Ολοι βουρ για 800....

Ολοι βουρ για 800....  

  Από: Aris. στις 05/05/2010 12:48 πμ.

Το «χάσμα» μεταξύ των 696 και 1100 γεφυρώνει το νέο Monster, αποτελώντας παράλληλα μια ανταγωνιστική πρόταση στη κατηγορία των streetfighter και γυμνών μοτοσικλετών της κλάσης των 750-800κ.εκ.

Ο κινητήρας προέρχεται από το Hypermotard 796, δηλαδή πρόκειται για ένα αερόψυκτο, δικύλινδρο, σε διάταξη «L» μηχανικό σύνολο, χωρητικότητας 803 κ.εκ. Η τροφοδοσία του γίνεται μέσω ηλ. ψεκασμού, ενώ οι δύο βαλβίδες ανά κύλινδρο, κινούνται μέσω του γνωστού δεσμοδρομικού (desmo) σύστηματος της Ducati.

Η απόδοση ωστόσο παρουσιάζεται βελτιωμένη σε σχέση με το Hypermotard, χωρίς όμως η Ducati να διευκρινίζει αν έχουν πραγματοποιηθεί αλλαγές στον κινητήρα. Συγκεκριμένα, η ισχύς φθάνει πλέον τους 87 ίππους στις 8.250σ.α.λ. (Hypermotard: 81 στις 8.000) και η ροπή τα 8 κιλά στις 6.250σ.α.λ. (Hypermotard: 7,7 στις 6.250). Με κάθε επιφύλαξη, υποθέτουμε ότι το κέρδος στην απόδοση, οφείλεται στο διαφορετικό συνδυασμό φιλτροκούτι – εξατμίσεις σε σχέση με το Hypermotard.

Eιναι και μονομπρατσο το ατιμο ... θα το χτυπουσα πολυ ανετα ...

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: denthnpalevw στις 05/05/2010 8:31 πμ.

δεν μου αρεσει.
λιγα ducati με εχουν συγκινησει και αυτο δεν ειναι ενα απο αυτα.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/05/2010 10:27 πμ.

Λετε να αρχισει να "τσιμπαει η κατηγορία των 800 κ.ε. ;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: Polymhxanos στις 05/05/2010 12:11 μμ.

Σε τι είναι καλύτερο δλδ από το Street Triple 675 R;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: denthnpalevw στις 05/05/2010 12:37 μμ.

μαλλον για το απλο εννοεις. γιατι ακομα και σε αυτο αποσιαζουν ρυθμισεις....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: Aris. στις 05/05/2010 2:53 μμ.

Cpt. Haddock"Λετε να αρχισει να "τσιμπαει η κατηγορία των 800 κ.ε. ;"


Σιγουρα ....

Σχεδον ολες βγαλανε απο ενα 800αρι ,μας ερχονται και τα "δικα" μας τα 800αρια , λογικα...


denthnpalevw"δεν μου αρεσει.
λιγα ducati με εχουν συγκινησει και αυτο δεν ειναι ενα απο αυτα."


Απο τα προσυτα μηχανακια ειναι μακραν το αγαπημενο μου , μαζι με το triple εννοειται..
Ειναι... πανεμορφο ...

Polymhxanos"Σε τι είναι καλύτερο δλδ από το Street Triple 675 R;"


Το R υπερτερει σχεδον παντου μιας που το πηρουνι του Μοnster δεν εχει ρυθμισεις , τα φρενα Brembo μεν ,με απλη τρομπα δε ...
Τα αλογα προφανως ειναι λιγοτερα μιας που ειναι δικυλινδρο εχωντας ομως 1 κιλο περισσοτερη ροπη
Η μεγαλη διαφορα τους ομως, ειναι το Θεικο -οπως χαρακτηριζουν- ABS του , το οποιο δουλευει αψογα χωρις να επεμβει ποτε 'χωρις λογο' οπου μερικα Abs ακομα το κανουν.
Οταν επεμβει ,δουλευει εκπληκτικα , το μονο που νοιωθεις ειναι ενα μυρμιγκιασμα στην μανετα του φρενου.
Μεχρι και endo μπορεις να κανεις με αυτο το abs!


Γενικα δεν θα το αγοραζα συγκριτικα με τα αλλα , θα το χτυπουσα επειδη ειναι monster.
Οπως εκανα και με το triple δηλαδη...
Ο λογος που δεν το πηρα , τοτε... , ηταν τα 1000+ ευρο που ειχε παραπανω απο το ηδη τσιμπημενο triple
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: Polymhxanos στις 05/05/2010 4:27 μμ.

Βρε πλάκα μου κάνετε;

Τον αρχαιοελληνικό κινητήρα δεν τον βλέπετε; Που τον έχει σχεδιάσει ένας Τρώας, αφού εξορίστηκε στην Νότια Ιταλία μετά την καταστροφή της Τροίας; Αερόψυκτος, διβάλβιδος εν έτη 2010, με τον μπροστινό κύλινδρο σαν να βλέπεις παπί C50 6βολτο του 1960 σε μεγένθυση; Και εκτός των τεχνικών , κατά την γνώμη μου ΚΑΚΑΣΧΗΜΟΣ!!!

Τι φρένα και αναρτήσεις μου τσαμπουνάτε, εδώ η κινητήριος δύναμη είναι 300 χρόνια πίσω (ειδικά σε σχέση με το εργοστασιάκι του 675) , τις λεπτομέροιες τύπου φρένα ψάχνετε εσείς;

Αλλά αφού βρήσκονται και πάνε και τα παίρνουνε, καλά να πάθουνε.

Έτσι από περιέργεια, πόσο πάει το μαλλί, για ένα τέτοιο, όταν με κάτω από 9Κ παίρνεις street triple (απλό, ούτε καν R) ;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: ATN PANOS στις 05/05/2010 4:29 μμ.

δεν θα επαιρνα ποτε ενα χειροτερο (υποθετω),ακριβοτερο,πιο αδυναμο
και ασχημοτερο μηχανακι απο αυτο που εχω...εκτος αν εχει κατι αλλο που δεν το γνωριζουμε!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: Aris. στις 05/05/2010 5:22 μμ.

Polymhxanos"Βρε πλάκα μου κάνετε;

Τον αρχαιοελληνικό κινητήρα δεν τον βλέπετε; Που τον έχει σχεδιάσει ένας Τρώας, αφού εξορίστηκε στην Νότια Ιταλία μετά την καταστροφή της Τροίας; Αερόψυκτος, διβάλβιδος εν έτη 2010, με τον μπροστινό κύλινδρο σαν να βλέπεις παπί C50 6βολτο του 1960 σε μεγένθυση; Και εκτός των τεχνικών , κατά την γνώμη μου ΚΑΚΑΣΧΗΜΟΣ!!!

Τι φρένα και αναρτήσεις μου τσαμπουνάτε, εδώ η κινητήριος δύναμη είναι 300 χρόνια πίσω (ειδικά σε σχέση με το εργοστασιάκι του 675) , τις λεπτομέροιες τύπου φρένα ψάχνετε εσείς;

Αλλά αφού βρήσκονται και πάνε και τα παίρνουνε, καλά να πάθουνε.

Έτσι από περιέργεια, πόσο πάει το μαλλί, για ένα τέτοιο, όταν με κάτω από 9Κ παίρνεις street triple (απλό, ούτε καν R) ;"



Δεν πα' να ειναι και με καρβουνο , εγω το 696 το βολταρα-εστιψα και μου αρεσε ο κινητηρας του και
πιο στρωτα το εβγαζε το γκαζακι του στο δρομο , πιο ηπιος απο τον 675 σιγουρα, μιας που σταματουσε στις 10.000 σαλ, αλλα οχι και τοσο χαλια οσο τον παρομοιαζεις. Ο 796 πιστευω με τα 7 αλογα/1κιλο ροπη παραπανω θα ειναι ακομα πιο ενδιαφερον.
Δεν ειπα οτι ειναι value of money το Monster.
Ανεκαθεν ηταν ελαφρως ακριβοτερο του ανταγωνισμου και ομως οι πωλησεις του ουκ ολιγες.


ATN PANOS"δεν θα επαιρνα ποτε ενα χειροτερο (υποθετω),ακριβοτερο,πιο αδυναμο
και ασχημοτερο μηχανακι απο αυτο που εχω...εκτος αν εχει κατι αλλο που δεν το γνωριζουμε!!"


Βγαζω το "ασχημοτερο" επειδη ειναι τερμα για τερμα υποκειμενικο και κραταω το "χειροτερο (υποθετω)", "ακριβοτερο" και "πιο αδυναμο."
Αλλα παλι η ιστορια σου δεν σε δικαιωνει Πανο...!!


Περι ορεξεως , λοιπον ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: denthnpalevw στις 05/05/2010 6:40 μμ.

Αρη μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξεις μηχανακι????
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: ATN PANOS στις 05/05/2010 6:42 μμ.

ATN PANOS"δεν θα επαιρνα ποτε ενα χειροτερο (υποθετω),ακριβοτερο,πιο αδυναμο
και ασχημοτερο μηχανακι απο αυτο που εχω...εκτος αν εχει κατι αλλο που δεν το γνωριζουμε!!"


Βγαζω το "ασχημοτερο" επειδη ειναι τερμα για τερμα υποκειμενικο και κραταω το "χειροτερο (υποθετω)", "ακριβοτερο" και "πιο αδυναμο."
Αλλα παλι η ιστορια σου δεν σε δικαιωνει Πανο...!!

[/quote]

ποια ιστορια μου εννοεις?
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: Aris. στις 05/05/2010 7:36 μμ.

Οι μηχανες που ειχες στην κατοχη σου ηταν κατα σειρα ομορφιας ,δυναμης , τιμης ...κτλ.. ?
και ως τωρα ,παντα, παιρνεις μια μηχανη που ειναι "καλυτερη" απο την αλλη ?

Και κατι αλλο , αν παω και αγορασω μια Harley που ειναι Η χειριστη σε ολα ( ) σημαινει πως ειμαι χαζος ?



Ενταξει δεν παιρνω το μερος της Duc προς θεου αλλα πολυ αρνητικοτητα διακρινω για μια μηχανη με τετοια ιστορια.


Στεφανε δυσκολα μπουχτιζει καποιος με το τριπλακι για να το αλλαξω.
Αλλα τι να κανεις , καψουρες ειναι αυτες!



Εdit: Ελεος! Μονο εμενα ερεθιζει ο μπασος θορυβος ενος Duc με termignoni ελευθερας ?!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: makis30 στις 05/05/2010 7:40 μμ.

κατα την γνωμη μου αλλο ενα αισχος μηχανακι απο την προτοπορο του ειδους εκτος μια δυο εξαιρεσεων.

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: ATN PANOS στις 05/05/2010 8:45 μμ.

φιλε αρη δεν σε αποκαλεσα χαζο αν παρεις ducati,h harley

απλα ειπα την γνωμη μου αφου ρωτησες.
τα κριτηρια που εχω για τις μηχανες που αγοραζω ειναι πολλαπλα!
απλα οποτε εχω την δυνατοτητα,αλλαζω μηχανη μεχρι να βρω την καταληλη για μενα!!
και ποτε δεν ειπα οτι παντα αγοραζω καλυτερη απο την προηγουμενη.

δοκιμαζω και αν νομιζω οτι η καινουργια ειναι καλυτερη,εχει καλως..
αλλιως......στην ευχη μου!!!

επισης,εχω αναφερει απειρες φορες,οτι για μενα το street triple,ειναι οτι καλυτερο ειχα στα χερια μου!!!

για το monster τωρα για μενα σε ολα ειναι υποδηεστερο απο το triple!!
ειναι καθαρα δικια μου αποψη!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Ολοι βουρ για 800....  

  Από: bonnie στις 05/05/2010 9:14 μμ.

Aris."

Εdit: Ελεος! Μονο εμενα ερεθιζει ο μπασος θορυβος ενος Duc με termignoni ελευθερας ?! "


εδω φανατικη ξηροκαμπανη! απο τους πιο απιστευτους ηχους εχουν τα duc... ειδικα με ελευθερες termi..

..ξεχωριζει απο μιλια μακρια.. αναμεσα σε ολα!
στριβω, αρα υπαρχω...