ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc

ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: epistimon στις 26/03/2012 11:47 πμ.

http://www.autoblog.gr/2010/06/22/kteo- ... ton-50-cc/

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: HelenKoR στις 26/03/2012 2:25 μμ.

H είδηση δεν είναι και τόσο νέα (και κάπου υπάρχει σχετικό post). ΚΤΕΟ έχουν αρχίσει να περνάνε τα μηχανάκια της επαρχίας και περιμένουμε και την δική μας σειρά...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: PTiger800 στις 26/03/2012 4:51 μμ.

Και αναρωτιώμουνα τι λείπει για να ολοκληρωθεί το αίσθημα ασφάλειας που αισθάνομαι στους ελληνικούς δρόμους.
Και να! Το ελληνικό κράτος εφήυρε άλλη μια μαλακία για να έχουμε να τρέχουμε!!!
Μπράβο, μπράβο....

Να νομιμοποιήσουν τη διήθυση δεν μπορούν. Το ΚΤΕΟ τους μάρανε τους μαλάκες.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: epistimon στις 26/03/2012 11:14 μμ.

εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι δεν υπαρχουν εξουσιοδοτημνα κτεο αυτη τι στιγμη και απο οτι ξερω υπαρχει ενα στην κορινθο.οσοι εχουμε μηχανες αντε και παμε μεχρι κορινθο για κτεο.με τα παπακια τι θα κανουμε?θα πηγαινουμε κορινθο?και καθε χρονο αυτη η ιστορια?

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: kyrkyriakos στις 27/03/2012 9:18 πμ.

Εγώ πάντος απο τα 5 δίκυκλά μου , τα 4 τα έχω περάσει ήδη ΚΤΕΟ!!!
40€ τα μεγάλα και 35 όσα είναι μέχρι 125cc
Όσο για τον έλεγχο .... καυσαέρια , φρένα , φώτα, στοιχεία κυκλοφορίας (πινακίδα - πλαίσιο) αυτά!

Είμαι Σέρρες!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:53, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: HelenKoR στις 27/03/2012 9:43 πμ.

Γιώργο, οι μοτοσυκλέτες της επαρχίας περνάνε ΚΤΕΟ εδώ και καιρό. Μάλιστα, αν δεν κάνω λάθος, είχε ξεκινήσει απο την Κόρινθο. Μετά εφαρμόστηκε σε διάφορες περιοχές πχ Λακωνία κτλ
Η μηχανή θα περνάει ΚΤΕΟ στην περιοχή που γράφει η άδεια. Αν πχ. το Tiger το έχεις δηλώσει Σπάρτη (κι ας κινείσαι μόνον Αθήνα) τότε θα πρέπει να περάσεις μια βολτά απο το ΚΤΕΟ της εκεί περιοχής!

Για Αθήνα ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί ο νόμος. Λογικά θα μας ειδοποιήσει η αστυνομία ή θα παίξει κάποια άλλη ενημέρωση.

Και απλώς να σημειώσουμε οτι σε μερικά χρόνια απο τώρα θα φύγουν τα ΚΤΕΟ απο Αθήνα και Θεσ/κη. Απλώς θα πηγαίνουμε σε βιομηχανικές περιοχές (πχ Ασπρόπυργο αν υπάρξει ΚΤΕΟ εκεί) αλλά όχι και Κόρινθο! Αλλιώς να μου πληρώσουν τις βενζίνες και πάω εγώ Ηπειρο που έχω και ανοιχτούς λογαριασμούς με το Καρπενήσι!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: HelenKoR στις 27/03/2012 9:44 πμ.

kyrkyriakos"Εγώ πάντος απο τα 5 δίκυκλά μου , τα 4 τα έχω περάσει ήδη ΚΤΕΟ!!!
40€ τα μεγάλα και 35 όσα είναι μέχρι 125cc
Όσο για τον έλεγχο .... καυσαέρια , φρένα , φώτα, στοιχεία κυκλοφορίας (πινακίδα - πλαίσιο) αυτά!"


Κυριάκο χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Γράψε και περιοχή αν θέλεις!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: Billie στις 27/03/2012 10:55 πμ.

epistimon"εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι δεν υπαρχουν εξουσιοδοτημνα κτεο αυτη τι στιγμη και απο οτι ξερω υπαρχει ενα στην κορινθο.οσοι εχουμε μηχανες αντε και παμε μεχρι κορινθο για κτεο.με τα παπακια τι θα κανουμε?θα πηγαινουμε κορινθο?και καθε χρονο αυτη η ιστορια?"

Δεν ξέρω για την Κόρινθο, πάντως στο ι-ΚΤΕΟ που πηγαίνω το αυτοκίνητο στο Χαϊδάρι έχουν εδώ και μερικά χρόνια βγάλει κάποιο διαφημιστικό που λέει "σύντομα και για μοτοσυκλέτες".

edit: μετά από μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι σκοπεύουν να παρέχουν έλεγχο στις εγκαταστάσεις τους στον Ρέντη, στους Αγ. Αναργύρους και στον Ασπρόπυργο.
Υποθέτω ότι θα κάνουν τα ίδια και άλλα ΚΤΕΟ οπότε μάλλον δε θα τρέχουμε τόσο μακρυα
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: HelenKoR στις 27/03/2012 11:06 πμ.

Billie"Υποθέτω ότι θα κάνουν τα ίδια και άλλα ΚΤΕΟ οπότε μάλλον δε θα τρέχουμε τόσο μακρυα "


Οχι μάλλον! Να σαι σίγουρη!
Ο νόμος για τα ΚΤΕΟ εκτός Αθηνών θα φτάσει το 2030 απ'ο,τι λένε. Επομένως μέχρι τότε, σαφώς τα πράγματα θα λειτουργούν όπως τώρα.

Απλώς ακόμα δεν έχουμε καμία ενημέρωση για τα ΚΤΕΟ των μοτοσυκλετών της Αθήνας. Ισως γίνει μέσα στο 2012 ή 2013...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: Billie στις 27/03/2012 11:10 πμ.

HelenKoR"
Απλώς ακόμα δεν έχουμε καμία ενημέρωση για τα ΚΤΕΟ των μοτοσυκλετών της Αθήνας. Ισως γίνει μέσα στο 2012 ή 2013..."


Ελπίζω όσο πιο αργά γίνεται
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: HelenKoR στις 27/03/2012 11:15 πμ.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Αλλά αν σκεφτείς οτι αυτή η ιστορία άρχισε να εφαρμόζεται περίπου το 2010...

Κι εμένα δεν μου περισσευουν χρήματα για τέτοιες δουλειές (όχι μόνον για να περάσεις ΚΤΕΟ αλλά και για να επιδιορθώσεις τυχόν προβλήματα) αλλά απο την άλλη, όλο αυτό ίσως έχει κάποιο νόημα.
Πχ. πριν μπούμε στην πίστα, περνάμε Τεχνικό Ελεγχο. Δεν γίνεται αλλιώς.
Ισως κάπως έτσι πρέπει να δούμε και το ΚΤΕΟ...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: kyrkyriakos στις 27/03/2012 11:43 πμ.

HelenKoR"Σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Αλλά αν σκεφτείς οτι αυτή η ιστορία άρχισε να εφαρμόζεται περίπου το 2010...

Κι εμένα δεν μου περισσευουν χρήματα για τέτοιες δουλειές (όχι μόνον για να περάσεις ΚΤΕΟ αλλά και για να επιδιορθώσεις τυχόν προβλήματα) αλλά απο την άλλη, όλο αυτό ίσως έχει κάποιο νόημα.
Πχ. πριν μπούμε στην πίστα, περνάμε Τεχνικό Ελεγχο. Δεν γίνεται αλλιώς.
Ισως κάπως έτσι πρέπει να δούμε και το ΚΤΕΟ... "


Έχεις δίκαιο σε αυτά που λές , αλλά δεν πιστεύω να πήγε κανείς στα ικτεο και να μη "πέρασε"!!!!

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: NikosV στις 27/03/2012 2:35 μμ.

HelenKoR"Γιώργο, οι μοτοσυκλέτες της επαρχίας περνάνε ΚΤΕΟ εδώ και καιρό. Μάλιστα, αν δεν κάνω λάθος, είχε ξεκινήσει απο την Κόρινθο. Μετά εφαρμόστηκε σε διάφορες περιοχές πχ Λακωνία κτλ
Η μηχανή θα περνάει ΚΤΕΟ στην περιοχή που γράφει η άδεια. Αν πχ. το Tiger το έχεις δηλώσει Σπάρτη (κι ας κινείσαι μόνον Αθήνα) τότε θα πρέπει να περάσεις μια βολτά απο το ΚΤΕΟ της εκεί περιοχής!

Για Αθήνα ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί ο νόμος. Λογικά θα μας ειδοποιήσει η αστυνομία ή θα παίξει κάποια άλλη ενημέρωση.

Και απλώς να σημειώσουμε οτι σε μερικά χρόνια απο τώρα θα φύγουν τα ΚΤΕΟ απο Αθήνα και Θεσ/κη. Απλώς θα πηγαίνουμε σε βιομηχανικές περιοχές (πχ Ασπρόπυργο αν υπάρξει ΚΤΕΟ εκεί) αλλά όχι και Κόρινθο! Αλλιώς να μου πληρώσουν τις βενζίνες και πάω εγώ Ηπειρο που έχω και ανοιχτούς λογαριασμούς με το Καρπενήσι! "


Helen ??? δηλαδη εγω που εχω Αθηναϊκες πινακιδες πρεπει να περασω ΚΤΕΟ στην Αθηνα ??
και πότες ??

δεν μπορω να περασω εδω στα Χανια οταν ερθει η ωρα μου .. (και δεν ξερω και ποτε ειναι αυτη ) ??
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: HelenKoR στις 27/03/2012 3:52 μμ.



let me see...

Λογικά ο,τι γράφει η άδεια κυκλοφορίας σου. Αν γράφει Αθήνα, τότε θα πρέπει να ελέγξεις την μηχανή όταν έρθει και η ώρα των Αθηναίων. Αν γράφει Χανιά τότε στα Χανιά (οπού νομίζω οτι έχουν ήδη αρχίσει οι έλεγχοι εκεί).
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΚΤΕΟ πλέον και για μηχανές άνω των 50cc  

  Από: HelenKoR στις 27/03/2012 4:19 μμ.

Απο ένα γρήγορο search στο internet είδα τα εξής:

Απευθυνόμαστε μόνο σε ιδιωτικά ΚΤΕΟ.
ΚΤΕΟ περνάνε οι μοτοσυκλέτες όταν κλείσουν 4 χρόνια απο την πρώτη άδεια. (δλδ αν κάποιος αγόρασε καινούρια μηχανή το 2011 έχει μέλλον ακόμα, να μην αγχώνεται!)
Ο πρώτος έλεγχος γίνεται βάση προγράμματος που εκδίδεται απο τις περιφέρειες.
Επανέλεγχος κάθε 2 χρόνια (τα εκπαιδευτικά κάθε χρόνο).
Σίγουρα θα έχουν θέμα οι θορυβώδης εξατμίσεις και τα xenon που βγάζουν μάτια.
Για να μεταβιβάσεις μια μηχανή θα πρέπει να έχει περάσει ΚΤΕΟ (αρκεί να έχει προσκληθεί ο πωλητής).
Αν ο πωλητής δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ (διότι στην περιοχή του δεν είχε βγει πρόγραμμα) αλλά στην περιοχή του αγοραστή έχει βγει κανονικά πρόγραμμα τότε πρέπει να περάσει την μοτοσυκλέτα για έλεγχο εντός καθορισμένου χρονικού διαστήματος απο την ημέρα έκδοσης νέας άδειας.
Απ'οτι βλέπω στα παρακάτω Links (πρόγραμμα Κρήτης και Λέσβου) αν είσαι εκτός της περιοχής σου, τότε μπορείς να ελεγθείς στο πλησιέστερο ιδιωτικό ΚΤΕΟ σύμφωνα με το πρόγραμμά σου.

http://www.kteokritis.gr/el/motorcycles

http://www.ikteomitilinis.gr/?page_id=493
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.