Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...

Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: stoupi στις 22/01/2009 11:14 μμ.

Τελικα ρε παιδια απο που να το σβήνω τον κινητηρα και για ποιο λόγο;
Από το κλειδί ή από τον διακόπτη τον κοκκινο;
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: HelenKoR στις 22/01/2009 11:22 μμ.

μμμ κι εγω ηθελα να το ρωτησω αυτο .

gentlemen , start your engines

.... and then turn them off !

I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: spyro στις 22/01/2009 11:47 μμ.

αααααααα το αιώνιο πρόβλημα

απο το κλειδάκι φίλε μου .... απο το κλειδάκι, το emergency button άστο για τις emergency καταστάσεις

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: stoupi στις 23/01/2009 12:03 πμ.

spyr"αααααααα το αιώνιο πρόβλημα

απο το κλειδάκι φίλε μου .... απο το κλειδάκι, το emergency button άστο για τις emergency καταστάσεις

"

Όπως για παράδειγμα;
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: nfot στις 23/01/2009 12:33 πμ.

Σου εχει πεσει κατω και ακομη δουλευει (μακρια απο εμας οι πτωσεις, αλλα λεμε τωρα).
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: chris34 στις 23/01/2009 8:30 πμ.

Παντα μα παντα απο το κλειδακι...Το λεει και το manual.! (π.χ εκτος απο πτωση να σου κολησει το γκαζι).
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: dimchrist στις 23/01/2009 9:29 πμ.

Αφού θα το γυρίσεις το κλειδί όπως και να έχει πρίν σηκωθείς από τη μηχανή, γιατί να πατήσεις και το κουμπάκι??? Θέλετε να τα κάνετε τα πράγματα δύσκολα...
Όπως λέει και ο Χρήστος στο manual αναφέρει να μη σβήνουμε το μηχανάκι από εκεί. Είναι μόνο για έκτατες ανάγκες (καταστάσεις πανικού κτλ).
Από το όνομά του και μόνο καταλαβαίνεις πολλά: kill switch! Το κόκκινο το χρώμα (που έχει συνήθως) που το βάζεις? Σε απωθεί από μόνο του με αρκετούς τρόπους.

Triple Way

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: mixalakis στις 23/01/2009 10 πμ.

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους και εγώ.
Πάντα από τον διακόπτη.

Θα έλεγα ότι αξίζει να σβήσεις τη μηχανή από το kill switch αν π.χ. είσαι σε σκοτεινό δρόμο και δε θες να σβήσουν τα φώτα όσο είσαι σβηστός, ώστε να σε βλέπουν. Προφανώς δεν θες να έχεις το τιμόνι κλειδωμένο, άρα δεν θα σου κάνει η θέση πάρκινγκ του διακόπτη.
Φυσικά δεν μπορείς να μείνεις έτσι για πολλή ώρα γιατί η μπαταρία θα γονατίσει!!

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: Case στις 23/01/2009 10:56 πμ.

Πάντα με το κλειδί.

Στην παλιά μου μηχανή που χρησιμοποιούσα πάντα τον διακόπτη (για πολλά χρόνια) χαλάρωσε τόσο πολύ που είχε αρχίσει να μου σβήνει σε λακούβες και αναγκάστικα να τον αλλάξω.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: fethry στις 23/01/2009 12:20 μμ.

Case"Πάντα με το κλειδί"

if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: Polymhxanos στις 23/01/2009 1:26 μμ.

Σε πόσα ακομη φόρουμ θα συναντήσω την ίδια ανόητη ερώτηση;

ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ:

Αν κλείσουμε απο το kill switch: Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να κόβεται το ρεύμα στα κυκλώματα ανάφλεξης και τροφοδοσίας, άρα ο κινητήρας σβήνει.

Αν κλείσουμε από το κλειδί: Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να κόβεται το ρεύμα από ΟΛΑ τα κυκλώματα, ΑΡΑ ΚΑΙ τα κυκλώματα ανάφλεξης και τροφοδοσίας , άρα ο κινητήρας σβήνει.

Σε κάθε περίπτωση , ο κινητήρας σβήνει.

Ιδιαιτερότητα των ηλεκτρικών στις Triumph είναι ότι σε αντίθεση με τα ηλεκτρικά ΟΛΩΝ των άλλων κατασκευαστών, η Triumph δεν κλείνει το ρεύμα διακόπτοντας το + όπως κάνουν οι άλλοι κατασκευαστές, αλλά το - (τώρα γιατί το κάνανε έτσι....εγγλέζοι...)

Άιντε βρε και σε άλλες ερωτήσεις όπως , να καθαρίζω τις πατάτες δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα, να ανοίγω πρώτα το ζεστό νερό και μετά το κρύο ή αντίστροφα και άλλα τέτοια....
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: alki_viades στις 23/01/2009 1:27 μμ.

Στις 3 μοτο που ειχα πριν το Tiger εσβηνα τον κινητηρα οπως μου καθοταν, συνηθως με το kill switch. Δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε κανενα προβλημα.

Αυτο δεν αποδεικνυει τιποτα φυσικα

Στο tiger μαλλον το αποφευγω γιατι οταν ξαναβαλω μπροστα μου αλλαζει την ενδειξη στα εναπομειναντα χλμ αντι της ωρας που το εχω συνηθως. Επισης αν θες να αφησεις τα φωτα ανοιχτα το θεωρω καλυτερη επιλογη απο το σβησιμο και ξανανοιγμα με κλειδι.

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: jimdom στις 23/01/2009 4 μμ.

Απο τον διακοπτη και μονο!το κοκκινο κουμπακι ειναι μονο για κατασταση εκτακτης αναγκης και για αυτο βρισκεται σε σημειο που να βρισκεται ευκολα!ο polymhxanos εκανε ακριβεστατη περιγραφη της λειτουργιας τους να συμπληρωσω επισης οτι ο διακοπτης ειναι σχεδιασμενος για να ανοιγοκλεινει χιλιαδες φορες ενω ο διακοπτης εκτακτης αναγκης οχι!αυτα απο μενα ελπιζω να σε βοηθησα

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: antonis lironis στις 23/01/2009 4:15 μμ.

jimdom"Απο τον διακοπτη και μονο!το κοκκινο κουμπακι ειναι μονο για κατασταση εκτακτης αναγκης και για αυτο βρισκεται σε σημειο που να βρισκεται ευκολα!ο polymhxanos εκανε ακριβεστατη περιγραφη της λειτουργιας τους να συμπληρωσω επισης οτι ο διακοπτης ειναι σχεδιασμενος για να ανοιγοκλεινει χιλιαδες φορες ενω ο διακοπτης εκτακτης αναγκης οχι!αυτα απο μενα ελπιζω να σε βοηθησα"


Συμφωνώ απόλυτα με τον jimdom. Η συχνή χρήση του kill switch μπορεί να προκαλέσει κάποιο βραχυκύκλωμα και να μην γνωρίζεις γιατί δεν φέρνει ρεύμα στη μίζα. Μετά τρέχεις και δεν φτάνεις. Θα πρέπει να απομονώσεις το kill switch και μετά λεφτάκια για αλλάγη.
Οπότε πάντα κλειδί για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!!

Re: Τελικά Από Που Να Την Σβήνω...  

  Από: spypetr στις 24/01/2009 5:43 πμ.

Polymhxanos"Σε πόσα ακομη φόρουμ θα συναντήσω την ίδια ανόητη ερώτηση;

ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ:

Αν κλείσουμε απο το kill switch: Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να κόβεται το ρεύμα στα κυκλώματα ανάφλεξης και τροφοδοσίας, άρα ο κινητήρας σβήνει.

Αν κλείσουμε από το κλειδί: Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να κόβεται το ρεύμα από ΟΛΑ τα κυκλώματα, ΑΡΑ ΚΑΙ τα κυκλώματα ανάφλεξης και τροφοδοσίας , άρα ο κινητήρας σβήνει.

Σε κάθε περίπτωση , ο κινητήρας σβήνει.

Ιδιαιτερότητα των ηλεκτρικών στις Triumph είναι ότι σε αντίθεση με τα ηλεκτρικά ΟΛΩΝ των άλλων κατασκευαστών, η Triumph δεν κλείνει το ρεύμα διακόπτοντας το + όπως κάνουν οι άλλοι κατασκευαστές, αλλά το - (τώρα γιατί το κάνανε έτσι....εγγλέζοι...)

Άιντε βρε και σε άλλες ερωτήσεις όπως , να καθαρίζω τις πατάτες δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα, να ανοίγω πρώτα το ζεστό νερό και μετά το κρύο ή αντίστροφα και άλλα τέτοια...."