πώ οτι είναι τσάμπα...αν υπάρχουν υπόνοιες

..αν δεν υπάρχουν ε θα δώσεις κανα 20-30αρι....φαντάζομαι...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: patapios στις 30/01/2011 7:16 μμ.

Οποτε ειναι σαν να λεμε δεν το βρισκεις αλλιως... σου πινει ολο το λαδι ... την ψιλιαζεσαι ... πας συνεργειο... κ λες ανοιξε καπακι κεφαλης να δουμε τι σκατα θα δουμε????

Κ εκει καπου σου ανεβαινει η πιεση


Σωστα ? η υπαρχει κατι αλλο?

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Native στις 30/01/2011 7:24 μμ.

Υπάρχει και κάτι άλλο...μπορει να μην σου κάει λάδια και πάλι να έχεις σπασμένα πιστόνια....

Είναι και ανάλογα πως θα κάτσουν τα ελατήρια των πιστονίων....

Σε τρέλανα έ? χαχα

Κοιτα οι περιπτώσεις που σου είπα υα τις χαρακτήριζα σπανιες. Κανονικα και συμπίεση χάνεις και καιει λάδια...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 30/01/2011 7:41 μμ.

johntar"(καλα ρε φίλε, εσύ δε λές πως σου παν να κοιτάς τα λάδια?)
φιλε sprinter τα λαδια μου ειπαν να τα κοιταξω την παρασκευη.τα ειδα εχθες.δεν μου ειχαν ξαναπει να τα κοιταξω.

Εσύ γιατί δε τα κοίταγες?

οχι δεν τα κοιταγα γιατι υπεθεσα οτι μια μηχανη 12,000 δεν θα τρωει τοσο λαδι!!!
ουτε τα διχρονα δεν τρωνε ετσι!ουτε πιστα να πηγαινα!!!
Κατι δε μας λές καλά

ολα μια χαρα σας τα λεω.

Και στο κάτω κάτω, αν είχες την υποψία, γιατί δε τους έβαζες να ανοίξουν το μηχανάκι? Μπερδικλωμένα μας τα λές.


για πανε εσυ και πες τους στα ξαφνικα οτι κατι ακουω στην μηχανη και θελω να την ανοιξετε.χαχαχαχαχα!!!αυτο θα κανουν.οσες φορες και τους ειπα οτι δεν μου αρεσει ο ηχος της μηχανης βαραγαν δυο τρεις γκαζιες και ελεγαν μια χαρα ειναι!!!ακομα και βολτα που τους ειπα να την κανουν με τα χιλια ζορια!!!!!"



Δε μας τα λές καλά φίλε, γιατι σου φταίει το συνεργείο, και ακόμα περισσότερο το μαγαζί, για πρόβλημα που εβγαλε το μηχανάκι σου. Τι ακριβώς θα έπρεπε να είχαν κάνει δε μας είπες? Ξέρεις πόσοι ακούνε διάφορα κάθε μέρα και γκρινιαζουν στους μαστόρους? Μια ματιά σε θρεντ εδώ μέσα μόνο θα σε πείσει... Τι θέλεις να κάνει ο μάστορας αν δεν είναι κάτι προφανές, χωρίς να ανοίξει το μοτέρ?

Κάθε συνεργείο αν τους πείς γενικώς κάτι ακούω, δε πρόκειτε να σου πουν, κάτσε 2 λεφτα να σου ανοίξουμε το μοτέρ, να το κάνουμε βίδες, κι αν δεν έχει τιποτα, δεν τρέχει μία με το κόστος της εργασίας, εσύ να 'σαι καλά. Και από την άλλη, κανένα συνεργείο δε πρόκειτε να σου αρνηθεί το λύσιμο του κινητήρα, αν αυτό ζητήσεις κι αυτό πληρώνεις.

Το πρόβλημα το γενικό με τα πιστόνια το ήξερες, ψύλλοι στα αφτιά καλώς η κακώς σου ειχαν μπεί, η εγγύηση σου τελείωνε, τι ακριβώς έκανες εσύ για να γλυτώσεις από μπελάδες τον εαυτό σου? Αυτό δε κατάλαβα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: alexandros.s στις 30/01/2011 9:56 μμ.

δεν ξερω αν ο παθων οταν πηγαινε στο συνεργειο μιλαγε με κανα μαστορα-μαστορα η με κανα βοηθο μαστορα,του στυλ...
ωχ τι θελει παλι αυτος εδω?τραβα ρε βλαντιμιρ να δεις τι θελει,γιατι πινω την φραπα τωρα!
ολο αυτο το λεω γιατι αντε και πες ο ιδιοκτητης δεν εχει το αυτι ενος μαστορα-εξειδικευμενου και εξουσιοδωτημενου.
η δεν εχει την διαθεση-τεχνογνωσια-παρατηρητικοτητα να δει αν τρεχει κατι με αυτο που καβαλαει, ο μαστορας δεν καταλαβε τιποτα?δεν ενδιαφερθηκε καθολου να δει τι γινεται?εστω να ανοιξει μια ρημαδοταπα!θα κουραστει?
σε ολους τους κατοχους θελω να πιστευω εχουν μπει ψυλλοι,στα συνεργεια τιποτα? δηλαδη πως μου φερνει οτι 1/1000
κατι μυριστηκαν και σου λεει αστον εδω θα γυρισει,αντι να ερθουν τσαμπα τα ανταλλακτικα θα τα πληρωσει και ολα τα φραγκα θα τα τσεπωσω.
γιατι αν καταλαβα καλα(και να με διορθωσει ο συναδελφος) το μηχανακι το πηγε σε 2 συνεργεια,εκ των οποιων το τελευταιο σιγουρα θα πει, man ενα σερβις εκανα εγω τραβα σε αυτον που το εκανες τοσο καιρο να βρεις ακρη!

και κατι αστειο...αν κρινω απο το αβαταρ,αν κανεις συνεχεια σουζες,το λαδι παει ολο πισω και δεν λιπαινεται σωστα ο κινητηρας,μην το δει ο μηχανικος αυτο man,την εκατσες!!!!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: tharis στις 30/01/2011 11:58 μμ.

alexandros.s"
και κατι αστειο...αν κρινω απο το αβαταρ,αν κανεις συνεχεια σουζες,το λαδι παει ολο πισω και δεν λιπαινεται σωστα ο κινητηρας,μην το δει ο μηχανικος αυτο man,την εκατσες!!!!!!"


ναι ειδικα μετα τα πρωτα 5 λεπτα στη μια ροδα που στραγγιζει το μπροστα μερος εχεις σοβαρο προβλημα ... !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: johntar στις 31/01/2011 1:19 πμ.

Sprinter"Δε μας τα λές καλά φίλε, γιατι σου φταίει το συνεργείο, και ακόμα περισσότερο το μαγαζί, για πρόβλημα που εβγαλε το μηχανάκι σου. Τι ακριβώς θα έπρεπε να είχαν κάνει δε μας είπες? Ξέρεις πόσοι ακούνε διάφορα κάθε μέρα και γκρινιαζουν στους μαστόρους? Μια ματιά σε θρεντ εδώ μέσα μόνο θα σε πείσει... Τι θέλεις να κάνει ο μάστορας αν δεν είναι κάτι προφανές, χωρίς να ανοίξει το μοτέρ?"


Βασικα δεν ειπα φιλε οτι μου φταιει κανενα συνεργειο! Ειπα απλα οτι πηγα απο εκει 5 φορες τους ειπα οτι καθε πρωι που την βαζω μπροστα χτυπανε μεταλα. Μου ειπε οτι ετσι κανει και μετα απο λιγα δευτερα σταματαει. Δεν εχω ξαναδει ουτε εχω ξανακουσει μηχανη να την βαζεις μπροστα και να κανει σαν κουδουνιστρα!τωρα εαν εσενα σου φενεται σωστο δεν ξερω!

Sprinter"Κάθε συνεργείο αν τους πείς γενικώς κάτι ακούω, δε πρόκειτε να σου πουν, κάτσε 2 λεφτα να σου ανοίξουμε το μοτέρ, να το κάνουμε βίδες, κι αν δεν έχει τιποτα, δεν τρέχει μία με το κόστος της εργασίας, εσύ να 'σαι καλά. Και από την άλλη, κανένα συνεργείο δε πρόκειτε να σου αρνηθεί το λύσιμο του κινητήρα, αν αυτό ζητήσεις κι αυτό πληρώνεις."


Οκ εδω ειμαι μαζι σου. αλλα εαν εσυ ακουγες κατι και σου ελεγαν ξερεις κατι θα σου λυσουμε το μοτερ ακι το κοστος ειναι αυτο θα το εκανες? Εγω θα το εκανα αλλα κανενας δεν μου ειπε κατι τετοιο! Ολοι ελεγαν οτι μια χαρα ακουγεται και τετοια!!!

Sprinter"Το πρόβλημα το γενικό με τα πιστόνια το ήξερες, ψύλλοι στα αφτιά καλώς η κακώς σου ειχαν μπεί, η εγγύηση σου τελείωνε, τι ακριβώς έκανες εσύ για να γλυτώσεις από μπελάδες τον εαυτό σου? Αυτό δε κατάλαβα."


οχι δεν το ηξερα! Το Σεπτεμβρη το εμαθα! Απο τοτε και μετα ετρεχα ολο συνεργειο. Μια φορα τον μηνα σιγουρα. Μονο και μονο για να ακουσουν τον κινητηρα. Τελη Σεπτεμβρη εκανα το σερβις ολα μια χαρα μου ειπαν! Τωρα τι να παω!!! Το μηχανακι ουτε το λιωνω ουτε κοφτες το παω και απο σουζες..... δεν εχω ιδεα! Δεν ξερω να κανω!!!! Αρα η Triumph ειναι κουκουρουκου και δεν ειναι καν σοβαρη εταιρεια! Γιατι αμα ηταν θα εκανε οτι εκανε και η BMW. Ανακληση ολων των Tiger 1050 γιατι εχουμε κανει μαλακια στα πιστονια και τελος!!! Δυσκολο??? Δεν νομιζω!!! Γιατι η BMW βρηκαν οτι ειχαν κανει πατατα με την κινηση τροχου και με τι μια ολα πισω για να τα δουν και να τα διορθωσουν!!!
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: dimchrist στις 31/01/2011 1:57 πμ.

Η ΒΜW όπως έχουμε ξαναναφέρει έκανε την ανάκληση γιατί αφορούσε θέμα ασφάλειας (οπως και οι περισσότερες ανακλήσεις).
Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με το Sprinter.
johntar"
Sprinter"καλα ρε φίλε, εσύ δε λές πως σου παν να κοιτάς τα λάδια?"

φιλε sprinter τα λαδια μου ειπαν να τα κοιταξω την παρασκευη.τα ειδα εχθες.δεν μου ειχαν ξαναπει να τα κοιταξω.
Sprinter"Εσύ γιατί δε τα κοίταγες?"

οχι δεν τα κοιταγα γιατι υπεθεσα οτι μια μηχανη 12,000 δεν θα τρωει τοσο λαδι!!!
ουτε τα διχρονα δεν τρωνε ετσι!ουτε πιστα να πηγαινα!!!"

Συγνώμη κιολας αλλά είναι απαντήσεις τώρα αυτες???
Τα λάδια τα ελέγχουμε καθε 1,000-1,500 χλμ. ανεξαρτήτου μάρκας μηχανής και χρονολογίας (ακόμα και αν είναι ολοκαίνουριο).

Triple Way

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: ad1 στις 31/01/2011 4:08 μμ.

Ειχαμε κανα νεο? Τι σου ειπαν σημερα στην αντιπροσωπεια? ΘΑ στο καλυψουν μεσω εγγυησης?

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: vagtyrp στις 31/01/2011 4:36 μμ.

Η ΒΜW όπως έχουμε ξαναναφέρει έκανε την ανάκληση γιατί αφορούσε θέμα ασφάλειας (οπως και οι περισσότερες ανακλήσεις)

ανακλήσεις δεν γίνονται μόνο για θέματα ασφάλειας μοχλικών κλπ.....η kawasaki απέσυρε όλα τα καινουργια ss για ΠΙΘΑΝΟ πρόβλημα στα πιστόνια στο μέλλον, αν θυμάσαι καλά δημήτρη............

σήμερα πήγα μαζί με τον johntar στο συνεργείο και στη μισή ώρα που κάθησα εκεί ΟΥΠΣ .......τυχαία πάντα εμφανίστηκαν άλλα δύο τιγράκια με ψιλοσπασμένα πιστονάκια........


παλιοκάγκουρες και αυτοί...τα έχουν σπάσει τα μηχανάκια τους...δεν ντρέπονται....