ΣΒΗΣΙΜΟ

ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: PAGANIAS στις 05/07/2010 10:58 πμ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΤΟ 1050 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΑ 14ΟΟΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΦΗΝΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ..
ΤΟ ΡΥΘΜΗΣΑΝ 1 ΦΟΡΑ. ΣΤΑ 19000ΧΙΛΙΟ.. ΤΑ ΙΔΙΑ. 2 ΦΟΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 29ΟΟΟΧΙΛ..ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ 3 ΦΟΡΑ ΠΕΙΡΑΓΜΑ ΣΤΙΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΒΗΝΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ..
ΕΙΧΑΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ?
ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΟΤΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ..
2 ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΤΟ ΕΠΙΑΣΑΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΙΑ..
ΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΘΕΜΑ ΤΠΣ ΕΝΑΣ ΚΛΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ ΑΛΛΑ ΛΥΣΗ ΟΟ..

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Aris. στις 05/07/2010 11:01 πμ.

Στη σειρα παρακαλω...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Native στις 05/07/2010 11:22 πμ.

Παρα παρα παρα παρα παρα παπαριά....παπαριά οπως λεμε πιπερια....(χαρρυ κλυν)

Στο θεμα μας τωρα....νομιζω λιγο πολυ σε ολους εχει τυχει αυτο...καλη ρυθμιση πεταλουδων προτεινεται, καθως και ρυθμιση βαλβιδων (αν και χλωμο το κοβω, αλλα ποτε δεν ξερεις....). Νασου καθαρισει και τα throttle bodies (αισθητηρες) με κανα σπρευ μπας και εχει πιασει πουθενα κοράτσα. (μεταφραση βλέπε εδω http://www.slang.gr/lemma/show/koratsa_15077/)

Πλεον δεν μου κανει τιποτα εντυπωση...και ολα τα παιρνω ψυχραιμα...κανε το ιδιο, σκεψου οτι πηραμε ενα μηχανακι ξεχωριστο με....ξεχωριστες βλαβες
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Sprinter στις 05/07/2010 11:40 πμ.

Πρώτα μη φωνάζεις. Δεύτερο μη πηγαίνεις σε 40 μηχανικούς. Πήγαινε σε έναν να σου κάνει μια σωστή ρύθμιση του TPS και του ρελαντί και ενα ΣΩΣΤΟ ADAPTATION. Οτι σου λέει ο Σάκης είναι.

Και να αφήσεις τις βαλβίδες ήσυχες και τα σώματα ήσυχα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: PAGANIAS στις 05/07/2010 12:31 μμ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ..ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ..
ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ..
ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕ 3 ΦΟΡΕΣ
ΛΥΣΗ ΗΜΙΤΕΛΗ ΕΔΙΝΕ..ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΑ ΙΔΙΑ..
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΙΛΟΣ..
ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ 5 ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ!!!!
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ..

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Sprinter στις 05/07/2010 12:52 μμ.

ΦΩΝΑΖΕΙΣ..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: nfot στις 05/07/2010 1:31 μμ.

ΦΩΝΑΖΕΙΣ = γραφεις με κεφαλαια.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: mixalakis στις 05/07/2010 6:58 μμ.

PAGANIAS"ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ..ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ..
ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ..
ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕ 3 ΦΟΡΕΣ
ΛΥΣΗ ΗΜΙΤΕΛΗ ΕΔΙΝΕ..ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΑ ΙΔΙΑ..
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΙΛΟΣ..
ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ 5 ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ!!!!
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.."


Είναι πολύ γνωστό πρόβλημα!

Από όσο μου είχε πει ο Σάκης ανήκα και εγώ στους μοναδικούς 2 πελάτες του που δεν λυνόταν το πρόβλημα οριστικά. Τελικά αντικαταστάθηκε ολόκληρη η πεταλουδιέρα και ησύχασα.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: LevelOne στις 05/07/2010 10:30 μμ.

PAGANIAS"ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ..ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ..
ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ..
ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕ 3 ΦΟΡΕΣ
ΛΥΣΗ ΗΜΙΤΕΛΗ ΕΔΙΝΕ..ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΑ ΙΔΙΑ..
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΙΛΟΣ..
ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ 5 ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ!!!!
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.."

Ο Σακης ηταν ο πρωτος η ο δευτερος;Οταν το εφερες στο Σακη για ρυθμισμα σε χρεωσαμε;Τον καθαρισμο πως ακριβως τον εκανες και σε πια φαση εγινε;
Φιλικα Φιλιππος.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: PAGANIAS στις 06/07/2010 10:51 πμ.

καλημερα φιλ/α.οχι δεν με χρεωσεσ δεν εγραψα κατι τετοιο.
εισαστε το πρωτο συνεργειο που ασχοληθηκε χωρισ να δωθει οριστικη λυση.
την πρωτη φορα μου ειχεσ πει κλασικο προβλημα με τισ πεταλουδεσ.
κλασικο αλλα 3 φορεσ χρειαστηκε να το ρυθμισησ το μηχανακι οπου στην δευτερη φορα κρατησε
7 8 οοοοχιλοαδεσ χιλιομετρα και μετα παλι τα ιδια.
εκει αναγκαστικα να κοιταξω και αλλου ..
ειναι προβλημα που δεν λυθηκε απο εσασ στα πλαισια τησ εγκυησησ αλλα ουτε και απο
τον 2υτερο μαστορα τουλαχιστον ακομα...
οποτε καλο θα ηταν πριν απαντασ κλασικο προβλημα να εχεισ ετοιμη και την λυση.
ευχαριστω....

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: PAGANIAS στις 06/07/2010 10:59 πμ.

προ φιλιπα..πισω απο το παγανιασ γραφει ο τηεοδορ για να σου θυμησω την λυση που δεν εδωσε ποτε το
συνεργειο σου στο σβησιμο του 1050...
οχι βεβαια οτι και ο αλλοσ εδωσε ακομα ..το θεμα ειναι οτο το προβλημα παρουσιαστηκε στα πλαισια τησ 2χρονησ και δεν λυθηκε..τωρα εχουν περασει 3 χρονια οποτε καταλαβεινεισ οτι για κατι που επρεπε να δωσεισ
οριστικη λυση εγω θα πρεπει να πληρωσω γαι να ησηχασω..

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Sprinter στις 06/07/2010 11:22 πμ.

Ασχετα με το συγκεκριμένο πρόβλημα και το τι έχει γίνει, ενα γενικό σχόλιο. Οπως ειπα και πιο πάνω γενικά ειναι βλακεία να πηγαίνεις σε ενα μηχανικό, να μη λύνεις αμμέσως το πρόβλημα σου και μετα να πηγαίνεις σε άλλον κλπ. Ακόμα περισσότερο, να περιμένεις 5-10 χιλιάδες χλμ με άλυτο πρόβλημα και μετα να ξαναρχίζεις το κυνηγητό. Συνήθως η πείρα λέει πώς χειρότερα κάνεις την κατάσταση γιατί τα μπερδεύεις ολα, μπερδεύεσαι και εσύ και δεν ξέρεις τι έχεις πει στον ένα και τι στον άλλο, τι σου είπε ο ένας και τι ο άλλος και τι εκανε η δεν έκανε ο καθένας.

Λίγο επιμονή και λίγο ηρεμία και μυαλό στην διαχείριση ενος προβλήματος ειναι καλυτερα από το να τρέχεις από τον Αννα στον Καιάφα και μάλιστα συνδυασμένα με 'αστο πρός το παρόν το κυνηγάω αργότερα'. Ειδικά αν ο πρώτος που πήγες θεωρείται για τα δεδομένα μας καλός μηχανικός με καλή φήμη. Μάγος δεν ειναι κανένας και πολλές φορές η σωστή διάγνωση και λύση θέλει και δεύτερη η τρίτη προσπάθεια. Εκτός κι αν θέλετε να σας αλλάζουν με τη μιά δυό τρία πέντε εξαρτήματα μπας και πιάσει (και αμα είσαι εγγύηση καλώς αμα δεν είσαι?).

Αυτά γενικά από εμένα κι αν θέτε μ' ακούτε (τα ίδια έλεγα και στον Διονύση) και ξαναλέω άσχετα από το συγκεκριμένο θέμα εδώ το οποίο και δεν γνωρίζω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Aris. στις 06/07/2010 11:48 πμ.

Ναι sprinter , αλλα σου λεει ο ανθρωπος πως η μηχανη -την 2η φορα που επισκευαστηκε- κρατησε και δουλευε σωστα για 7000 - 8000 χλμ. Δεν περιμενε με αλυτο προβλημα. Απλα ξαναπαρουσιαστηκε.
Θα προτιμουσε -αφου ειδε οτι το προβλημα ξαναβγαινει- να δωθει μια οριστικη λυση κατα την διαρκεια της εγγυησης. Συμφωνω πως κακως αλλαξε μαστορα. Μονο και μονο που θα πας στομ ιδιο μαστορα καμποσες φορες , πολυ πιθανο να τον φερεις σε δυσκολη θεση (θελω να πιστευω) και να δρασει αποτελεσματικοτερα με διαφορους τροπους, ισως και με ελαφρα ζημία για τον ιδιο. Ενω αλλαζοντας μαστορα παλι θα ακουγε το "Α ναι , κλασσικο προβλημα, δεν ειναι τιποτα" και φτου απ'την αρχη... αλλα ο χρονος κυλαει..
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Aris. στις 06/07/2010 11:53 πμ.

PAGANIAS"
οποτε καλο θα ηταν πριν απαντασ κλασικο προβλημα να εχεισ ετοιμη και την λυση.
"



Τα ειπε ολα πιστευω.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Sprinter στις 06/07/2010 11:56 πμ.

Aris."Ναι sprinter , αλλα σου λεει ο ανθρωπος "



Καλα δε παίζεσαι. Εκατό φορές έγραψα πώς σχολιάζω άσχετα με το συγκεκριμένο πρόβλημα στο οποιο δε ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην πεταχτεί σα τη τσουτσού κανένας σαν κι εσένα που ξέρει καλά τι έχει γίνει (.....) και γράψει κάτι τέτοιο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε