DUNLOP SportSmart 2 TEST

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: Genesis στις 18/11/2013 10:46 μμ.

Tigris3"
Πάντως και στα πρώτα Sportsmart είχα παρατηρήσει μία εύνοια από τα συνεργεία και τα πρότειναν. Δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται και σε θέμα κερδοφορίας που έχουν σε Dunlop. Τα Sportsmart καλά μεν, και με πολύ καλή χιλιομετρική απόδοση αλλά τα S20 καλύτερα για μένα.
Αν έβαζα σήμερα λάστιχα, μάλλον θα δοκίμαζα τα 2."


σε θυμάμαι που ειχες πει για το τρέμουλο! Το ιδιο θεμα ειχα και εγω και αμεσως ειδα διαφορα κ σε κρατημα οταν εβαλα τα σ20! Τωρα να πω την αληθεια δεν θελω να ειμαι κ απο τους πρωτους που θα τα βαλω γιατι θελω να δω και εντυπώσεις άλλων! Θα δω αυριο τι θα
κανω. Γιατι θα εβαζες τα 2?

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: Tigris3 στις 18/11/2013 11:36 μμ.

Τα πρώτα Sportsmart τα είχα βάλει μόλις είχαν πρωτοέρθει Ελλάδα. Η ιδιαιτερότητα του ελαστικού είναι ο σκελετός του. Δουλεύει καλύτερα σε χαμηλά μηχανάκια και όχι σε ψηλά όπως το Tiger. Γι'αυτό το τρέμουλο το έβλεπαν μόνο όσοι τα έβαζαν σε ψηλά street. Επίσης για κάποιο λόγο είτε στράβωνε ο σκελετός τους με τα χιλιόμετρα, είτε η πρώτη παρτίδα είχε θέμα, γιατί είχα αλλάξει ένα μπροστινό μετά τον πρώτο μήνα (στην εγγύηση) λόγω στραβού ελαστικού και έμαθα από επαγγελματία ότι η Dunlop τότε είχε αλλάξει πολλά μπροστινά για τον ίδιο λόγο.

Πέρα από τα παραπάνω, το λάστιχο σαν κράτημα ήταν αρκετά καλό. Και μου έβγαλε ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα παρόλο που δεν φέρομαι ευλαβικά στα λάστιχά μου. Μου άρεσε η γρήγορη κορώνα τους επίσης.

Από την άλλη, τα S20 είναι πάρα πολύ καλά. Δεν έχω τίποτα να τους προσάψω πέρα από το ότι το πίσω θέλει αλλαγή μετά τις 8000χλμ (με το Sportsmart έβγαλα 16000χλμ!!). Ζεσταίνεται γρήγορα, σε βρεγμένο είναι άριστο, και έχει το πιο γλυκό και προοδευτικό γλίστρημα που έχω συναντήσει (το πίσω ελαστικό). Το μπροστά δεν μου έχει γλιστρήσει και ούτε θέλω!
Το Sportsmart γλίστραγε αρκετά πιο απότομα μικραίνοντας το χρόνο αντίδρασης.

Πάντως θα έβαζα τα Sportsmart 2 (οι της Dunlop μάλιστα λένε ότι πρέπει να λέγονται Sposrtsmart στο τετράγωνο και όχι 2 γιατί είναι πολλαπλάσια καλύτερα από τα παλιά) γιατί από ότι διαβάζω είναι καλύτερο λάστιχο. Θα ήθελα να τα δοκιμάσω λοιπόν. Όπως θα ήθελα να δοκιμάσω και τα Rosso 2.


(Σεντόνι τέλος)

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: Genesis στις 19/11/2013 2:48 μμ.

Τελικά έβαλα τα S20 ήμουν ενα βήμα πριν βάλω τα Sportsmart 2 αλλά είπα τελικά να βάλω αυτά που είναι και δοκιμασμένα τα άλλα δεν βρήκα πουθενα εντυπώσεις! Μέχρι την ώρα που πήγα να φύγω εμφανίστηκε ένας τύπος από το πουθενά και ευχαρίστησε τον περιστέρα και του είπε ότι το σπορτ 2 που είχε βάλει τελικά είναι πολύ καλό μπόμπα όπως το αποκάλεσε! Τεσπα τώρα την επόμενη φορά θα δούμε πιο είναι πιο καλό!

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: Tigris3 στις 19/11/2013 3:19 μμ.

Αυτό ξέρουμε αυτό εμπιστευόμαστε. Καλά έκανες.
Όπως και να έχει το λάστιχο είναι ότι καλύτερο στην κατηγορία του. Άντε καλοφόρετα!!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: sprint900 στις 21/11/2013 4:33 μμ.

PTiger800"Πολύ θετικά
Φαίνεται καλό λάστιχο εν πάσει περιπτώσει."

Θυμάσαι κάποιο τεστ φίλε μου μήπως δηλαδή μου έχει διαφύγει έμενα, σε κάποιο από όλα τα τεστ που έχεις διαβάσει έως τώρα για λάστιχα, να τα βγάζουν αν όχι κακά έστω μέτρια ;

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: PTiger800 στις 21/11/2013 4:46 μμ.

@sprint900
...ούτε θυμάμαι ούτε νομίζω ότι έχει υπάρξει ή θα υπάρξει.
Όλα στα περιοδικά αναφέρονται ως καλά, νομίζω για νομικούς λόγους. Αν περιμένεις να βγάλεις κάποια άκρη θα δεις κάτι του τύπου "απέδωσε ικανοποιητικά, αν και .....". Θα το δεις κρυμμένο. Στο συγκεκριμένο test, δεν είδα κάτι κρυμμένο και γι αυτό έγραψα ότι φαίνεται να είναι καλό λάστιχο. Όχι δηλαδή ότι υιοθετώ πλήρως και άκριτα το αποτέλεσμα του test.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: kyrkyriakos στις 21/11/2013 5:10 μμ.

sprint900"

Θυμάσαι κάποιο τεστ φίλε μου μήπως δηλαδή μου έχει διαφύγει έμενα , σε κάποιο από όλα τα τεστ που έχεις διαβάσει έως τώρα για λάστιχα , να τα βγάζουν αν όχι κακά έστω μέτρια ;


"

το γερμανικό περιοδικό Motorrad κάνει κάθε χρόνο συγκριτικό τεστ και θεωρώ ότι μπορείς να βγάλεις κάποια άκρη,θα ψάξω να βρω κάποιο λινκ

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: kyrkyriakos στις 22/11/2013 12:50 μμ.

kyrkyriakos"
sprint900"

Θυμάσαι κάποιο τεστ φίλε μου μήπως δηλαδή μου έχει διαφύγει έμενα , σε κάποιο από όλα τα τεστ που έχεις διαβάσει έως τώρα για λάστιχα , να τα βγάζουν αν όχι κακά έστω μέτρια ;


"

το γερμανικό περιοδικό Motorrad κάνει κάθε χρόνο συγκριτικό τεστ και θεωρώ ότι μπορείς να βγάλεις κάποια άκρη,θα ψάξω να βρω κάποιο λινκ"

Εδώ υπάρχει τεστ ελαστικών ,αλλά έχει το 1 και όχι το 2sportsmart
Βέβαια έχει να κάνει και με το ότι αυτοί δίνουν πολύ σημασία στη βαθμολογία στο βρεγμένο!
http://www.motorradonline.de/motorradreifen/sportreifen-im-reifentest-2013-die-endwertung/459008?seite=13

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: Genesis στις 22/11/2013 1:01 μμ.

Το S20 πρωτια! Εμενα η αλήθεια ειναι οτι με ενδιαφέρει η αποδοση στο στεγνο! Στο βρεγμενο τωρα οχι τοσο δεν θελω βεβαια να ειναι σαμπρελα αλλα για βροχές εχω το Ι.Χ.

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: sprint900 στις 22/11/2013 8:21 μμ.

PTiger800"@sprint900
...ούτε θυμάμαι ούτε νομίζω ότι έχει υπάρξει ή θα υπάρξει.
Όλα στα περιοδικά αναφέρονται ως καλά, νομίζω για νομικούς λόγους. Αν περιμένεις να βγάλεις κάποια άκρη θα δεις κάτι του τύπου "απέδωσε ικανοποιητικά, αν και .....". Θα το δεις κρυμμένο. Στο συγκεκριμένο test, δεν είδα κάτι κρυμμένο και γι αυτό έγραψα ότι φαίνεται να είναι καλό λάστιχο. Όχι δηλαδή ότι υιοθετώ πλήρως και άκριτα το αποτέλεσμα του test."


Τώρα συμφωνούμε απόλυτα , βέβαια στους νομικούς λόγους προτάσσω ένα τεράστιο χαμόγελο και απαντάω δεν μπορώ να κρατηθώ , με την λέξη , σελίδες διαφήμισης .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: sprint900 στις 22/11/2013 8:46 μμ.

[quote="kyrkyriakos":yikoy09x]
kyrkyriakos"
sprint900"

Θυμάσαι κάποιο τεστ φίλε μου μήπως δηλαδή μου έχει διαφύγει έμενα , σε κάποιο από όλα τα τεστ που έχεις διαβάσει έως τώρα για λάστιχα , να τα βγάζουν αν όχι κακά έστω μέτρια ;


"

το γερμανικό περιοδικό Motorrad κάνει κάθε χρόνο συγκριτικό τεστ και θεωρώ ότι μπορείς να βγάλεις κάποια άκρη,θα ψάξω να βρω κάποιο λινκ"

Εδώ υπάρχει τεστ ελαστικών ,αλλά έχει το 1 και όχι το 2sportsmart
Βέβαια έχει να κάνει και με το ότι αυτοί δίνουν πολύ σημασία στη βαθμολογία στο βρεγμένο!
http://www.motorradonline.de/motorradreifen/sportreifen-im-reifentest-2013-die-endwertung/459008?seite=13[/quote:yikoy09x]

Φίλε σε ευχαριστώ , το παρακολουθώ από τον καιρό που ο chrome μας κάνει γρήγορη και δωρεάν μετάφραση .
Παλιά διάβαζα μεταφράσεις αποσπασματικά στα αγγλικά , ελληνικά όταν φυσικά της έβρισκα μεταφρασμένες .
Θησαυρός αυτό το περιοδικό .
Δες και εδώ την γνώμη τους για τα λάστιχα .
Αυτό το περιοδικό με κάνει να συγχωρώ την Γερμανία για της υπόλοιπες μ@λ@κίες που κάνει , τρόπος του λέγειν βέβαια .

http://www.motorradonline.de/dauertest/ ... 32?seite=5

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: Airzizel στις 17/12/2013 10:42 μμ.

Μετά από παρότρυνση του γνωστού λαστιχά στη Μιχαλακοπούλου έβαλα κι εγώ τα SportSmart 2 στο ST μου.

Να πω πρώτα οτι πριν φορούσα πάλι Dunlop αλλά τα D211 GP Racer τα οποία ναι μεν το καλοκαίρι ήταν απολαυστικότατα αφού ερχόντουσαν γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας, το δε χειμώνα ήταν κουτσουρα και ακόμα περισότερο τώρα προς το τέλος τους.

Ηθελα λοιπόν ένα λάστιχο με πιο μαλακό σκελετό. Οι βασικοι υποψήφιοι, Pirelli Dragon Supercorsa (λογω χαμηλης τιμης αλλά και σταθερής αξίας στις επιδόσεις), Pirelli Diablo Rosso II (είχα βάλει παλιότερα το Ι και ήμουν πολύ ευχαριστημένος σε κάθε διαδρομή) και κάπως σκεπτικός για να ξαναβάλω D211 GP Racer για το δρομο.

Τελικά με έπεισε και έβαλα τα SportSmart 2. Μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει πολλά συμπεράσματα αφού έχω οδηγήσει μόνο πόλη, αλλά είναι σαφώς πιο άνετο από τα GP Racer λογο μαλακότερου σκελετού και το μπροστινό φαινεται να κρατάει άψογα στο φρενάρισμα σε στεγνό αλλά και στο ελαφρώς βρεμένο από τη σημερινή ψιχάλα. Διαβαζει δε τόσο καλά το δρόμο, που στη Βασ. Σοφίας πάνω στη διαχωριστική που είναι παχιά η μπογιά το νοιώθεις να θέλει να αλλάξει πορεία σε σημείο που με άγχωσε.
Για το πίσω δεν μπορώ να πω τίποτα ακόμα αφού πέρα από το κέντρο του, ούτε η "κόλλα" από το εργοστάσιο δεν εχει φύγει

Νεότερα όταν πάμε καμιά βόλτα...και τώρα με μίζα φτιαγμένη και κανούρια "παπά" που θα πάει...θα πάμε...

http://www.youtube.com/watch?v=trYd_l0tFbs
I fear you have mistaken me for someone who gives a shit

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: xaotikos στις 18/12/2013 3:23 μμ.

Ωραιος. Περιμενουμε περισσοτερα. Καλες βολτες

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: pragias στις 07/01/2014 6:55 μμ.

Καλησπσέρα στην παρέα.
σημερα έβαλα λάστιχα. φορουσα τα gp racer και πήγαινα για metzeler k3 . Είχα ακούσει και είχα διαβάσει πολύ καλά πράγματα αν και είναι παλιο λάστιχο. τελικά έβαλα τα sportsmart2 ,επειτα απο κουβέντα που είχα με τον φίλο λαστιχα.

περιμένω να βγφώ να το δοκιμάσω και θα πώ εντυπώσεις.

κάτι που παρατήρησα αμέσως είναι το μπροστινό λάστιχο, τέτοια δομή δεν έχω ξαναδει σε λάστιχο και θα καταλάβει όποιος το δει απο κοντά. σύμφωνα με τον σκελετό του το λαστιχο στο πλάι δεν τελειώνει ποτέ. έτσι δείχνει... δύσκολο να το εξηγήσω και δύσκολο να το καταλάβει όποιος δεν το έχει δει. τώρα αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι

για πιέσεις μου είπαν να το δουλεύω στο 36-42. το ξεκινάω έτσι και βλέπουμε
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: Genesis στις 07/01/2014 9:47 μμ.

Στον γνωστό λαστιχα πηγες???