Τί πίνετε?

Re: Τί πίνετε?  

  Από: SPEED στις 11/10/2008 2:57 μμ.

Paidia koitaxte ti pinoume kai ti trome emeis, to mixanaki tha me noiazei? Entaksei de bazo kai nero all tin ftinoteri sigoura. Ego eimai kai apo nisi kai einai akoma akriboteri.

Re: Τί πίνετε?  

  Από: Costas στις 11/10/2008 4:54 μμ.

Εγώ βάζω οτι φτηνότερο μπορεί να κάψει και να προχωράει

Re: Τί πίνετε?  

  Από: dimchrist στις 11/10/2008 8:01 μμ.

Η διαφορά στην τιμή που έχει η απλή με την 100άρα σε σχέση με αυτά που σου προσφέρει δεν δικαιλογείται.
Χρησιμοποιώ και τις δύο αλλά πολύ πιο συχνά την απλή.

Το καλύτερο πλεονέκτημα που σου προσφέρει είναι ο καθαρότερος κινητήρας .
Διαφορές στην κατανάλωση και στην αυτονομία υπάρχει αλλά είναι πολύ μικρή. Το ίδιο ισχύει και για τις επιδόσεις.

Αναλόγως λοιπόν τις ορέξεις και την χρήση (πίστα & μακρινή βόλτα συνήθως 100άρα) επιλέγω ανάλογα.
Αν το αντέχει η τσέπη σου καλώς, όμως για τους περισσότερους παραμένει είδος πολυτελείας .

Με σειρά προτεραιότητας βάζω από ΕΚΟ, ΒΡ & Shell και προσπαθώ να πηγαίνω πάντα σε συγκεκριμένα πρατήρια. Με όλα αυτά που γίνονται (βλ. νοθευμένα ) είμαι λίγο κολλημένος σε αυτό το θέμα.

Triple Way

Re: Τί πίνετε?  

  Από: takis1964 στις 11/10/2008 8:35 μμ.

Η 100 ρα ειναι πανακριβη και θα μπαινουν και σκεψεις σιγουρα για νοθεια
αν σταματουσατε να αγοραζετε ισως να επεφτε και η τιμη της!
Αφου ομως με τοση ακριβεια εξακολουθειτε να αγοραζετε 100ρα διχνετε στις εταιρειες οτι οσο και να ανεβει δεν υπαρχει προβλημα

Re: Τί πίνετε?  

  Από: alki_viades στις 13/10/2008 12:24 πμ.

Οταν εστρωνα τον Δουκα το 2002 εβαζα 100αρα. Μετα V Power. Απο τοτε που ανεβηκε η τιμη πανω απο τα 0,9 εκοψα τις shell και BP και βαζω την πιο φτηνη που θα βρω, αρκει να εμπιστευομαι το πρατηριο. Αν η βενζινη ειναι καθαρη, η 95αρα ειναι μια χαρα, οτι παραπανω σου δινει η 100αρα δεν αξιζει την εξωφρενικη διαφορα στην τιμη...

Re: Τί πίνετε?  

  Από: stoupi στις 13/10/2008 9:01 πμ.

chris34"Egw tin estrwsa me 100ara kai exakolouthw na vazw 100ara!oxi oti dinei tipota parapanw apla thelw na vazw me 100 oktania benzinh.etsi tin ematha.....xexe"


Το ίδιο έκανα και γω και έχω μείνει εκεί!!


Λευκος Τιγρης και τα μυαλα μεσ' στο καφάλι σας!!!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Τί πίνετε?  

  Από: mixalakis στις 13/10/2008 9:27 πμ.

Εγώ δεν βάζω ποτέ 100άρα!
Είναι αδιανόητα ακριβή και δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Έχω εντοπίσει τα φτηνότερα πρατήρια σε όλες τις περιοχές που κινούμαι και βάζω εκεί.
Ποτέ σε ΒΡ, Shell.

Re: Τί πίνετε?  

  Από: vasko στις 13/10/2008 10:03 πμ.

Εγω βαζω απλη απο την αρχη αλλα τωρα τελευταια αντιλαμβανομαι εναν ηχο (κτυπημα) σαν πειρακια γυρω στις 4500 rpm και δεν ξερω τι να υποθεσω.
Θα βαλω 100αρα για να δω μηπως κατι αλλαξει.

Re: Τί πίνετε?  

  Από: vakis75 στις 14/10/2008 10:14 πμ.

Sprinter"Απλή ή Σούπερ? Γιατί?"


oti protinei o kataskevastis.idios sto kausimo kserei kalutera,apla nomizo oti an vazeis 100ara(apokleietai na einai 100 oktanion) to mono pou mporei na kerdiseis einai oti ISOS na einai katharoteri apo tin apli pou vazoume kai tpt perisotero.kai vevaia otan o kataskevastis leei 96 px stis alles xores einai 96 den einai san tis dikes mas pou tis nothevoun oloi.

Re: Τί πίνετε?  

  Από: Tigerakias στις 14/10/2008 11:05 μμ.

ego pantos vrisko sxetika fthini 100ara kai to ekmetalevomai...
tin vrisko giro sto 1,15 euro opote vazo panta tetoia ston Tigri gia na leitourgei kalitera o kinitiras...
tora sto scouteraki mou....
tou vazo kai petrelaio thermansis....

Re: Τί πίνετε?  

  Από: rAnger στις 16/10/2008 10:28 πμ.

Εγω παιδια εχω να πω το εξής..
Κανένας μηχανικός μέχρι τώρα δε μου έχει συστήσει να βάζω μόνιμα 100αρα.
Το αντίθετο μαλιστα. Μου έχουν πει ακόμα και ότι με 100 η θερμοκρασία του κινητήρα ανεβαίνει γρηγορότερα ειδικά τα καλοκαίρια.

Το ιδανικό είναι να γνωρίζουμε κάποια πρατήρια που φαίνεται να είναι καθαρά (κρίνοντας απο τα συμπτώματα του οχήματος μας όταν βάζουμε απο εκεί βενζίνη) και που δεν είναι στις λίστες του υπουργείου αναπτυξης με αυτούς που κάνουν νοθεία, και να βάζουμε τακτικά απο εκεί την απλή και μια στο τόσο σε κανενα ταξιδάκι σε καμια βόλτα, ένα γέμισμα με 100αρα για να ξεχαρμανιάζει και να καθαρίζει το κινητηράκι.

Οι καιροί γαρ χαλεποί....
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Τί πίνετε?  

  Από: Aris. στις 26/01/2009 11:11 μμ.

100άρα μονο από shell η BP.
έχω δώσει λεφτά και λεφτά σε μαλακίες..
δεν πρόκειται να λυπηθώ τα 20λεπτά παραπάνω ανά λίτρο.

Βάζω ότι θεωρητικά είναι καλύτερο για την κούκλα μου
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τί πίνετε?  

  Από: Tpap στις 27/01/2009 3:17 μμ.

Aris."Βάζω ότι θεωρητικά είναι καλύτερο για την κούκλα μου"


Δυστυχώς μόνον θεωρητικά είναι καλλίτερη.


Δεν έχει κανένα νόημα για μένα η 100άρα. Απλή καίω.

Και για κάποιον από πάνω που έθιξε θέμα καθαρότητος κινητήρα: δεν ισχύει αγαπητέ...
αλλά και να ίσχυε πάλι δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί. Η ελάχιστη παραπάνω κάπνα/ψιλοεπικαθίσεις δεν προξενούν βλάβες ( ούτε σου λερώνουν τα χέρια...)

Re: Τί πίνετε?  

  Από: Alexander στις 27/01/2009 3:28 μμ.

Μονο απλη αφου και οι ακριβοτερες ειναι νοθευμενες. Που και που βαζω 100αρα περισσοτερο για ψυχολογικους λογους. Οτι και να βαλω παντως το μηχανακι " δεν παει" οπως πρεπει.

Re: Τί πίνετε?  

  Από: alki_viades στις 27/01/2009 6:05 μμ.

Την φθηνοτερη και πιο ανοθευτη απλη που θα βρω.

Μου φτιαχνει την ψυχολογια να γεμιζω με 13 ευρω και την παω καλυτερα ετσι