Tiger vs Tiger......................

Tiger vs Tiger......................  

  Από: Sprinter στις 21/01/2011 11:43 πμ.

1050 vs 800 (σκέτου όχι XC). Τι παίζει?

Για να ακούσουμε γνώμες (ιδιαιτέρως απ' αυτούς που έχουν οδηγήσει και τα δύο).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: Native στις 21/01/2011 12:35 μμ.

Αντε να αρχίσει να λέει πάλι ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του....

Δύσκολο να βρείς κάποιον που έδωσε το 1050 να πάρει 800...τρελός είναι? (Τουλάχιστον για την ώρα, σε κανα 6μηνο βλέπουμε)

Γιατί μόνο τότε θα μπορέσει κάποιος να γράψει αντικειμενικές(σχετικό και πάλι) και αξιόλογες εντυπώσεις...

Με ένα test ride δεν βλέπεις και πολλά.

Εγω που το έκανα έγραψα τις εντυπώσεις μου στο άλλο thread.

Μακάρι να βγεί κάτι...αλλα το κόβω ψιλοανούσιο το thread αυτο....κουβέντα να γίνεται...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: denthnpalevw στις 21/01/2011 3:50 μμ.

μαλλον Ξηνεται λιγο ο sprinter για φασαριες... μονο φασαριες θα προκαλεσει το συγκεκριμενο θεμα.

Native"Αντε να αρχίσει να λέει πάλι ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του....

Δύσκολο να βρείς κάποιον που έδωσε το 1050 να πάρει 800...τρελός είναι? (Τουλάχιστον για την ώρα, σε κανα 6μηνο βλέπουμε)

Γιατί μόνο τότε θα μπορέσει κάποιος να γράψει αντικειμενικές(σχετικό και πάλι) και αξιόλογες εντυπώσεις...

Με ένα test ride δεν βλέπεις και πολλά.

"


συμγωνω πρεπει να γραψεις μερικα χλμ μεχρι να μπορεις να συγκρινεις....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: guraki στις 21/01/2011 4:29 μμ.

Το 800...
Ελαφρυτερη αισθηση,ποιο παιχνιδιαρικο,πολυ στιβαρη αισθηση κατασκευης χωρις να κοπαναει...
Το 1050...
Γκααααααζι και ροπη απο αααααλλον πλανητη συγκριτικα!

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: Sprinter στις 21/01/2011 4:48 μμ.

denthnpalevw"μαλλον Ξηνεται λιγο ο sprinter για φασαριες... μονο φασαριες θα προκαλεσει το συγκεκριμενο θεμα. "


Ρε πάτε καλά? Αν δε συζητήσουμε τέτοια θέματα εδώ στο Triumph φόρουμ, τι θα συζητάμε? Ποιό είναι το καλύτερο αντιγατικό?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: tharis στις 21/01/2011 5:28 μμ.

Πολυς ντορος εγινε για τις γατες μου ρε παιδια ...

Αν και νομιζω ειχαμε συμφωνησει οτι 1050 και 800 παιζουν σε διαφορετικες κατηγοριες, οποτε διαλεγεις κυριως βαση των αναγκων σου, εγω, χωρις να εχω οδηγησει κανενα απ τα δυο, θα πηγαινα σιγουρα για το 1050 λογω του πιο street προσανατολισμου του. Για το 800 θα το σκεφτομουν μονο για το XC και εφοσων θα εκανα συχνη χρηση στο χωμα φυσικα..

Πιστευετε οτι εχει καποια πλεονεκτηματα το 800 στο δρομο εναντι του 1050 εκτος της πιο χαμηλης θεσης συνεπιβατη?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: gran tiger στις 21/01/2011 8:34 μμ.

haris"Πολυς ντορος εγινε για τις γατες μου ρε παιδια ...

Αν και νομιζω ειχαμε συμφωνησει οτι 1050 και 800 παιζουν σε διαφορετικες κατηγοριες, οποτε διαλεγεις κυριως βαση των αναγκων σου, εγω, χωρις να εχω οδηγησει κανενα απ τα δυο, θα πηγαινα σιγουρα για το 1050 λογω του πιο street προσανατολισμου του. Για το 800 θα το σκεφτομουν μονο για το XC και εφοσων θα εκανα συχνη χρηση στο χωμα φυσικα..

Πιστευετε οτι εχει καποια πλεονεκτηματα το 800 στο δρομο εναντι του 1050 εκτος της πιο χαμηλης θεσης συνεπιβατη? "


3 χιλιαρικα.....

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: mixalakis στις 21/01/2011 10:43 μμ.

Native"Αντε να αρχίσει να λέει πάλι ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του....

Δύσκολο να βρείς κάποιον που έδωσε το 1050 να πάρει 800...τρελός είναι? (Τουλάχιστον για την ώρα, σε κανα 6μηνο βλέπουμε)
"


Διαφωνώ κάθετα!

Εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και δεν θεωρώ τον εαυτό μου τρελό.
Επίσης έχω βαρεθεί αυτήν την καραμέλα ότι το κάθε μηχανάκι απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό και ο κόσμος επιλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του.

Τρίχες! Κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει από το μηχανάκι του, ούτε τι ακριβώς προσφέρει το κάθε μηχανάκι.
Εγώ από την αρχή είχα δηλώσει ότι θα θυσίαζα ευχαρίστως μέρος του on και σπορ χαρακτήρα του 1050 για κάποιες off δυνατότητες (μην αρχίσετε πάλι ότι καλή εντουράδα δεν κάνεις με τα μεγάλα μηχανάκια, κάποιες παραπάνω δυνατότητες είπαμε).

Είμαι αρκετά φλώρος οδηγός, αφού ούτε πρόγραμμα και εξάτμιση έβαλα στον τίγρη, ούτε σούζες κάνω, ούτε παντιλίκια, ούτε πάω τάπα.
Ένα μηχανάκι σαν το 800 το τιγράκι, φαντάζομαι ότι θα ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου σε ροπή και γκάζι, δίνοντάς μου παράλληλα περισσότερη ελευθερία όταν ο δρόμος τελειώνει και μειώνοντας το κόστος συντήρησης.

Απλά περιμένω το μοντέλο με το ABS.

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: tharis στις 22/01/2011 1:11 πμ.

gran tiger"
3 χιλιαρικα....."


Αυτο θα το επισημαινα κι εγω αλλα ειπα να μη το βαλουμε στο παιχνιδι προς το παρον ..

Συμφωνω και με το mixalaki οτι ενας λογος να προτιμησεις το 800 ειναι οι περισσοτερες offroad δυνατοτητες

κατα τα αλλα ... ? Για ενα ταξιδακι νομιζω και τα δυο φορτωνονται σε παρομοιο επιπεδο.. Αεροδυναμικα ομως το 1050 μου φαινεται καλυτερο.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: johnygalan στις 22/01/2011 12:57 μμ.

Sprinter"
τι θα συζητάμε? Ποιό είναι το καλύτερο αντιγατικό? "

Μα γιατί...και εγώ έχω προβλήματα με τις γάτες
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: mixalakis στις 22/01/2011 1:21 μμ.

haris"
Συμφωνω και με το mixalaki οτι ενας λογος να προτιμησεις το 800 ειναι οι περισσοτερες offroad δυνατοτητες

κατα τα αλλα ... ? Για ενα ταξιδακι νομιζω και τα δυο φορτωνονται σε παρομοιο επιπεδο.. Αεροδυναμικα ομως το 1050 μου φαινεται καλυτερο."


Αεροδυναμικά το 1050 είναι καλύτερο για τον οδηγό! Για τον συνεπιβάτη όμως;

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: vagtyrp στις 22/01/2011 6:12 μμ.

το 800 θα το επέλεγα μόνο αν με ενδιέφερε το χώμα και για οικονομικούς λόγους επιπλέον μιας κια κοστίζει πολύ λιγότερο από ένα ktm990 για παράδειγμα. το 800 το ασφάλτινο για μένα είναι περιτό από τη στιγμή που υπάρχει το 1050, εκτός και αν είναι μία μετάβαση προς το 1200 και παράλληλη κατάργηση του 1050 από την παραγωγή.
όσον αφορά τις ταξιδιωτικές ικανότητες των δύο μοντέλων πιστεύω ότι και μόνο βλέποντας το 800 από κοντά, είναι μέρα με την νύχτα. προστασία από τον αέρα στο 800 δεν υπάρχει, ενώ για το συνεπιβάτη πιθανώς να είναι λίγο καλύτερα στο 800, και αυτό μόνο αν υπάρχει μικρή διαφορά ύψους από το οδηγό. η κοπέλα μου είναι 165εκοτοστά και δεν έχει κανένα πρόβλημα πίσω μου σε οποιαδήποτε ταχύτητα. ( εγώ είμαι 181 ). το μόνο παράπονο που την ενόχλησε μόνο μία φόρα μέχρι στιγμής είναι το μήκος της σέλας που δεν της επέτρεψε να κουνηθεί λιγάκι, μετά από 5 ώρες συνεχούς οδήγησης, αλλά με μία στάση 10 λεπτών το πρόβλημα λύθηκε.

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: Sprinter στις 22/01/2011 10:19 μμ.

Υποψιάζομαι πως στην πόλη το 800 θα είναι μακράν καλύτερο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: mixalakis στις 23/01/2011 11:10 πμ.

vagtyrp"το 800 θα το επέλεγα μόνο αν με ενδιέφερε το χώμα και για οικονομικούς λόγους επιπλέον μιας κια κοστίζει πολύ λιγότερο από ένα ktm990 για παράδειγμα. το 800 το ασφάλτινο για μένα είναι περιτό από τη στιγμή που υπάρχει το 1050, εκτός και αν είναι μία μετάβαση προς το 1200 και παράλληλη κατάργηση του 1050 από την παραγωγή.
όσον αφορά τις ταξιδιωτικές ικανότητες των δύο μοντέλων πιστεύω ότι και μόνο βλέποντας το 800 από κοντά, είναι μέρα με την νύχτα. προστασία από τον αέρα στο 800 δεν υπάρχει, ενώ για το συνεπιβάτη πιθανώς να είναι λίγο καλύτερα στο 800, και αυτό μόνο αν υπάρχει μικρή διαφορά ύψους από το οδηγό. η κοπέλα μου είναι 165εκοτοστά και δεν έχει κανένα πρόβλημα πίσω μου σε οποιαδήποτε ταχύτητα. ( εγώ είμαι 181 ). το μόνο παράπονο που την ενόχλησε μόνο μία φόρα μέχρι στιγμής είναι το μήκος της σέλας που δεν της επέτρεψε να κουνηθεί λιγάκι, μετά από 5 ώρες συνεχούς οδήγησης, αλλά με μία στάση 10 λεπτών το πρόβλημα λύθηκε.
"


Εμένα η γυναίκα μου μου τα έχει κόψει τα ταξίδια πάνω από 2 ώρες και αυτά μέχρι 140χλμ/ωρα. Είμαι 1,76 και εκείνη 1,73, οπότε περισσεύει ολόκληρη και την ζαλίζει ο αέρας. Οπότε με το μικρό τιγράκι θα ήμασταν μια χαρά.

Re: Tiger vs Tiger......................  

  Από: gran tiger στις 23/01/2011 6:08 μμ.

Sprinter"Υποψιάζομαι πως στην πόλη το 800 θα είναι μακράν καλύτερο."



Απο το λιγο που το οδηγεισα, ειναι μακρααααν καλυτερο.
vag μη σε ξεγελαει η σΙλουετα του. κοβει πολυ καλα τον αερα.δεν θα το ελεγα αχρηστο,μαλλον....ιδανικο.για ταξιδια αυστηρα υπαρχει και το FJR