DUNLOP SportSmart 2 TEST

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: pragias στις 08/01/2014 12:22 μμ.

Ναι πήγα στο γνωστό , όχι σε εκείνον που μου είχε κόψει την ζάντα που λέγαμε...
και όπως πάντα η δουλεία του τρομερή...
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: xaotikos στις 08/01/2014 3:21 μμ.

Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα να γράψεις και ποιος είναι ο λαστιχάς. Ο επαγγελματισμός πρέπει να βγαίνει προς τα έξω..

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: PTiger800 στις 08/01/2014 3:35 μμ.

Αντε να μαντέψω πρώτος...
Στον Περιστερά τα φορέσατε τα καινούρια παπούτσια;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: Genesis στις 08/01/2014 3:39 μμ.

Δε λεω καλος και εξυπηρετικος ο νικος αλλα λογικο ειναι σαν εμπορος να θελει να σπρωξει το καινούριο λαστιχο προς τα εξω. Με αυτα που λεει κ υπόσχεται ειναι σαν ολα τα αλλα λάστιχα να ειναι για πεταμα και οτι μονο αυτό θα έπρεπε να υπάρχει στην αγορά. Ετσι μου φαίνεται ο τρόπος του! Γι αυτο και δεν τα εβαλα και εγω συν οτι ηθελα να ακουσω κ γνωμες αλλων εδω Ελλάδα.

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: PTiger800 στις 08/01/2014 5:51 μμ.

Νομίζω ότι έχει κάποια επιχειρηματική σχέση με τα Dunlop, και προφανώς τα προωθεί. Με εμένα όμως δεν ήταν τόσο κάθετος όσο περιγράφεις.
Εγώ όταν είχα αλλάξει πάντως για όλα όσα σκεφτόμουν μου είχε πει άποψη χωρίς να είναι αρνητικός για κάποιο.
Απλά τότε τα Michelin (Anakee III νομίζω) και τα Metzeler (Tourance Next) που είχα ως εναλλακτικές ήταν πολύ καινούρια μοντέλα και δεν είχε ούτε εκείνος (ούτε κανείς άλλος) πληροφόρηση να μου δώσει.
Επιπλέον τότε είχα διαβάσει σε κάποιο site ένα συγκριτικό ελαστικών, έδινε τα Roadsmart II ως καλύτερα στη βροχή από τα άλλα και ως όλιγον τι φοβιτσιάρης με τη βροχή πήρα αυτά. Μετά τα μαμίσια δηλαδή έχω δοκιμάσει μόνο αυτά. Τώρα να πω την αλήθεια μου τη μαύρη, νομίζω ότι το όριο της οδηγησής μου είναι σαφώς ο δικός μου φόβος και όχι το όριο του ελαστικού. Ο δικός μου "κόφτης" μπαίνει νωρίτερα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: Genesis στις 08/01/2014 7:52 μμ.

Πιστευω οτι τα λαστιχα στα οποια του επιασες κουβεντα δεν ειναι για ψιλο σπορ οδηγηση η τουρισμό. Αν εψαχνες τιποτα σπορτσμαρτ κοντι ατακ παουερ πιουρ κλπ θα σου ελεγε αλλα. Και ναι και εγω πιστεύω ότι εχει καποια συνεργασία με ντανλοπ!

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: pragias στις 09/01/2014 12:19 πμ.

Γιάννη μεζι δεν τα λέγαμε στο Λαύριο ? και για τον Περιστερά...?

Δεν εχω προβλημα να πω για τα λαστιχα που τα βάζω , απλα το να το αναφλερω δημόσιο δεν ξλερω μην πειράξει κάποιον στο φόρουμ για αυτό δεν το κάνω.

Η αλήθεια ειναι οτι με τα λάστιχα και την αλλαγή τους έχω πάθει και έχω μάθει από το παρελθόν. (εχω και ιστοριες να αφηγηθώ, οχι απο εδώ , σε κάποιο καφέ)

Στον Nέο Kόσμο υπάρχει το Weel City . είναι πραγματικά επαγγελματίας. οι τιμες του λογικες.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: seduce στις 09/01/2014 12:59 πμ.

να πω και εγώ την άποψη μου αλλά όχι για dunlop αλλά για αυτά που φοράω τώρα

pireli diablo super corsa

πάρα πολύ ευχαριστημενος πατάνε πολύ καλά σε γρήγορη στριφτερη διαδρομή (Πόρτο Γερμενό)
και συγχωρανε λάθη.
εύκολα πιάνουν θερμοκρασία και η πίεση...........36-38 αν δεν κάνω λάθος

310 βέβαια αλλά χαλάλι.

off topic τέλος

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: billy the kid στις 09/01/2014 11:13 πμ.

Ένα μεγάλο προτέρημα των Dulnop sportsmart είναι πως βγάζουν αρκετά χιλιόμετρα σε σχέση με τα rosso 2 που φόραγα πριν. Ο Περιστεράς ήταν κάθετος πως τα Dunlop είναι ιδανικά για τη μοτοσυκλέτα μου, και με έπεισε ως πιο ειδικός, αλλά είναι σίγουρο πως κι αυτός κάποια συμφωνία έχει με την εταιρία και τη προωθεί τόσο φανατικά. Η εμπειρία μου τώρα από το λάστιχο μέχρι στιγμής είναι αρκετά καλή, η πληροφόρηση που μου δίνει στο δρόμο είναι εντυπωσιακή, δεν έχω όμως κάνει αρκετά χιλιόμετρα για να έχω συνολική άποψη...

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: vassat στις 09/01/2014 12:03 μμ.

Δηλαδή Μπιλ:
- πόσα χλμ σ' έβγαλαν τα SS;
- τώρα ποια έχεις βάλει τα Ι ή τα ΙΙ;
Προσωπικά πάντως δεν είδα και καμιά τρελή διαφορά σε σχέση με τα sporttouring Bridgestone που φορούσα πριν, όσον αφορά την πιο "γρήγορη" κορώνα... Από γόμα σκίζουν αλλά από σκελετό είναι ντουβάρια, χαρτί πατάς και το καταλαβαίνεις.
Είδα και έπαθα να βρω μια μέση λύση με τις πιέσεις, γιατί όσο κατεβαίνουν οι πιέσεις τόσο πιο γρήγορα κατεβαίνει και το πέλμα. Αναφέρομαι στα Ι.
Σε σχέση με τα ΒΤ16 πως τα κρίνεις;
/ Β

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: billy the kid στις 09/01/2014 1:15 μμ.

vassa"Δηλαδή Μπιλ:
- πόσα χλμ σ' έβγαλαν τα SS;
- τώρα ποια έχεις βάλει τα Ι ή τα ΙΙ;
Προσωπικά πάντως δεν είδα και καμιά τρελή διαφορά σε σχέση με τα sporttouring Bridgestone που φορούσα πριν, όσον αφορά την πιο "γρήγορη" κορώνα... Από γόμα σκίζουν αλλά από σκελετό είναι ντουβάρια, χαρτί πατάς και το καταλαβαίνεις.
Είδα και έπαθα να βρω μια μέση λύση με τις πιέσεις, γιατί όσο κατεβαίνουν οι πιέσεις τόσο πιο γρήγορα κατεβαίνει και το πέλμα. Αναφέρομαι στα Ι.
Σε σχέση με τα ΒΤ16 πως τα κρίνεις;
/ Β"

Τα rosso ΙΙ μου έβγαλαν κάτι παραπάνω από 9000 χλμ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, αλλά τα οικονομικά μου δεν αντέχουν να αλλάζω λάστιχα συχνά, κι ούτε θέλω να κυκλοφορώ με φθαρμένα ελαστικά . Τα sportsmart αντιθέτως λένε πως βγάζουν 15.000 , θα δείξει...έχω βάλει τα ΙΙ. Εσύ τι πιέσεις βάζεις στα δικά σου? Τα ΒΤ16 δε τα έχω δοκιμάσει οπότε δε μπορώ να διαμορφώσω γνώμη.

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: vassat στις 09/01/2014 6:44 μμ.

Λάθος εντύπωση είχα ότι είχες δοκιμάσει τα ΒΤ16, το γήρας βλέπεις...
Στα Ι καλύτερη αίσθηση ( γιατί σε αυτήν αναφέρομαι πάντα) έχω με 32/33 εμπρός και 37/38 πίσω. Αλλά έτσι το πέλμα κατεβαίνει τάχιστα. Τώρα έχω 8,5Κ χλμ και προβλέπω να βγάζω άλλα 5,5Κ μετά βίας οπότε κατέληξα να βάζω 34/40.
Για πες για τα SSΙΙ πώς είναι σε αίσθηση σε σχέση με τα RII, δηλαδή στις εναλλαγές πορείας, στην ευκολία πλαγιάσματος τι διαφορές έχουν; ποιό είναι πιο πρόθυμο; επίσης στο βρεγμένο;
/ Β

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: pragias στις 15/01/2014 10:24 πμ.

Καλημέρες ...
Λοιπόν την Κυριακή με την παρέα μοτοπαρέα μου έκανα την πρώτη βόλτα με τα dunlop sportsmart2.
Η βόλτα ήταν Αγιος Ιωάννης Ρόσσος , Λίμνη Ευβοίας και πίσω.
Εντυπώσεις :
Στο πήγαινε το λάστιχο είχε κάνει μόνο 30 χιλιόμετρα, οπότε ήταν ακόμα καινουργιο.
Όταν αρχίσαμε να ανεβαίνουμε για τον Αγιο προσπάθησα λίγο να το πιέσω στις στροφές , αλλά το μηχανάκι γλυστρούσε αρκετά, περισσότερο το μπροστινό. Μετα βρήκαμε αρκετή υγρασία στον δρόμο , οπότε χαλαρώσαμε όλη η ομάδα ρυθμούς.
Στον γυρισμό και το λάστιχο είχε κάνει κάποια χιλιόμετρα ήταν πολύ καλύτερο, μπόρεσα και το πίεσα σε κάποια κομμάτια , άλλα όχι μέχρι τέρμα , μιας και ο δρόμος σε κάποια σημεία ήταν πολύ βρεγμένος λόγο υγρασίας.
Στην εθνική δεν είχε κάνενα πρόβλημα μέ όσα χιλιόμετρα και αν πήγα 200+

Αυτό που μου έδειξε το λάστιχο είναι , ότι μάλλον είναι ένα πολύ καλό λάστιχο , αρκεί τα πρώτα χιλιόμετρα να μην το πιέσεις. Θα ξανα γράψω εντυπώσεις και από την επόμενη βόλτα..
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: billy the kid στις 15/01/2014 10:38 πμ.

vassa"Λάθος εντύπωση είχα ότι είχες δοκιμάσει τα ΒΤ16, το γήρας βλέπεις...
Στα Ι καλύτερη αίσθηση ( γιατί σε αυτήν αναφέρομαι πάντα) έχω με 32/33 εμπρός και 37/38 πίσω. Αλλά έτσι το πέλμα κατεβαίνει τάχιστα. Τώρα έχω 8,5Κ χλμ και προβλέπω να βγάζω άλλα 5,5Κ μετά βίας οπότε κατέληξα να βάζω 34/40.
Για πες για τα SSΙΙ πώς είναι σε αίσθηση σε σχέση με τα RII, δηλαδή στις εναλλαγές πορείας, στην ευκολία πλαγιάσματος τι διαφορές έχουν; ποιό είναι πιο πρόθυμο; επίσης στο βρεγμένο;
/ Β"

Τα rosso II ήταν για εμένα κορυφαία λάστιχα, φοβερό κράτημα στις στροφές, άμεση πληροφόρηση, σκέψου όμως πως είναι λάστιχα για χρήση σε πίστα κυρίως κι όχι στους κακοτράχαλους ελληνικούς δρόμους. Αν διέθετα χρήματα να αλλάζω λάστιχα συχνά θα τα ξαναέβαζα, αν και είναι παλιό μοντέλο τώρα πια. Τώρα τα roadsmart II από ότι βλέπω, οι περισότεροι που τα έχουμε βάλει, δε τα φοράμε για πολλά χιλιόμετρα, οπότε δε μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Όποιος το έχει πατήσει πιο πολύ ας γράψει κάτι εδώ...

Re: DUNLOP SportSmart 2 TEST  

  Από: PTiger800 στις 15/01/2014 1:12 μμ.

Είμαστε λίγο off topic όσον αφορά τα Roadsmart II, αλλά όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ μετά από 10000km με τα RSII,
είναι ένα αξιόπιστο λάστιχο, για τα δικά μου δεδομένα.
Πίστα το έχω βάλει, εκδρομές το έχω πάει, στην πόλη το έχω πάει.
Μπορώ να σου πω ότι με έχει "πουλήσει" μόνο σε ακραίες συνθήκες (π.χ. πολλή βροχή) και αυτό ακόμα ελεγχόμενο. Τα γλιστρήματά του (με το δικό μου ήπιο γκάζι πάντα) είναι αρκετά σπάνια και προβλεπόμενα. Αν είναι πιο γρήγορο ή πιο αργό από άλλα δεν μπορώ να πω. Ότι πλαγιάζει, πλαγιάζει στο βαθμό που είμαι σε θέση να ξέρω από τις φορές που έχω πάει σβέλτα. Δηλαδή πίστα και κάποιες από τις εκδρομές.
Για πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση θα πρέπει να μιλήσει κάποιος με εμπειρία σε περισσότερα ελαστικά από εμένα.
...metal under tension, begging you to touch and go...