Triumph δεν είναι ...

Triumph δεν είναι ...  

  Από: HelenKoR στις 09/11/2008 6:52 μμ.

... ειναι ομως pain in the ass .

Ο λογος για το 50 κυβικων 2χρονο scooter μου .

Το εχω απο το 2005 και τωρα εχει 26.556 χλμ.

Του βαζω ημισυνθετικο λαδι και το εχω μη βρεξει και μη σταξει .

Παρολα αυτα τον τελευταιο μηνα το εχω συνεχεια στο συνεργειο μπας και προλαβω το κακο .

Οταν το βαζω μπροστα ειναι μια χαρα . Οταν ομως κανει καμποσα χιλιομετρα τοτε αρχιζουν τα δυσκολα ....
Ανοιγω το γκαζι και αυτο αρνειται να ξεκινησει ..........
Δεν ανεβαζει στροφες . Δεν ακουω τον κινητηρα να ανταποκρινεται . Απλα γουργουριζει οπως οταν περιμενω στο φαναρι . Οταν θυμηθει οτι του εχω δωσει εντολη να ξεκινησει δεν επιταχυνει οπως εκανε τοσα χρονια αλλα πηγαινει με maximum ταχυτητα 30 χλμ/ωρα .....

Το εχω παει στο μηχανικο και εκεινος δεν ξερει τι μπορει να ειναι .
Αυριο (ημερα Δευτερα) θα του το ξαναπαω .... και να φανταστειτε οτι την Πεμπτη το πηρα απο τον μηχανικο .
Την τελευταια φορα που του το πηγα μου αλλαξε φιλτρο αερα και ενα εξαρτημα που ειχε τρυπησει και απ'ο,τι μου ειπε ο μηχανικος λογω αυτης της σχισμης δεν εριχνε τοση βενζινη+λαδι οσο θα επρεπε ή εριχνε περισσοτερο αερα απ'ο,τι θα επρεπε .

Οπως καταλαβαινετε η ψυχολογια μου ειναι στο ναδιρ ......

Μηπως εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι ?
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Triumph δεν είναι ...  

  Από: ATN PANOS στις 09/11/2008 8:47 μμ.

η βλαβη που εχει λεγεται γηρατια...
νομιζω οτι ηρθε η ωρα να παρεις κατι καλυτερο.
σιγουρα φτιαζει,αλλα αφου αρχησε,δυσκολα θα σταματισει...

αν βαλουμε ολοι απο 5-10 ευροπουλα λετε να την ψησουμε??
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Triumph δεν είναι ...  

  Από: LevelOne στις 09/11/2008 9:46 μμ.

Ελενη το πιο πιθανο ειναι να εχει βουλωσει η εξατμιση.Για τσεκαρε το

Re: Triumph δεν είναι ...  

  Από: Sprinter στις 09/11/2008 10:20 μμ.

Φωτιά!!

(Οχι στο μηχανάκι, στην εξάτμιση.... Χάθηκε η τέχνη του διχρονου μάστορα....)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph δεν είναι ...  

  Από: minavag στις 09/11/2008 11:01 μμ.

συμφωνω με τον προηγουμενο θελει καψιμο για να αδειασει.Δεν βαζει ο νους σου τι εχει μαζεψει εκει μεσα

Re: Triumph δεν είναι ...  

  Από: Sprinter στις 10/11/2008 9:11 πμ.

Τώρα αν έχει καταλύτη στο τελικό, δε ξέρω τί γίνεται. Εχουν αυτά καταλύτη? Στο τελικό?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph δεν είναι ...  

  Από: HelenKoR στις 10/11/2008 9:56 πμ.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας .

Συνηθως τα διχρονα δεν εχουν καταλυτη στην εξατμιση .

Αλλα απ'ο,τι καταλαβα δεν μπορει να δει αν εχει κατι η εξατμιση οποτε θα παει κατευθειαν για αλλαγη .

Μπορει να ειναι λιγα τα χιλιομετρα για αλλαγη εξατμησης αλλα καποτε ειχα προβλημα με την τρομπα λαδιου και φανταστειτε οτι μεσα σε 2 μερες επρεπε να συμπληρωσω 1 λιτρο λαδιου . Φωναζα στους (εξουσιοδοτημενους)μαστορες να μου το φτιαξουν και καποια στιγμη με προσεξαν κι εμενα λιγο . Φανταζομαι οτι ολο αυτο το λαδι καπου πρεπει να κατεληγε (και μεσα σ'ολα και στην εξατμιση , αν οχι κυριως εκει γιατι καθε φορα που εβαζα μπρος η γειτονια εμοιαζε με σκηνικο απο την ταινια The Mists of Avalon)

I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Triumph δεν είναι ...  

  Από: mixalakis στις 11/11/2008 12:43 μμ.

HelenKoR" καποτε ειχα προβλημα με την τρομπα λαδιου και φανταστειτε οτι μεσα σε 2 μερες επρεπε να συμπληρωσω 1 λιτρο λαδιου .
"


Αυτό σύμφωνα με την triumph είναι φυσιολογικό!! (με βάση άλλη συζήτηση στο φόρουμ)

Re: Triumph δεν είναι ...  

  Από: HelenKoR στις 13/11/2008 5:51 μμ.

LevelOne"Ελενη το πιο πιθανο ειναι να εχει βουλωσει η εξατμιση.Για τσεκαρε το "


Εισαι το θεουδι της μηχανολογιας !

(οχι οτι ο Sprinter παει πισω , αλλα εσυ απαντησες πρωτος)

Του ειπα να κοιταξει για την εξατμιση αλλα ο μηχανικος μου λοιπον φοβοταν οτι μπορει να ηθελε κυλινδροπιστονο . Ετσι ανοιξε την κεφαλη , καθαρησε ελατηρια , σεα και μεα απο την μακα που ειχαν πιασει και αφου ειδε οτι ολα ηταν καλα προχωρησε στο σχεδιο Βου . Εκανε μια ωραια τομη στην εξατμιση για να διαπιστωσει οτι ειχε σπασει ενα εξαρτημα . Μου ειπε οτι η πιο οικονομικη λυση ηταν να βγαλει το εξαρτημα , να το αντικαταστησει με καινουριο και μετα εκλεισε και παλι την εξατμιση . Σαν δωρο μου εβαψε την εξατμιση μαυρη γιατι ειχε σκουριασει

Τωρα νιωθω και παλι καλα (μου ειχε λειψει τοσο πολυ το scooter και η οδηγηση !)
αλλα και πιο "ελαφρια" κατα 100 γιουρος .(βεβαια και παλι καλα να λεω γιατι θα μπορουσε να κοστισει ανετα τα διπλασια )
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Triumph δεν είναι ...  

  Από: LevelOne στις 16/11/2008 1:42 μμ.

HelenKoR"
LevelOne"Ελενη το πιο πιθανο ειναι να εχει βουλωσει η εξατμιση.Για τσεκαρε το "


Εισαι το θεουδι της μηχανολογιας ! "

Καλα δεν ειναι και τοσο δισκολο να το μαντεψει ο οποιοσδηποτε μηχανικος(απορω με τον μηχανικο σου,που ακομα και οταν του ειπες να δει την εξατμιση,εκεινος προτιμησε να λυσει τον κυλινδρο πρωτα )