Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ

Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: Sprinter στις 20/06/2008 10:39 πμ.

Πολύ σύντομα ακούγεται...

Ανανεωμενο Daytona 675?
Street Triple R ?
Cruiser Twin 1700cc ?
Tiger 675 ??
Tiger 1050 'adventure' ??
Touring Sprint / Trophy ???

Θα δούμε σύντομα...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: mixalakis στις 21/06/2008 12:14 πμ.

Άμα βγει το tiger 1050 adventure, θα πάω αμέσως να το πάρω!!
Ή τουλάχιστον θα κοιτάξω να το μετατρέψω αν με συμφέρει καλύτερα.

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: spypetr στις 21/06/2008 2:42 πμ.

Εγώ πάλι το Tiger adventure το βλέπω με λίγο καχυποψία.
Δηλαδή θα βάλουν 21 ίντσες μπροστά και 19 πίσω, θα βάλουν χωμάτινο λάστιχο, ή έστω On Off, με άλλες ζάντες και με ακτίνες?
Ε αν το κάνει αυτό η Triumph θα είναι σα να έφτιαξε άλλο μηχανάκι, που καμία σχέση δεν έχει με το Tiger 1050....
Μάλλον έτσι θα το έπαιρνα και εγώ........

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: mixalakis στις 21/06/2008 12:35 μμ.

Δεν χρειάζεται 21αρα μπροστινή.
Με 19 μια χαρά αποκτά πιο off χαρακτήρα.

Δε νομίζω (ούτε θέλω άλλωστε) η triumph να θέλει να φτιάξει το απόλυτο off road adventure μηχανάκι που θα πατήσει τα ΚΤΜ.

Απλά να κάνει κάτι πιο κοντά στο προηγούμενο tiger, αφού το 1050 έχει πολύ πιο street χαρακτήρα.
Όπως έχω ξαναπεί, με ακτινωτές ζάντες, πιο χωμάτινα λάστιχα, ποδιά αντί της καρίνας, διαφορετικές ρυθμίσεις στην ανάρτηση, μεγαλύτερα φτερά(!!) το μηχανάκι θα πήγαινε μια χαρά στο χάμα, χωρίς να χάνει πολλά στην άσφαλτο.
Τουλάχιστον για οδηγούς σαν και εμένα που δεν είμαι τρελαμένος για να πηγαίνω τάπα.

Είμαι από αυτούς που θα ήθελαν πολύ μια τέτοια έκδοση. Για να καταλαβείς βλέπω με ενδιαφέρον και το πολύ ωραίο μηχανάκι moto morini granpasso ή το benelli tre-k.

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: Leoni στις 23/06/2008 12:19 μμ.

το 675άκουσα,από εμφάνιση θα στρογγυλέψει.. από σωθικά, δεν ξέρω τίποτα
3>4

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: Sprinter στις 15/07/2008 9:46 πμ.

Νεώτερες πληροφορίες μιλάνε μόνο για Street Triple R, ανανεωμένο Daytona 675, το γνωστό cruiser 1700cc twin και ανανεωμένο Boneville. Τίποτα ακόμα για Tiger 675 ή Tiger 1050 Adventure. Το Tiger 675 μάλλον πάει για του χρόνου.

Πάλι όλο στρωματέξ θα βλέπουμε στο δρόμο. Μπλιάχ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: dimchrist στις 21/07/2008 4:18 μμ.

Οι πρώτες πληροφορίες μετά το συνέδριο που είχαν οι βρετανοί dealer της Triumph το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε (20-21/07/2008) κάνουν λόγο για το νέο Thunderbird Cruiser, με υγρόψυκτο, δικύλινδρο σε σειρά μοτέρ 1600 (1594cc). Το θηριώδες μηχανικό σύνολο θα ξεπερνάει εύκολα τα 100bhp. Η τελική μετάδοση θα είναι με ιμάντα όπως και οι αντίστοιχοι αμερικάνοι ανταγωνιστές.
Τα ελαστικά είναι τεράστια με διαστάσεις 200/70/18 για το χοντρό πίσω και 120/70/19 για το ψηλό μπροστινό, έτσι ώστε να δένουν αρμονικά με το μικρό rocket, μοιάζοντας περισσότερο στο μικρότερο Bonneville America έχοντας όμως το δικό του ξεχωριστό στυλ. Το άσχημο είναι ότι στους δρόμους δεν πρόκειται να το δούμε πριν το 2010.
Τα 50 χρόνια έκλεισε το ιστορικό Bonneville και στην Triumph δεν μπορούσαν να κρύψουν την χαρά τους. Με αφορμή λοιπόν τα 50 χρόνια θα βγει σε περιορισμένο αριθμό επετειακή έκδοση 50th Anniversary.
Όσοι δυσανασχέτισαν με την απόφαση της Triumph -προκειμένου να κρατήσουν το κόστος χαμηλά- για τις κατώτερες επιλογές στον τομέα της ανάρτησης και φρένων στο Street Triple, πλέον πρέπει να πλέουν σε πελάγοι ευτυχίας.
Η έκδοση Street Triple R είναι γεγονός με φρένα και αναρτήσεις κατευθείαν από το Daytona 675 του 2006-2008. Αυτό σημαίνει ότι οι αναρτήσεις θα είναι πλήρως ρυθμιζόμενες και οι μπροστινές δαγκάνες θα είναι τετραπίστονες, ακτινικές της Nissin. Θα προσφέρεται και ένα μοναδικό χρωματικό συνδιασμό Graphite Gray με πορτοκαλί decals & logo.

Έφτασε λοιπόν και η ώρα για να ανανεωθεί το Daytona 675 για το 2009 (μήπως πρέπει να ετοιμάζομαι για αλλαγή?! ). 3 χρόνια χωρίς αλλαγές είναι σεβαστό νούμερο όταν στην άλλη άκρη οι Ιαπωνέζοι τα ανανεώνουν κάθε δύο και κάθε 4 προχωρούν σε ριζική αλλαγή-αντικατάσταση.
Η χρονιά που ξεκίνησε φέτος (2008) ήταν η πρώτη για το Daytona 675 και για την αγωνιστική ομάδα της Τ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Supersport (600SS). Αυτό μόνο θετικά μπορεί να έχει για την περετέρω εξέλιξή του. Ετσι και οι μηχανικοί της Τ μόνο με σταυρωμένα χέρια δεν έμειναν και προχώρησαν σε πολλές δοκιμές για να μπορέσουν τελικά να ενσωματώσουν τα νέα δεδομένα-πληροφορίες-εξελίξεις από τους αγώνες στο μοντέλο παραγωγής. Η ανταπόκριση του εργοτασίου ήταν και αυτή άμεση καταφέροντας να τις ενσωματώσει στο μοντέλο του 2009! Έτσι το 675 θα προσφέρει απλόχερα 3 αλογάκια παραπάνω και η σιλουέτα θα αδυνατίσει κατά 3 κιλά (162kg άδειο)! (πάλι οι σχιστομάτηδες δε θα μπορούν να κοιμηθούν! !)
Καθόλου άσχημα ! Στα φρένα θα έχουμε και εκεί αλλαγή με Monoblocks της Nissin για πιο απόλυτο φρενάρισμα στην πίστα. Εξωτερικά αλλαγές θα γίνουν στα fairings και στο μούτρο.
Αυτό που θα περίμεναν οι περισσότεροι είναι ένα μονόδρομο συμπλέκτη. Κάτι τέτοιο όμως δεν έχει ακουστεί από την Τ - τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Η άποψη αυτή μπορεί να ενισχυθεί από τα λεγόμενα του Glen Richards (περσινός πρωταθλητής στο βρετανικό Superstock με Yamaha R1) αγωνιζόμενος φέτος με Daytona 675 της Embassy Racing στο βρετανικό πρωτάθλημα Supersport, η οποία έχει επίσημη εργοστασιακή υποστήριξη της Triumph. Σε σχετική ερώτηση δημοσιογράφου ανέφερε ότι μετά από πολλές δοκιμές κατέληξαν στη μη χρησημοποίηση μονόδρομου συμπλέκτη καθώς δεν μπόρεσε να αποδώσει καλύτερα.

Triple Way

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: mixalakis στις 22/07/2008 11:40 πμ.

Δηλαδή για tiger 675 και 1050 adventure τίποτα;

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: coot στις 22/07/2008 12:46 μμ.

Από το πολύ ψησιμο καήκανε
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: dimchrist στις 23/07/2008 1:12 μμ.

mixalakis"Δηλαδή για tiger 675 και 1050 adventure τίποτα; "


Μετά από τόσα δημοσιεύματα που διαβάσαμε τον τελευταίο καιρό για τον μικρό τίγρη έμεναν πλέον μόνο οι ανακοινώσεις από την μαμά εταιρεία.
Είναι κρίμα που δεν ειπώθηκε τίποτα για τα τιγράκια στο τελευταίο συνέδριο .
Το Tiger είναι ίσως το σημαντικότερο μοντέλο της εταιρείας και γι'αυτό να μην θέλουν να προχωρήσουν σε κάποια βεβιασμένη κίνηση. Πολύ πιθανό είναι να το καθυστερήσουν κανα χρόνο.
Το σίγουρο είναι ότι μόλις βγει θα σπάσει ταμεία .

Υ.Γ. Έχω να κάνω μία πρόταση στην Eliofil για την προώθησή του μόλις έρθει στην Ελλάδα...
Μέτρο απόσυρσης όλων των "συλλεκτικών" v-storm που μας έχουν κατακλύσει!

Triple Way

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: Sprinter στις 24/07/2008 10:05 πμ.

Φωτό και λεπτομέρειες των νεων 675 (και Thunderbird cruiser)

http://www.mcnews.com.au/2009_Bikes/Triumph/Intro.htm.
http://www.mcnews.com.au/2009_Bikes/Tri ... /index.htm

Το Street Triple R είναι horny αλλά η μούρη του Daytona κάπως μου κάνει. Ενδιαφέρον είναι το προαιρετικό προσφερόμενο quick shifter (η χαρά του πισταδόρου)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: Sprinter στις 24/07/2008 10:23 πμ.

Το καλό (?) για μενα είναι πώς το ST παραμενει ουσιαστικά ίδιο (μικρές αλλαγές σε λεπτομέρειες λένε αλλα δεν ξεκαθαρίζουν). Οπότε δεν έχω και οποιοδήποτε πειρασμό για upgrade. Ελπιζαν πολλοί για αναβαθμισμένο πακέτο αναρτήσεων αλλά όσο η Χόντα αφήνει το VFR ιδιο την τελευταία 10ετία (lol) δεν υπάρχει πίεση στην Τ (αν καί πάλι πληροφορίες μιλάνε για VFR1000 το 2009, αλλά τα ίδια λέγανε και πέρισυ και πρόπερσι, είδομεν..). Ασε που αν το αλλάξει το Σπριντ μάλλον θα το 'tour-εψει' παραπάνω για τους Αμερικάνους (και τον φωτοχάλια) και θα το χαλάσει...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: HelenKoR στις 25/08/2008 11:45 πμ.

παντως το νεο 675 δεν μου αρεσει ...
περίμενα κατι καλύτερο ...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: Case στις 25/08/2008 12:53 μμ.

Sprinter"Ασε που αν το αλλάξει το Σπριντ μάλλον θα το 'tour-εψει' παραπάνω για τους Αμερικάνους (και τον φωτοχάλια) και θα το χαλάσει..."



Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Ψήνονται ανακοινώσεις από Τ  

  Από: spyro στις 05/09/2008 10:32 μμ.

Μιχάληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ..... αφιερωμένο:

http://images.google.gr/imgres?imgurl=h ... l%26sa%3DN