ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Aragorn στις 18/09/2007 11 μμ.

το τιγρακι μου, εχει χιλιομετρικο κοφτη,δηλαδη οταν το κοντερ δειχνει 240 ο εγκεφαλος δεινει εντολη και σταματαει την τροφοδοσια απο το 1 μπεκ του ψεκασμου και ετσι δεν ανεβαζει αλλο?πως βγαινει Η μηπως ζητω πολλα? τι λετε?

 

  Από: spypetr στις 19/09/2007 12:46 πμ.

Καλά ρε aragon, με πόσα θέλεις να πηγαίνεις?
Πω πω μου φαίνεται τον Τίγρη θέλεις να τον κάνεις Hayabusa

 

  Από: ΘΩΜΑΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ στις 19/09/2007 7:55 πμ.

DEN MPORW NA DIAFWNHSW
EXW DEI MEXRI 243!
ALLA SIGOURA 250 TA EXEI AN KAI POTE DEN PAS ME TOSA OTAN TAXIDEYEIS
GIA TO GAMWTO OMWS A3IZEI NA TO ANOI3OUME!!

Re: ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Costas στις 19/09/2007 10:59 πμ.

Aragorn"το τιγρακι μου, εχει χιλιομετρικο κοφτη,δηλαδη οταν το κοντερ δειχνει 240 ο εγκεφαλος δεινει εντολη και σταματαει την τροφοδοσια απο το 1 μπεκ του ψεκασμου και ετσι δεν ανεβαζει αλλο?πως βγαινει Η μηπως ζητω πολλα? τι λετε?"


Δε φαντάζομαι να πήγε να σε περάσει κανένας με supersport

 

  Από: Aragorn στις 19/09/2007 10:54 μμ.

απλα θελω να δω μεχρι που παει............παντως εως τα241 παει παρα πολυ δυνατα και γρηγορα

 

  Από: Sprinter στις 18/10/2007 4:36 μμ.

Κυκλοφορεί η φήμη (απο τα περιοδικά στην Ελλάδα) ότι το Tiger 1050 έχει κόφτη ταχύτητας. Δεν το έχω δεί πουθενά αλλού να αναφέρεται αλλά δεν επιμένω κιόλας. Το γεγονός είναι ότι ουτε το ST ουτε το S3 με τον ίδιο κινητήρα και ηλεκτρονική έχουν.

Ρίχνοντας μια ματιά στους χάρτες του ψεκασμού βλέπω ότι η τροφοδοσία του είναι περιορισμένη ψηλά πράγμα που σημαίνει ότι η τελική του θα είναι μειωμένη από το ST (και ακόμα περισσότερο απο το S3). Επίσης εχει και πιο κοντό γρανάζωμα. Το ST έχει τελική (κοντερίσια) κοντά στα 275 (πραγματική γύρω στα 255).

Αυτό που πρέπει να γνωρίζετε είναι ότι ο κόφτης υπερστροφίας του είναι στις 9450 . Ο κόφτης στον κινητήρα αυτόν (1050) μπορεί να ανέβει μέχρι τις 9900 αλλά μέχρι εκεί αλλιώς μπάμ. Ουτως ή άλλως όμως θα έχει στέρηση καυσίμου εκεί ψηλά καθώς και μειωμένο αβανς και δεν έχει έννοια.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:35, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Sprinter στις 03/06/2008 10:55 πμ.

Γιώργο μπας και υπερβάλλεις λίγο? Λίιιιιιιιιιιιιιιιιγο λέω . Εγώ έχω γράψει στο οργανό του 259.2 και είχε και αρκετό ακόμη, υπολογίζω γύρω στα 270-275 αλλά 290 πολλά μου φαίνονται... Κανείς σε κανένα ξένο φόρουμ δεν ισχυρίζεται ότι έχει δεί τόσα κοντερίσια. Αλλωστε για να γράψει τόσα, λόγω γραναζώματος, θα πρέπει να μπεί βαθειά μεσα στο κόκκινο και δεν μπαίνει...Μπάς και έχεις αλλάξει σημαντικά το βήμα της τελικής μετάδοσης και το κοντέρ γράφει αλλα αντι άλλων? Μπάς και είχες σηκώσει πανί και είχες ούριο άνεμο?

Σχετικά με το Tiger, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο 'κόφτης' χιλιομέτρων στο είναι απλώς ο χάρτης τροφοδοσίας / αβανς που το κρατάει κάπως στα ψηλά ή το κοντό γρανάζωμα. Δεν έχω δεί ποτέ σοβαρή απόδειξη πως υπάρχει οποιουδήποτε είδους χιλιομετρικός κόφτης.

Που είναι οι στροφές όταν το 'κόβει' ο υποτιθέμενος κόφτης?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Sprinter στις 03/06/2008 11:46 πμ.

Βρήκα αυτό

http://bikes.no-ip.info/S3/Triumph-1050 ... atios.html

Που δείχνει τα θεωρητικά χιλόμετρα τελικής σε σχέση με το γρανάζωμα για τα 1050. Υπ ' όψιν οτι ο κόφτης είναι στις 9450 στροφές ακριβώς. Οπότε για να πιάσει τα θεωρητικά χιλιόμετρα τελικής στις 9450 θα πρέπει το μηχανάκι να μπορει να κτυπησει κόφτη με έκτη (....).

Μοιάζει ακριβές. Για να μεταφράσετε τα πραγματικά χιλιόμετρα σε κοντερίσια προσθέστε γύρω στο 8% και θα είστε περίπου μέσα.

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας σχετικά με το αν το Tiger έχει χιλιομετρικό κόφτη ή όχι και αν το Σπριντ μπορεί να δείξει 290 κοντερίσια.....Η γνώμη μου είναι ότι το Tiger είναι οριακό και αν έχει κάποιου τύπου κόφτη αυτός κόβει το πολύ 10-15 χλμ. κοντερίσια... Δεν αξιζει να το ψάχνετε.

Δειτε το κι αλλιώς. Αν σας δείχνει το Tiger 240 κοντερίσια, με το βήμα του Sprint θα σας έδειχνε 264. Αν λάβετε υπ' οψιν σας τα 10 αλογάκια λιγότερα που βγάζει λογικό ακούγεται χωρίς κόφτες και τέτοια.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Sprinter στις 05/06/2008 3:08 μμ.

Ρε Γιώργο κι άλλοι φοράμε πρόγραμμα κι εξάτμιση... Αμα βάλουμε και K&N θα πάρουμε καμμια 15αριά αλογάκια με τη μία?

Γιωργο σοβαρά τωρα, και 200 άλογα να βγάζει το μηχανάκι, με το μαμίσιο γρανάζωμα το πολύ να δείξει 280 με την έκτη στα κόκκινα. Πιο πάνω δε πάει γιατι κτυπάει κόφτη.

Αρα ειτε δε θυμάσαι καλά, είτε το γρανάζωμα σου είναι αλλαγμένο οπότε τότε αλλάζει και το κοντέρ και δείχνει αλλα αντ' άλλων, είτε το κοντέρ σου θέλει επισκευή...

Α! και να ξέρεις μέχρι 290 (180μιλια) max δείχνει το ψηφιακό όργανο. Και δεν χρειάζεται να κουνήσεις ρούπι. Απλώς το συνδέεις με μια γενήτρια παλμων
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Sprinter στις 06/06/2008 10:41 πμ.

Γιώργο όπως σου είπα και άλλοι έχουμε εξάτμιση και πρόγραμμα...
Ναι για το οργανο μιλάω (απο το κοντέρ παίρνει). Και 200 άλογα να έχει Γιώργο μου, 290 κοντερίσια δεν δείχνει...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Sprinter στις 06/06/2008 10:56 πμ.

Ναι κοιτα τι γρανάζια έχει μπρός πίσω (19-43 ειναι τα μαμίσια) και πάρε κα κάνα GPS να δείς την αλήθεια...
Και όπως σου 'πα, 290 max δείχνει και δεν το κουνάς ρούπι...είτε με γεννήτρια παλμών είτε με το tuneboy (μπορεί και με το όργανο της T, δεν ξέρω).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Native στις 26/01/2009 11:24 πμ.

Αντι να τσακωνεστε για τα χιλιόμετρα , δεν λετε και σε μενα πως να βγαλω αυτον τον ρημαδο-κοφτη????
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Tpap στις 26/01/2009 1 μμ.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΘΕΟΛΟΓΟΥ"...Η ΜΗΧΑΝΗ ΔΙΝΕΙ 136PS ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ......"



Re: ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 26/01/2009 1:14 μμ.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΘΕΟΛΟΓΟΥ"ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!
ΕΓΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΜΤΧ.
ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΔΕΞΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ.
ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΩ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ....ΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗ-ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΤΑΛΥΤΗ ΤΟΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 15 ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΥΤ/ΤΑ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΤΑΠΟΔΙΟΥ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ(ΤΕΛΙΚΟ) ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΥΤΗ.....ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΟΓΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.
ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΠΟΛΥ ΠΝΙΞΙΜΟ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΑΣ."


Γιατί να βγάλεις τον καταλύτη;

Ξέρεις, υπάρχουν και έννοιες όπως περιβάλλον, καρκίνος κλπ, που αξίζουν πιο πολύ απο τα 290 τελικής.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΟΣ ΚΟΦΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!  

  Από: Tpap στις 26/01/2009 1:31 μμ.

Δυστυχώς -αργησα να το καταλάβω και εγώ- δεν μπορείς να εξηγήσεις πράγματα που μοιάζουν ανεξήγητα, σε ορισμένους...