ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ

ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: dimchrist στις 26/01/2009 11:26 πμ.

Πόσο και από πότε;

Τους ασκούς του Αιόλου άνοιξε ο νέος νόμος που κατέθεσε ο πρώην Υπουργός Οικονομικών Γ. Αλογοσκούφης, λίγο πριν απομακρυνθεί από την κυβέρνηση και ο οποίος επιβάλλει την υποχρεωτική αύξηση των κατώτατων ορίων αποζημίωσης για σωματικές βλάβες και υλικές ζημιές. Σήμερα, η ανώτατη αποζημίωση για σωματικές βλάβες στο σύνολο είναι 500.000 €, ενώ από την 1/6/2009 ορίζεται σε 500.000 € ανά θύμα, πράγμα που στην πράξη σημαίνει ότι σε ένα αυτοκίνητο το οποίο εμπλέκεται σε ατύχημα και μεταφέρει πέντε άτομα, με τον υπάρχοντα νόμο μπορεί κανείς να διεκδικήσει έως 500.000euro, ενώ από 1η Ιουνίου συνολικά 2.500.000euro. Φήμες θέλουν ότι από την 1/6/2012 θα ισχύσει αποζημίωση 1.000.000€ ανά θύμα. Αντίστοιχα, το κατώτατο όριο αποζημίωσης υλικών ζημιών από 100.000 € που είναι σήμερα θα ανέβει στα 500.000€.
Όλα αυτά είναι βέβαιο ότι θα φέρουν και την αναμενόμενη αύξηση στα ασφάλιστρα μοτοσυκλετών και αυτοκινήτων.
Ήδη, πολλές ασφαλιστικές εταιρείες αρνούνται να υπογράψουν ετήσια συμβόλαια, αφού υπολογίζουν σε μια αύξηση 10-20% μέσα στο Β’ εξάμηνο του 2009, ενώ είναι πολύ πιθανό να φτάσει σταδιακά στο 40% μέχρι το 2012.
Η ιστορία θυμίζει αρκετά αυτήν της αύξησης των διοδίων. Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να πληρώνουμε αυξημένα αντίτιμα εάν οι υπηρεσίες γίνουν επιτέλους αξιοπρεπείς, αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα δύσκολα μπορούμε να πιστέψουμε ότι δεν πρόκειται για μία ακόμη αρπαχτή.

Πηγή: www.0300.gr

Triple Way

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: T595 στις 26/01/2009 8:47 μμ.

Για να μην τα ρίχνουμε όλα στον Αλογομούρη, ο νόμος αυτός έγινε κατ' απαίτηση της ΕΕ, όπου ήδη ισχύουν τα υψηλότερα αυτά κατώτατα όρια. Αν πάρεις φόρα και πέσεις σε μια στάση αστικών συγκοινωνιών και αφήσεις 2-3 ανάπηρους, τα 500,000 και για τους τρεις δεν καλύπτουν ούτε τα αρχικά τους νοσήλεια.
Το άρθρο, γενικώς, είναι απαράδεκτο, η δε αναγωγή 500.000χ 5 επιβαίνοντες = 2.500.000 είναι εντελώς γελοία. Ανά θύμα, λέει, οπότε γιατί σώνει και καλά χ 5; Μπορεί να είναι χ1 ή χ10 ή χ50, αν πχ πέσεις πάνω σε λεωφορείο και το ρίξεις στον Αλιάκμονα και πνιγούν όλοι...
SELECT * FROM ForumUsers WHERE Clue > 0

0 rows returned

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: Costas στις 27/01/2009 12:22 πμ.

Αυτό πάλι δε μου φαίνεται όμως τελείως σωστό.Με την ίδια λογική εγώ μπορεί να είμαι ψυχοπαθής και να πάω να μπω σε κανα προαύλιο σχολείου και να φάω 100 άτομα με τη μία.Τί σημαίνει,οτι τα ασφάληστρά μου θα πρέπει να είναι προσαρμοσμένα ώστε να καλύπτουν νοσηλεία για 100 άτομα σε περίπτωση που εμένα μου στρήψει;
Εγώ πιστέυω οτι όλα αυτά είναι απλά ένας τρόπος για να μας τα παίρνουν πιο χοντρά.Το χουμε δει τόσες φορές το έργο.

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: kostas1975 στις 27/01/2009 9:08 πμ.

καμια καλη (και φτηνη)ασφαλιστικη ξερετε ρε παιδια?

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: fethry στις 27/01/2009 10:39 πμ.

υδρόγειος... είχα πάει τυχαία επειδή παλιότερα έμενα εκεί στη γειτονιά της καλλιθέας κι έχει βγεί καλή...
εκτός αν θες να κάνεις και ασφάλεια κλοπής, οπότε interamerican είναι μονόδρομος...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: rAnger στις 27/01/2009 10:47 πμ.

Τι θα λεγατε να postaroume εδω μερικες τιμες απο ασφαλιστρα για να βρουμε την πιο συμφερουσα εταιρεια?

Ξεκιναω εγω:
Μοτο: 1050
Εταιρεία: AIG Greece
Ασφαλιστρο εξαμηνου: 89,67
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: fethry στις 27/01/2009 1:26 μμ.

πρέπει όμως εκτός απο εταιρία και κυβικά, να ποστάρουμε bonus/malus, πόλη και αυτά που συμπεριλαμβάνει το συμβόλαιο για να είναι σωστό το δείγμα...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: antonis lironis στις 27/01/2009 3:37 μμ.

Εγώ κάνω πάντα χρόνο. Στην COMMERCIAL VALUE με BONUS MALUS 1 και χωρίς οδική βοήθεια δίνω
151,75€
Δεν έχω βρεί πιο φθηνή.

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: T595 στις 27/01/2009 8:22 μμ.

Ασφάλεια κάνω πάντα στον πολύ καλό μου φίλο, τον Ηλία τον Παυλή, που είναι παιδί σπαθί, μοτοσυκλετιστής βαμμένος και ανεξάρτητος ασφαλιστικός σύμβουλος. Ό,τι κι αν του ζητήσεις (μηχανή, αυτοκίνητο, ζωής, νοσοκομειακά προγράμματα κτλ), θα το ψάξει και θα σου βρει ό,τι καλύτερο υπάρχει για τις ανάγκες σου. Εγγυημένα.
Για περισσότερες πληροφορίες:

http://www.einsurance.com.gr/
SELECT * FROM ForumUsers WHERE Clue > 0

0 rows returned

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: spypetr στις 27/01/2009 8:25 μμ.

Απλά οι ασφαλιστικές εταιρίες έπρεπε να ανεβάσουν και άλλο τα τεράστια κέρδη τους.
Αν δεν ήταν ο Αλογοσκούφης, θα το έκανε ο Παπαθανασίου, αφού έτσι και αλλιώς υπάλληλοι είναι αυτοί....

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: T595 στις 27/01/2009 9:35 μμ.

spypetr"Απλά οι ασφαλιστικές εταιρίες έπρεπε να ανεβάσουν και άλλο τα τεράστια κέρδη τους.
Αν δεν ήταν ο Αλογοσκούφης, θα το έκανε ο Παπαθανασίου, αφού έτσι και αλλιώς υπάλληλοι είναι αυτοί.... "


Sorry, αλλά πολύ λίγες ασφαλιστικές είναι πια κερδοφόρες, ενώ και σε αυτές ο κλάδος του αυτοκινήτου είναι μάλλον ζημιογόνος. Δεν έγινα ξαφνικά υπέρμαχος των ασφαλιστικών εταιρειών, ούτε κι εμένα μου αρέσει να τους τα δίνω εν είδει χαρατσιού, χωρίς μάλιστα να απολαμβάνω αντίστοιχες υπηρεσίες, αλλά μην λέμε αβασάνιστα ό,τι θέμε.

http://www.aagora.gr/content/ShowArticle.asp?m=41&a=218
SELECT * FROM ForumUsers WHERE Clue > 0

0 rows returned

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: rAnger στις 28/01/2009 12:38 πμ.

Κι εγω ξερω οτι οι ασφαλιστικες εχουν θεμα, κλεινουν η μια μετα την αλλη. Αλλωστε τα ασφαλιστρα που πληρωνουμε ειναι πολυ χαμηλοτερα απ οτι σε αλλες χωρες
Παρολο που για την ελληνικη τσεπη ειναι πολλα

Παντως 151 το χρονοο ειναι πραγματικα πολυ καλη τιμη, δεν πρεπει να παιζει πιο κατω.

Ας πουμε και οι υπολοιποι βρε παιδια, εστω και με τις καλυψεις του ο καθενας, θα ηταν χρησιμο, ετσι για να δουλευει και λιγο ο υγιης ανταγωνισμος στην αγορα προς το συμφερον μας..
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: mixalakis στις 28/01/2009 10:20 πμ.

Commercial value 154€ το χρόνο.

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: spypetr στις 28/01/2009 11:36 πμ.

Οι ασφαλιστικές εταιρίες έχουν δυσανάλογα κέρδη σε σχέση με αυτά που προσφέρουν.
Ίσως ο τομέας αυτοκινήτων να μην έχει τόσο μεγάλα κέρδη, αλλά σίγουρα είναι κερδοφόρος.
http://www.insuranceinvest.gr/site/arth ... 01638.php3

Re: ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ  

  Από: vakis75 στις 29/01/2009 3:22 μμ.

AIG 245 (den thumamai akrivos) to 6 mino me to mikrotero bonus malus kai asfaleia klopis gia 9000 + odiki