απορία αλλαγή ταχυτήτων

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: TheFace στις 05/04/2011 6:51 μμ.

Sprinter"Γιατί χρειάζεται μονίμως να επαναλαμβανόμαστε? Δεν υπάρχουν απαντήσεις στο φόρουμ για τα θέματα που μπαίνουν και ξαναμπαίνουν ακόμα και στο ίδιο θρεντ?

Το κιβώτιο είναι σκληρό και 'αντρικό'. Και στρώνει αρκετά μετα από λίγες χιλιάδες χλμ. και το συνηθίζεις πως δε θέλει χάιδεμα. Είναι χαρακτηριστικό πως παράπονα για χασίματα αλλάγων 4-5-6ης γραφονται μόνο από νέους χρήστες εκ των οποίων μάλιστα το μεγαλύτερο ποσοστό δεν είχε άλλη μηχανή μεγάλου κυβισμού και ροπής.

Βγάζει προβλήματα το κιβώτιο αυτό μερικές φορές. Αλλά το χάσιμο της αλλαγής ειναι 99.9% θέμα του χρήστη. Το υπόλοιπο 0.1% είναι θέμα λεβιέ που μπορεί να θέλει ρύθμιση."


Καλα ντε μη βαρας!
Οπως ειδες διαβασα το σχετικο θρεντ και δεν ανοιξα αλλο! Επισης οταν ενα θρεντ ειναι τοσο παλιο, το λογικο ειναι να υποθετεις οτι σε αυτο το διαστημα μπορει να εχουν προκυψει νεα στοιχεια... δε νομιζεις?

Στο δια ταυτα τωρα... ευτυχώς ή διστυχως δεν ανηκω στην κατηγορια του νεου χρηστη που αναφερεις, μιας ειχα στο παρελθον κι αλλα μηχανακια μεγαλου κυβισμου και ροπης και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα. Οσο για το πως τα μεταχειριζομαι θα σου αναφερω ενδεικτικα οτι στο τελευταιο μου μηχανακι πριν τον τιγρη (tdm) ο μηχανικος δεν χρειαστηκε ουτε καν να ακουμπησει τις βαλβιδες μου μετα απο 50000χλμ... οσο για σασμαν και δισκους δεν χρειαστηκε ποτε να αλλαξω σε κανενα απο τα μηχανακια μου.

Ειναι ομως το πρωτο μου ευρωπαικο μηχανακι... για να ειμαι ειλικρινης απο την αρχη που καβαλησα τον τιγρη βρηκα το σασμαν του σκληρο και διστροπο ακομα και για χιλιαρι... καμια σχεση με τα γιαπονεζικα που ειχα μεχρι τωρα!

Anyway, σε ευχαριστω για την απαντηση σου και ελπιζω τελικα ολο αυτο να ειναι απλα θεμα εξικιοσης με το σασμαν!

Τσακο μια!
money cant buy me love

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: TheFace στις 05/04/2011 6:53 μμ.

doohan"Να φορατε παντα μποτες και δεν θα σας το ξανακανει.... "


Φοραμε (μποτακια)
money cant buy me love

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: doohan στις 05/04/2011 7 μμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: crazyumpire στις 05/04/2011 7:24 μμ.

Εμενα παντως το σασμαν, δεν μου παρουσιασε κανενα προβλημα!!
σιωπηλο...και θανατηφορο...προσπερνα τους αλλους!!
και πριν το καταλαβουν...τους εχω περασει απο....κατω!!!

υ.γ. χωρις πλακα ,ειναι Suzuki!!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/04/2011 7:35 μμ.

doohan"Συγνωμη κιολας δλδ αλλα ρε συ ακομα εχεις 800χλμ και γκρινιαζεις για το σασμαν??[...]"


Hθελα να δω, δε θα το πει καποιος;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Thimios στις 05/04/2011 7:42 μμ.

Πούλα το και πάρε άλλο.

Μην ανησυχείς σε λίγο όλα θα στρώσουν και θα το ευχαριστηθείς

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: TheFace στις 05/04/2011 8:42 μμ.

Cpt. Haddock"
doohan"Συγνωμη κιολας δλδ αλλα ρε συ ακομα εχεις 800χλμ και γκρινιαζεις για το σασμαν??[...]"


Hθελα να δω, δε θα το πει καποιος; "


Δηλαδη καποιοι εδω που λενε οτι μετα τα 10000χλμ το σασμαν γινεται ακομα πιο θορυβωδες...
money cant buy me love

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: psilo_paidi στις 05/04/2011 9:15 μμ.

Το σασμάν του τίγρη μαλακώνει μην ανησυχείς
Και όταν μαλακώσει να ξέρεις θα κάνει πολύ θόρυβο!

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: gpal στις 05/04/2011 9:16 μμ.

Aγαπητέ The face

Sorry που δεν σου απάντησα πιό σύντομα τώρα είδα το ποστ.
Λοιπόν σε σχέση με το σαζμάν έχει σχεδόν εξαλειφθεί το πρόβλημα.
Και πιο αποφασιστικός έγινα στις αλλαγές, και το σαζμάν δουλεύει καλύτερα. Αν μου συμβεί το ίδιο πρόβλημα θα είναι 1 φορά το μήνα και αυτό από απροσεξία μου (πολύ χαλαρό πόδι στο ανέβασμα).
Νομίζω όμως ότι παίζει ρόλο ότι ζήτησα στο σέρβις να μου κατεβάζουν λίγο το λεβιέ. Έχω μικρό πόδι (42 νούμερο παπούτσι) και στο σήκωμα δεν είχα αρκετή δύναμη, τώρα μετά τη ρύθμιση στο λεβιέ όλα καλά.

Μην ανησυχείς πάντως κάθε πράγμα στο καιρό του και με την αλλαγή λαδιών θα μαλακώσει και άλλο.

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: doohan στις 05/04/2011 9:32 μμ.

......
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: TheFace στις 05/04/2011 9:42 μμ.

gpal"Aγαπητέ The face

Sorry που δεν σου απάντησα πιό σύντομα τώρα είδα το ποστ.
Λοιπόν σε σχέση με το σαζμάν έχει σχεδόν εξαλειφθεί το πρόβλημα.
Και πιο αποφασιστικός έγινα στις αλλαγές, και το σαζμάν δουλεύει καλύτερα. Αν μου συμβεί το ίδιο πρόβλημα θα είναι 1 φορά το μήνα και αυτό από απροσεξία μου (πολύ χαλαρό πόδι στο ανέβασμα).
Νομίζω όμως ότι παίζει ρόλο ότι ζήτησα στο σέρβις να μου κατεβάζουν λίγο το λεβιέ. Έχω μικρό πόδι (42 νούμερο παπούτσι) και στο σήκωμα δεν είχα αρκετή δύναμη, τώρα μετά τη ρύθμιση στο λεβιέ όλα καλά.

Μην ανησυχείς πάντως κάθε πράγμα στο καιρό του και με την αλλαγή λαδιών θα μαλακώσει και άλλο."


Σε ευχαριστω πολυ φιλε gpal... με καθησυχαζεις... θα ζητησω κι εγω απο το Σακη αυριο να δοσουμε λιγο βαση στη ρυθμιση του λεβιε... ισως να φταιει αυτο τελικα!

Να 'σαι καλα και παντα ορθιος!
money cant buy me love

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: TheFace στις 05/04/2011 9:54 μμ.

doohan"Καλυτερα να επικεντρωθεις στο να ευχαριστηθεις και να χαρεις αλλα και να μαθεις το νεο σου μηχανακι παρα να σκεφτεσαι το τι λεει ο ενας και τι ο αλλος!!Ακομα δεν το πηρες και ηδη σκεφτεσαι αρνητικα αντι να χαρεις την αγορα σου ....Εγω παντος αυτο που καταλαβαινω ειναι μαλλον εχεις μετανιωσει για την αγορα που μολις εκανες,οχι για το ως προς την επιλογη σου αλλα προς τι λεει ο καθε ιδιοκτητης tiger......Γιατι-αν-θα-μα ο ενας-μα ο αλλος κτλ κτλ!
Δωσε λιγο χρονο ετσι ωστε να στρωθει το μηχανακι αλλα να στρωθεις και συ με την λειτουργεια του tiger........

Εκανες μια καλη επιλογη και ειμαι σιγουρος οτι οσο περναει ο καιρος μαζι θα καταλαβεις οτι ειναι ενα ξεχωριστο μηχανακι με πολλες χαρες αλλα και ελατωματα...καθε πραμα στον καιρο του και οχι απο τα 800χλμ....

Στα γραφω ολα αυτα χωρις καμια διαθεση παρεξηγησης ετσι!Καλοστριφτο και παντα ορθιος και κλεινω εδω......... "


Φιλε doohan γιατι να παρεξηγηθω... ισα ισα σε ευχαριστω που με καθυσηχαζεις!

Εχεις δικιο... ισως ειμαι λιγο υπερβολικος αλλα νομιζω οτι με νιωθεις λιγο! Καινουργιο μηχανακι ειναι και δωσαμε ενα καρο λεφτα... και να πεταει νεκρα απο το πουθενα...
Ισως να αντιδρω ετσι επειδη δεν ειμαι συνηθισμενος σε τετοιες συμπεριφορες μιας και δεν ειχα ποτε μου ευρωπαικο μηχανακι.

Μη με παρεξηγΑς αδερφε!
money cant buy me love

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: mountboy στις 07/04/2011 10:08 μμ.

Μου αρέσει που λέτε οτι θα στρώσει με τον καιρό ... εμένα άρχισε να βγάζει την ταχύτητα απο τις 13000χλμ χωρίς θόρυβο, και απο τα 16000 μέχρι τώρα(21000) ακούγονται και αυτοί οι μεταλλικοι θόρυβοι(όταν βγαίνει και δεν κομπλάρει στο γρανάζι), και να πεις οτι έχω κι ελαφρύ πόδι
Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως απο το "τρόχισμα" των γραναζιών πάνε τίποτε γρέζια στους κυλίνδρους , λέω...

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Sprinter στις 08/04/2011 7:06 πμ.

mountboy"Μου αρέσει που λέτε οτι θα στρώσει με τον καιρό ... εμένα άρχισε να βγάζει την ταχύτητα απο τις 13000χλμ χωρίς θόρυβο, και απο τα 16000 μέχρι τώρα(21000) ακούγονται και αυτοί οι μεταλλικοι θόρυβοι(όταν βγαίνει και δεν κομπλάρει στο γρανάζι), και να πεις οτι έχω κι ελαφρύ πόδι
Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως απο το "τρόχισμα" των γραναζιών πάνε τίποτε γρέζια στους κυλίνδρους , λέω..."


Εσυ τότε δεν είσαι συνηθισμένη περίπτωση. Γιατί όλοι νομίζουν πως όλοι οι άλλοι έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα μ' αυτούς? Το λεβιε και το μοχλικο τα έχεις κοιτάξει καθόλου? Αν αυτά είναι εντάξει,σφιχτά, ίσια και στη θέση τους, να πάς στον μάστορα.

Το πρόβλημα μπορεί να προέρχεται από κάτι τόσο απλό. Αφήνοντάς το να πετάει τις ταχύτητες κάθε λίγο τόσο καιρό, μπορείς να φτιάξεις σοβαρό πρόβλημα

Αλλα έχεις άλλο θρεντ για το θέμα αυτό. Αυτη τη δουλειά θα κάνουμε να σε κυνηγάμε από θρεντ σε θρεντ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: mountboy στις 13/04/2011 8:48 μμ.

Sprinter"
mountboy"Μου αρέσει που λέτε οτι θα στρώσει με τον καιρό ... εμένα άρχισε να βγάζει την ταχύτητα απο τις 13000χλμ χωρίς θόρυβο, και απο τα 16000 μέχρι τώρα(21000) ακούγονται και αυτοί οι μεταλλικοι θόρυβοι(όταν βγαίνει και δεν κομπλάρει στο γρανάζι), και να πεις οτι έχω κι ελαφρύ πόδι
Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως απο το "τρόχισμα" των γραναζιών πάνε τίποτε γρέζια στους κυλίνδρους , λέω..."


Εσυ τότε δεν είσαι συνηθισμένη περίπτωση. Γιατί όλοι νομίζουν πως όλοι οι άλλοι έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα μ' αυτούς? Το λεβιε και το μοχλικο τα έχεις κοιτάξει καθόλου? Αν αυτά είναι εντάξει,σφιχτά, ίσια και στη θέση τους, να πάς στον μάστορα.

Το πρόβλημα μπορεί να προέρχεται από κάτι τόσο απλό. Αφήνοντάς το να πετάει τις ταχύτητες κάθε λίγο τόσο καιρό, μπορείς να φτιάξεις σοβαρό πρόβλημα

Αλλα έχεις άλλο θρεντ για το θέμα αυτό. Αυτη τη δουλειά θα κάνουμε να σε κυνηγάμε από θρεντ σε θρεντ?"

Ανησύχησα, περίμενα 9 ώρες για να απαντήσεις...