προβλημα στην αποσυμπλεξη

προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: kanagias στις 02/06/2010 12:18 μμ.

κυριοι καλημερα σας!!!!
εδω και 2 μερες εχω "προβλημα" οταν προσπαθω να αποσυμπλεξω...
το παραθετω οσο πιο αναλυτικα μπορω..
ξεκινησε ως εξης...εχω τελειωσει την δουλεια και παω να φυγω...ανοιγω διακοπτη , καβαλαω ,
βαζω νεκρα (πρασινιζει το λαμπακι της νεκρας...) παταω μιζα (με σιμπλεκτη) και κανει ενα πεταγμα μπροστα...
το μηχανακι ΔΕΝ ειχε παρει την νεκρα και ας εδειχνε το πρασινο λαμπακι οτι ηταν σε νεκρα...
τελοςπαντον δεν πολυ δινω σημασια ξανα βαζω νεκρα(την παιρνει κανονικα) και ξεκιναω...
Ε απο τοτε (οχι σε ολες τις αλλαγες, αλλα σε αρκετες ) δεν αποσυμπλεκει σωστα...
δλδ εχοντας πατησει καλα τον συμπλεκτη , το μηχανακι για 2,3 δευτερα ειναι σαν να μην μπορει να αποσυμπλεξει...και στο ανεβασμα το παρατηρω και στο κατεβασμα...
(πιο πολυ στο κατεβασμα απου εκει μου κανει "πεταγματακια" αφου δεν αποσυμπλεκει σωστα και εγω κατεβαζω ταχυτητα παντα με "παιξιμο γκαζιου")


ο τιγρακος ειναι στα 2,500 κμ εχει κανει το πρωτα 2 του ταξιδακια απροβληματιστα και πολυ ευχαριστα.
γενικα μεχρι στιγμης δεν εχω παραπονα , απλα αυτο μου κανει εντυπωση γιατι δεν το εχω ξαναακουσει...
ειπαμε εινια αντρικο το κιβωτιο, αλλα να μην κανει σωστα αποσυμπλεξη ειναι περιεργο...



φυσικα και θα παω να το δουν γιατι μπορει να μην ειναι τπτ αλλα μπορει και να ειναι.
απλα ηθελα να σας το αναφερω μηπως και εχετε ακουσει κατι παρομιο..

αυτα παιδες...ελπιζω παντος να μην ειναι κατι...

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: Aris. στις 02/06/2010 1:55 μμ.

kanagias" παταω μιζα (με σιμπλεκτη) και κανει ενα πεταγμα μπροστα...
"

Το πεταγμα μπροστα, το εκανε ενω ειχες ακομα πατημενο τον συμπλεκτη ή οταν τον αφησες αποτομα νομιζοντας πως ειχες νεκρα ?

Οι ενδειξεις ταχυτητων μερικες φορες "μ@λ@κιζονται" και δειχνουν αλλα αντι αλλων (ισως και το λαμπακι της νεκρας) ειδικα οταν "χαιδευεις" τον λεβιε . (καλη ωρα τωρα , που προσπαθουσες σταματημενος να βρεις την νεκρα χαϊδευοντας τον). Μου παρουσιαζει και μενα το τριπλ κατι ανωμαλιες στις ενδειξεις καμμια φορα (π.χ. εχω 1η και διχνει 2α και πατωντας ακομα μια φορα τον λεβιε , στρωνει....) Πιστευω δεν ειναι κατι δυσκολο για τον μαστορα να στο ρυθμισει (λεω 'γω τωρα...)




Τωρα για αυτο το γενικο...
kanagias" Ε απο τοτε (οχι σε ολες τις αλλαγες, αλλα σε αρκετες ) δεν αποσυμπλεκει σωστα...
δλδ εχοντας πατησει καλα τον συμπλεκτη , το μηχανακι για 2,3 δευτερα ειναι σαν να μην μπορει να αποσυμπλεξει...και στο ανεβασμα το παρατηρω και στο κατεβασμα..."


Κατι παρομοιο ... σαν ασαφεια... σαν να μην ενιωθα το "Κλικ" στο ποδι μου απο την αλλαγη -ας πουμε- της 3ης για 2α... ειχα και 'γω. Ειχα 3η , πατουσα συμπλεκτη, κατεβαζα 2α , αλλα ενιωθα (σωστα) οτι δεν ειχε μπει , κρατουσα μονιμα πατημενο κατω τον λεβιε και αφηνοντας σιγα τον συμπλεκτη ενιωθα το "κλακ" στο ποδι μου(οτι μπηκε η ταχυτητα δηλαδη). Δεν ξερω βεβαια αμα εννοεις αυτο λεγοντας ... "προβλημα στην αποσυμπλεξη"...
Δεν μου το εκανε παντα , συνηθως σε νορμαλ θερμοκρασιες, ουτε παρα πολυ ζεστο , ουτε οταν ηταν κρυο.
Αλλαξα λαδια στο σερβις και διορθωθηκε παντως...
Απο το Mobil1 που ειχα , εβαλα καποια φθηνα ημισυνθετικα (με τις απαιτουμενες προδιαγραφες βεβαια)
και ειδα διαφορα προς το καλυτερο. Το κιβωτιο εγινε πιο "ευαναγνωστο"

Δεν ξερω αμα βοηθησα καθολου ή ειμαι "εκτος θεματος" , παντως δεν ακουγεται κατι το σοβαρο...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: tharis στις 02/06/2010 2:10 μμ.

Γενικα εγω εχω παρατηρησει οτι η ενδειξη αλλαζει οταν αφησεις τον συμπλεκτη και οχι οταν κουμπωνεις την ταχυτητα..

Αλλα δε νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα του παιδιου Αρη .. ουτε και αυτο που καμια φορα δεν κουμπωνει η ταχυτητα και πρεπει να την ξαναβαλεις ..

Καλυτερα να πας να στο ελεγξουν.. δε νομιζω οτι ειναι δικο σου το φταιξιμο οποτε και μεις δεν μπορουμε να σου δωσουμε καποια λυση ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: kanagias στις 02/06/2010 2:19 μμ.

το πεταγμα το εκανε εχοντας εγω πατημενο τον συμπλεκτη...

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: kanagias στις 02/06/2010 2:21 μμ.

οχι δεν εινια οτι δεν κουμπονουνν καλα οι ταχυτητες...
μια χαρα κουμπουνουν...απλα αργει να απομονωσει ο συμπλεκτης...

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: kanagias στις 02/06/2010 3:16 μμ.

αυριο θα παω να το δει ο μηχανικος...
ελπιζω να μην ειναι κατι σημαντικο...
καινουργιο μηχανημα ειναι...ελεος
ευχαριστω παντος για τις απαντησεις σας..
θα σας ενημερωσω οτι και αν γινει...
thanks again

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: doohan στις 02/06/2010 3:46 μμ.

.............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: ATN PANOS στις 02/06/2010 3:48 μμ.

θεωριτικα με βαση αυτα που λες

καταλαβαινω οτι κατι συμβαινει με τον συμπλεχτη
δες αν εχει τα απαραιτητα μποσικα η θελει ρυθμισμα απο την μανετα!!

επισης καλο ειναι να κοιταξεις εσυ η ο μηχανικος
τον μηχανισμο κινησης απο τον λεβιε ταχυτητων μεχρι το σαζμαν!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: kanagias στις 02/06/2010 3:51 μμ.

ετσι ρε παιδια ανεβαστε με...
τετοια θελω να ακουω...
οτι δεν ειναι τπτ!!!
θα σκασω μεχρι να παω!!!!

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: Aris. στις 02/06/2010 3:52 μμ.

kanagias"το πεταγμα το εκανε εχοντας εγω πατημενο τον συμπλεκτη... "


Τοτε...

doohan"Ρυθμισε απλα την μανετα του συμπλεκτη σου (οσο το δυνατον να εχει μεγαλυτερη διαδρομη) και αν δεν στρωση απλα ζητα να σου ρυθμισουν την ντιζα του συμπλεκτη στην καμπανα!!!Δεν ειναι τιποτα ,αντε και καλα χλμ "


θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: kanagias στις 02/06/2010 3:57 μμ.

τι νουμερακι να βαλω την μανετα, μπας και...
τωρα το εχω στο 2...

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: ATN PANOS στις 02/06/2010 4:03 μμ.

απο κει ρυθμιζει μονο η μανετα
απο την βιδα που εναι εκει που αρχιζει το συρματοσχοινο κανε λιγο αριστεροστροφα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: kanagias στις 02/06/2010 4:05 μμ.

α μαλιστα!!
θα το κανω
thanks boy!!!

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: tharis στις 02/06/2010 5:14 μμ.

Αν το προβλημα ηταν μονο στην ντιζα (μποσικα - μαζεμα κλμ) λογικα το προβλημα της αποσυμπλεξης δεν θα ηταν μονιμο ?? Ο kanagias λεει οτι αυτο διαρκει μερικα δευτερολεπτα..

Εμενα σκεφτικα οτι μπορει να κολλανε στιγμιαια τα δισκακια .. πιθανον να εχει καποιο προβλημα με το λαδι ή καποια ελατηρια στο συμπλεκτη... δε μπορω να ξερω και πως ακριβως δουλευει .. γι αυτο ειπα καλυτερα να πας να στο δουν!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: προβλημα στην αποσυμπλεξη  

  Από: Aris. στις 02/06/2010 5:28 μμ.

Βασικα κανε μια δοκιμη...

Βαλε μπρος ,πατα συμπλεκτη ,βαλε 1η και ανεβασε (με πατημενο τερμα τον συμπλεκτη, να ακουμπαει στη χειρολαβη) τις στροφες στις 3000-5000σαλ ,οσο θες , τουλαχιστον 2000στροφες πανω απο το ρελαντι.
Αρχισε να αφηνεις παρα πολυ σιγα την μανετα του συμπλεκτη μεχρι να νιωσεις οτι η μηχανη αρχιζει και "τραβαει".
Αν αμεσως, με το που πας να αφησεις την μανετα του συμπλεκτη (ενω αυτην ακουμπουσε στη χειρολαβη) ,νοιωσεις την μηχανη να "τραβαει" (εστω και ελαχιστα), σημαινει πως πρεπει να μαζεψεις λιγο την ντιζα απο εκει που σου ειπε ο Πανος.

Πολυ πιθανο ομως να μην ειναι και καθαρα θεμα ντιζας το προβλημα, μπορει να στρωσει απο μονο του (μονο 2,5Κ χλμ εχεις....), μπορει να ειναι θεμα λαδιου ... μπορει να θελει ψαξιμο ... μπορει ....
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.