Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό

Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: stoupi στις 25/12/2008 11:38 πμ.

Εδώ και μέρες (λίγες) ο Τίγρης δεν παίρνει εύκολα μπροστά, γυρίζει η μίζα πέντε έξι φορές και παπαλα!
Reset και ξανά reset τώρα θα πάρει μετά θα πάρει... έπαιρνε με την τρίτη τέταρτη!
Σήμερα!!! Τίποτα Πείσμα ή μπαταρία; Φοράω συναγερμό Datatool.
E!! Ρε μέρες που βρήκε κι αυτός!!!
Καμιά ιδέα;;
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: antonis lironis στις 25/12/2008 7:49 μμ.

Ωραίο δώρο σου έκανε ο Τίγρης σου Χριστουγεννιάτικα!

Γενικά το όλο θέμα με την μπαταρία με έχει ψιλοπροβληματίσει!! Πριν λίγο διάβασα παλιότερο post για προβληματικές μπαταρίες σε Tiger.

Ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει τί μπορεί να φταίει
- Φταίει ο συναγερμός της datatool?
- Φταίει η κακή φόρτηση της μπαταρίας απο τον μηχανικό για γρήγορη παράδοση της μηχανής?
- Φταίει που είναι μικρή η μπαταρία και δεν κρατάει πολύ?
- Φταίει η συγκεκριμένη φουρνιά μπαταρίας σε συκγεκριμένα Tiger π.χ 2007?
- Φταέι ο ανωρθωτής?

Έχω το μηχανάκι 4 μήνες και είναι τσακμάκι. Με την πρώτη και χωρίς γκάζι.

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: antoine στις 25/12/2008 8:11 μμ.

Εγώ δεν φοράω συναγερμό, αλλά η μπαταρία μου κάνει τσαλιμάκια ώρες ώρες. Κάννα επιπλέον reset η οθόνη όταν ξεκινάω. Κατά τα άλλα δεν έχω κάννα ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά ξέρω ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να την αλλάξω, απλά το τραβάω όσο πάει...

Γενικά όντως υπάρχει θέμα με τις μπαταρίες και η εγγύηση είναι 6μηνη οπότε προσοχή. Εμένα δεν μου την άλλαξαν παρόλο που ήμουν στους 6 μήνες και 20 μέρες που είχα τη μηχανή.. τι να πεις. Την περίοδο του Σεπτεμβρίου ο Σάκης είχε 3 μπαταρίες να περάσει από εγγύηση για αλλαγή!

Αυτά..!

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: minavag στις 26/12/2008 12:13 μμ.

το κρυο βλαπτει σοβαρα τις μπαταριες.Αν αλλαζει αποτομα ο καιρος οι εξασθενημενες μπαταριες τα φτυνουν μαλλον αυτο φταιει για το τιγρακι σου

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: alki_viades στις 27/12/2008 8:24 μμ.

Επισης τσεκαρε τους πολους της μπαταριας να ειναι καλα βιδωμενοι, εχουν αναφερθει πολλα παραξενα συμπτωματα λογω χαλαρων πολων....

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 29/12/2008 4:41 μμ.

alki_viades"Επισης τσεκαρε τους πολους της μπαταριας να ειναι καλα βιδωμενοι, εχουν αναφερθει πολλα παραξενα συμπτωματα λογω χαλαρων πολων...."

παιδια ολα ειναι μ@λ@κιες της Τ εγω οταν πηρα τον τιγρη Νοεμβριο '07 την δευτερη μερα εμεινε απο μπαταρια!! και την εχω μεσα σε κλειστο γκαραζ!! αρα τι κρυο και π@π@ριες αμα ειναι αλητες στην Τ τι περιμενεις? οι τυποι ειναι οπου να'ναι και οτι να'ναι!! ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ ΣΟΥ ΛΕΩ!!!
ΑΑΑΑΧΧΧ!!!!τα ειπα και ξεσκασα!!!!
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: Costas στις 01/01/2009 12:06 μμ.

Χαλαρώστε ρε παιδιά,επειδή μερικές μπαταρίες μπορεί μα βγήκαν ελλατωματικές δε σημαίνει οτι στην Τ είναι γύφτοι.Άμα θέλαν να κόψουν θα ρίχνανε την ποιότητα,δε θα κόβανε από τις μπαταρίες έλεος.Κι εμένα τα ψιλοέφτησε η μπαταρία στο daytona ύστερα απο 1,5 χρόνο μάλλον πάω για καινούρια.

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: Sprinter στις 01/01/2009 9:28 μμ.

Το Σπριντ που έχει συμπληρώσει 2 χρόνια και 20.000 χλμ και αυτό και η μπαταρία του, το είχα αφήσει για πάνω από μήνα ακίνητο. Προχθές με το πολύ κρύο λέω να δώ αν παίρνει μπροστά και είχα λίγες ελπίδες. Πήρε τσακμάκι το κακόμοιρο. Τραιουμφ είναι και αυτό νομίζω

ΥΓ Αν έχεις συναγερμό και ειδικά τον ΄μαμίσιο' datatool είναι ο πρώτος ύποπτος.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: vakis75 στις 02/01/2009 9:15 πμ.

stoupi"Εδώ και μέρες (λίγες) ο Τίγρης δεν παίρνει εύκολα μπροστά, γυρίζει η μίζα πέντε έξι φορές και παπαλα!
Reset και ξανά reset τώρα θα πάρει μετά θα πάρει... έπαιρνε με την τρίτη τέταρτη!
Σήμερα!!! Τίποτα Πείσμα ή μπαταρία; Φοράω συναγερμό Datatool.
E!! Ρε μέρες που βρήκε κι αυτός!!!
Καμιά ιδέα;;"



EInai 1000% i mpataria,allakse kai tha deis,kai emena akrivos to idio epathe.
Apla na kseroun oloi oti an den pernei mprosta kai kanei reset o egefalos kai ksana pali apo tin arxi einai logo oti den exei ikanopoihtiko reuma kai apla se proeidopoiei oti thelei allagi i mpataria....

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: Merllin στις 17/02/2009 6:28 πμ.

Αλλος ενας που προστειθεται στη λιστα με τους αμοιρους "μειναντες" απο μπαταρια στο Tiger 1050.Απλα Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο ! ! ! Μισο χρονο μοτοσυκλετα και μου εχει μεινει ηδη ΔΥΟ φορες. Μια στα πρωτα κρυα και μια στα δευτερα, χωρις δευτερη κουβεντα. Το ιδιο ακριβως και ενος φιλου που ομως την εχει 1 χρονο!

Για ποια ποιοτητα και μαλακιες μιλαμε ρε εδω ? Και απευθυνομαι στην Τ που το μονο που ξερει καλα να κανει ειναι να υπερτιμολογει αναξιοπιστα μηχανακια.Και μην ακουω αηδιες για DATATOOL και τετοια γιατι μπορει να παιρνει μεγαλο μεριδιο ευθυνης καταναλωσης ρευματος (που (?) και γιατι (?) δεν ξερω εφοσον εχει δικη του μπαταρια ) αλλα ουσιαστικα δεν εχεις δυνατοτητα για τιποτα αλλο σε συναγερμο. Αν θες βεβαια την εγγυηση, που τη θελεις και την παραθελεις μαλιστα...!
Για να μην αναφερω και αλλα προβληματα και παμε και τα πεταξουμε ολοι μαζι σαν παλιοσιδερα στην αυλη της "μαμας" TRIUMPH, που απο οτι φαινεται δεν ιδρωνει ουτε αυτι !

Πραγματικα λυπαμαι γιατι ενω στα περισσοτερα θεματα ειναι αψογη ο μοτοσυκλετα εχει και αρκετες πληγες που στα ματια μου τουλαχιστον τη ριχνουν αρκετα χαμηλα.......

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: kostas1975 στις 17/02/2009 8:41 πμ.

καλημερα παιδες
εγω δεν εχω μενει (ακομα) απο μπαταρια.παντως ο μηχανικος απο την Τ νοτιων προαστιων που την πηρα,παρατηρησα οτι μου την φορτιζε την μπαταρια πρωτου παρω τη μοτο αρκετες ωρες.ασχετο ξερει κανεις απο spyball συναγερμο?δεν λειτουργει το κραδασμικο!

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: chris34 στις 17/02/2009 9:56 πμ.

Ρε συ Merllin γιατι τετοια απογοητευση;Και αλλον συναγερμο μπορεις να βαλεις χωρις να κοψεις καλωδιωση βεβαια και οτι αλλο θες μπορεις να κανεις!Μην τα βαφεις μαυρα επειδη εισαι απο τους"τυχερους" που εμεινες 2 φορες απο μπαταρια.Μακαρι τα μοναδικα προβληματα μας να ηταν η μπαταρια!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: minavag στις 17/02/2009 11:08 μμ.

εγω ειχα τα ιδια προβληματα πολυ καιρο και τελικα ανακαλυψα μια διαρροη ρευματος στν κεντρικο διακοπτη λογω σκονης καθαριστηκε με ενα απλο σπρευ και απο τοτε ολα ρολοι

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: antonis lironis στις 18/02/2009 1:02 πμ.



Φτου φτου φτου και ξανά φτου παιδιά και με το μηχανάκι έκλεισα εξάμηνο και είναι τσακμάκι!

Η χρήση της είναι τώρα το χειμώνα πολύ μικρή ( 1 - 2 φορές το 15ημερο) γιατί έχω και ένα παπί.
Έχει υπάρξει και διάστημα 20 ημερών κλεισμένη στο γκαράζ και όλα μια χαρά

Το θέμα είναι μέχρι πότε? Ξέρω οτι κάποια στιγμή και εγώ θα τρέχω.
Σε όλα μου τα μηχανάκια με την ίδια χρήση άλλαζα μπαταρία μετα απο 2 χρόνια.
Αν ο Τίγρης μου την κάνει νωρίτερα ( που είναι βέβαιο ) θα απογοητευτό.
Για να μην πώ θα τα πάρω στο κρανίο

Re: Χριστούγεννα ο Τίγρης έχει Ρεπό  

  Από: kostas1975 στις 18/02/2009 12:21 μμ.

antonh apo notiwn proasteiwn thn phres th moto?
euxaristhmenos me to service?