Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Costas στις 05/09/2011 3:45 μμ.

Προς Redfoot,

Έχω σβήσει δύο φορές δικά σου ποστ για να καθαρίσω τα άσχετα από αυτό το thread αλλά το ξαναγέμισες.
Για το λόγο αυτό θα σε παρακαλέσω: Να σταματήσεις αυτό το χομπυ με τα άσχετα ποστάκια γιατί δεν έχω καμία όρεξη να είμαι από πάνω και να σβήνω όλη την ώρα και επίσης γιατί δημιουργείς πρόβλημα στα υπόλοιπα μέλη με αποτέλεσμα να έχω αρχίσει να ακούω παράπονα. Τί στο διάλο πια, για τα πιστόνια λέει το thread, τόσο δύσκολο είναι να μείνουμε στο θέμα; Για τα άσχετα υπάρχει και το pm. Δεν είναι ανάγκη ο κάθε χρήστης που μπαίνει εδώ μέσα να ενημερωθεί να βλέπει 1 σελίδα πληροφορίες και 5 σελίδες εξυπνάδες. Στο κάτω κάτω σεβάσου τον κόπο που έκανα εγώ και τα παιδιά να στήσουμε και να συντηρήσουμε το φόρουμ.

Σε ευχαριστώ

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: dimchrist στις 05/09/2011 4:02 μμ.

redf""Δικηγορε" συμμαζεψου. Ξερουμε πολυ καλα πως λειτουργουν ορισμενοι, ευτυχως εδω ελαχιστοι, "παλιοι" σε καθε φορουμ αλλα αν νομιζετε οτι και οι καινουριοι τρωνε ολοι κουτοχορτο ειστε βαθια νυχτωμενοι. Αντε καληνυχτα "

Καλό θα κάνεις να προσέχεις τι λες και σε ποιους κάνεις υποδείξεις.
εκ της διαχείρισης.

Triple Way

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: guraki στις 05/09/2011 9:41 μμ.

Ενα συγκριτικο τεστ οπου μετα απο 50000κμ ανοιξαν κινητηρες και μετρησαν ανοχες και φθορες βγαζοντας πρωτο και καλυτερο τον 1050 ειμαι ο μονος που το θυμαται???Το αλλο ηταν vfr 800 ενω το τριτο δεν το φερνει ο νους μου...

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Barbadinos στις 05/09/2011 10:54 μμ.

guraki"Ενα συγκριτικο τεστ οπου μετα απο 50000κμ ανοιξαν κινητηρες και μετρησαν ανοχες και φθορες βγαζοντας πρωτο και καλυτερο τον 1050 ειμαι ο μονος που το θυμαται???Το αλλο ηταν vfr 800 ενω το τριτο δεν το φερνει ο νους μου..."

Οχι δεν εισαι ο μονος.Το τεστ αντοχης εγινε τελη του 2006 στην γερμανια για λογαριασμο του motorrad μεταξυ
των sprint st 1050,vfr 800 k bmw k 1200s.Και ναι πρωτο βγηκε το sprint,και λοιπον;
Αλλες εποχες,στην γερμανια το test και κυριως αλλος 1050 μεχρι το 2006 και αλλος απο το 2007 και μετα.
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: tharis στις 05/09/2011 10:56 μμ.

Barbadinos"
guraki"Ενα συγκριτικο τεστ οπου μετα απο 50000κμ ανοιξαν κινητηρες και μετρησαν ανοχες και φθορες βγαζοντας πρωτο και καλυτερο τον 1050 ειμαι ο μονος που το θυμαται???Το αλλο ηταν vfr 800 ενω το τριτο δεν το φερνει ο νους μου..."

Οχι δεν εισαι ο μονος.Το τεστ αντοχης εγινε τελη του 2006 στην γερμανια για λογαριασμο του motorrad μεταξυ
των sprint st 1050,vfr 800 k bmw k 1200s.Και ναι πρωτο βγηκε το sprint,και λοιπον;
Αλλες εποχες,στην γερμανια το test και κυριως αλλος 1050 μεχρι το 2006 και αλλος απο το 2007 και μετα."


το πιο πιθανο ειναι να αναφεροταν και στο κυβωτιο ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: guraki στις 05/09/2011 11:07 μμ.

το γεγονος οτι ειναι διαφορετικος ο 1050 ειναι απλα μια εικασια και αυθαιρετο συμπερασμα αν δε απατωμαι...εκτος και αν καποιος ξερει κατι σιγουρα ως προς τις αλλαγες!

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Barbadinos στις 05/09/2011 11:16 μμ.

guraki"το γεγονος οτι ειναι διαφορετικος ο 1050 ειναι απλα μια εικασια και αυθαιρετο συμπερασμα αν δε απατωμαι...εκτος και αν καποιος ξερει κατι σιγουρα ως προς τις αλλαγες!"

Φιλε μου στο thread που βρισκομαστε στη σελιδα 4 ο sprinter εγραψε για 1000στη φορα για τις αλλαγες.
Λιγο διαβασμα αν εκανες δεν θα ειχες αυταπατες.....
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: guraki στις 06/09/2011 12:06 πμ.

φιλε μου καλε υποθεσεις κανει και ο sprinter που απλα δειχνουν να εχουν βαση και να ςξηγουν το φαινομενο...

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: redfoot στις 06/09/2011 9:10 πμ.

Costas"Προς Redfoot,

Έχω σβήσει δύο φορές δικά σου ποστ για να καθαρίσω τα άσχετα από αυτό το thread αλλά το ξαναγέμισες.
Για το λόγο αυτό θα σε παρακαλέσω: Να σταματήσεις αυτό το χομπυ με τα άσχετα ποστάκια γιατί δεν έχω καμία όρεξη να είμαι από πάνω και να σβήνω όλη την ώρα και επίσης γιατί δημιουργείς πρόβλημα στα υπόλοιπα μέλη με αποτέλεσμα να έχω αρχίσει να ακούω παράπονα. Τί στο διάλο πια, για τα πιστόνια λέει το thread, τόσο δύσκολο είναι να μείνουμε στο θέμα; Για τα άσχετα υπάρχει και το pm. Δεν είναι ανάγκη ο κάθε χρήστης που μπαίνει εδώ μέσα να ενημερωθεί να βλέπει 1 σελίδα πληροφορίες και 5 σελίδες εξυπνάδες. Στο κάτω κάτω σεβάσου τον κόπο που έκανα εγώ και τα παιδιά να στήσουμε και να συντηρήσουμε το φόρουμ.

Σε ευχαριστώ"


Απαντηση:
- Δεν εχω καμία προθεση να σε κουραζω ή να προκαλεσω προβλημα σε οποιονδηποτε.
- Σεβομαι απολυτως τον κοπο σου και των υπολοιπων και να στε καλα που προσπαθειτε.
- Το χόμπυ μου είναι οι μηχανες και όχι το ασχετο ποστάρισμα.
Ωστοσο:
- Εαν θεωρείς οτι το προβλημα ξεκινα και καταληγει μονο σε μενα τότε δυο τινα συμβαινουν: ή δεν προσεχεις την εξελιξη των threads οποτε δε βλεπεις ΠΟΙΟΣ ξεκινα τις εξυπναδες, πραγμα που μπορω να αποδεχτω γιατι δεν εχεις και υποχρεωση ή τα προσεχεις μεν αλλα επιλεγεις αδικως να απευθυνεις υποδειξεις μονο σε μενα, κατι δε δεχομαι και δε δικαιολογω. Σε καθε περιπτωση, εαν επιθυμεις (οπως κι εγω) καθαρα threads μπορεις να απευθυνθεις σε ολους τους "εμπλεκομενους" ή σε κανεναν. Εαν αμφιβαλλεις μπορω να σου παραθεσω πολλα παραδειγματα για του λογου το αληθες.
Πχ, μιας και σχολιασες το συγκεκριμενο θεμα, κανε σε παρακαλω τον κοπο να διαβασεις αυτη τη σελιδα και μετα ελα και πες μου με το θαρρος της γνωμη σου ποιος ξεκινησε τι. enimerwsi-apo-triumph-afora-pistonia-t3920-30.html
- Εαν η εικονα που εχεις περι σεβασμου, εξυπναδων και καθαρων threads σημαίνει οτι δεν εχω το δικαιωμα να απαντω σε καθε ειρωνικο ή εξυπνακίστικο μηνυμα που αφορα άμεσα ή έμμεσα εμενα τότε θεωρω οτι σφάλλεις. Ζητω συγνωμη για καθε thread που εγω ξεκινω τα ασχετα ποστ (εαν υπαρχει τετοιο και σαφως άθελα μου) αλλα εχω το δικαιωμα (και θα το εξασκώ) να απαντω σε καθε περιπτωση που οποιοσδηποτε σχολιαζει αρνητικα τα δικα μου μηνυματα . Το Καθαρο θεμα δε διατηρειται μονο απο εναν αλλα απο ολους ανεξαιρετως
Δεν εχω κανενα προβλημα να διαφωνει ο οποιοσδηποτε σε κατι που ειπα, ισα ισα το σεβομαι, φορουμ συζητησεων ειναι και λογικο, αρκει η διαφωνια να εκφραζεται κοσμια. Σε αντιθετη περιπτωση , μπορει σου κακοφανει αλλα δεν εχω μαθει να το βουλώνω και δε θα το κανω

Εαν επιθυμεις να σχολιασεις το μην μου και να κρατηθει καθαρο απο δω και περα το thread μπορεις μετα χαρας να μου στειλεις pm. θα χαρω να το λυσουμε και καλη καρδιά
the road is made clear when viewed from above..

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: orange στις 06/09/2011 2:22 μμ.

και για να βάλω και γω τις σκέψεις μου σε σειρά...

Όσοι αντιμετώπισαν πρόβλημα και λύθηκε... έχει καλώς.

Το θέμα είναι τι γίνεται από δω και πέρα. Τι πρέπει "εγώ" να κάνω ή να φροντίζω ώστε να αποφύγω ενδεχόμενο πρόβλημα.

Χρήση 100άρας βενζίνης; (αφήστε τα σενάρια αν είναι ή όχι κατοστάρα κι αν ξέρουμε τι βάζει ο βενζινάς στις δεξαμενές του)

Έλεγχος με την Triumph για το τι πρόγραμμα ανάφλεξης έχει το μηχανάκι μου;

Τι θα πρέπει να ζητήσω να είναι το πρόγραμμα ή τι πρόγραμμα θα μου βάλει ο εξουσιοδοτημένος ή τι θα προτείνει σύσταση για καύσιμο;

Δεν ξέρω αν η επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία ενημερώνεται για τα του forum, αλλά μήπως θα ήταν καλό να ζητήσουμε την επίσημη θέση της; Όχι τόσο για το αν θα αλλάξει ή όχι πιστόνια, αλλά μία "επίσημη" οδηγία για το καύσιμο και το πρόγραμμα ή τέλος πάντων... ας μας πουν κι αυτοί κάτι!

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Native στις 06/09/2011 3:30 μμ.

Τελικά το έχετε πιστέψει οτι φταίει η βενζίνη...ωραία.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 06/09/2011 3:54 μμ.

Native"Τελικά το έχετε πιστέψει οτι φταίει η βενζίνη...ωραία."

Πεστα εσυ γιατι οταν τα γραφω εγω δεν διαβαζονται και ταυτοχρονα χλευαζονται....
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Native στις 06/09/2011 4:22 μμ.

Ειπα να γραψω κι εγω κατι για συνεχίσει το θεμα γρηγορα κανα 2-3 σελίδες

Οχι, σοβαρα τωρα, έχει μια βάση αυτο που λενε για την βενζίνη. Η βενζινη είναι κακη στην Ελλάδα, κανεις δεν το αμφισβητει και σιγουρα αυτο συμβάλλει και επιταχύνει την φθορα που ηδη προκαλείται απο κακη μελετη-σχεδιαση του θαλάμου καυσης. Απλα, το συμπέρασμα ομως δεν νομίζω οτι ειναι τοσο άπλο. Ειναι κι αλλοι παράγοντες και σιγουρα μεγαλο μερίδιο ευθύνης έχουν και απο την Αγγλια ως προς την ευαισθησια του συγκεκριμένου μοτερ. Τεσπα τα ιδια πάλι λέω...και λέμε ολοι γενικα.

Αν πραγματικα πάντως ισχυει αυτο με τις βενζινες, καλο θα ηταν να μην οδηγειτε με την ροπη και να έχετε στροφες στο μοτερ. Πχ σε μια προσπέραση κατεβάστε μια η δυο σχέσεις, μπορει να έχει δυναμη και με 6η το μοτερ, αλλα πιο πολυ ζημια μπορει να γίνει ετσι.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: orange στις 06/09/2011 5:33 μμ.

@ Native

παρερμηνεύεις αυτά που γράφω.

Δεν είπα πουθενά ότι έχω πιστεί για κάτι.
Λέω ότι ... μιας και λέει ο Smart ότι φταίει η βενζίνη και εγώ έχω σωστό πρόγραμμα και χρησιμοποιώ σωστό καύσιμο τότε λογικά ΔΕΝ θα πρέπει να αντιμετωπίσω πρόβλημα... ΣΩΣΤΑ? Εάν δηλαδή επισκεφθώ την αντιπροσωπεία και ζητήσω να γίνει έλεγχος στη μοτοσυκλέτα μου, τοποθετηθεί το "σωστό" πρόγραμμα και λάβω "επίσημη" οδηγία να χρησιμοποιώ την τάδε ποιότητα βενζίνης τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Λογική σκέψη είναι αυτό που λέω.

Με ακόμα πιο απλά λόγια. Δεν είμαι ούτε μηχανικός ούτε θέλω να γίνω. Πες μου τι πιστεύεις ΕΣΥ ότι φταίει, μιας και το έψαξες και έκανες investigation και είδες ότι έχουμε κωλοβενζίνες κι ότι οι ντήλερς δεν βάζουν σωστό πρόγραμμα.

Και μιας και ΕΣΥ βρήκες τι φταίει προστάτεψέ με για τη συνέχεια ή φτιάξτο μου.

As simple as that!

Δεν με απασχολεί αν η Triumph φτιάχνει τα καλύτερα ή χειρότερα μηχανάκια, αν υπήρχε πρόβλημα σε παρτίδες με πιστόνια, με παπαράκια ή με τσιμπλικοκόνια. ΑΥΤΗ μου λέει ότι φταίει το τάδε, άρα πες μου τι κάνω. Το κάνω και είμαι εντάξει, κούκλος και φιγουράντζα ή πέφτω στα σκληρά και πάω καρφωτός για ντουντούκα όπου ξέρω τι σκατά αγοράζω??

Και σας χέζω τις τεχνικές αναλύσεις και για προανάφλεξη και πιράκια και όλα.
(Με την καλή έννοια, και δεν αναφέρομαι ή δεν υποννοώ το οτιδήποτε για την άποψη ή γνώση συναδέλφων από εδώ μέσα, που καταθέτουν την πολύτιμη γνώση ή την εμπειρία τους).

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: tharis στις 06/09/2011 6:39 μμ.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι βαζοντας 100αρα ή το προγραμμα για 91RON σιγουρα προστατευεις τον κινητηρα σου. Το αν θα παρουσιασει και παλι προβλημα εξαρταται απ το ποσο κακώς ή οριακα σχεδιασμενος ειναι και αν η επιπλεον προστασια που το παρεχεις επαρκει για να αφανισει το προβλημα ..

Το να αλλαξει παντως καποιος τροπο οδηγησης ειναι λιγο κουλο ..

Παρεπιπτοντως εμαθα πως μετα το πρωτο αποτυχημενο προγραμμα για τα 91 οκτανια εχει βγει 2η εκδοση που δεν ειναι και τοσο χαλια οσο η πρωτη.. Αληθευει αυτο ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..