Πρόβλημα με το κοντέρ μου......

Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: spypetr στις 05/10/2008 12:28 πμ.

Το κοντέρ μου σήμερα με πρόδωσε.
Δείχνει ότι να 'ναι.
Βασικά δείχνει 1, ή 2, πάντως όχι τα χιλιόμετρα που πραγματικά έχω.....

Μπορώ να το φτιάξω μόνος?
Είναι κάτι σοβαρό?
Θα μου στοιχίσει?

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: Dennis G. στις 05/10/2008 9:31 πμ.

Το πιό σύνηθες είναι να έχει ξεβιδωθεί το παξιμάδι της ντίζας η στον τροχό σου , η κάτω απο τα όργανα.
Εύκολο να το φτιάξεις.
Εάν δεν λυθεί, τότε κάπου η ακίδα έχει υποστεί φθορά, οπότε θα χρειασθείς αλλαγή.
Καλή εργασία.

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: spypetr στις 05/10/2008 11:57 μμ.

Μου φαίνεται ότι δεν είναι με ντίζα αλλά με καλώδια τα οποία καταλήγουν σε μια φίσα και όχι στο κοντερ απ ευθείας.

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: SPEED στις 06/10/2008 12:20 πμ.

File tha se stenoxoriso alla den to ftiaxneis monos. Espase o magnitis pou paizei to rolo tou atermona. Kostizei 140 euro.
Episis den uparxei periptosi na apidiorthothei dioti o magnitis ginetai tetrapolikos. Ego tora ton xrisimopoiogia na mazeuo sundetires, karfitses....

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: spypetr στις 06/10/2008 11:42 πμ.

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία

Καλά, το μηχανάκι έχει λιγότερο από 20.000χλμ, είναι δυνατόν κάθε τόσο να δίνω 140€ για τα μαγνητάκια του κοντέρ?

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: SPEED στις 06/10/2008 11:40 μμ.

OI m.......... oi lastixades ftaine pou den ta kathizoun sosta.

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: spypetr στις 07/10/2008 12:47 πμ.

Το πρόβλημα με τους λαστιχάδες το έχω ξανακούσει.
Το θέμα είναι όμως ότι εδώ και 12.000χλμ δεν έχω αλλάξει μπροστινό λάστιχο.

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: SPEED στις 07/10/2008 11:48 πμ.

Emena mou espase 4500 km meta pou allaksa lastixo. Einai ligo periergo dioti kai xronika einai makria apo tin allagi. A!! episis oi souzes den boithane stin makrozoia tou.
Eimaste gademides ligo meta to magnitaki antikatastithike apo sensora. Gam...

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: spypetr στις 07/10/2008 9:59 μμ.

Σούζες δεν κάνω.
Επίσης με την όπισθεν το κοντέρ δουλεύει.
Το θέμα είναι να σιγουρευτώ ότι είναι μαγνητάκια, ή αν κόπηκε κανένα καλώδιο.
Μήπως γνωρίζει κανείς που πάει το καλώδιο που φεύγει απ την ρόδα και πάει προς το πίσω μέρος της μηχανής?
Μήπως σε κανένα ρελέ?

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: SPEED στις 07/10/2008 11:01 μμ.

kai emena douleue me tin opisthen.......
kai meta otan ksekinousa mprosta arxize na grafei kanonika kai meta pali 1 2 1 2 km

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: spypetr στις 09/10/2008 10:16 πμ.

Τελικά ύστερα απ την βοήθεια του μάστορα και την προσωπική μου δουλειά, κατάλαβα ότι δεν φταίει ο μαγνήτης, ή μαγνητικό πικ απ, ή απλώς αισθητήρας ταχύτητας, αλλά τα καλώδια που φεύγουν απ αυτόν.
Βραχυκυκλωμένα τελικά ήταν τα δικά μου.
Σύμφωνα με τον μάστορα τις περισσότερες φορές κάποιο καλώδιο κόβεται και έτσι δεν φτάνει το ρεύμα στο κοντέρ.
Ο μαγνήτης σπάει μόνο αφαίρεση της ρόδας και την κακή τοποθέτηση του, κατά την οποία δεν κουμπώνει σωστά ο όλος μηχανισμός και έτσι σπάει. Αυτό βέβαια γίνεται μόνο άμεσα και όχι μετά από κάποια χιλιόμετρα.
Ή θα κουμπώσει σωστά, ή όχι.
Ή θα σπάσει άμεσα, ή όχι.
Τα γράφω όλα αυτά γιατί ο αισθητήρας αυτός είναι ίδιος σε πολλά μοντέλα με τον κινητήρα 955 και απ ότι κατάλαβα οι περισσότεροι μάστορες αντί να μπουν στον κόπο να ψάξουν για κομμένα καλώδια αλλάζουν ολόκληρο τον μηχανισμό, που κοστίζει κοντά στα 180€ μαζί με εργασία.....

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: SPEED στις 11/10/2008 2:54 μμ.

Oti mou pane sou pa . Pantos to bretaniko rat grafei kati paromoia me auta pou sou pa.
O dikos mou eixe spasei. Monos tou??? Lastixas??? Me piasane m....???? Den ksero. Tora pou mou to pes omos tha diploprosexo.

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: spypetr στις 06/12/2008 8:18 μμ.

Τελικά δεν ήταν τα καλωδια.
Για κάποιον λόγο έσπασε ο μαγνήτης.
Ο μάστορας λέει ότι είχε πολύ βρωμιά.
Νομίζω ότι το σύστημα ήταν προβληματικό και πανάκριβο για αυτό και το άλλαξε η Triumph..........
180€ μειον στο πορτοφόλι μου.......

Re: Πρόβλημα με το κοντέρ μου......  

  Από: SPEED στις 08/12/2008 12:26 πμ.

Ωχ...γκαντεμιά.
Έχεις δίκιο, έχουν κάνει μεγάλη βλακεία. Και το χειρότερο από όλα είναι ότι είναι πανάκριβο.