Freeware υποκατάστατο Tuneboy

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 11:38 πμ.

[quote="akile !":9yu6k69g]

Αυτο που με απασχολει λιγο ειναι το θεμα με την ecu και θελει λιγο ψαξιμο, ειδωμεν....[/quote:9yu6k69g]

Τι σε απασχολεί εκεί? Δεν έχεις θέμα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: akile ! στις 03/02/2011 11:46 πμ.

Απλα οτι μπορει να κλειδωσει ο εγκεφαλος, οχι να καει να κλειδωσει και αυτο θελω να ψαξω...

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 11:57 πμ.

Δεν έχεις τέτοιο θέμα. Χρόνια τώρα παίζει ο κόσμος με το tuneboy (και πρόσφατα με το tuneecu).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Native στις 03/02/2011 12:27 μμ.

Φίλε μου , είχα αλλάξει πάνω απο 200 φορές πρόγραμμα με τα εν λόγω εργαλεία. Στο δυναμόμετρο είχαμε αλλάξει 20 φορές μέσα σε μία ώρα. Οπότε μην σκοτίζεσαι...Plug and play...

Ασχετο, μάλλον το tuneboy το παρατησανε οι δημιουργοι του, ουτε νεα προγράμματα δεν διαθέτουν....τους έφαγε το tuneecu, το οποιο σαφως είναι καλύτερο πλεον και σε αφηνει να αντιγράψεις χάρτες τμηματικα!!!Πιστεψτε με, είναι πακετο να το κανεις τετραγωνο τετραγωνο(και εχω φαει απείρες ωρες να το κανω)
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: akile ! στις 03/02/2011 12:31 μμ.

Οποτε ειμαστε σε καλο δρομο

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: lucifsg στις 07/02/2011 4:11 πμ.

χαρτες για το 1050 εχετε ανεβασει πουθενα στο φορουμ παιδια ?

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Native στις 07/02/2011 8:54 πμ.

Υπάρχουν τα πάντα στο http://www.tuneecu.com
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: DimSTriple στις 08/02/2011 8:26 μμ.

Το εργαλείο αυτό ήδη το έχω χρησιμοποιήσει σε τρία triumph... Εξαιρετική επιλογή που απλά σε γλιτώνει απο χρήματα αγοράς είτε καλωδίου/licence tuneboy είτε piggy pack επιλογών όπως το power commander ή Rapid bike.
Σαφέστατα και έχει κάποια κενά το συγκεκριμένο που φαντάζομαι με το χρόνο θα λυθούν, μέχρι τότε είναι η καλύτερη λύση για όλα τα triumph/ktm/aprilia που μπορεί να δουλέψει.
Συγκεκριμένα ένα tiger 1050 που βελτιώσαμε, ξηλώσαμε το rapidbike3 που είχαμε πάνω και ο χάρτης φτιάχτηκε απο την αρχή... αποτέλεσμα σε δυναμόμετρο, 133 άλογα χωρίς να το ζορίσουμε να βγάλει άλογα.
Προσοχή στο αβάν, τις στροφές και γενικά... ό,τι δε γνωρίζετε

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: guraki στις 09/02/2011 11:07 πμ.

Δωσε καμια λεπτομερεια!!!133 αλογα τροχο...???

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Sprinter στις 09/02/2011 12:18 μμ.

Ναι με τα κατάλληλα δυναμόμετρα όλα γίνονται Δεν έχω λόγο να μφιβάλλω πως υπήρξε βελτίωση αλλά έχουμε πεί 200 φορές πως επειδή τα δυναμόμετρα (ας μη μιλήσω για χειριστές) γραφουν ότι θέλουν (ή ότι τα βάζουμε να γράφουν) το μόνο που έχει έννοια είναι η σύγκριση πρίν και μετά την επέμβαση (και βέβαια όχι μόνο απόλυτα νουμερα αλλά και καμπύλες) σε ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ δυναμομετρητή.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: guraki στις 09/02/2011 12:21 μμ.

ΠΑντως στην δικια μου δυναμομετρηση σε δυναμομετρο FUCHS δεν υπηρξε μουτσικελα που λενε...113 εδειξε...

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: Aris. στις 09/02/2011 12:32 μμ.

DimSTriple"133 άλογα χωρίς να το ζορίσουμε να βγάλει άλογα."



Δηλαδη αμα το ζοριζατε θα εφτανε τα 150 αλογα που βγαζει το gsxr λιτρου που εχεις.

Μα τι λεω... συγνωμη , το gsxr βγαζει 190 αλογα , τροχο , στο ιδιο δυναμομετρο
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: akile ! στις 09/02/2011 5:28 μμ.

Φιλε μου ενταξει το νουμερο που αναφερεις (133ps) ΚΑΙ ΤΡΟΧΟ !!!! μου φαινεται και εμενα λιγο αισιοδοξο εως πολύ !!!
Μηπως αναφερεσαι δυναμη στο στροφαλο ???? Που και παλι στροφαλο να ειναι, κανενα δυναμομετρο (σωστο) δεν μετραει με ακριβεια στροφαλο (απωλειες, γραναζια, βημα σαζμαν, τροχους και πολλα αλλα....) οποτε μιλαμε παντα για τροχο.
Τωρα να πηρε το μηχανακι περιπου 25ps στον τροχο (μαμα περιπου 105ps) ονειρο απατηλο.
Ευκολα ανοιγα με αυτο το μηχανακι και ας με ξυριζε για να βλεπαμε διαφορες !

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: DimSTriple στις 09/02/2011 9:25 μμ.

Παιδιά δε με καταλάβατε, ή δεν ήμουν σαφής, η μοτοσυκλέτα όταν λέω είναι βελτιωμένη εννοώ, άλλους εκκεντροφόρους, αυξημένη συμπίεση, ολόκληρη εξάτμιση και custom χάρτη στο εγκέφαλο με +200 στροφές. Καταλαβαίνω πως κάτι παρόμοιο δεν έχει γίνει σε τέτοιο μοτέρ αλλά... τα άλογα νομίζω πως είναι απόλυτα φυσιολογικά.

Η μοτοσυκλέτα είναι αυτή:
http://www.bikepics.com/members/dimst/09tiger/

Εκεί υπάρχει και η δυναμομέτρηση σε fuchs. Προσέξτε πως στον τίτλο γράφει speed triple 1050, ο λόγος είναι πως δεν υπήρχε αυτός ο τύπος μοτοσυκλέτας στο δυναμόμετρο. Η μοτοσυκλέτα στόκ είχε δείξει με άλλη εξάτμιση (remus 4-2 τότε) 113 ή 114 άλογα σε άλλο δυναμόμετρο δυστυχώς το οποίο απο άλλες μοτοσυκλέτες που έχουμε δοκιμάσει είναι λίγο πιο αισιόδοξο απ'ότι το fuchs.

Όσο για το άνοιγμα, ο ιδιοκτήτης είναι φίλος, φαντάζομαι θα χαρεί να κάνει ένα ή παραπάνω φιλικό άνοιγμα με tiger

Re: Freeware υποκατάστατο Tuneboy  

  Από: spiderbob στις 10/02/2011 1:06 πμ.

Καλημερα φιλε να πεις στον κυριο νικο οτι η καβαλας (λ.αθηνων )ειναι μικρη και καπου θα συναντηθουμε.Φιλικα Μπαμπης