TIGER SPORT 2013

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: Ecobill στις 12/01/2013 9:27 μμ.

Τελικά το πιο "άθλιο" πίσω μπαούλο το δώσανε στην "ντροπή"....

Μέχρι και στο χρώμα της μηχανής το βάφουνε πια...

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: Cpt. Haddock στις 12/01/2013 9:29 μμ.

Οχι μονο. Και το τωρινο πισω μπαούλο του 1050 ειναι άθλιο και άχρηστο, όπως αχρηστο ειναι και του 800 (αφου χωραει ειναι κρανος μονο).

Αλλα δε σας υποχρεώνει κανενας να το βαλετε, μην πεφτετε στην παγιδα και το κοτσαρετε επειδη ειναι "μαμα"
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: Ecobill στις 12/01/2013 9:31 μμ.

Τώρα που το πήραμε τον ήπιαμε...κι ας έλεγε η διαφήμιση : μην το πιείτε..λουστείτε

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: galileos στις 13/01/2013 9:47 πμ.

Εγώ προσωπικά θα περιμένω να το δω από κοντά, πρωί, μεσημέρι και βράδυ για να κρίνω ... Για τα φωτιστικά ενδεχομένως να υπάρχει δίκιο στα γραφόμενά σας, αλλά και πάλι αν δεν οδηγήσω δεν μπορώ να κρίνω.

Αναφορικά με τις βαλίτσες (πίσω, πλαϊνές) έχω αναθεωρήσει πολλά μετά από το πρώτα ταξίδια με τον τίγρη και την μαμά τριπλέτα. Ειλικρινά επειδή οι βαλίτσες όντως έχουν περιορισμένο χώρο εγώ προσωπικά προσαρμόζομαι σε αυτές και κάνω άνετα ταξίδια είτε πάω τουριστικά (60-80) είτε γρήγορα (180+) χωρίς να σκέφτομαι αν η μηχανή θα αλλάξει συμπεριφορά. Ο κατασκευαστής ορίζει μέχρι 130 max αλλά μπορείς και πολλά περισσότερα. Όλη αυτή η κατάσταση με βολεύει, όπως ανέφερα καθώς στα ταξίδια μου δεν κουβαλώ ούτε κουστούμια με σκαρπίνια ούτε 30 ζευγάρια κάλτσες-φανέλες-σώβρακα.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: Cpt. Haddock στις 13/01/2013 10:13 πμ.

Κανενας μας δεν κουβαλάει κοστουμια και σκαρπινια κλπ στα ταξιδια του (πλην μιας φορας που ημουν καλεσμενος σε γαμο στη βόρεια Ιταλια και ειχα μαζι κι ενα καλο ζευγαρι παπουτσια).

Απο την άλλη, για ταξιδια σοβαρα οι χωρητικότητες των μαμα βαλιτσων ήταν για γέλια (ειδικα για 2 ατομα).

Όχι οτι οι καινουριες θα ειναι πολυ μεγαλυτερες, 31 λτ η μεγαλη (αριστερα) και 24 η μικρη (δεξια στην εξατμιση). Δε φτανουν τα 70 λτ (40 + 30) των Hepco Becker που εχω, αλλα ειναι μια σαφης βελτιωση και, λογω σχηματος θα ειναι πολύ εξυπηρετικες στο φόρτωμα. Η δε αριστερη θα χωραει κι ενα full face κρανος.

Ασε που ειναι πιο ομορφες.

Επισης, η ουρα έχει σαφως χαμηλώσει, οποτε γλυτωνουμε αρκετη γκρινια για τον αερα που τρωει ο πισω.

Τεσπα, οπως καταλαβατε το νεο τιγράκι μΕ αρέσει κι οταν το κανω μια βόλτα θα σας πω και περισσότερα. Να 'βγαινε και σε κανενα αλλο χρωμα...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: galileos στις 13/01/2013 10:29 πμ.

Cpt. Haddock"
Τεσπα, οπως καταλαβατε το νεο τιγράκι μΕ αρέσει κι οταν το κανω μια βόλτα θα σας πω και περισσότερα. Να 'βγαινε και σε κανενα αλλο χρωμα..."





Μάλλον θα βρεθούμε στην ίδια εκδήλωση-παρουσίαση-test ride!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: johnygalan στις 13/01/2013 10:41 πμ.

http://www.mototriti.gr/data/news/previ ... /94367.asp
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: Barbadinos στις 13/01/2013 10:11 μμ.

Λοιπόν...μία που το είδα και μία που το..................................................

Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: TheFace στις 14/01/2013 9:16 πμ.

Προσωπικα δεν με συγκινει ιδιαιτερα ο καινουργιος σε σχεση με τον παλιο τιγρη... απο οσο βεβαια μπορει κανεις να κρινει απο φωτογραφειες.

Γενικα παντως δεν ειμαι φαν του μονομπρατσου, με χαλασε το κουτσουρεμα του μπροστινου φερνινγκ, το πισω φως ειναι σχεδιαστικα πιο ασχημο απο το παλιο οπως και η καρινα. Οσο για την καινουργια σελα/υποπλαισιο μπορει οντως να ειναι πιο εργονομικη, αλλα προσωπικα ποτε δεν πηρα μηχανακι για... τον συνεπιβατη
Αντιθετα μπορει ο παλιος τιγρης να μην ηταν και ο πιο βολικος (λογω αερα και μονο) για τον πισω αλλα εμφανισιακα τα εσπαγε μιας και αυτη η αποτομη κλιση της σελας δινει στο ματι μια αισθηση ss που μΕ αρεσει πολυ!

Αυτο ομως που με βαζει πραγματικα στην πριζα ομως ειναι τα φημολογουμενα παραπανω αλογακια
Απλα αναρωτιεμαι αν απο τη στιγμη που απ' οτι λενε το μοτερ ειναι το ιδιο, τοτε αυτα τα παραπανω αλογα θα προκειπτουν απο καποια light παρεμβαση (π.χ. αλλο προγραμμα) που λογικα θα μπορει να γινει χαλαρα και στον παλιο τιγρη ετσι ωστε να αυξηθει η ιπποδυναμη του...
money cant buy me love

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: Savvas Drakakis στις 14/01/2013 11:57 πμ.

Barbadinos"Λοιπόν...μία που το είδα και μία που το..................................................

"

τι ρε Κωστα???
μη μας αφηνεις σε αγωνια....
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: fpapad στις 14/01/2013 3:05 μμ.

Barbadinos"Λοιπόν...μία που το είδα και μία που το..................................................

"


Ρε Κωστή

όταν πέσει η ανεργία κάτω από το 10% και ανέβει ο πληθωρισμός θα πάρουμε από ένα.

Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: Native στις 14/01/2013 3:46 μμ.

Απο triumph Αγγλίας...

An improved engine

The Tiger Sport's engine creates a more dynamic, punchy and responsive ride with more power, torque and improved fuel efficiency. The 1050cc three-cylinder engine that powers the Tiger Sport has been upgraded with improved gas flow, a new air box, better breathing and even more distinctive sound. This all results in improved acceleration and, combined with gearbox revisions, provides lighter, more responsive gear changes. Output increases by 10PS to 125PS (123 bhp, 92kW) and 104Nm (77lb.ft, 10.6kgm). With the added advantage of better fuel economy.

Οτι φαντάστηκα..ανοιξαν την δευτερη τρύπα στο φιλτροκούτι (ή μεγάλωσαν την ήδη υπάρχουσα), και βελτίωσαν την εξάτμιση. Οτι δηλαδή, κάνει κανείς και στο παλιο tiger και φτάνει τους 130 ιππους (στρόφαλο μιλάμε πάντα). Οποτε το πιο πιθανό ειναι το μοτέρ να μην έχει καμια διαφορά με το παλιο...

Περιφερειακά κι εμενα μου αρέσει πάντως, απλα υποψιαζομαι οτι θα είναι και αυτο με το νεο κολπο του κλειδωμένου εγκεφάλου και δεν θα δέχεται tuneecu...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: john doufexis στις 14/01/2013 3:47 μμ.

εγω παντως να πω την πικρη αληθεια εχς ψηθει να κανω την αλλαγη !!!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: johnygalan στις 14/01/2013 5:51 μμ.

Native"
Οτι φαντάστηκα..ανοιξαν την δευτερη τρύπα στο φιλτροκούτι (ή μεγάλωσαν την ήδη υπάρχουσα), και βελτίωσαν την εξάτμιση. Οτι δηλαδή, κάνει κανείς και στο παλιο tiger και φτάνει τους 130 ιππους (στρόφαλο μιλάμε πάντα). Οποτε το πιο πιθανό ειναι το μοτέρ να μην έχει καμια διαφορά με το παλιο..."

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: TIGER SPORT 2013  

  Από: guraki στις 14/01/2013 8:31 μμ.

Αν ηθελε κανα ρτριχιλιαρο διαφορα και εγω θα ψηνομουνα...Αλλα εχουν ξευτιλιστει τοσο οι τιμες στις ανταλλαγες οποτε ακυρο!!!!!