Διαγνωστικοί Έλεγχοι

Διαγνωστικοί Έλεγχοι  

  Από: antoine στις 10/08/2008 10:33 μμ.

Ερώτηση.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν ανοίγω τη μηχανή, τα λαμπάκια που ανοίγουν δεν είναι πάντα τα ίδια. Δηλαδή το λαμπάκι του λαδιού πότε ανάβει, όταν γυρνάω το κλειδί, πότε δεν ανάβει. Συνήθως ανάβει το λαμπάκι από το ABS και το Engine light, τα οποία και παραμένουν μέχρι να ανοίξω τη μηχανή, αλλά και το λαμπάκι της θερμοκρασίας το οποίο σβήνει μετά από ένα δευτερόλεπτο, αφού γυρίσω το κλειδί.

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί ανάβει κατά περιόδους, μόνο κατά τον έλεγχο, το λαμπάκι λαδιού;;; οέο;;;

Να σημειωθεί ότι έχω ελέγξει τα λάδια, και εκτός του ότι είναι χρυσαφένια είναι και σε νορμάλ επίπεδα, από άποψης ποσότητας. Το μόνο που έχω προσέξει καμιά φορά όταν ανοίγω τη μηχανή, είναι ότι μυρίζει "διχρονίλα", αν γίνομαι κατανοητός, λάδι. Το service πλησιάζει σε 700km, των 10.000 οπότε θα το ελέγξω το συγκεκριμένο με την οσμή εκεί.

Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να αναφέρω είναι ότι όταν ανοίγω τη μηχανή, αν από πριν είχα άλλο mode στον υπολογιστή από την ώρα, καμιά φορά μου το γυρνάει στην ώρα. Σαν να κάνει restart ένα πράγμα. Δεν χάνει εννοείται καμία από τις ρυθμίσεις πάραυτα που έχουν καταγραφεί όλο αυτό το διάστημα, απλά τη γυρνάει στο mode της ώρας.

Παίζει να έχω καννά θεματάκι με την μπαταρία; Δεν είχα πάραυτα πρόβλημα εκκίνησης ή κάποιο κάψιμο σε led ή πρόβλημα με τα xenon.

Αυτά τα ολίγα!

Re: Διαγνωστικοί Έλεγχοι  

  Από: antoine στις 20/08/2008 9:46 μμ.

antoine"... Το μόνο που έχω προσέξει καμιά φορά όταν ανοίγω τη μηχανή, είναι ότι μυρίζει "διχρονίλα", αν γίνομαι κατανοητός, λάδι. Το service πλησιάζει σε 700km, των 10.000 οπότε θα το ελέγξω το συγκεκριμένο με την οσμή εκεί. "


Λεπόν, μόλις γύρισα από το service των 10.000Km. Το μηχανάκι πήγε στον Σάκη τον θεό και μου είπε ότι το πρόβλημα της διχρονίλας έχει να κάνει με το φίλτρο αέρα. Όπως έχω αναφέρει έχω TOR εξάτμιση με πρόγραμμα, και φίλτρο Pipercross (τα είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης). Ο Σάκης μου είπε ότι το συγκεκριμένο πράγμα το είχε δει άλλη μια φορά πάλι με pipercross φίλτρο, αλλά το συγκεκριμένο ήταν τίγκα στο λάδι μέσα και με το που έδινες έβγαιναν από παντού καυσαέρια!!

Οπότε περιμένουμε να φέρει K&N φιλτράκι να βάλουμε για να ξεμπερδέψουμε με το συγκεκριμένο θέμα.

antoine"Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να αναφέρω είναι ότι όταν ανοίγω τη μηχανή, αν από πριν είχα άλλο mode στον υπολογιστή από την ώρα, καμιά φορά μου το γυρνάει στην ώρα. Σαν να κάνει restart ένα πράγμα. Δεν χάνει εννοείται καμία από τις ρυθμίσεις πάραυτα που έχουν καταγραφεί όλο αυτό το διάστημα, απλά τη γυρνάει στο mode της ώρας. "


Το συγκεκριμένο έχει να κάνει μου είπε με την μπαταρία. Είμαι ο τρίτος που βλέπει με Tiger που έχει θέμα με την μπαταρία του. Για να αλλαχτεί η μπαταρία στην εγγύηση πρέπει το μηχανάκι να είναι 6 μηνών. Εμένα είναι 6 μηνών και 2 βδομάδων (να μου ζήσει ), αλλά επειδή ήταν δεκαπενταύγουστος και ήταν όλα κλειστά ίσως μπορέσουμε να το περάσουμε μέσα στην εγγύηση (σταυροκοπιέμαι τώρα!!).

Αυτά γενικά, απλά είπα να ενημερώσω..!

Re: Διαγνωστικοί Έλεγχοι  

  Από: takis1964 στις 20/09/2008 4:26 μμ.

Τελικα τι εγινε με το φιλτρο? το αλλαξες? ειδες διαφορα?
σκεφτομαι και εγω να βαλω

Re: Διαγνωστικοί Έλεγχοι  

  Από: antoine στις 21/09/2008 6:35 μμ.

θα πάω μέσα στη βδομάδα γιατί ο αντιπρόσωπος που έφερνε τα KN ήταν κλειστός τον Αύγουστο και είχαμε πει με το Σάκη από Σεπτέμβρη.

Οπότε μέσα στη βδομάδα θα έχω νέα. Για διαφορά σε συμπεριφορά δεν νομίζω να δω γιατί ήδη έχω Pipercross.

Re: Διαγνωστικοί Έλεγχοι  

  Από: takis1964 στις 21/09/2008 7:12 μμ.

antoine"θα πάω μέσα στη βδομάδα γιατί ο αντιπρόσωπος που έφερνε τα KN ήταν κλειστός τον Αύγουστο και είχαμε πει με το Σάκη από Σεπτέμβρη.

Οπότε μέσα στη βδομάδα θα έχω νέα. Για διαφορά σε συμπεριφορά δεν νομίζω να δω γιατί ήδη έχω Pipercross."


Η ερωτηση μου ηταν για το αν ειδες διαφορες αναμεσα στα 2 φιλτρα
οταν το βαλεις πες μας
παρομοιο με το k&n ειναι και το DNA

Re: Διαγνωστικοί Έλεγχοι  

  Από: antoine στις 08/07/2009 8:46 πμ.

antoine"Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να αναφέρω είναι ότι όταν ανοίγω τη μηχανή, αν από πριν είχα άλλο mode στον υπολογιστή από την ώρα, καμιά φορά μου το γυρνάει στην ώρα. Σαν να κάνει restart ένα πράγμα. Δεν χάνει εννοείται καμία από τις ρυθμίσεις πάραυτα που έχουν καταγραφεί όλο αυτό το διάστημα, απλά τη γυρνάει στο mode της ώρας. "


Κάτι άλλο που έκανε είναι καμιά φορά όταν θα έκανα signal σε κάποιον με τα μεγάλα τότε τα όργανα έκαναν τους ελέγχους που οι δείκτες πάνε από το 0 στο τέρμα κ πισω.

Για το συγκεκριμένο έφταιγαν τα xenon. Τα ballast ήταν πολύ κοντά στα όργανα και οι συχνότητες επηρρέαζαν τα όργανα με αποτέλεσμα συχνά πυκνά να κάνουν κάτι σαν restart τα όργανα.

Ενημερωτικά απλά ότι δεν είχε να κάνει τελικά με μπαταρία. Για το φίλτρο έχω ακόμα το PiperCross οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για διαφορές