ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: tamis στις 01/04/2010 11:29 μμ.

Παιδιά τι λετε τωρα... εισται το λιγότερο αστειοι... τι 300 χιλιομετρα ρε....
φουλαρισμένο ΤΑΠΑ ΠΑΝΩ να ξεχιλύζει ενα πραγμα και πανω απο τα 210 με τερμα οικονομική οδήγηση δεν έχει κανει και οχι εντος πολης αλλα μονο εκτος λογο επαρχίας. στα 190-200 εχει αναψει η ρεζερβα είτε μονος είτε δικάβαλος με ταχύτητες οχι πανω απο 130-135 και χωρίς απότομα ανοίγματα... και φουλάρω πάντα σχεδόν 15-16 λίτρα μινιμουμ... δε ξέρω τι φταίει και τι όχι παντος ουτε εξάτμηση δεν εχω ακόμη ουτε προγράμματα ουτε τίποτα τι να σας πω... εγω απλά κλαίω κάθε δευτερη μερα εκει στο βενζινάδικο... μεση καταναλωση εχει μετα απο πολλα τσεκαρίσματα 8-10 λίτρα εκει ειναι παντα ουτε λιγότερο ουτε περισσότερο.
White Tiger on the road...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: johnygalan στις 02/04/2010 12:22 πμ.

amis"Παιδιά τι λετε τωρα... εισται το λιγότερο αστειοι... τι 300 χιλιομετρα ρε....
φουλαρισμένο ΤΑΠΑ ΠΑΝΩ να ξεχιλύζει ενα πραγμα και πανω απο τα 210 με τερμα οικονομική οδήγηση δεν έχει κανει και οχι εντος πολης αλλα μονο εκτος λογο επαρχίας. στα 190-200 εχει αναψει η ρεζερβα είτε μονος είτε δικάβαλος με ταχύτητες οχι πανω απο 130-135 και χωρίς απότομα ανοίγματα... και φουλάρω πάντα σχεδόν 15-16 λίτρα μινιμουμ... δε ξέρω τι φταίει και τι όχι παντος ουτε εξάτμηση δεν εχω ακόμη ουτε προγράμματα ουτε τίποτα τι να σας πω... εγω απλά κλαίω κάθε δευτερη μερα εκει στο βενζινάδικο... μεση καταναλωση εχει μετα απο πολλα τσεκαρίσματα 8-10 λίτρα εκει ειναι παντα ουτε λιγότερο ουτε περισσότερο. "

Kαι το περισσότερο τι είμαστε για πες;
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: chris34 στις 02/04/2010 10:02 πμ.

Ρε tami θα μας τρελανεις τωρα;;;;200 χιλιομετρα μονο σε ταξιδι με ταχυτητα 130-135;;Ειναι απαραδεκτο!!!!
Και εμενα μαμα ειναι η μηχανη και καιει αυτα που προειπα....
Σχεδον 8,5 λιτρα τα 100χιλ;;;Απαπαπαπα τοσο καιει μεσα στη πολη!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: tamis στις 02/04/2010 7:57 μμ.

τι να σας πω ρε παιδιά αλλαξα βενζιναδικο μευτα απο αυτα που είπατε και πραγματικα εχω δει μεγαλη πολυ μεγαλη αλλαγη. πλεον καιει απο 6.5-7 λίτρα εκτος πολης... αλλα και πάλι με τέτοια οδήγηση πάνω απο 240 χιλιόμετρα μεχρι να αναψει η ρεζέρβα δεν γίνεται και απο μαθηματικής πλευράς...
White Tiger on the road...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 02/04/2010 8:34 μμ.

Εγω παλι πιστευω πως αν βρεθειτε ολοι μαζι για βολτα , την ιδια βενζινη θα καψετε.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: jimdom στις 02/04/2010 10:07 μμ.

jzer40 λεγε τι εκαψες!
4 tiger εισασταν,ξερασε τα ολα!!!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: harrysvr στις 02/04/2010 10:33 μμ.

amis"τι να σας πω ρε παιδιά αλλαξα βενζιναδικο μευτα απο αυτα που είπατε και πραγματικα εχω δει μεγαλη πολυ μεγαλη αλλαγη. πλεον καιει απο 6.5-7 λίτρα εκτος πολης... αλλα και πάλι με τέτοια οδήγηση πάνω απο 240 χιλιόμετρα μεχρι να αναψει η ρεζέρβα δεν γίνεται και απο μαθηματικής πλευράς..."

Κόψε τα γεμίσματα απο το Βερόπουλο και βάλε απ`αλλού, πχ. Μαρινόπουλο/carrefour...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: vagtyrp στις 02/04/2010 11:03 μμ.

tamis έγραψε:τι να σας πω ρε παιδιά αλλαξα βενζιναδικο μευτα απο αυτα που είπατε και πραγματικα εχω δει μεγαλη πολυ μεγαλη αλλαγη. πλεον καιει απο 6.5-7 λίτρα εκτος πολης... αλλα και πάλι με τέτοια οδήγηση πάνω απο 240 χιλιόμετρα μεχρι να αναψει η ρεζέρβα δεν γίνεται και απο μαθηματικής πλευράς...




φίλε πάρε κανα gs 1200 με τα 30 λίτρα να μη σε ανυσυχει καθόλου...........................

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: mixalakis στις 03/04/2010 1:14 πμ.

amis"Παιδιά τι λετε τωρα... εισται το λιγότερο αστειοι... τι 300 χιλιομετρα ρε....
φουλαρισμένο ΤΑΠΑ ΠΑΝΩ να ξεχιλύζει ενα πραγμα και πανω απο τα 210 με τερμα οικονομική οδήγηση δεν έχει κανει και οχι εντος πολης αλλα μονο εκτος λογο επαρχίας. στα 190-200 εχει αναψει η ρεζερβα είτε μονος είτε δικάβαλος με ταχύτητες οχι πανω απο 130-135 και χωρίς απότομα ανοίγματα... και φουλάρω πάντα σχεδόν 15-16 λίτρα μινιμουμ... δε ξέρω τι φταίει και τι όχι παντος ουτε εξάτμηση δεν εχω ακόμη ουτε προγράμματα ουτε τίποτα τι να σας πω... εγω απλά κλαίω κάθε δευτερη μερα εκει στο βενζινάδικο... μεση καταναλωση εχει μετα απο πολλα τσεκαρίσματα 8-10 λίτρα εκει ειναι παντα ουτε λιγότερο ουτε περισσότερο. "


15 λίτρα, σημαίνει ότι έχει ακόμα 4 λίτρα μέσα, άρα με κατανάλωση πολύ χαλαρού ταξιδιού (130km/h) που είναι 5,5 - 6 λίτρα /100χλμ, βγάζεις ακόμα καμιά 70αριά χιλιόμετρα ακόμα.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: mensrea στις 03/04/2010 9:09 πμ.

Να σα πώ και την δικιά μου μικρή εμπειρία.
Τον τίγρη τον εχω δυο μήνες μονο

α) Καθημερινά κάνω περίπου 25 χιλιομετρα, δουλεια σπίτι και επιστροφή. Σ' αυτή την διαδρομή, που είναι περίπου 40% εθνική και 60% πόλη (φανάρια και κινηση), μου αναβει λαμπάκι στα 150-160 km (γεμίζει με 14,5 lt), με μεση καταναλωση 7,5-8 l/km, πάντα με συντηριτική οδήγηση.

β) Στο ταξίδι στον βόλο, δικάβαλος, με top case και σαμαρια, 70% καλός επαρχιακός και 30% εθνική, 150 km/h max, εκανα και στο πήγαινε και στο έλα 232 km μέχρι να μου ανάψει λαμπάκι και 272 (ΡΙΟ-Αγχιαλος) μέχρι να βάλω βενζίνη, (γεμισα με 15,5 lt, είχε δηλαδη αλλα 3+ μεσα), μέση κατανάλωση 6-6,2 lt/km

Αρα σε ταξίδι μπορεί να φτάσει 230-250 ρεζερβα και 300-320 km στεγνό, σε πόλη το βλέπω 140-160 km ρεζερβα και 200-220 στεγνό.
Αντώνης a.k.a. Mens Rea: Latin for "guilty mind"; guilty knowledge or intention to commit a prohibited act.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: vagtyrp στις 03/04/2010 10:38 πμ.

συμφωνώ με τον αντώνη.......και γώ για βόλο ξεκίνησα από αθήνα γεμάτος, δικάβαλος και με τριβάλιτσο, σταμάτησα και στα καμένα βούρλα, ταχύτητες μέχρι 180χλμ/ω, πήγα προς καρδίτσα από δομοκό και η ρεζέρβα άνοιξε ενώ τον είχα ανέβει δηλαδή πάνω από 250 χλμ πορεία και ανηφόρα. είχα γεμίσει από αθήνα τελειώς, 20 λιτρα,έβαλα μόνος μου σιγά σιγά μέχρι να γεμίσει τελείως.
τώρα πως μεταφράζεται σε κατανάλωση δεν ξέρω γιατί δεν κοιτάω την ένδειξη ποτέ.σε παλιότερο ταξίδι μου στο βόλο μόνος μου δεν σταμάτησα καθόλου για βενζίνη και ξαναέβαλα μέσα στο βόλο, με ταχύτητες σταθερές περιπου 160χλμ/ω, και χωρίς βαλίτσες, γεμάτος από αθήνα φυσικά, δηλαδή πάνω από 270χλμ αυτονομία υπολογίζω...να σημειώσω επίσης ότι έχω την ελεύθερη εξάτμιση της triumph με φίλτρο και πρόγραμμα.
κάτι επιπλέον έχω παρατηρήσει ότι με 100άρα βενζίνη και με σταθερές ταχύτητες, χωρίς το δεξί μου χεράκι να με γαργαλάει , η αυτονομία είναι καλύτερη, το ίδιο είχα παρατηρήσει και με το αμάξι.
τώρα για μέσα στη πόλη μη το ψάχνεις.....1050cc, 115 hp, ε πάρε ένα σκούτερ, όπως πήρα και γώ....βάζεις 10 ευρώ βενζίνη και ξεχνάς να ξαναγεμίσεις!

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: jzer40 στις 05/04/2010 7:57 μμ.

ρε Βαγγέλη τι λες τώρα...

Πήραμε c2 στην κυρά Ειρήνη μην μας πέρνει το ΛΕΟΝ και του βγάλει τα μάτια αφενός αφετέρου μην γίνει κολλητή με τον βενζινά....

Πήραμε τον τίγρη για να κάνουμε κάποια οικονομία στην βενζίνη γιατί το λιονταράκι χτυπάει για χαβαλέ 25 λίτρα στα 100, κατοστάρα αμόλυβδη....

Τώρα να πάρουμε και παπάκι????

Εκθεση θα ανοίξουμε???

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 06/04/2010 10:07 πμ.

amis"τι να σας πω ρε παιδιά αλλαξα βενζιναδικο μευτα απο αυτα που είπατε και πραγματικα εχω δει μεγαλη πολυ μεγαλη αλλαγη. πλεον καιει απο 6.5-7 λίτρα εκτος πολης... αλλα και πάλι με τέτοια οδήγηση πάνω απο 240 χιλιόμετρα μεχρι να αναψει η ρεζέρβα δεν γίνεται και απο μαθηματικής πλευράς..."


ναι αλλα ενα συγνωμη δεν είπες που μας ειπες αστειους.....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/04/2010 10:23 πμ.

Tigrisss"
amis"τι να σας πω ρε παιδιά αλλαξα βενζιναδικο μευτα απο αυτα που είπατε και πραγματικα εχω δει μεγαλη πολυ μεγαλη αλλαγη. πλεον καιει απο 6.5-7 λίτρα εκτος πολης... αλλα και πάλι με τέτοια οδήγηση πάνω απο 240 χιλιόμετρα μεχρι να αναψει η ρεζέρβα δεν γίνεται και απο μαθηματικής πλευράς..."


ναι αλλα ενα συγνωμη δεν είπες που μας ειπες αστειους....."


+1050
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: tamis στις 06/04/2010 3:54 μμ.

ρε θελετε και συγνωμη??? ψευτες λοποδιτες ριφιφιδες τσαντακιδες πρωταγωνιστες του σουζα ροδα και κοπανα καλα εγω επιμένω μεχρι να αναψει ρεζερβα το πολυ πολυ να παει 230 κμ... οποτε ναι ρε ζηταω ταπεινα συγνωμη γιατι βγαζετε 30χιλιομετρα παραπανω αυτονομια ακου εκει 320

καλο πασχα? αντε του χρονου παλι...
White Tiger on the road...