SOS, σκουριά στην αλυσίδα..

SOS, σκουριά στην αλυσίδα..  

  Από: rAnger στις 16/08/2008 11:44 πμ.

Λοιπον, ειμαι σε νησί και ενταξει, το ξέρω, θα πρεπε να ειμαι πιό προσεκτικός..
Τη 10η μέρα είπα να ρίξω ένα πλύσιμο στη μηχανή, ενα ρήγορο όχι τπτ σπουδαίο γιατι έτσι κι αλλιώς μαζεύει παλι αμεσως χώμα..
Το έκανα λοιποιν απογευματακι προς βραδακι. Πριν αρχίσω παρατηρουσα τα χωματα που ειχαν συγκεντρωθει στις ρόδες κ άλλα σημεια κ ετσι προσεξα οτι η αλυσίδα είναι σχετικά καθαρη κ δεν ειδα καθολου σκουρια..
Την αλλη μερα το πρωι ειχα στο νου μου να καθαρισω καλα με σπραυ κ να λαδωσω την αλυσιδα.
Παω να το κανω κ βλεπω ολες τις εξωτερικες επιφανειες της σκουριασμενες...
Μου ηρθε τρελλα!
Επισης πανω στις δισκοπλακες αλλα εκει δε με αγχωνει ιδιαιτερα αφου με το δουλεμα κ ενα τριψιματακι φευγει..
Τι να κανω ομως με την αλυσιδα ρε παιδια? Υπαρχει κανενα υλικό που να μπορω να χρησιμοποιησω αφοβα?
Δεν ειναι σπουδαιο προβλημα αλλα χτυπαει πολυ ασχημα στο ματι..καινουρια αλυσιδα ειναι...
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: SOS, σκουριά στην αλυσίδα..  

  Από: gasotis στις 16/08/2008 1:19 μμ.

Γεια σου φιλε μου η λυση στο προβλημα σου ειναι παραφινελαιο που μπορεις να βρεις σε φαρμακειο η WD 40
σπρει με λαδι αντισκουριακο που θα το βρεις σε καταστηματα που πωλουν εργαλεια κ.τ.λ
ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ!!

Re: SOS, σκουριά στην αλυσίδα..  

  Από: ARHS στις 18/08/2008 10:02 πμ.

Να την πλύνεις με το παραφινέλαιο και σκληρό πινέλο, και μετά ένα γερό τρίψιμο με πανί.

Μακριά απο WD40 και άλλα τέτοια αντισκοριακά γιατί χαλάνε τα O-RING της αλυσίδας.
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr

Re: SOS, σκουριά στην αλυσίδα..  

  Από: Sprinter στις 19/08/2008 12:58 πμ.

Επλυνες την αλυσίδα και την άφησες μετά αλάδωτη. Γιατί απορείς που βρηκες επιφανειακές σκουρίτσες πάνω της την άλλη μέρα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: SOS, σκουριά στην αλυσίδα..  

  Από: rAnger στις 19/08/2008 9:23 πμ.

Sprinter"Επλυνες την αλυσίδα και την άφησες μετά αλάδωτη. Γιατί απορείς που βρηκες επιφανειακές σκουρίτσες πάνω της την άλλη μέρα?"


Δεν έπλυνα την αλυσίδα, όπως είπα, άφησα το πλύσιμο της αλυσίδας για την άλλη μέρα, το νερό απ το πλύσιμο που την έβρεξε ήταν ελάχιστο γιατί ούτε πιεστικό έχω ούτε κ έκανα πολύ διεξοδικό πλύσιμο..
Είναι λογικό αυτό? 10 χρόνια τώρα ποτέ δε μου χει τύχει τέτοιο πράμα, παρα μόνο στις Κυκλάδες!!

Το σκέφτηκα για το WD40 αλλά το απέφυγα, αφού φοβόμουν το ORing-ΕΥΤΥΧΩΣ!
Αλλωστε είδα ότι δεν κάνει και τπτ αποτελεσματικό, δοκιμασα σε πολυ τοπικο σημειο κ δεν ειδα αποτελεσμα!

Με το καθαριστικό αλυσίδας και με ένα σφουγγαράκι ετριψα τις εξωτερικές επιφάνειες και τα περισσότερα έφυγαν - αν και περίμενα να φύγουν εντελώς.. Δεν έκατσα όμως να κάνω κ πολύ λεπτομερή δουλειά..

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές ρε παιδιά!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: SOS, σκουριά στην αλυσίδα..  

  Από: sprint900 στις 19/08/2008 2:57 μμ.

Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα , απλά την είχες αφήσει τόσο καιρό αγρασαριστη αλάδωτη που σκούριασε , δεν θέλει αυτή η λίγη σκουριά καθαρίσματα και βούρτσες και πράγματα που περισσότερη ζημιά κάνουν στα ο ρινγκ παρά καλό σε μια αυτολιπαινομενη αλυσίδα .

Μακριά από την αλυσίδα σου κάθε είδους αντισκωρικό τέτοιο είναι και το WD40 , ακόμα και σπρέι αλυσίδας που δεν γράφουν σαφώς ότι είναι συμβατά με ο ρινγκ .

Απλά πιο συχνά λάδωμα . Αν είσαι ο τύπος που αν δεν πλύνει την αλυσίδα του με οδοντοβουτρα δεν θα κοιμηθεί το βράδυ , μόνο με βαλβολινη η λάδι ώστε και να περάσει τα ο ρινγκ να μην κάνει ζημιά .

Αν όπως λες πιάνει σκόνη , αν αυτό είναι από χωματόδρομο , εκεί αν λιπαίνεις συχνά και πιάσει σκόνη , θέλει πότε πότε ένα καθαρισματακι γιατί η σκόνη με το λάδι τρώει τα ο ρινγκ , δεν είναι τόσο σκληρή να φάει το γρανάζι .

Αν λαδώσεις γρασάρεις και κάνεις 5 χμ θα φύγουν όλα .Η αλυσίδα δεν πρέπει να φαίνεται καθαρή αλλά γρασαρισμένη λαδωμένη φίλε , καθαρά πρέπει μόνο τα γκιρπ να μην γλιστράνε τα χέρια και η σέλλα .

Δεν κατάλαβα καθόλου αυτό το τριψιματακι στης δισκοπλακες , απαγορεύεται αυστηρά .

Ένα πόντο σκουριά να πιάσουν θα φυγή όταν φρενάρουν τα τακάκια , πρόσεχε είναι πολύ εύκολο να καταστρέψεις ανεπανόρθωτα της δισκοπλακες και προς θεού μην τους βάλεις τίποτα για να μην σκουριάσουν αστές έτσι .

Εδώ κάνουμε αμάν να βρούμε μαντεμένιους δίσκους που δεν σκεβρώνουν και έχουν φανταστική αίσθηση στο φρενάρισμα και εσύ πας να τους χαλάσεις ?

Μια και είσαι και σε νησί ρίξε και μια βουτιά και για μας , που δεν μπορούμε να είσαι καλά φίλε .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.