Γιαννενα-Θεσσαλονικη διαδρομη

Γιαννενα-Θεσσαλονικη διαδρομη  

  Από: alki_viades στις 02/06/2009 10:55 πμ.

Καπου την επομενη εβδομαδα θα κανω τη διαδρομη Γιαννενα-Θεσσαλονικη (ή το αντιστροφο, θα δειξει). Εχω ολη τη μερα στη διαθεση μου (καθημερινη θα ειναι) και σκοπος μου ειναι να κανω μια διαδρομη "απειρου φυσικου και στροφικου καλους", εχετε καμια ιδεα;

ΥΓ Επισης καλες διαδρομες γυρω απο τα Γιαννενα ευπροσδεκτες, θα καθησω 2 μερουλες

Re: Γιαννενα-Θεσσαλονικη διαδρομη  

  Από: jimmisk στις 02/06/2009 11:47 πμ.

Άλκη εγω μπορώ να σε βοηθήσω για την διαδρομή απο Γρεβενά μέχρι Γιάννενα,την έχω κάνει 3 φορές και άνετα την ξανακάνω.Θεσσαλονίκη-Γρεβενά αν θέλεις μπορείς να πας απο την Εγναντία,αν δεν θέλεις να βγεις Εγναντία μπορείς να πάς απο τον παλιό δρόμο μέσω Καστανιάς (αυτήν την διαδρομή την έχω κάνει μόνο με αυτοκίνητο και ήμουνα μικρός,οπότε δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες.)Τώρα απο Γρεβενά μέχρι Γιάννενα μπρείς να ακολουθήσεις την εξής διαδρομή, απο Γρεβενά παίρνεις τον δρόμο προς το χιονοδρομικό κέντρο Βασιλίτσας,δεν ακολουθείς για Βασιλίτσα αλλά για το χωριό Ζιάκας, απο εκεί για το χωριό Περιβόλι,απο Περιβόλι πηγαίνεις για Βοβούσα μέσα από τον εθνικό Δρυμό της Βάλια Κάλντα (διαδρομή απίστευτης ομορφιάς και στριψίματος),απο Βοβούσα πηγαίνεις για την λίμνη Αώου,κάνοντας τον γύρο της λίμνης βγαίνεις λίγο πριν το Μέτσοβο και μετά απο εκεί πηγαίνεις για Γιάννενα, είτε απο Εγναντία,είτε απο τον παλιό δρόμο.Αν κάνεις την διαδρομή αντίστροφα μετά το Μέτσοβο,από την παλιά εθνική θα βγείς στην έξοδο αριστερά που λέει πηγές Αώου-Βοβούσα. Ελπίζω να σε βοήθησα και αν κάνεις την διαδρομή τελικά καλά να περάσεις και να μας πεις εντυπώσεις.

Re: Γιαννενα-Θεσσαλονικη διαδρομη  

  Από: Barkos στις 02/06/2009 12:19 μμ.

δεν ξέρω, βασικά το κομμάτι γρεβενά- γιάννενα απο μετσοβο είναι σχετικά ωραίο αλλά δεν θα προλάβεις να δεις και πολλά απο το πολύ στροφιλίκι.
πάντως ηπειρο εχει ωραία μερη για βόλτες.
αν εχεις χρόνο βγες απο γιαννενα ηγουμενιτσα και μετα παραλιακα προς πρεβεζα, σταμάτα και αχεροντα για μπυρονια και μασα διπλα στο ποταμι. .

Re: Γιαννενα-Θεσσαλονικη διαδρομη  

  Από: Polymhxanos στις 02/06/2009 12:56 μμ.

¨Εχεις πολλές επιλογές

Οι τέσσερις βασικότερες:

1-Παιρνεις την Εγνατία, και πας. Η πιο γρήγορη διαδρομή, η πιο ξεκούραστη και για μοτοσυκλέτες η πιο...βαρετή! (εκτός κι αν έχεις κανά hayabusa turbo)

2-Η παλιά διαδρομή προ εγνατίας. Γιάννενα, Πέραμα (όχι το αττικιώτικο που μένει γνωστό όμορφο μέλος ) , Μάζια, Μέτσοβο, Καλαμπάκα, Τρίκαλα, Λάρσα, και μετά εθνική μέχρι Σαλόνικα. Πανέμορφη διαδρομή μέχρι το στάδιο της Καλαμπάκας, μετά σε παίρνει ο ύπνος. Προ εγνατίας , αυτήν την διαδορμή έκανε το ΚΤΕΛ.

3-Η άλλη παλιά διαδρομή προ εγνατίας, Πάλι Γιάννενα, Πέραμα, Μάζια, Μέτσοβο (μέχρι εδώ το ίδιο) αλλά λίγο μετά το μέτσοβο στρίβεις προς Μηλιά, Γρεβενά, Κοζάνη, Βέροια, Σαλόνικα. Βέροια Σαλόνικα, πας από εγνατία, εθνική ή από τον λίγο πιο παλίο δρόμο που περνάει από Αλεξάνδρεια. Εξαιρετική επιλογή μέχρι και τα Γρεβενά. Απίστευτα τοπία, τρελλό στροφιλίκι , αν έχεις πολύ όρεξη, πάς και το κομάτι Κοζάνη>Βέροια από τον παλίο δρόμο, άλλως αν έχεις κουραστεί, καβαλάς την Εγνατία και ξεμπερδεύεις.

Στις 2+3 μετά το μέτσοβο, πετάγεσαι και στις λίμνες Αώου, δεν φεύγεις και πολύ από την διαδρομή και έχει ωραίο τοπίο.

4-Η αγαπημένη μου διαδρομή, και την έκανα και πρόσφατα. Είναι πιο πολλά χιλιόμετρα από τις άλλες. Γιάννενα, Κόνιτσα (λίγο πριν την Κόνιτσα στάση στην παλιά γέφυρα του Βοιδομάτη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ), μετά την Κόνιτσα πας προς Καστοριά (δεν πας Καστοριά όμως τελικά), Σιάτιστα, Κοζάνη, Βέροια κ.ο.κ. Από τα Σιάτιστα και μετά , όποτε κουραστείς καβαλάς την Εγνατία. Και εδώ έρχεται η πρόταση μέσα στην πρόταση: Ενδιάμεσα Κόνιτσας-Καστοριάς, στρίβεις προς ΝΕΣΤΟΡΙΟ, ίσως η καλύτερη διαδρομή για μοτό στην Ελλάδα, και καταλήγεις στην Καστοριά, απόπου ξαναβρήσκεις την προηγούμενη ρότα, χωρις να έχεις γράψει πάρα πολλά παραπάνω χιλιόμετρα.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Γιαννενα-Θεσσαλονικη διαδρομη  

  Από: Polymhxanos στις 02/06/2009 1:03 μμ.

Η διαδρομή μέσω Νεστώριου, χαρακτηριστικό σημείο της, έτσι είναι όλη σχεδόν!!!


Το ίδιο σημείο 8 χρόνια μετά, μόλις την Πέμπτη που μας πέρασε
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Γιαννενα-Θεσσαλονικη διαδρομη  

  Από: Polymhxanos στις 02/06/2009 1:14 μμ.

Για διαδρομές γύρω από τα Γιάννενα, τι να σου πρωτοπώ... Χρειάζεσαι ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ να μείνεις εκεί για να αρχίσεις να πέρνεις μια ιδέα, και στην διάρκεια αυτού του μήνα , να πηγαίνεις κάπου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

All time classic, χαράδρα Βίκου, στα Ζαγοροχώρια, και συγκεκριμένα στο Μονοδέντρι. Εννοείται ότι θα περπατήσεις όλη την διαδρομή στην χαράδρα, θα βγάλεις φωτό στον εξώστη, στο μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής, και θα απολαύσεις διαδρομή και τοπίο.

Και τα υπόλοιπα ζαγοροχώρια στην περιοχή είναι Θαυμάσια.

Προς την νότια πλευρά των Ιωαννίνων, δοκίμασε να πας γέφυρα Πλάκας, Συρράκο, Καλαρύτες.

Επίσης πήγαινε προς Δωδώνη από τον παλιό δρόμο, και επισκέψου και το αρχαίο Θέατρο και Μαντείο. Η απόκοσμη θέα του Βουνού από πάνω σου, που είναι λες και ετοιμάζεται να σου χυμήξει, σου δίνει την εξήγηση γιατί οι αρχαίοι, θεώρησαν ότι υπάρχει κάτι το θεεικό στην περιοχή.

Ανέβα για καφέ στο γραμματόσημο στην Μάζια. Η θέα της πόλης των Ιωαννίνων από ψηλά και της λίμνης, εξαιρετική, όπως και η σύντομη διαδρομή μεχρι εκεί. Μια ωραία κοντρούλα αν έχεις μοτοπαρέα , είναι κατέβασμα από εκεί με ΣΒΗΣΤΟ κινητήρα...

Και ο ίδιος ο γύρος της Λίμνης , είναι ωραία διαδρομή, τον έκανα καθημερινά ποδηλασία μια φάση της ζωής μου, περίπου 30χμ όλο όλο, καλή εμπειρία.

Όρεξη και ΠΟΛΥ χρόνο να έχεις και θα βρεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ διαδρομές, η Ήπειρους είναι απίστευτη για μοτό.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Γιαννενα-Θεσσαλονικη διαδρομη  

  Από: alki_viades στις 02/06/2009 1:47 μμ.

Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!

Ευτυχως βεβαια που εχω παει Γιαννενα 5-6 φορες (αλλα οχι με μοτο) και εχω κανει καποιο σαιτσιινγκ οποτε μειωνονται καπως οι επιλογες Θα πρεπει να καθησω να βγαλω σε χαρτη και χλμ τις διαδρομες να δω που εχω παει και που θα πρωτοπαω τωρα. Τι να πεις, αυτα εχει η ζωη...

Re: Γιαννενα-Θεσσαλονικη διαδρομη  

  Από: alki_viades στις 10/06/2009 10 μμ.

Αυριο φευγω για Θεσσαλονικη, μηπως εχει κανενας υποψη καμια διαδρομη κι εκει γυρω; Θα εχω 1-1,5 μερα για "τουρινγκ"

Και φυσικα αν κανενας σαλονικιος εχει ορεξη για να συνοδεψει ή για κανενα καφε το κανονιζουμε!

ΥΓ Εμαθε ο Παπουλιας πως θα πηγαινα σημερα βαλια καλντα και πηγε κι αυτος