Μπαταρία για Tiger 1050

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 18/01/2010 7:02 πμ.

Η 10 με την 12 ah εχουν νομιζω διαφορα 1,5 ποντο στο υψος μονο!Θα κοιταξω τον χωρο που εχει ο τιγρης και θα σας πω αν χωραει η οχι.
Οπως λεει και ο Νικος καλο θα ηταν να βαλουμε τον ιδιο τυπο μπαταριας που ειναι κλειστου τυπου ξηρας φορτισης και οχι κατι αλλο!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: giannisx στις 18/01/2010 5:40 μμ.

Παιδιά εγώ πάντως από το Νοέμβριο του 2007 που πήρα τον Τίγρη, μέχρι σήμερα, ακόμη την μπαταρία της "μαμάς" έχω και είναι μια χαρά... Βέβαια μιλάμε για καθημερινή χρήση της μηχανής...

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 18/01/2010 8:26 μμ.

giannisx"Παιδιά εγώ πάντως από το Νοέμβριο του 2007 που πήρα τον Τίγρη, μέχρι σήμερα, ακόμη την μπαταρία της "μαμάς" έχω και είναι μια χαρά... Βέβαια μιλάμε για καθημερινή χρήση της μηχανής...

"

Ναι αλλά όχι με DATATOOL έτσι; Εγώ πριν βάλω τον συναγερμό δεν είχα πρόβλημα μετά το απέκτησα!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 18/01/2010 8:32 μμ.

Εγώ την "ψάχνω" για Odyssey http://www.odysseybattery.com/battspecs.html πάντως! Θα πάω άυριο το πρωι Γλυφάδα να δω διαστάσεις!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 19/01/2010 7 πμ.

stoupi"
giannisx"Παιδιά εγώ πάντως από το Νοέμβριο του 2007 που πήρα τον Τίγρη, μέχρι σήμερα, ακόμη την μπαταρία της "μαμάς" έχω και είναι μια χαρά... Βέβαια μιλάμε για καθημερινή χρήση της μηχανής...

"

Ναι αλλά όχι με DATATOOL έτσι; Εγώ πριν βάλω τον συναγερμό δεν είχα πρόβλημα μετά το απέκτησα!"


Εγω εχω τον Datatool απο τον Απριλιο του '08 με την μαμα μπαταρια και καθημερινη χρηση βεβαια οπως και ο Γιαννης και τωρα τελευταια μου κανει κατι νουμερακια αλλα την συνεφερα και ολα μια χαρα!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 19/01/2010 7:02 πμ.

chris34"Η 10 με την 12 ah εχουν νομιζω διαφορα 1,5 ποντο στο υψος μονο!Θα κοιταξω τον χωρο που εχει ο τιγρης και θα σας πω αν χωραει η οχι.
Οπως λεει και ο Νικος καλο θα ηταν να βαλουμε τον ιδιο τυπο μπαταριας που ειναι κλειστου τυπου ξηρας φορτισης και οχι κατι αλλο!! "


Λοιπον το κοιταξα και δεν χωραει ουτε χιλιοστο παραπανω!!Οποτε τα 10ah ειναι μονοδρομος πιστευω!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: giannisx στις 19/01/2010 10:15 πμ.

[quote="chris34":1r6zq1cu]
stoupi"
giannisx"Παιδιά εγώ πάντως από το Νοέμβριο του 2007 που πήρα τον Τίγρη, μέχρι σήμερα, ακόμη την μπαταρία της "μαμάς" έχω και είναι μια χαρά... Βέβαια μιλάμε για καθημερινή χρήση της μηχανής...

"

Ναι αλλά όχι με DATATOOL έτσι; Εγώ πριν βάλω τον συναγερμό δεν είχα πρόβλημα μετά το απέκτησα!"


Εγω εχω τον Datatool απο τον Απριλιο του '08 με την μαμα μπαταρια και καθημερινη χρηση βεβαια οπως και ο Γιαννης και τωρα τελευταια μου κανει κατι νουμερακια αλλα την συνεφερα και ολα μια χαρα!! [/quote:1r6zq1cu]


Φυσικά με DATATOOL!! Από την πρώτη μέρα!! Απολύτως κανένα πρόβλημα! Ούτε με το συνεγερμό ούτε με την μπαταρία.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: nxinos στις 19/01/2010 2:10 μμ.

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ TIGER 08 ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ YTZ12S YUASA (ΤΥΠΟΥ AGM), ΑΛΛΑ ΜΕ 120 ΕΥΡΩ
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΠΟΦΟΡΤΙΣΗΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ, ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΕΝΕΡΓΗ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ, ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΜΑΛ.... ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ
Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΕΠΑΙΖΕ ΜΕΤΑΞΥ 120 ΕΩΣ 155 ΕΥΡΩ
ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτό που έπαιρνες πάντα"

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 19/01/2010 3:32 μμ.

Τρίχες

Και η μαμίσια YTX, AGM ειναι... Η διαφορά YTZ με YTX ειναι πώς οι πρώτες ειναι φορτωμένες με ηλεκτρολύτη και προφορτισμένες απ' το εργοστάσιο κατα την κατασκευή, ενώ οι δεύτερες φορτώνονται και σφραγίζονται πρίν την πρώτη φόρτιση και χρήση. (Νομίζω πώς για αυτό οι YTZ ειναι κάπως κοντύτερες, επειδή δεν χρειάζεται να έχουν στόμιο πρώτης τοποθέτησης του ηλεκτρολύτη)

Ολες οι σφραγισμένες μπαταρίες (maintenance free VRLA - Valve Regulated Lead-Acid Battery), ειναι είτε AGM (absorbent glass) είτε Gel.

Εγώ θα έλεγα πώς σου πιασε τον κ... κάποιος επιτήδειος ή/και άσχετος πωλητής Δεν ήξερες, δε ρώταγες?

Το μόνο που πιθανόν να σου προσφέρει η YTZ που ειναι γεμισμένη και προφορτισμένη απ' το εργοστάσιο, ειναι η προστασία από τον ασχετο πωλητή / μηχανικό που δεν ξέρει να την προφορτίσει σωστά. Αλλα μόνο αν ειναι πολύ φρέσκια (δηλ. δεν εχει κάτσει στο ράφι κάνα χρόνο...). Δές και το παρακάτω.

ΒΤW, το πρόβλημα με τις μπαταρίες σας μπορεί και να είναι πρόβλημα πρώτης φόρτισης όταν πήρατε το μηχανάκι σας (http://www.optimatepro.com/4s/MF%20batt ... oblems.pdf)...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Aris. στις 19/01/2010 4:35 μμ.

Ενδιαφερων και διαφωτιστικοτατο το pdf αρχειο
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 19/01/2010 7:18 μμ.

Παιδιά Ο Νίκος έχει δίκιο σε όλα!
Τελικά έβαλα πάλι YUASA μαμά! Μου είπε ο πωλητής ότι το πιθανότερο είναι να έγινε λάθος η πρώτη φόρτιση η οποία επιβαρύνθηκε με το ότι δεν ανέβαζες (λόγω στρωσίματος) τις στροφές στην αρχή. Αυτό της δίνει ένα μείων στην μπαταρία ήδη! Μου την έδωσε λοιπόν και μου είπε αφού βάλω τα υγρά μέσα να την φορτίσω με ανοιχτά τα καπάκια και αφού κρυώσει λίγο, με την χαμηλότερη ένταση μέχρι να φορτιστεί πλήρως. Μετά να βάλω τα καπάκια και όλα ΟΚ. Τα έκανα όλα αυτά και όλα εντάξει...νομίζω! Πάντως με τα κρύα τώρα τον DATATOOL θα τον έχω στο winter mode.
Όσον αφορά τώρα την BOSCH 12ΑΗ δεν την χωράει και Odyssey δεν υπάρχει για τις διαστάσεις του Tiger.
Ευχαριστώ!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 20/01/2010 11:26 πμ.




"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 20/01/2010 11:31 πμ.

We beg your pardon?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 20/01/2010 11:34 πμ.

Έμεινα πρωινιάτικα...

ΈσΜπρωχνα να βρω κατηφόρα μεχρι που βρήκα τύπο με καλώδια ( )

Σακηηηηηηηηηηηηηη !!!!!!
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 20/01/2010 12:05 μμ.

Cpt. Haddock"Έμεινα πρωινιάτικα...

ΈσΜπρωχνα να βρω κατηφόρα μεχρι που βρήκα τύπο με καλώδια ( )

Σακηηηηηηηηηηηηηη !!!!!! "


Μπαταρία;
[size=150:quxslwvd]3 > 4