ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΣΤΟΝΙΑ?

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΣΤΟΝΙΑ?  

  Από: vasko στις 23/10/2008 12:56 μμ.

Γεια σε ολους
Σε αναλογο site http://www.tiger1050.com/ του εξωτερικου εχουν αναφερθει προβληματα σε πιστονια και χιτωνια σε μοτοσυκλετες (Tiger 1050 αρχες του '07) που εχουν διανυσει 20.000 km περιπου. Συνδιασμενα με θορυβους και υψηλη καταναλωση λαδιου υποχρεωσαν την αντικατασταση τους στα πλαισια της εγγυησης.
Υπαρχουν παρομοια προβληματα σε μοτοσυκλετες στην Ελλαδα?
Αγορασα την δικια μου τον Απριλιο του '07 και εχω κανει μεχρι τωρα μονο 3.000 km (λογω επαγγελματικων απαιτησεων), δεν εχω παρατηρησει καταναλωση λαδιου αλλα οπως και να εχει ανησυχω διοτι η εγγυηση ληγει τον Απριλιο του '09.
Καθε πληροφορια/βοηθεια θα εκτιμηθει ιδιαιτερα

Ευχαριστω εκ των προτερων
Βασιλης

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΣΤΟΝΙΑ?  

  Από: chris34 στις 23/10/2008 1:12 μμ.

Mpa filaraki min anisixeis to kathe provlima einai memonomeno!epidi exei simvei se kapoia mixanakia den paei na pei oti tha simvei se ola!!an prosexeis to mixanaki sou me ta periodika tou servis ktl den tha sou pathei tipota!!Apla apolause tin mixani sou!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΣΤΟΝΙΑ?  

  Από: dbdrag στις 24/10/2008 8:56 πμ.

Μεμονωμένο δεν είναι το συγκεκριμένο πρόβλημα από τη στιγμή που παρουσιάστηκε σε σημαντικό αριθμό tiger.

ΑΛΛΑ και μεμονωμένο να είναι, η Triumph και το δίκτυο της είναι ότι χειρότερο για να αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα.

Αναφέρεις αντικατάσταση.Μάλλον λάθος θα κάνεις.Εννοείς επισκευή.

Ο αδερφός μου που είναι ο κύριος κάτοχος της μηχανής ακόμα ταλαιπωρείται αλλά φαίνεται να βγαίνει κάποια άκρη ώστε να μην αναγκαστεί να το πουλήσει.
Δε δίνεις 12000 ευρώ για να περνάς ένα ολόκληρο καλοκαίρι χωρίς μηχανή και άλλο ένα ακόμα όμορφο 4ημερο χωρίς πάλι μηχανή...

Όλα αυτά βέβαια δε μειώνουν την αξία της μοτοσικλέτας και για αυτό έχει υποστεί την όποια ταλαιπωρία.

Ελπίζω να μην είσαι από τους άτυχους.
Άρχισε να τον κινείς!

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΣΤΟΝΙΑ?  

  Από: SPEED στις 24/10/2008 10:46 πμ.

Σε όλες αυτέσ τις περιπτώσεις είναι μη σου κάτσει. Ούτε οι γιαπωνέζικο δίκτυο είναι καλύτερο παρόλο που δραστηριοποιείται πολύ περισσότερα χρόνια (χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία για τους TRIUMPH) απλά τα μηχανάκια τους στο 99% των περιπτώσεων δουλεύουν όπως πρέπει καίγοντας απλά λαμπάκια ή να χρειάζονται και βενζίνη. Εντάξει υπάρχουν και φρικτές ιστορίες με ζημιές αλλά αυτές είναι γνήσια περιορισμένες. Αλλά και εσύ μην είσαι απαισιόδοξος, όλα καλά θα πάνε!!!!