Θα αγοράζατε αυτόματο;

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: Tpap στις 11/01/2011 6:17 μμ.

haris"
Δε διαφωνει κανεις οτι ενα αυτοματο αμαξακι θα ηταν ιδανικο γι αυτους ... αλλα εσυ εμας ρωτησες αν θα παιρναμε αυτοματο.. εκτος αν ηταν της φιλοσοφικης η ερωτηση .. "


Πιστευεις ότι μπορείς κ' ξέρεις πώς να οδηγήσεις...?
Εκεί θές να πάει η συζήτηση στο θρέντ αυτό..?
Φέρε κ ένα μέτρο να τις μετρήσουμε, τότε.

Πρίν σκίσουμε όμως το θέμα την εκλεκτής μοτοσυναδέλφου, ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: γνωρίζεις/έχεις προηγούμενη εμπειρία από εξάλιτρο V8 κ' τριτάχυτο αυτόματο από '60ς κ' '70ς...?
(Μιάς και βλέπω ότι τα απαξιώνεις με δυό κουβέντες...)

Και πρίν μου απαντήσεις σκέψου ότι όταν κάποιος έκει πάνω από 1.5-1.7 μύρια χλμ στην πλάτη του ότι σκουπίδι κ να του δώσεις, θα πάει γρηγορότερα, ασφαλέστερα αλλά και θα ΦΤΑΣΕΙ. (αυτό ήταν η μεζουρα που λέγαμε πρίν, αν δε Ντόπιασες)

Και εντάξει, εσύ και μερικοί άλλοι που απαξιώνετε θέλω να σας δώ να οδηγάτε WLA με συμπλέκτη στο πόδι και ταχύτητες στο χέρι...Ή καμιά προπορεία στο ένα και γκάζι στο άλλο.
Απλά δεν νομίζω να σας πειράξει αν γελάω επιδεικτικά, ε..?
[Και πρίν προλάβει να πεταχθεί καμιά (κασσάνδρα) να πώ ότι έχω κάτι τέτοιο. Και ξέρω].

Νέοι, ρπμ...βράζει το αίμα τους.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: Sprinter στις 11/01/2011 7:05 μμ.

Ρε Τπαπ έλεος ρε

Ερχεσαι, παραληρείς ασύστολα απο το πρώτο ποστ εκτός τόπου, χρόνου και θέματος, δε σου απαντάμε στα σοβαρά μπας και παρεξηγηθεις και ελπίζοντας να σταματήσεις, μας απειλείς με αποχώρηση από το θρεντ (πως θυμάμαι ότι και από τις τελευταίες φορές που είχες γραψει εδω πρίν μήνες θα ίδια έλεγες ενα-δυο ποστ και μετά 'αποχωρω απ' τη συζ'ητηση), αλλά και συνεχίζεις ακάθεκτος το άσχετο παραλήρημα με ρυθμό αμείωτο.

Ελεος δηλαδή ξαναλέω, πάνε γραψε σε κάνα φόρουμ για V8, V12 ή δε ξέρω τι άλλο γουστάρεις κι ασε μας εδώ να παίζουμε με τα τρικύλινδρα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: HelenKoR στις 11/01/2011 7:10 μμ.

haris"
Δε διαφωνει κανεις οτι ενα αυτοματο αμαξακι θα ηταν ιδανικο γι αυτους ... αλλα εσυ εμας ρωτησες αν θα παιρναμε αυτοματο.. εκτος αν ηταν της φιλοσοφικης η ερωτηση .. "

αν αφαιρεσεις τις ομαδες που αναφερθηκαν δεν νομιζω να εμειναν και πολλοι. και πιστεψε με εχω κινδυνευσει πολυ απ'ολους.περισσοτερο ομως απο γερους και απο νεους φασαριοζηδες ψευτομαγκες που εχουν το μυαλο τους να πιασουν τον μοχλο.


Sprinter"
Ρε εγώ νόμιζα πως είσαι του Πολυτεχνείου όχι της Φιλοσοφικής "

δεν ειμαι τιποτα απο τα δυο
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: tharis στις 11/01/2011 7:15 μμ.



Tpap"
Πιστευεις ότι μπορείς κ' ξέρεις πώς να οδηγήσεις...?
Εκεί θές να πάει η συζήτηση στο θρέντ αυτό..?
Φέρε κ ένα μέτρο να τις μετρήσουμε, τότε."


Τωρα ποιος μιλησε για ικανοτητες οδηγησης παλι ??? Ο παππους θελει να μετακινηθει. Εγω να ευχαριστηθω! Εσυ που θελεις να παμε το θεμα ??

Τις ικανοτητες μου δεν τις γνωριζεις και δεν αφορουν και το θεμα αλλα αν θελεις να τις μετρησουμε, πολυ ευχαριστως, μ αρεσουν οι προκλησεις..!!

Tpap"
Πρίν σκίσουμε όμως το θέμα την εκλεκτής μοτοσυναδέλφου, ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: γνωρίζεις/έχεις προηγούμενη εμπειρία από εξάλιτρο V8 κ' τριτάχυτο αυτόματο από '60ς κ' '70ς...?
(Μιάς και βλέπω ότι τα απαξιώνεις με δυό κουβέντες...) "


Δυστυχως οχι, δεν εχω εμπειρια απο εξάλιτρο V8, γιατι δεν εζησα σ εκεινη την εποχη (ευχομαι να οδηγησω ενα του 2020).. Επισης δεν τα απαξιωνω καθολου, απλα πιστευω οτι ειναι/ηταν αλλη η χρηση και η χαρη τους και δεν ταιριαζουν καθολου στην συζητηση που πιασαμε.. Αλλα κι εσυ δε μας μιλησες γι αυτα, για πρακτικοτητα, αφθονους χωρους και burgers ειπες...

Tpap"
Και πρίν μου απαντήσεις σκέψου ότι όταν κάποιος έκει πάνω από 1.5-1.7 μύρια χλμ στην πλάτη του ότι σκουπίδι κ να του δώσεις, θα πάει γρηγορότερα, ασφαλέστερα αλλά και θα ΦΤΑΣΕΙ. (αυτό ήταν η μεζουρα που λέγαμε πρίν, αν δε Ντόπιασες) "


Αυτο ειναι δικη σου αποψη, σωστη ή λαθος ασε να το κρινει ο καθενας... και οι ταξιτζιδες μυρια χλμ εχουν στην πλατη τους.. τι σημαινει αυτο ? Αν δεν εχεις μυαλο δεν πας πουθενα..

Θα μπορουσα να σχολιασω ετσι και το πρωτο σου "ακυρο" ποστ αλλα δε θα το κανω ..

Tpap"
Και εντάξει, εσύ και μερικοί άλλοι που απαξιώνετε θέλω να σας δώ να οδηγάτε WLA με συμπλέκτη στο πόδι και ταχύτητες στο χέρι...Ή καμιά προπορεία στο ένα και γκάζι στο άλλο.
Απλά δεν νομίζω να σας πειράξει αν γελάω επιδεικτικά, ε..?
[Και πρίν προλάβει να πεταχθεί καμιά (κασσάνδρα) να πώ ότι έχω κάτι τέτοιο. Και ξέρω]. "


Λες να μη τα καταφερουμε ?? δε νομιζω ... !! Καλως ή κακως οι νεοι ειναι ικανοτεροι !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: johnygalan στις 11/01/2011 7:23 μμ.

haris"

Λες να μη τα καταφερουμε ?? δε νομιζω ... !! Καλως ή κακως οι νεοι ειναι ικανοτεροι !! "

Χάρη... χαλάρωσε λίγο
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: tharis στις 11/01/2011 7:27 μμ.

Και για να ξεκαθαρισω και τη θεση μου επι του θεματος, οπως αλλωστε εγραψα και απ την αρχη..

Ειμαι υπερ ενως ηλεκτρονικα υποβοηθουμενου χειροκινητου κυβωτιου που θα υπακουει πληρως στις εντολες του οδηγου, το οποιο θα εχει σχεδιαστει για την καλυτερη, γρηγοροτερη, ακριβεστερη αξιοποιηση των δυνατοτητων του οχηματος και οχι να προστατεψει/περιορισει τον οδηγο, ειτε σε αυτοκινητο ειτε σε μηχανη.

Ολα τα παραπανω μου τα προσφερει αυτη τη στιγμη το χειροκινητο κιβωτιο και προς το παρον μονο σε καποια αυτοκινητα το αντιστοιχο ηλεκτρονικο με ενα επιπλεον κοστος που εγω θα αποφασισω αν αξιζει να το πληρωσω.

Επισης δεν απαξιωνω τα "αυτοματα".. Εχει τυχει πολλες φορες να απολαυσω το αυτοματο μιας Ε200 που με πηγε και μ εφερε μεχρι την Αθηνα ξεκουραστα ή που δε μ ενοιαζε αν ημουν κολλημενος στην κινηση, αλλα τοτε σκοπος ηταν να μετακινηθω ξεκουραστα. Επειδη τις περισσοτερες φορες ομως δεν ειναι αυτος ο στοχος για μενα στην παρουσα φαση ΔΕΝ με καλυπτουν.

Οπως διαλεγεις τυπο μοτοσυκλετας αναλογα με τις αναγκες σου, ετσι διαλεγεις και τυπο κυβωτιου και τυπο κινητηρα και τυπο ελαστικων και τα παντα ολα.. Δεν μπορεις να λες "δεν ξερω γτ υπαρχουν ακομα χειροκινητα κυβωτια" ή " τα αμερικανακια την βρηκαν την ακρη χρονια πριν" ... ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ......
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: Sprinter στις 11/01/2011 7:48 μμ.

ATN PANOS"

αποψη δικια μου και μονο,και μετα απο αρκετο καιρο που δουλευω shifter,
ειναι οτι καλυψε ενα απο τα λιγα μειονεκτηματα που εχει για μενα ενα συμβατικο κιβωτιο ταχυτητων!
"


Πεστα ρε Πάνε, γιατί και εγώ τα είπα αυτά παραπάνω και δε με πιστεύουν. Η λύση είναι έτοιμη, παίζει μια χαρά, θα 'πρεπε να υπάρχει για όλες τις μηχανές και όχι σαν οψιον μόνο για αγωνιάρικα και τα υπόλοιπα ηλεκτρογραναζοθαύματα της Χόντας και του Πολυχόντα είναι ακριβή 'λύση' που ψάχνει για πρόβλημα. Αισιχτίρ δηλαδή, μακάρι κι αυτό να 'χει την τύχη των 'εναλλακτικών' μπροστινών (αλλά πολύ φοβάμαι με τη μαλακία που βαράει τώρα τελευταία τον κόσμο παγκοσμίως μήπως πιάσει).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: doohan στις 11/01/2011 7:50 μμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: Sprinter στις 11/01/2011 7:57 μμ.

Οχι μιραφιόρι ρε...... Οταν παίρνω το μιάτα για καμμιά βόλτα ξεσκούφωτο τότε γουστάρω.. Το μόνο αμάξι ΙΜΟ προσιτό στους κοινούς θνητούς που σου παρέχει πια οδηγική ευχαρίστηση. Οχι δε στρίβει μόνο του όπως το δήθεν σουπερ ντούπερ και 'σπορτίβ' σιρόκκο τουρμπο tsifsgti ή πως λεγότανε που κάθεσαι στην καρέκλα και πάει μόνο του, κι άμα το παρακάνεις ή δε σκαμπάζεις με το μαζντάκι σε προδίδει ΑΛΛΑ ΧΑΡΙΖΕΙ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ κι ας πας με 120 νομίζοντας απ' τη βαβούρα πως πας με 200...

PS Α κι ο πατέρας μου δεν είχε μιραφιόρι είχε βόλβο εκατονεικοσιτόσο amazona, τοχε πάρει το 1960 6 μήνες πριν γεννηθώ εγώ κι όταν πέθανε ο συχωρεμένος το '91 αναγκάστηκα να το πετάξω γιατί δεν ειχα λεφτά να το σώσω. Αλλο αμάξι δεν ματαείδε στη ζωή του, πρίν είχε ενα τζιπ στρατιωτικό Γουίλλις νομίζω απ' αυτά τα απομεινάρια των Αμερικάνων μετα τον πόλεμο. Οταν του λεγα εγώ ο μικρός και άσχετος να το αλλάξει με κοίταζε περίεργα και μούλεγε 'γιατί τι έχει δε πάει?'.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: doohan στις 11/01/2011 8:14 μμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: tharis στις 11/01/2011 8:36 μμ.

doohan"...θελεις να 'σε φιλοξενησω για κανενα τριημερο στο Νησι?"




Sprinter"Οχι μιραφιόρι ρε...... Οταν παίρνω το μιάτα για καμμιά βόλτα ξεσκούφωτο τότε γουστάρω.. Το μόνο αμάξι ΙΜΟ προσιτό στους κοινούς θνητούς που σου παρέχει πια οδηγική ευχαρίστηση. Οχι δε στρίβει μόνο του όπως το δήθεν σουπερ ντούπερ και 'σπορτίβ' σιρόκκο τουρμπο tsifsgti ή πως λεγότανε που κάθεσαι στην καρέκλα και πάει μόνο του, κι άμα το παρακάνεις ή δε σκαμπάζεις με το μαζντάκι σε προδίδει ΑΛΛΑ ΧΑΡΙΖΕΙ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ κι ας πας με 120 νομίζοντας απ' τη βαβούρα πως πας με 200..."


. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: ATN PANOS στις 11/01/2011 11:19 μμ.

αν μου επιτρεπετε,να υπενθυμισω οτι η θεματοθετρια
ρωτησε αν αγοραζαμε ποτε μηχανη με αυτοματο σαζμαν .

ΟΧΙ ποιο ειναι καλυτερο γρηγοροτερο κτλ κτλ.
οποτε καλυτερα να το παρουμε απο την αρχη,(οποιος θελει δηλαδη)
και να απαντησουμε.


ΟΧΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΑΖΜΑΝ
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: tharis στις 11/01/2011 11:24 μμ.

HelenKoR"
το αυτοκινητο σας;
το νεο σας αυτοκινητο θα το παιρνατε αυτοματο ή θα το προτιμουσατε με μηχανικο κιβωτιο;

"
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: ATN PANOS στις 11/01/2011 11:26 μμ.

εχει βαλθει να μας βαλει να τσακωθουμε αυτη!!!!!!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Θα αγοράζατε αυτόματο;  

  Από: tharis στις 11/01/2011 11:33 μμ.



Ελενη δεν μας ειπες τελικα τι σκεφτοσουν ... ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..