Κερι σε matt χρωμα ?

Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: tharis στις 05/06/2010 12:09 πμ.

Γνωριζει κανεις τι γινεται με το κερωμα και τα matt χρωματα ? Μπορω να το κερωσω κανονικα οπως τα gloss χρωματα? Χρησιμοποιω το ιδιο κερι ή υπαρχει αλλο προιον ειδικο για matt ?? Αλλαζει καθολου η εμφανιση του χρωματος ??

Το εχει κανει κανεις τελος παντων... ???
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: Greem στις 05/06/2010 12:41 πμ.

Κερι φοβαμαι να το περασω αλλα προσφατα δοκιμασα με καθαρη σιλικονη. ειχε πολυ καλα αποτελεσματα, ζωντανεψε λιγο το χρωμα και δεν κραταγε βρωμα για αρκετο καιρο.
βαζεις ελαχιστη ποσοτητα και τριβεις πολυ καλα με ενα μαλακο πανι.

υ.γ. σιλικονη εβαλα αυτη που εχω για τις αναρτησεις του r/c μου
There goes one of God's own creatures. Too weird to live, too rare to die.

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: Γιωργος στις 05/06/2010 10:01 πμ.

υπάρχει ειδικόι σπρέυ για μάτ χρώματα φροντίδας. στα είδη αυτοκινήτου μπορείς να το βρείς για προφυλακτηρες ματ. κάνει και για άβαφα ματ κομμάτια. το ρίχνεις το αφήνεις 10 λεπτά και μετα το σκουπίζεις με καθαρό μαλακό πανι. Κάνει την επιφάνεια σατινέ και είναι αντιστατικό. αν δεν μπορέσεις να βρείς πέσ μου να σου στείλω. είναι φθηνά πάντως

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: bekris στις 05/06/2010 11:31 πμ.

admin"υπάρχει ειδικόι σπρέυ για μάτ χρώματα φροντίδας. στα είδη αυτοκινήτου μπορείς να το βρείς για προφυλακτηρες ματ. κάνει και για άβαφα ματ κομμάτια. το ρίχνεις το αφήνεις 10 λεπτά και μετα το σκουπίζεις με καθαρό μαλακό πανι. Κάνει την επιφάνεια σατινέ και είναι αντιστατικό. αν δεν μπορέσεις να βρείς πέσ μου να σου στείλω. είναι φθηνά πάντως "


Για πε καμία μάρκα... κάτι της να ψάξουμε.

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: ATN PANOS στις 05/06/2010 3:56 μμ.

κερι παντως δεν μπαινει
ειχα δοκιμασει στο R,και ηταν μια αηδια
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: tharis στις 05/06/2010 4:20 μμ.

admin"υπάρχει ειδικόι σπρέυ για μάτ χρώματα φροντίδας. στα είδη αυτοκινήτου μπορείς να το βρείς για προφυλακτηρες ματ. κάνει και για άβαφα ματ κομμάτια. το ρίχνεις το αφήνεις 10 λεπτά και μετα το σκουπίζεις με καθαρό μαλακό πανι. Κάνει την επιφάνεια σατινέ και είναι αντιστατικό. αν δεν μπορέσεις να βρείς πέσ μου να σου στείλω. είναι φθηνά πάντως "


Δηλαδη πως λεγονται? τι ακριβως ειναι ? Δεν εννοεις σπρει συλικονης για τα πλαστικα, ταμπλο αυτοκινητων κλπ ετσι ..?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: bekris στις 07/06/2010 9:43 πμ.

haris"
admin"υπάρχει ειδικόι σπρέυ για μάτ χρώματα φροντίδας. στα είδη αυτοκινήτου μπορείς να το βρείς για προφυλακτηρες ματ. κάνει και για άβαφα ματ κομμάτια. το ρίχνεις το αφήνεις 10 λεπτά και μετα το σκουπίζεις με καθαρό μαλακό πανι. Κάνει την επιφάνεια σατινέ και είναι αντιστατικό. αν δεν μπορέσεις να βρείς πέσ μου να σου στείλω. είναι φθηνά πάντως "


Δηλαδη πως λεγονται? τι ακριβως ειναι ? Δεν εννοεις σπρει συλικονης για τα πλαστικα, ταμπλο αυτοκινητων κλπ ετσι ..?"


armour all... σπρει συλικονης για τα πλαστικα, απίθανο αποτέλεσμα !!!!!!
..
.
.
είναι τυχαίο ???

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: Γιωργος στις 07/06/2010 9:52 πμ.

bekris"
admin"υπάρχει ειδικόι σπρέυ για μάτ χρώματα φροντίδας. στα είδη αυτοκινήτου μπορείς να το βρείς για προφυλακτηρες ματ. κάνει και για άβαφα ματ κομμάτια. το ρίχνεις το αφήνεις 10 λεπτά και μετα το σκουπίζεις με καθαρό μαλακό πανι. Κάνει την επιφάνεια σατινέ και είναι αντιστατικό. αν δεν μπορέσεις να βρείς πέσ μου να σου στείλω. είναι φθηνά πάντως "


Για πε καμία μάρκα... κάτι της να ψάξουμε."


Auto UR Bumber & trim συασκευασια 500ml

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: ATN PANOS στις 07/06/2010 3:52 μμ.

bekris @

παρτα απο τον κ γιωργο
αν θες, και να παρεις και κανενα μπλουζακι!

το ενα χερι νυβει το αλλο το εχεις ακουστα?
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: tharis στις 07/06/2010 4:17 μμ.

Σπρευ συλικονης και στο χρωμα ?? Μπορει να δειχνει ωραιο αλλα δε νομιζω και να προστατευει ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: jimdom στις 07/06/2010 5:17 μμ.

[quote="bekris":1ywhemm9]
haris"
admin"υπάρχει ειδικόι σπρέυ για μάτ χρώματα φροντίδας. στα είδη αυτοκινήτου μπορείς να το βρείς για προφυλακτηρες ματ. κάνει και για άβαφα ματ κομμάτια. το ρίχνεις το αφήνεις 10 λεπτά και μετα το σκουπίζεις με καθαρό μαλακό πανι. Κάνει την επιφάνεια σατινέ και είναι αντιστατικό. αν δεν μπορέσεις να βρείς πέσ μου να σου στείλω. είναι φθηνά πάντως "


Δηλαδη πως λεγονται? τι ακριβως ειναι ? Δεν εννοεις σπρει συλικονης για τα πλαστικα, ταμπλο αυτοκινητων κλπ ετσι ..?"


armour all... σπρει συλικονης για τα πλαστικα, απίθανο αποτέλεσμα !!!!!!
..
.
.
είναι τυχαίο ???[/quote:1ywhemm9]
Δεν νομιζω..

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: bekris στις 08/06/2010 9:43 πμ.

haris"Σπρευ συλικονης και στο χρωμα ?? Μπορει να δειχνει ωραιο αλλα δε νομιζω και να προστατευει .."



μια χαρά είναι σε λέω...για το εάν προστατεύει ... δεν ξέρω...
Το θέμα είναι να μην το χαλάει και φυσικά να φαίνεται τ@υλα. και στο mat χρώμα του R είναι μούρλια.


ATN PANOS"bekris @

παρτα απο τον κ γιωργο
αν θες, και να παρεις και κανενα μπλουζακι!

το ενα χερι νυβει το αλλο το εχεις ακουστα? "


Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: tharis στις 11/06/2010 1:31 μμ.

Τελικα πηρα αυτο το γαλακτωμα της armor all. (δεν ειναι σπρευ ειναι φσιτ φσιτ , σπρευ armor all δε βρηκα)
Προστασια semi matt γραφει.

Στο χρωμα δεν ειδα και καμια διαφορα... ε τα πλαστικα γυαλιζουν λιγο παραπανω ..

Παντως το μηχανακι φαινεται στο πλυσιμο οτι ειναι κερωμενο και θα το δοκιμασω καποια στιγμη ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: bekris στις 11/06/2010 2:15 μμ.

φσιτ, φσιτ armour all (σιλικόνης) απο praktiker.
ψεκάζεις, απλώνεις με πανάκι και περιμένεις να στεγνώσει. (παθαίνεις σοκ, το χρώμα θαμπό .. ένα χάλι μαύρο, απορείς που με άκουσες κτλ,κτλ)

Όμως,
με στεγνό βαμβακερό πανί σκουπίζεις - τρίβεις ... και ως δια μαγείας....

Re: Κερι σε matt χρωμα ?  

  Από: tharis στις 11/06/2010 5:45 μμ.

χαχαχα ενα ενα μας τα λες ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..