Γιατι??

Γιατι??  

  Από: Godfather στις 26/09/2009 2:04 μμ.

Καλησπέρα αδέρφια,
ίσως αυτό που θα μοιραστώ μαζί σας να σας στεναχωρήσει όλους
αλλά πραγματικά αυτό που είδα δεν μπορώ να το κρατάω μέσα μου,
την Παρασκευή 25/9/09 κατά τις 17:30 περνούσα από κάτι στενά του Νέου κόσμου,
εκεί δεν πιάνει ποτέ κίνηση, όπως ανεβαινα στην κορυφή της στροφής είδα ένα ασθενοφόρο να φεύγει,
κόσμος είχε μαζευτεί και αριστερά ένα R1 μπλέ , τρακαρισμένο μέχρι το ντεπόζιτο,
άκουσα μιά κυρία να λέει ''αχ βρε παιδί μου γιατί??''
δεν γνωρίζω τι έγινε με το παλικάρι το μόνο που έμαθα είναι πως έτρεχε και πεταχτηκε αμάξι από την κλειστή στροφή, σύμφωνα πάντα από αυτά που έλεγαν οι άνθρωποι εκεί,
η καρδιά μου σφίχτηκε και τα πόδια μου μούδιασαν όταν σκέφτηκα την λεπτή γραμμή μεταξύ ζωής κ θανάτου, την οποία όλοι μας ακουμπάμε σχεδόν καθημερινά, ναι αγαπάμε αυτό που κάνουμε ναι έχουμε την τρέλα της ταχύτητας αλλά ρε παιδιά γιατί να πας με 170 χλμ μέσα στα στενά της αθήνας?
Γιατί πρέπει να ανοίξεις το γκάζι πάνω σε μια ''τυφλή'' στροφή ?? Ναι έχεις τα καλύτερα φρένα της κατηγορίας αλλά σε πίστα!! Εκεί έξω οι δρόμοι είναι γυαλί!! Γιατί χωρίς κράνος??
γιατί πας από το παπί κατευθείαν στο 1000άρι?? Τα γιατί δεν τελειώνουν όπως γνωρίζετε και σεις οι ίδιοι, απλά μένει ένα γαμώτο για τις ζωές που καταστρέφονται η χάνονται στους ελληνικούς δρόμους
λες και έχουμε πόλεμο!! Θέλω να σταματήσει αυτό και κάποια στιγμή θα έπρεπε όλα τα φορουμ της ελλάδας όλοι οι αναβάτες να κάνουμε μια πορεία στην αθήνα και να διεκδικήσουμε δική μας λωρίδα στο κέντρο και τις λεωφόρους, όποιος δεν φοράει κράνος δίπλωμα τέλος κτλ κτλ.. αυτά από εμένα...

Υ.γ: ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ
Live by the sword.. Die by the sword

Re: Γιατι??  

  Από: kontizas giwrgos στις 26/09/2009 3:27 μμ.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ 500.ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΠΟΤΕΣ 150.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΥΡΑΤΟΙ.ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΜΗ ΛΕΙ"ΟΚ ΚΥΡΙΟΙ ΣΑΣ ΤΑ ΔΙΝΩ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΥΣΤΗΡΟΣ ΣΕ ΕΣΑΣ.ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΑΠΛΑ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡς ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΤΩΝ 50 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΡΑΝΟΣ.ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ .ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΝΟΣΗΛΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΑΓΩΡΑΣΟΥΜΕ ΕΝ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΝΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΠΟΤΕΣ.

Re: Γιατι??  

  Από: Godfather στις 26/09/2009 5:38 μμ.

Ακριβως!! Στα αυτοκίνητα η ζώνη χρεώνεται εξτρα?? δε νομίζω!! στην τελική ας επιδοτεί το κράτος τον αναβάτη και να βάζει το 50% της αγοράς, να υπάρχει συμμετοχή της πολιτείας για την ασφάλεια του κάθε αναβάτη, αυτά βέβαια όπως και οι δρόμοι είναι ψιλά γράμματα... και όλοι αδιάφορα!!
Live by the sword.. Die by the sword

Re: Γιατι??  

  Από: takis1964 στις 26/09/2009 6:42 μμ.

Ρε παιδια δεν ειναι τα λεφτα που δεν φοραει καποιος κρανος,η νοοτροπια ειναι!!! Και τζαμπα να του το δωσεις παλι χωρις θα κυκλοφορει για να μην χαλασει το μαλι η γιατι βαριέται να το κουβαλαει μετα!

Re: Γιατι??  

  Από: Piki στις 26/09/2009 6:59 μμ.

Γιατί φορώ κράνος; Για να μην παίρνει αέρα το μυαλό μου και κάνω ηλιθιότητες (μικρές ή μεγάλες) στον δημόσιο δρόμο! Για να σκέφτομαι ότι στον δημόσιο δρόμο δεν είμαι μόνος μου!
Και όσο λιγότερες ηλιθιότητες κάνω τόσο λιγώτερο θα φταίει το κράτος, ο δρόμος, οι άλλοι οδηγοί, κλπ. κλπ.
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: Γιατι??  

  Από: Godfather στις 27/09/2009 2:24 πμ.

Παιδιά έτσι είναι όπως τα λέμε, κράνος και προσοχή στο δρόμο ξερω ότι μερικες φορές μας πιάνουν τα διαόλια και τρεχουμε αλλά πρεπει να θυμόμαστε ότι κάποιοι μας περιμενουν στο σπίτι!! Προσοχή λοιπόν και πάντα κρανος!!
Live by the sword.. Die by the sword

Re: Γιατι??  

  Από: kostas1975 στις 27/09/2009 8:29 μμ.

δικιο εχετε παιδια...η νοοτροπια μας φταιει...ολοι μας φταιμε...απο εμας εξαρταται να την αλλαξουμε ομως...

Re: Γιατι??  

  Από: maik30 στις 27/09/2009 9:03 μμ.

λοιπον με αφορμη το post αυτο θα σας πω τι σηνεβη στην επιδαυρο πριν δυο εβδομαδες πηγαμε με την kawasaki για καφε εκει το εχουν κανει στεκι ολοι με μηχανες (κατι που δεν ηξερα)στο γυρισμο λοιπον εφυγα λιγο νωριτερα απο τους αλλους και οταν γυρισα στο σπιτι μαθαινω απο τα αλλα παιδια οτι σκοτωθηκε ενα παιδι οχι απο μας απο αλλη παρεα,κατα αρχην ναπω οτι το δυστηχημα αφορουσε δυο μηχανες και η δυο φορουσαν κρανη και στολες αλλα ετρεχε ο ενας με ενα vtr και βγηκε εξω σε μια στροφη με αποτελεσμα να γινει μετοπικη με ενα busa που ερχοταν απο την αλλη, αυτος που εχασε την ζωη του ηταν με το vtr.ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΩΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ Η ΣΤΟΛΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΦΑΛΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΧΕΡΟ ΜΑΣ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ.

Re: Γιατι??  

  Από: Cpt. Haddock στις 28/09/2009 11:16 πμ.

Αυτή την καραμέλα με τα ακριβά κράνη έχω βαρεθεί να την ακούω και να τη διαβάζω. Υπάρχουν δεκάδες επιλογές δεν είναι μονο τα των 800 ευρώ καλά κράνη, υπάρχουν και φτηνότερα και εξ΄ισου καλά (ειδικά για πόλη).

Εάν σας φαίνεται ακριβή η ελληνική αγορά, 2009 έχουμε, υπάρχει και το internet και τα online shops.

Ελεος δλδ, ακόμα και αυτό πρέπει να το φορτώσουμε σε άλλους; Πάντα άλλοι φταίνε;

Εάν δηλαδή κατέβει ο ΦΠΑ στα κράνη απο 19% στο 12%, πόσο νομίζετε οτι θα είναι η διαφορά τιμής;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Γιατι??  

  Από: Sprinter στις 28/09/2009 11:46 πμ.

Αμα σας λέω πως δε θελω να δω την Επίδαυρο ουτε ζωγραφιστή? Πόσοι ακόμα θα σκοτωθούν σ' αυτη την καρμανιόλα? καθε μηνα κι ενας τουλάχιστον.. Ημουνα νιός και γέρασα..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Γιατι??  

  Από: Natassa_triple στις 28/09/2009 1:33 μμ.

πάντα φουλ εξοπλισμό παιδιά κ τα μάτια δεκατέσσερα (εγώ πια δεν πατάω Ρώσσο κ Επίδαυρο...).

Η πίστα εκεί είναι για όσους θέλουν να οδηγήσουν γρήγορα.
Στον δημόσιο δρόμο θέλει πολλή προσοχή κ σεβασμό κ στους άλλους που κυκλοφορούν!

Re: Γιατι??  

  Από: jimdom στις 28/09/2009 2:42 μμ.

maik30"λοιπον με αφορμη το post αυτο θα σας πω τι σηνεβη στην επιδαυρο πριν δυο εβδομαδες πηγαμε με την kawasaki για καφε εκει το εχουν κανει στεκι ολοι με μηχανες (κατι που δεν ηξερα)στο γυρισμο λοιπον εφυγα λιγο νωριτερα απο τους αλλους και οταν γυρισα στο σπιτι μαθαινω απο τα αλλα παιδια οτι σκοτωθηκε ενα παιδι οχι απο μας απο αλλη παρεα,κατα αρχην ναπω οτι το δυστηχημα αφορουσε δυο μηχανες και η δυο φορουσαν κρανη και στολες αλλα ετρεχε ο ενας με ενα vtr και βγηκε εξω σε μια στροφη με αποτελεσμα να γινει μετοπικη με ενα busa που ερχοταν απο την αλλη, αυτος που εχασε την ζωη του ηταν με το vtr.ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΩΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ Η ΣΤΟΛΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΦΑΛΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΧΕΡΟ ΜΑΣ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ. "

Γυρνοντας απο Γαλατα με το αυτοκινητο το ειδα το τροχαιο που λες κ μου σηκωθηκε η τριχα!
Η αληθεια ειναι οτι θελλει πολυ προσοχη κ παντα κρανος αν κ να πω την αληθεια(οχι οτι το καμαρωνω)
δεν φοραω παντα

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Γιατι??  

  Από: Godfather στις 28/09/2009 10:24 μμ.

Αυτό με την επιδαυρο εχει παραγίνει!!
για να μην πω και για τους υπόλοιπους ελληνικούς δρόμους, έχει πάει κανεις προς καλαμάτα η προς ελαφόνησο?? Για να μην μιλήσω για τα διόδια και τους δρόμους προς θεσσαλονίκη εκτός από ορισμένα κομμάτια είναι αίσχος!! 8 φορές διόδια για αυτό το αίσχος!!

Όσο για τα κράνη φίλε Captain Haddock έχω να πω ότι κάποτε έφυγα με 150χλμ και έσκασα σε μπαριέρες με το κεφάλι!! γόνατο υπερ εξάρθρωση και λεκάνη με ουλή κ πρόβλημα από τότε, αυχένας έκανε υπερέκταση κ παραλίγο... μόνο κάτι ημικρανίες κληρονομιά! το κλού της υπόθεσης? Arai viper κομμάτια!! κεφάλι οκ!!
340 euro από Internet.. κακα τα ψεμματα το καλό κρανος σωζει!! Το ότι υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις το κόστος ναι υπάρχουν!! Εμείς όμως μιλάμε γενικά για τους αναβάτες που δεν την ψάχνουν τόσο με τα κράνη.

Και κάτι άλλο παιδιά όχι σφήνες στην κίνηση όλοι μιλούν στα κινητά!! ΟΛΟΙ!!!
Live by the sword.. Die by the sword

Re: Γιατι??  

  Από: johnygalan στις 29/09/2009 11:06 μμ.

Παιδια συμφωνω και εγω με την παλιοεπιδαυρο, πριν απο τρια χρονια ειχα φυγει και εγω σε μια στροφη εκει με το GSXR τοτε, ευτυχως την γλυτωσα φτηνα.Πανω απο ολα παντος πρεπει να προσεχουμε εμεις οι ιδιοι τι αλλο να πω ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Γιατι??  

  Από: Taz5 στις 05/10/2009 5:56 μμ.

Natassa_triple"πάντα φουλ εξοπλισμό παιδιά κ τα μάτια δεκατέσσερα (εγώ πια δεν πατάω Ρώσσο κ Επίδαυρο...).

Η πίστα εκεί είναι για όσους θέλουν να οδηγήσουν γρήγορα.
Στον δημόσιο δρόμο θέλει πολλή προσοχή κ σεβασμό κ στους άλλους που κυκλοφορούν!
"



Γειά και απο μένα,
είμαι καινούριο μέλος στην παρέα και εδώ και 10 ημέρες είμαι κάτοχος ενός μαύρου 1050 speed triple S.E.

Απλά θέλω να σχολιάσω το εν λόγω συμβάν,μιας και έγινε λίγα μέτρα απο το σπίτι μου και το πληροφορήθηκα την επόμενη μέρα. Yamaha R1 χωρίς κράνος, μου είπαν ότι ο οδηγός δεν ζει πια.

Οδηγώ μηχανή απο πολύ μικρός μιας και η οδήγηση είναι αυτό που με γεμίζει. Η φίλη μας Νατάσα μας προτρέπει να πάμε στην πίστα να ξεδώσουμε. Πολύ σωστά. Δυστυχώς όμυς ζούμε στην χώρα του δήθεν και θα ζούμε όπως ζούνε σε άλλες, το ίδιο ''θεωρητικά'' προηγμένες χώρες ,μετά από 50 χρόνια και αν.

Χτες 70% των εγγεγραμμένων πήγαν και ψήφισαν. Με τί κριτήριο ,είναι κάτι που ο καθένας ξέρει καλύτερα.

Στη χώρα του δήθεν λοιπόν πρέπει να οδηγήσω πάνω απο 600 χλμ για να πάω σε μια πίστα που μπορώ να ευχαριστηθώ την οδήγηση,στην χώρα του δήθεν πρέπει να οδηγώ σαν ακροβάτης στους δρόμους γιατί ο συντελεστής τριβής είναι ελάχιστος στους περισσότερους δρόμους, οι λακούβες και οι κακοτεχνίες είναι παντού και το μόνο που ακούσαμε ,είναι τον Σταθάκη να μας λέει για την οδική ασφάλεια ,μια εβδομάδα πριν την κάλπη.

Δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ τίποτα.Εαν κάποιος πολιτικός,δημοτικός,συνδικαλιστικός φορέας/άνθρωπος,θελήσει να κάνει κάτι για τον τόπο αυτό,δεν μπορεί να κάνει για τον ίδιο τίποτα. ¨Ετσι λοιπόν όλοι προτιμούν να κάνουν τα στραβά μάτια και να βολεύονται/παίρνουν τα χρήματά μας για ιδίων όφελος,παρά να κάνουν τη δουλειά τους και να απολαμβάνουμε όλοι ένα καλύτερο επίπεδο ζωής και ασφάλειας στους δρόμους μας.

Για να έχουμε λιγότερα τροχαία πρέπει να γίνουν λίγα και απλά πράγματα,κατά την ταπεινή και μικρή γνώμη μου. 2-3 πίστες στην Ελλάδα προδιαγραφών αγώνων (αw μην είναι F1),τα δημόσια έργα να εχουν εποπτεία ουσιαστική και ποινικές ρήτρες συντήρησης-διάρκειας-καλής λειτουργίας και όλοι μας να φοράμε πα΄ντα κράνη και όσο περισσότερο εξοπλισμό μπορούμε σε κάθε μας μετακίνηση.

'Εχω 50 ράμματα στο πρόσωπο επειδή 'πετάχτηκα'' εδώ κοντά χωρίς κράνος, δεν το ξαναέβγαλα από τότε,το παιδί με το R1 δεν ζεί πια γιατί δεν φόραγε κράνος και άνοιξε μια δευτέρα σε έναν δρόμο της Αθήνας. Προφανώς ούτε ο κάθε οδηγός θα πρέπει να γνωρίζει πόσο γρήγορα μπορεί να έρθει μια μηχανή πανω του, όταν η μηχανή πηγαινει με 120+ σε ένα δρόμο του οποίου το όριο είναι 50 χλμ/ω,και ειδικά σε δρόμο που ενώ είναι διπλής κατεύθυνσης και σχετικά ευθύς,έχει πανω απο 10 στενακια που τον τέμνουν,όλα με σήμα στοπ.

'Εχουμε μηχανές,που αλλού θα τις τρέξουμε και θα τις ευχαριστηθούμε,παρά σε μια πίστα με την ασφάλεια που προσφέρει? Μην μου πείτε ότι τα Μέγαρα είναι πίστα γιατί θα βάλω τα γέλια,έχω τρέξει 2 φορές και δεν θέλω να ξαναπάω,εκτός αν έχω κανα Caterham με 4.77 κορωνοπήνιο.. 'Ειχα την τύχη να οδηγήσω στις Σέρρες αρκετές φορές το αυτοκίνητό μου ( honda s2000) και να επισκευθώ πίστες στο εξωτερικό. Στολή λοιπόν ,Αθηνών - Νεκροταφέιου εεε Πατρών εννοώ, superfast απέναντι και μετά όλη η απόλαυση με ασφάλεια είναι σε αποστάσεις 2-4 ωρών.

Αρκετά νομίζω ότι έγραψα, καλές βόλτες σε όλους με προσοχή και ο θεός βοηθός...