ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ

ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 19/08/2008 11:08 πμ.

ΕΧΩ 7.500ΚΛΜ ΣΤΟΝ ΤΙΓΡΗ 1050 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ 450 ΚΛΜ ΑΚΟΥΩ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΕΝΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΚΡΑΚ-ΚΡΑΚ-ΚΡΑΚ .ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ "ΤΣΙΤΩΣΩ" ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΓΚΑΖΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΚΑΤΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΙ'ΟΛΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΒΗΣΤΟΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΚΛΜ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΡΑΓΑΛΙΑ!! Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΝΤΩΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΤΖΟΓΟ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΤΕΝΤΩΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ Γ ΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ.ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΑ(ΠΑΡΑΦΙΝΕΛΑΙΟ-ΠΙΝΕΛΟ) ΤΗΝ ΛΑΔΩΣΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΩΡΑ!! ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ??
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: JOSBI στις 19/08/2008 11:30 πμ.

ΑΓΓΕΛΟΣ"ΕΧΩ 7.500ΚΛΜ ΣΤΟΝ ΤΙΓΡΗ 1050 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ 450 ΚΛΜ ΑΚΟΥΩ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΕΝΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΚΡΑΚ-ΚΡΑΚ-ΚΡΑΚ .ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ "ΤΣΙΤΩΣΩ" ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΓΚΑΖΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΚΑΤΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΙ'ΟΛΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΒΗΣΤΟΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΚΛΜ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΡΑΓΑΛΙΑ!! Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΝΤΩΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΤΖΟΓΟ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΤΕΝΤΩΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ Γ ΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ.ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΑ(ΠΑΡΑΦΙΝΕΛΑΙΟ-ΠΙΝΕΛΟ) ΤΗΝ ΛΑΔΩΣΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΩΡΑ!! ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ??"


ΑΓΓΕΛΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΝΤΩΜΕΝΗ ΣΩΣΤΑ? ΣΤΑ ΜΑΣΠΙΕ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑΚΙΑ?
VALE FOR EVER

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: chris34 στις 19/08/2008 12:07 μμ.

Aggele gia des kai edw mipos kai vgaleis kamia akri....mporei na exei xalarosei paximadi! http://www.youtube.com/watch?v=4njZpE1r3Zc
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: sprint900 στις 19/08/2008 3:29 μμ.

Εγώ συγνώμη και ολας φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω στα 7500κμ γιατί να θέλει η αλυσίδα ρεγουλάρισμα .

Να ξέρεις γενικά ότι αφήνουμε λίγο παραπάνω μπόσικο , ειδικά πριν από ταξίδια , αν συμπιεστή πολύ η ανάρτηση , δεύτερος επιβάτης βαλίτσες , να μην σφίξη η αλυσίδα .
Αν πάντως όπως λες άλλαξε ο θόρυβος προς το χειρότερο , μην την ξαναπλυνης , λάδωσε καλά και με ένα φίλο να σου κρατάει την μηχανή με την πίσω ρόδα στον αέρα , εκτός αν έχεις σταντ , γύρνα με το χέρι , αν κάνει σε κάποιο σημείο θόρυβο και λασκάρει και σε άλλο σημείο σφίγγει πέταμα δεν την σώζει τίποτα .

Να βάλεις δυο φίλους σου να κάτσουν να συμπιεστή καλά η πίσω ανάρτηση και να δεις τον τζόγο , αν δεν έχει λάσκα .Είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στο σασμαν σου .

Οι θόρυβοι δεν έχουν σχέση με το λέρωμα . Αν δεν έχει λασκάρει το παξιμάδι όπως πολύ σωστά λέει ο φίλος chiss33 , μήπως είναι πολύ σφιγμένη και φάει το ρουλεμάν του άξονα του σασμαν .

Αποφεύγεται , τα πλυντήρια και της πιέσεις με τα πλυστικά και τα πλυσίματα , αν πλένεται την αλυσίδα μόνο με λάδι η βαλβολινη , καθαρίζουν καλύτερα και από απορρυπαντικά .

Έστω και ένα λάθος βάρεμα με πλυστικό , μπορεί να χαλάσει και την καλύτερη αλυσίδα , προσοχή .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 19/08/2008 6:13 μμ.

την πηγα στην λυκοβρυση ελειπε ο Βαγγελης ηταν εκει ενας αλλος μαστορας και μου ειπε για το παξιμαδι οτι ισως θελει σφιξιμο αλλα και μια καδενα που βρισκεται ποιο μεσα θελει γρασαρισμα κλπ+κλπ...τελως παντων!!! του λεω ειναι μεσα στην εγγυηση ετσι? και μου λεει οχι η καδενα αυτη αν χαλασει χρεωνεται και χαλαει αν δεν γρασαριστει κατι το οποιο εμεις οι ιδιοκτητες δεν μπορουμε να το κανουμε και πρεπει να το καννουν αυτοι οταν πανε τα μοτο για σερβις!!!και σαν να μην εφτανε αυτο φευγοντας στον δρομο διαπιστωνω οτι καπου πηγε ο λεβιες των ταχυτητων και δεν ειχα να κανω κατεβασμα και ειχα τεταρτη ψιλογεματη οποτε καταλαβαινετε οτι τα φρενα πηραν φωτια και το ABS δουλεψε στο φουλ!!πηγα πισω δυστυχως για μενα ευτυχως γι 'αυτον δεν τον βρηκα εκει, σχολασε αλλα επεσα πανω στα δυο αφεντικα (ηλιοπουλος+φιλης) ευτυχως συγκρατηθηκα και δεν βγηκα εκτος εαυτου τους ειπα τι εγινε με εβλεπαν που ετρεμα απο τα νευρα μου και χωρις πολλα-πολλα αφησα τον δικο μουκαι μου εδωσαν ενα αλλο τιγρη να κανω την δουλεια μου!!αυτα τα ολιγα!!αυριο θα εχω δευτερη παρασταση με τον μαστορα!!
και να μου πει λεει οτι φταιω εγω που ξεβιδωθηκε ο λεβιες....
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: LevelOne στις 19/08/2008 8:54 μμ.

Το προβλημα σου ειναι κατα 99% το παξιμαδι του εμπρος τροχου.Ξεσφιγγει(ευτυχως το κραταει η ασφαλεια)και αφηνει το εμπρος γραναζι να παιζει λιγο κανωντας τον χαρακτηριστικο ηχο που ειπες.Δεν ειναι πολυ συχνο φαινομενο αλλα το εχω δει 4~5 φορες.

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: sprint900 στις 19/08/2008 9:29 μμ.

Σοβαρά σου είπε άνθρωπος από συνεργείο ότι υπάρχει δεύτερη καδένα και ότι γρασάρετε κιόλας , sic , πιο μέσα !!!

Τι είναι ρε φίλε πες του HONDA 750 με hivo από στρόφαλο καμπάνα ? αν και εκείνη λιπαινόταν από το λαδί της μηχανής .

Άλλαξε συνεργείο φίλε μου , επί τόπου , το μόνο που μπορείς να κάνεις εκεί είναι ένα καλό γράσο στο καρέ μέσα από το παξιμάδι ασφάλεια για να μην σκουριάσει εν καιρό και μεν το γρανάζι αλλάζει και είναι φτηνό , ο άξονας μένει , είναι πανάκριβος και θέλει όλο το μοτέρ λύσιμο για να αλλάξει .Εκτός αν δεν κατάλαβες καλά τι σου είπε .

Εγώ άλλαξα καδενογραναζα στα 55000κμ και αν θυμάμαι καλά τέντωσα καδένα κάπου στα 68000 και αυτό ελάχιστα και έτσι να το άφηνα μια χαρά ήταν .

Βέβαια με τα δικά του γρανάζια και DID την ΧΧ την χρυσή , μια από της καλύτερες αλυσίδες .

Και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με πλυσίματα και τοιαύτα , θα έπλενα μόνο αν υποτεθεί ότι κόλλαγα σε άμμο και μου γέμιζε την φρέσκο γρασαρισμένη αλυσίδα .

Αλλά στο πλυντήριο τους βάζω και την σκεπάζουν με μεμβράνη κουζίνας που κλέβω από την γυναίκα μου .

Αν και μου χάλασαν το ρόλοι αλλά πάει καλά , παράγγειλα από e-bay με 40 περίπου εύρο .

Οι σημερινές καλές αλυσίδες αυτή είναι η δουλειά τους να δουλεύουν χωρίς να σε απασχολούν , γιαυτο και είναι αυτολιπαινομενες .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 20/08/2008 3:01 μμ.

LevelOne"Το προβλημα σου ειναι κατα 99% το παξιμαδι του εμπρος τροχου.Ξεσφιγγει(ευτυχως το κραταει η ασφαλεια)και αφηνει το εμπρος γραναζι να παιζει λιγο κανωντας τον χαρακτηριστικο ηχο που ειπες.Δεν ειναι πολυ συχνο φαινομενο αλλα το εχω δει 4~5 φορες."

λυσε μου σε παρακαλω μια απορια αν θελεις!!
αν ασχοληθεις με το μπροστινο γραναζι τον λεβιε των ταχυτητων θα τον ξεβιδωνες καθολου η' σε βολευει να δουλεψεις στο γραναζι με το λεβιε οπως ειναι στην θεση του?
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: sprint900 στις 20/08/2008 3:35 μμ.

Φίλε μου θα σου πω ψέματα γιατί δεν έχω tiger εγώ ,θα το δω σε ένα φίλο και θα σου πω αύριο μεθαυρίο , αλλά όπως και να έχει αυτό δικαιολογείται κατά κάποιο τρόπο , είναι πολύ εύκολο να μην μπει ακριβώς στην θέση του μετά ο λείες των ταχυτήτων στο καρέ .

Θα έπρεπε όμως να το ελέγξει βέβαια , αυτή είναι η δουλειά του .

Δεν σου είπε αφού έλυσε αν ήταν λάσκα η όχι το γρανάζι ?

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 20/08/2008 4:45 μμ.

το μονο που μου ειπε ειναι οτι δεν εφταιγε αυτος και τζαμπα τον κατηγορησα στα αφεντικα του!εγω του ειπα το εξης:αντε ρε μαστορα και δεν το ειδα εγω εσυ το μηχανακι δεν το πηγες καμια βολτα να ακουσεις αν το κανει παλι αυτο το γαμ-------νο κρακ-κρακ???και οταν δινεις ενα μοτο στον πελατη σου δεν ελεγχεις αν ειναι καθ'ολα ενταξει? ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ "ΒΛΑΚΑΣ" ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ!!ΑΝ ΤΗΝ ΗΞΕΡΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ!!αυτος μου ελεγε τα δικα του και μου ειπε τελως παντων παρε την μηχανη σου της εχω κανει και γενικο ελεγχο κλπ+κλπ εκει ηταν που με εστειλε!!δηλαδη μου εκανε χαρη που θα μου εδινε την μηχανη μου σωστα ελεγμενη!!! τωρα ρε παιδια δεν ξερω αν εχω αδικο η' αν οντως ειχε ξεβιδωθει μονη τησ η βιδα αλλα τι στο καλο μπροστα στα ματια του ηταν ο λεβιες σε εκεινο το σημειο δουλευε πανω για να φτιαξει το γραναζι..
εντωμεταξυ αυτος ο μαστορας δεν ειναι αυτος που παω συνηθως (Βαγγελης) αλλα καποιος αλλος που αντικαθιστουσε τον Βαγγελη που εχει αδεια....
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: LevelOne στις 20/08/2008 10:18 μμ.

ΑΓΓΕΛΟΣ"
LevelOne"Το προβλημα σου ειναι κατα 99% το παξιμαδι του εμπρος τροχου.Ξεσφιγγει(ευτυχως το κραταει η ασφαλεια)και αφηνει το εμπρος γραναζι να παιζει λιγο κανωντας τον χαρακτηριστικο ηχο που ειπες.Δεν ειναι πολυ συχνο φαινομενο αλλα το εχω δει 4~5 φορες."

λυσε μου σε παρακαλω μια απορια αν θελεις!!
αν ασχοληθεις με το μπροστινο γραναζι τον λεβιε των ταχυτητων θα τον ξεβιδωνες καθολου η' σε βολευει να δουλεψεις στο γραναζι με το λεβιε οπως ειναι στην θεση του?"

Εγω πρωσωπικα δε λυνω το λεβιε καθολου.

Re: ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ  

  Από: vakis75 στις 16/09/2008 11:05 πμ.

ΑΓΓΕΛΟΣ"ΕΧΩ 7.500ΚΛΜ ΣΤΟΝ ΤΙΓΡΗ 1050 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ 450 ΚΛΜ ΑΚΟΥΩ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΕΝΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΚΡΑΚ-ΚΡΑΚ-ΚΡΑΚ .ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ "ΤΣΙΤΩΣΩ" ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΓΚΑΖΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΚΑΤΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΙ'ΟΛΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΒΗΣΤΟΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΚΛΜ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΡΑΓΑΛΙΑ!! Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΝΤΩΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΤΖΟΓΟ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΤΕΝΤΩΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ Γ ΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ.ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΑ(ΠΑΡΑΦΙΝΕΛΑΙΟ-ΠΙΝΕΛΟ) ΤΗΝ ΛΑΔΩΣΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΩΡΑ!! ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ??"


Sigoura einai lathos to tentoma.to eixa pathei kai ego gia auto sto leo.laskarise tin ligo.tora omos tha sto kanei sunexeia alla pio ligo...
ego tin eixa tentosei lathos kai mou to ekane.meta pou tin xalarose pali to ekane alla pio ligo,mallon dielusa to rouleman .tha doume poso tha anteksei