HID 50 Watt

Re: HID 50 Watt  

  Από: harrysvr στις 08/11/2009 6:57 μμ.

Εγώ όσο και να τη στρίβω δεξιά(στην αριστερή λάμπα), ούτε ανεβαίνει ούτε κατεβαίνει το φως(και δε νομίζω να ήταν full up αφού φέγγει στα 5-10μ)...

Re: HID 50 Watt  

  Από: Harris στις 08/11/2009 7:20 μμ.

Θα ανέβει αν γυρίσεις την βίδα σε αντίθετη φορά με τους δείκτες του ρολογιού, δηλαδή αριστερόστροφα. Να βεβαιωθείς ότι γυρνάς την σωστή βίδα γιατί όπως είπαμε η κατάσταση εκεί μέσα είναι λίγο στριμοκ....

Re: HID 50 Watt  

  Από: harrysvr στις 08/11/2009 7:42 μμ.

η βίδα είναι το κεφάλι, η ροδέλα που έχει στη βίδα, αυτή στρίβει(μόνο με το δείκτη, κι αυτό με δυσκολία), το μανουαλ λέει δεξιόστροφα...

Re: HID 50 Watt  

  Από: Harris στις 08/11/2009 8:11 μμ.

Γυρνάει κανονικά με σταυροκατσάβιδο και διάβασε προσεκτικά, για να τα καταβάσεις δεξιόστροφα (clockwise) για να τα αναβάσεις αριστερόστροφα (anticlockwise). Τι να πω ρε φίλε εκεί μέσα που τις βάλανε ... Φτάνει να βρεις τη σωστή βίδα μετά είναι πολύ εύκολο

Re: HID 50 Watt  

  Από: harrysvr στις 08/11/2009 8:59 μμ.

Harris"Γυρνάει κανονικά με σταυροκατσάβιδο και διάβασε προσεκτικά, για να τα καταβάσεις δεξιόστροφα (clockwise) για να τα αναβάσεις αριστερόστροφα (anticlockwise). Τι να πω ρε φίλε εκεί μέσα που τις βάλανε ... Φτάνει να βρεις τη σωστή βίδα μετά είναι πολύ εύκολο"

Πράγματι, αριστερόστροφα ήθελε(με το κατσαβίδι που ήταν με τα εργαλεία κάτω απο τη σέλα-αν δε μου το έλεγε ο Tamis δε θα το έβρισκα ποτέ...), παρ`ότι το manual λέει δεξ...(μήπως χάθηκε στη μετάφραση ο...)

Re: HID 50 Watt  

  Από: tamis στις 08/11/2009 9:31 μμ.

ρε εδω εμένα μου δώσανε το μανουαλ - οδηγείες χρήσεως από το μηχανακι και όταν έφτασα στο πολυπόθητο σημείο πως να ρυθμίσω την ώρα κτλ κτλ στο καντράν μας διαπιστώνω οτι... έχουνε βάλει στο μανουαλ μου τις οδηγείες χρήσεως απο το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ όργανο... καλα είναι τόσο μ...ακες?
δηλαδή μου στείλανε μηχανακι με το οργανο το κλασικό και μου στέλνουνε οδηγείες για άλλο όργανο? που ΚΑΜΙΑ σχεση δεν έχει με το παλιο όσον αφορά τις ρυθμίσεις του???
White Tiger on the road...

Re: HID 50 Watt  

  Από: harrysvr στις 08/11/2009 9:41 μμ.

amis"ρε εδω εμένα μου δώσανε το μανουαλ - οδηγείες χρήσεως από το μηχανακι και όταν έφτασα στο πολυπόθητο σημείο πως να ρυθμίσω την ώρα "

Τι τη θες την ώρα, με αυτή τη μηχανή ξεχνιέσαι, χάνεται ο χρόνος μπροστά σου, αλλάζεις ταχύτητα και προχωράς στο μέλλον

Re: HID 50 Watt  

  Από: nfot στις 08/11/2009 10:24 μμ.

amis"παιδιά τα τουρατεκ τα προβολάκια τα εξτρα ρτα έχει κανεισ? "


Κι ενας φιλος μου ενδιαφερεται, γιατι ζοριζεται λιγο κι αυτος, κι ας εχει βαλει 50αρια HID.

Αυτα τα φωτιστικα σωματα, εχουν πολυ περιορισμενη δεσμη γμτ. Και δεν ισχυει αυτο μονο στις μοτο μας. Και στο καρο μου, που εχει μαμα HID, ετσι ειναι τα φωτα. Ζοριζομαι πλεον, αφου εχω συνηθισει στα παλια φωτιστικα σωματα με HID, που ειχαν πολυ πιο διευρυμενη δεσμη, αλλα σαφως και ηταν ενοχλητικα αν ηταν εστω και λιγο κακορυθμισμενα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: HID 50 Watt  

  Από: tamis στις 08/11/2009 10:30 μμ.

κοιτάω ήδη για προβολάκια εξτρα της Touratech... 3 πραγματα για μένα ειναι το Α και το Ω στην μηχανη...

1) Σωστά ελαστικά
2) Αναρτήσεις (εστω και μαμα αν λειτουργουν σωστα)
3) Φώτα
Θεωρώ απαράδεκτό αυτά τα 3 να μην είναι απόλυτα σωστά...

οσο αφορά τα φώτα το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι στις ευθείες.... αλλα στις στροφές... οταν πλαγιάζει ο Τίγρης ιδιαίτερα σε αριστερές στροφές... γαμ...ται ο Διας... είναι λες και δεν εχεις φώτα...
White Tiger on the road...

Re: HID 50 Watt  

  Από: gran tiger στις 08/11/2009 11:12 μμ.

amis"κοιτάω ήδη για προβολάκια εξτρα της Touratech... 3 πραγματα για μένα ειναι το Α και το Ω στην μηχανη...

1) Σωστά ελαστικά
2) Αναρτήσεις (εστω και μαμα αν λειτουργουν σωστα)
3) Φώτα
Θεωρώ απαράδεκτό αυτά τα 3 να μην είναι απόλυτα σωστά...

οσο αφορά τα φώτα το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι στις ευθείες.... αλλα στις στροφές... οταν πλαγιάζει ο Τίγρης ιδιαίτερα σε αριστερές στροφές... γαμ...ται ο Διας... είναι λες και δεν εχεις φώτα..."


Θα μου δωσεις την πισω τρομπα φρενου¨?

Re: HID 50 Watt  

  Από: tamis στις 08/11/2009 11:21 μμ.

gran tiger"
amis"κοιτάω ήδη για προβολάκια εξτρα της Touratech... 3 πραγματα για μένα ειναι το Α και το Ω στην μηχανη...

1) Σωστά ελαστικά
2) Αναρτήσεις (εστω και μαμα αν λειτουργουν σωστα)
3) Φώτα
Θεωρώ απαράδεκτό αυτά τα 3 να μην είναι απόλυτα σωστά...

οσο αφορά τα φώτα το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι στις ευθείες.... αλλα στις στροφές... οταν πλαγιάζει ο Τίγρης ιδιαίτερα σε αριστερές στροφές... γαμ...ται ο Διας... είναι λες και δεν εχεις φώτα..."


Θα μου δωσεις την πισω τρομπα φρενου¨? "



εεεε????? γραφω πουθενα οτι την δίνω?
η το λες επειδη το πισω φρενο ειναι ανυπαρκτο και πιστευεις οτι εμενα το δικο μου ειναι καλύτερο?
White Tiger on the road...

Re: HID 50 Watt  

  Από: Boulvai στις 09/11/2009 5 μμ.

harrysvr"
Harris"Γυρνάει κανονικά με σταυροκατσάβιδο και διάβασε προσεκτικά, για να τα καταβάσεις δεξιόστροφα (clockwise) για να τα αναβάσεις αριστερόστροφα (anticlockwise). Τι να πω ρε φίλε εκεί μέσα που τις βάλανε ... Φτάνει να βρεις τη σωστή βίδα μετά είναι πολύ εύκολο"

Πράγματι, αριστερόστροφα ήθελε(με το κατσαβίδι που ήταν με τα εργαλεία κάτω απο τη σέλα-αν δε μου το έλεγε ο Tamis δε θα το έβρισκα ποτέ...), παρ`ότι το manual λέει δεξ...(μήπως χάθηκε στη μετάφραση ο...)"


Ρε παιδιά ελληνικό manual βλέπω στη φοτο? Έχασα κάτι ή μόνο το δικό μου το έχει στα αγγλικά?!...Πάντως για τα φώτα,όντως απαράδεκτα στη μαμα ρύθμιση τουλάχιστον διότι παραδέχομαι πως δε φρόντισα να ασχοληθώ με τη ρύθμιση(δε πίστευα ότι ρυθμίζονται καν! )...Απλά δε ταξιδεύεις βράδυ και συγκεκριμένα δε στρίβεις αριστερά!!!

Re: HID 50 Watt  

  Από: Harris στις 09/11/2009 9:56 μμ.

καλύτερα στα αγγλικά και σωστά παρά ελληνικά αλλά λάθος... διάβασες πιο πάνω για τον φίλο χάρη... Τι άλλο άραγε μπορεί να έχει μεταφραστεί λάθος ?

Re: HID 50 Watt  

  Από: harrysvr στις 09/11/2009 11:03 μμ.

Harris"καλύτερα στα αγγλικά και σωστά παρά ελληνικά αλλά λάθος... διάβασες πιο πάνω για τον φίλο χάρη... Τι άλλο άραγε μπορεί να έχει μεταφραστεί λάθος ?"

Δηλαδή το αγγλικό λέει το σωστό; Απαράδεκτοι οι Αγγλοι...

Re: HID 50 Watt  

  Από: tamis στις 18/11/2009 1:12 μμ.

Λοιπόν εχτές το απόγευμα έβαλα τα HID φώτα που παραγκειλα.

Η παραγκελία περιλάμβανε την μετατροπή και για τις δύο σκάλες των φωτιστικών σωμάτων.
1 χ Η7 όσον αφορά την μεσαία σκάλα 55watt 6000K
1 χ Η9 όσον αφορά την μεγάλη σκάλα 55watt 6000K

Το αποτέλεσμα? απλα Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο ! ! !
Η μεσαία σκάλα έγινε ποιο έντονη με ποιο ποιοτικό φώς και επειδή σήκωσα και λίγο τα φώτα πλέον το ταξίδι με την μεσαία σκάλα το βράδυ σε ορεινό στροφιλίκη είναι εφικτό.

Η μεγάλη σκάλα ήταν αυτή όμως που έκανε την μεγάλη διαφορά. δεν εχει καμία μα καμία σχέση με την συμβατική λάμπα που φορούσε το TIGER μας... το φώς έγινε τόσο καλό, που έδωσε λεπτομέρια και ένταση σε ΠΟΛΥΥΥ μεγαλύτερο φάσμα και ειλικρινά έχω πολύ καλύτερα φώτα από ότι έχω στο αυτοκίνητο (civic 1.8 2008) Με φώτα HID μόνο στην μεσαία σκάλα και αναμένα και τα μεγάλα.
το μόνο που χρειάζεται να κάνετε επειδη τα HID φώτα αργούν μερικά δευτερόλεπτα να αποδόσουν το 100% της εντασής τους, είναι να αναψεται και την μεγάλη σκάλα για 5-6 δευτερόλεπτα την ώρα που ξεκινάτε και ζεστένεται το μηχανακι ώστε να έρθει και ο λαπτήρας της μεγάλης σκάλας σε θερμοκρασία ιδανικής λειτουργίας έτσι ώστε να έχετε και σινιάλο κατα την διάρκεια της μερας, και μετα αν επιθυμήτε την σβήνεται η λάμπα θα είναι ετοιμη για χρήση και σινιάλου.

φωτογραφίες για το πώς δείχνει το μηχανακι βραδυ δεν εχω αλλα θα ανεβάσω σημερα το βράδυ λογικά.
White Tiger on the road...