Θα αγοράζατε αυτόματο;

Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: HelenKoR στις 05/01/2011 11:30 μμ.

κατι σκεφτομουν (κακιες συνηθειες βλεπετε!) και αναρωτηθηκα αν θα αγοραζατε την μηχανη σας(πχ. Tiger 1050, κοκ) σε αυτοματο.

το αυτοκινητο σας;
το νεο σας αυτοκινητο θα το παιρνατε αυτοματο ή θα το προτιμουσατε με μηχανικο κιβωτιο;

I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: tharis στις 05/01/2011 11:47 μμ.

Την μηχανη μου αυτοματη με τπτ ....
Scooter αντι για παπι θα επαιρνα ..

Αυτοκινητο.. αν ειχε τα αλογακια του .. ενα DSG δε θα με χαλουσε .. !!

Εξαρταται παντα απο το οχημα και τη χρηση του ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: ATN PANOS στις 05/01/2011 11:53 μμ.

συμφωνω με τον χαρη.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: Art-I-Sun στις 06/01/2011 μεσάνυχτα

Αμάξι για χρήση πόλης, μόνο αυτόματο.(το συνεχές συμπλεκτάρισμα δεν παλεύεται με τίποτα).
Για ταξίδια, μόνο μηχανικό.(για έλεγχο των προσπεράσεων).
Μηχανάκι ποτέ αυτόματο.(αν και συμφέρει).
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: nfot στις 06/01/2011 12:36 πμ.

Ενα καλο διπλοσυμπλεκτο κιβωτιο, με αυτοματη αλλα και χειροκινητη λειτουργεια, δε θα με χαλουσε καθολου, ειτε σε καρο ειτε σε μοτο. Σαν το DSG που ανεφερε πιο πανω ο Χαρης.
Σε μοτο, λεει οτι θα βαλει η Honda στο VFR 1200.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: Polymhxanos στις 06/01/2011 2:06 πμ.

Άμα σκέφτεσαι εσύ, κάτι κακό θα προκύψει (σε κάποιον άλλο άνθρωπο φυσικά, εσύ κλασικά δεν θα πάρεις χαμπάρι...)



Αποσαφήνισε τι εννοείς ''αυτόματο'' διότι ήδη κάποιοι ανέφεραν και το σύστημα διπλού συμπλέκτη της Honda για αυτόματο.

-----

Αυτόματο εννοείς φυγοκεντρικό σύστημα συνεχών μεταβαλόμενων σχέσεων που έχουν τα σκούτερ;

Εννοείς το κλασσικό αυτοκινητάδικο αυτόματο (opos amerikh) που απόσο ξέρω δεν υπάρχει μοτοσυκλέτα με τέτοιο;

Εννοείς κάποιο σύστημα όπως της motoguzzi που ανεβάζει κατεβάζει ταχύτητες σε ένα κατά τα άλλα συμβατικό σειριακό κιβώτιο μοτοσυκλέτας, με σερβομοτέρ στον εξωτερικό μηχανισμό αντί για το...πόδι;

Εννοείς την ηλεκτρονικά ελεγχόμενη αλλαγή με προγράματα όπως το σύστημα του VFR1200F;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 06/01/2011 2:23 πμ.

Εννοειται θα γουσταρα να εχω αυτοματο (που ηδη εχω ενα για μετακινηση για την δουλεια) κιβωτιο και στην μηχανη και οταν λεω αυτοματο εννοω με ενα συστηματακι με κουμπια up+down και ηλεκτρομαγνητικο shifter,ξεχνας εντελως το αριστερο σου ποδι μεσα στον δρομο η ακομα καλυτερα στην πιστα.Eχω οδηγησει φιλου Κ7 1000 στις Σερρες με το εν λογω συστημα και ηταν απιστευτα γρηγορο σε αλλαγες (μιας και εχει και ενσωματομενο shifter στο συστημα του) και υπαρχει και δυνατοτητα τοποθετησης πλακετας για εντελως αυτοματες αλλαγες και downshifting χωρις την χρηση κουμπιων.Θα μου αρεσε κατι τετοιο μιας και ειναι ενας λογος λιγοτερος για αυτοσυγκεντρωση σε κινησεις πανω στην μηχανη,ειδικα στην γρηγορη οδηγηση πιστας.

Το συστημα αυτο το εχει τοποθετησει σε στοκ κιβωτιο,μονο ο επιλογεας εχει παρει τον π@υλο και το εχει βαλει καθαρα λογω κινητικου προβληματος στο αριστερο ποδι και τον εχει βολεψει απιστευτα.Νομιζω powershifter λεγεται αν θυμαμαι καλα.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: strani στις 06/01/2011 8:13 πμ.

HelenKoR"κατι σκεφτομουν (κακιες συνηθειες βλεπετε!) και αναρωτηθηκα αν θα αγοραζατε την μηχανη σας(πχ. Tiger 1050, κοκ) σε αυτοματο.

το αυτοκινητο σας;
το νεο σας αυτοκινητο θα το παιρνατε αυτοματο ή θα το προτιμουσατε με μηχανικο κιβωτιο;

"

μοτοσυκλετα ποτε σκουτερ και αυτοκινητο σαφεστατα και θα αγοραζα

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: mixalakis στις 06/01/2011 12:49 μμ.

Όπως είπαν και οι άλλοι θα αγόραζα μόνο κάτι αντίστοιχο με το DSG.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: denthnpalevw στις 06/01/2011 10:01 μμ.

θα αγοραζα χαλαρα μικρο αυτοκινητακι μεχρι 1.200cc αυτοματο... να το περνει και ευκολα η γυναικα...
οσο για μηχανακι μπα.... ισως μονο καμια βεσπα για το ρετρο στυλ...
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: bonnie στις 06/01/2011 11:26 μμ.

εγω μια φορα δοκιμασα να οδηγησω ενα σκουτερ, αλλα περναγα το φρενο για συμπλεκτη κ δεν...

ειμαι παραδοσιακος τυπος οδηγου..
μηχανακια με ταχυτητες, ακομα κ μηχανακια με ταχυτητες στο χερι (βεσπα, χαρχαρλει), με συμπλεκτες κ αν ειναι δυνατον, καρμπυρατερατα...
αυτοκινητα.. οκ, δεν χρειαζεται να ειναι της εποχης που καιγανε καρβουνο ακομα, αλλα ποτε αυτοματα. ουτε για την πολη, ουτε για το βουνο, ουτε για πουθενα.
ουτε σειριακα κιβωτια, ουτε quickshifter, ουτε τιποτα..
εχω οδηγησει ενα mana aprilia.. εχει κ χειροφρενο.. ξενερωσα.. βαρεθηκα..

αμα ηθελα τεχνολογια, θα επαιρνα ενα μουλτιμιξερ..

θα παραμεινω ευτυχης στον κοσμο των κλασικων παλιατζουρων που μου ιντριγκαρουν το μυαλο...

στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: doohan στις 07/01/2011 1:02 πμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: HelenKoR στις 07/01/2011 9:17 πμ.

enlightening!
(ιδιως το Post του Μιχαλη)

απλως αναρωτιομουν γιατι να δυσκολευουμε τοσο την ζωη μας με το αμπραγιαζ ενω εχουμε την επιλογη "γκαζι-φρενο".
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: vagtyrp στις 07/01/2011 10:44 πμ.

από μια μικρή εμπειρία με αυτόματο αυτοκίνητο θα έλεγα ότι αξίζει πραγματικά όταν αφορά την αθήνα και μόνο! μηχανάκι έχω σκούτερ και είναι μεγάλη διευκόλυνση, χωρίς να με ενοχλεί το ότι αλλάζω ταχύτητες συνέχεια όταν παίρνω τον τίγρη, αλλά κάνεις μεγάλη οικονομία στην βενζίνη και στα σέρβις!
αλλα μεγάλη μηχανή με αυτόματο δεν θα έπαιρνα ποτέ.....ακόμα και το FJR1300 που γλυκοκοιτάω εδώ και καιρό, απλό θα το πάρω..............

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: dimchrist στις 07/01/2011 12:25 μμ.

Εξαρτάται από τη χρήση.
Για καθημερινή μετακίνηση ιδίως στο κέντρο είναι πολύ καλή περίπτωση είτε με αυτοκίνητο είτε με μηχανάκι.
Για τις βόλτες ευχαριστώ δε θα πάρω.

Triple Way