Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Aris. στις 18/06/2010 3:32 μμ.

Και'γω οταν το πλακωνω και σκεφτομαι πως τωρα το μοτερ φερνει 200+ στροφες το δευτερολεπτο με πιανει μιαν ανυσηχια! Ενα αγχος !! Τι εχω γιατρε μου?!!?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 18/06/2010 3:38 μμ.

εσυ έχεις καγκουρίαση. Αλλη ασθένεια αυτή, ανίατη.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Native στις 18/06/2010 3:48 μμ.

Δεν έφτασε το ματι μου ως έκει, τις μπιελες μαλλον τις εχουν κανει ετσι και ευστροφια και βαρος...απλα μια ανησυχια ηταν...δεν ειναι λιγα τα 130 αλογα που βγαζει το μοτερ...οι μπιελες τα τρωνε ολα. Αλλα ας μην το αναλυσουμε αλλο, κανεις μας δεν εχει το διαγραμμα σχεδιασης και αντοχης του κινητηρα...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: xristosxal στις 21/06/2010 10:32 πμ.

Native"2 σπασμενα πιστονια είχα κι εγω....
και εχω να πω οτι απλα εβαλα τα πιστονια της Τ επειδη ηταν στη εγγυηση...δεν υπηρχε περιπτωση να το εκανα αλλιως, υπαρχουν τοσες καλες μαρκες στην αγορα....

Σκεφτομαι να το δωσω...αλλα κι απο την αλλη δεν μου κανει κατι κλικ, οδηγησα το bmw 800gs αλλα μου φανηκε ψοφιμι και χωρις καθολου νευρο...επισης δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω 16000€ για το τενερε και τα χαμηλά δεν με χωρανε....μαλλον θα το κρατησω...

Το μονο που δεν ξερω αν ηταν σωστο ειναι οτι ο Σακης μου αλλαξε 1 χιτωνιο και 3 πιστονια...μου ειπε οτι δεν θα δικαιολογουσαν τα αλλα 2 στην εγγυηση...δεν μπορουσα να επιμεινω για κατι που δεν γνωριζω....αν και μου φανηκε καπως...χιτωνια με 40000 σιγουρα θα έχουν παρει καποιες ανοχες σε σχεση με το καινουργιο και το μηχανακι το έχω 1,5 χρονο...είναι κριμα.

Αυτο που γνωριζω είναι οτι θα έπρεπε να εχω πληρωσει ακομα 2 χιτωνια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Συνολικη διαρκεια επισκευης, κατι περισσοτερο απο 1,5 μηνα, κυριως λογω μη διαθεσιμοτητας ανταλλακτικων απο την Αγγλια.

Τον Χρηστο τον καταλαβαινω απολυτα πάντως...οπώς επισης εχουν αλλάξει και τα λογια που θα έλεγα σε καποιον αν με ρωτουσε για το tiger....

Αληθεια, τις μπιέλες του 1050 τις εχει δεί κανεις? Ειναι λιγο πιο χοντρες απο παπιου....εγω τρομαξα παντως οταν τις είδα, ελπίζω να είναι καλα μελετημένες...."


Εμένα ούτε καν το έχει ανοίξει ακόμα για να δει την ακριβής βλάβη και περιμένω ήδη ένα μήνα.Αν παίζει και μη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών στην Αγγλία την έκατσα.Χειρότερο πράγμα απ το να μην έχεις χαρεί ακόμα το μηχανάκι σου και να μένεις όλο το καλοκαίρι χωρίς αυτό δεν υπάρχει.Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω γιατί εγώ με το μυαλό μου κανονίζω και διακοπές μέσα στον Ιούλιο.Δε θα έπρεπε ρε παιδιά να μου δώσουν ενα μηχανάκι να κυκλοφορώ τουλάχιστον??Τι να πω!!!Είμαι πραγματικά απογοητευμένος με την όλη κατάσταση.

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Tpap στις 23/06/2010 3:17 μμ.

Δεν έπρεπε φιλαράκι να το οδηγήσεις όχι για 250χλμ αλλά ούτε να το βάλεις μπροστά καν..

Κοινή λογική γιοκ...

Θα την γλύτωνες με ένα κόμπλερ και τέλος το παραμύθι.

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 25/06/2010 11:12 πμ.

250 χλμ εκανες με δικλυλινδρο????

Βρέ μπάς και οι δύο βλάβες δεν σχετίζονταν?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: xristosxal στις 25/06/2010 4:04 μμ.

Παιδιά μόλις ανοίχτηκε το μηχανάκι.2 πιστόνια σπασμένα τα είδα με τα μάτια μου.Σπάσανε εκεί που μπαίνουν τα ελατήρια.Και τα δύο στο ίδιο σημείο.και ναι έκανα 250 χλμ με τα πιστόνια σπασμένα ίσως και παραπάνω.Τώρα θα μου αλλάξει 3 πιστόνια κ 3 χιτώνια και είμαι έτοιμος λέει..Και εγώ ρωτώ!!Είμαι??

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: vassat στις 25/06/2010 5:19 μμ.

Και το δικό μου κόμπλερ κάνει κόλπα, ειδικά το πρωί θέλει πολύ ζόρι για να πάρει, ενώ όταν είναι "ζεστό" και το μιζάρω τότε παίρνει αμέσως, συνήθως... άμα είμαι σε κατηφόρα το βάζω μπρος με ταχύτητα. Παίζει να είναι (και) τίποτα άλλο;
/ ΒΣ

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 25/06/2010 5:41 μμ.

Τσέκαρε επειγόντως τη μπαταρία σου και μη μιζάρεις με πεσμένη μπαταρία. Πάνε στο Σάκη να σου ρίξει μια ματιά στη μίζα γιατί στο δικό σου (και δικό μου) μοντέλο είναι ιδιαίτερα παθιάρικη. Η πεσμένη μπαταρία τη στέλνει μια ώρα αρχήτερα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 25/06/2010 5:43 μμ.

xristosxal"Παιδιά μόλις ανοίχτηκε το μηχανάκι.2 πιστόνια σπασμένα τα είδα με τα μάτια μου.Σπάσανε εκεί που μπαίνουν τα ελατήρια.Και τα δύο στο ίδιο σημείο.και ναι έκανα 250 χλμ με τα πιστόνια σπασμένα ίσως και παραπάνω.Τώρα θα μου αλλάξει 3 πιστόνια κ 3 χιτώνια και είμαι έτοιμος λέει..Και εγώ ρωτώ!!Είμαι??"



Είσαι (αν σου αλλάξει και τα ελατήρια βέβαια).

Τι μοντέλο ακριβώς είναι το μηχανάκι αυτό (πάλι θύμα των βουτυρένιων πιστονιών)? Γιατί κάνουμε ένα γκάλλοπ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Aris. στις 25/06/2010 5:49 μμ.

xristosxal"Παιδιά μόλις ανοίχτηκε το μηχανάκι.2 πιστόνια σπασμένα τα είδα με τα μάτια μου.Σπάσανε εκεί που μπαίνουν τα ελατήρια.Και τα δύο στο ίδιο σημείο.και ναι έκανα 250 χλμ με τα πιστόνια σπασμένα ίσως και παραπάνω.Τώρα θα μου αλλάξει 3 πιστόνια κ 3 χιτώνια και είμαι έτοιμος λέει..Και εγώ ρωτώ!!Είμαι??"


Μου αρεσε που ειχες πει οτι η μηχανη μετα δουλευε φυσιολογικα ! Το ειχες κανει μοτοκρος !

Ο χρονος θα δειξει αν "εισαι ετοιμος". Τα σπασμενα κομματακια των πιστονιων βρεθηκαν ή μηπως σου ειπε πως καηκαν ? . Τιποτα αλλο ? Οι βαλβιδες ανεπαφες??!?
Ελεος μπαχαλο η κατασταση. το κομπλερ θρυψαλα τα πιστονια σπασμενα.
Τωρα ακουγεται πως ειναι αργα ... αλλα εγω θα ζητουσα και αλλαγη μοτερ , ή μαλλον λαθος ... θα απαιτουσα.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: xristosxal στις 25/06/2010 7:04 μμ.

Sprinter"
xristosxal"Παιδιά μόλις ανοίχτηκε το μηχανάκι.2 πιστόνια σπασμένα τα είδα με τα μάτια μου.Σπάσανε εκεί που μπαίνουν τα ελατήρια.Και τα δύο στο ίδιο σημείο.και ναι έκανα 250 χλμ με τα πιστόνια σπασμένα ίσως και παραπάνω.Τώρα θα μου αλλάξει 3 πιστόνια κ 3 χιτώνια και είμαι έτοιμος λέει..Και εγώ ρωτώ!!Είμαι??"



Είσαι (αν σου αλλάξει και τα ελατήρια βέβαια).

Τι μοντέλο ακριβώς είναι το μηχανάκι αυτό (πάλι θύμα των βουτυρένιων πιστονιών)? Γιατί κάνουμε ένα γκάλλοπ."



Είναι 08μοντέλο.Αλλά ρώτησα τον μάστορα άμα συμβαίνει στα 08 αυτό το πρόβλημα μου είπε πως το πρόβλημα παρουσιάζεται στατιστικά σε μηχανάκια με συγκεκριμένο αρ πλαισίου(η αριθμό κινητήρα δε κατάλαβα καλά)

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: xristosxal στις 25/06/2010 7:11 μμ.

Aris."
xristosxal"Παιδιά μόλις ανοίχτηκε το μηχανάκι.2 πιστόνια σπασμένα τα είδα με τα μάτια μου.Σπάσανε εκεί που μπαίνουν τα ελατήρια.Και τα δύο στο ίδιο σημείο.και ναι έκανα 250 χλμ με τα πιστόνια σπασμένα ίσως και παραπάνω.Τώρα θα μου αλλάξει 3 πιστόνια κ 3 χιτώνια και είμαι έτοιμος λέει..Και εγώ ρωτώ!!Είμαι??"


Μου αρεσε που ειχες πει οτι η μηχανη μετα δουλευε φυσιολογικα ! Το ειχες κανει μοτοκρος !

Ο χρονος θα δειξει αν "εισαι ετοιμος". Τα σπασμενα κομματακια των πιστονιων βρεθηκαν ή μηπως σου ειπε πως καηκαν ? . Τιποτα αλλο ? Οι βαλβιδες ανεπαφες??!?
Ελεος μπαχαλο η κατασταση. το κομπλερ θρυψαλα τα πιστονια σπασμενα.
Τωρα ακουγεται πως ειναι αργα ... αλλα εγω θα ζητουσα και αλλαγη μοτερ , ή μαλλον λαθος ... θα απαιτουσα."



Τα κομμάτια ήταν πάνω στα πιστόνια ολόκληρα.Έπρεπε να βγάλεις τα ελατήρια για να σου μείνουν τα κομμάτια στο χέρι.Λίγο δύσκολα για αλλαγή μοτέρ .Το μηχανάκι δούλευε σχεδόν καλά.Το γκάζι δεν το άνοιξα τέρμα για να καταλάβω κάτι σε αυτά τα 250 χλμ που έκανα το πήγαινα σταθερά και τα πιστόνια απ ότι κατάλαβα δούλευαν απλά έκαιγε λάδι.

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 25/06/2010 8:31 μμ.

[quote="xristosxal":1ta0gfma]
Sprinter"
xristosxal"Παιδιά μόλις ανοίχτηκε το μηχανάκι.2 πιστόνια σπασμένα τα είδα με τα μάτια μου.Σπάσανε εκεί που μπαίνουν τα ελατήρια.Και τα δύο στο ίδιο σημείο.και ναι έκανα 250 χλμ με τα πιστόνια σπασμένα ίσως και παραπάνω.Τώρα θα μου αλλάξει 3 πιστόνια κ 3 χιτώνια και είμαι έτοιμος λέει..Και εγώ ρωτώ!!Είμαι??"



Είσαι (αν σου αλλάξει και τα ελατήρια βέβαια).

Τι μοντέλο ακριβώς είναι το μηχανάκι αυτό (πάλι θύμα των βουτυρένιων πιστονιών)? Γιατί κάνουμε ένα γκάλλοπ."



Είναι 08μοντέλο.Αλλά ρώτησα τον μάστορα άμα συμβαίνει στα 08 αυτό το πρόβλημα μου είπε πως το πρόβλημα παρουσιάζεται στατιστικά σε μηχανάκια με συγκεκριμένο αρ πλαισίου(η αριθμό κινητήρα δε κατάλαβα καλά)[/quote:1ta0gfma]


Υποτίθεται πώς υπήρξε μια μεγάλη παρτίδα προβληματικών πιστονιών που τοποθετήθηκε κυρίως (μόνο?) σε κινητήρες 08 (όχι μόνο Ταιγκερ).

Η κυρία Τ έχει αρνηθεί να δημοσιοποιήσει λεπτομέρειες της παρτίδας (ούτε καν έχει άμμεσα παραδεχθεί την ύπαρξή της, αλλά το part no άλλαξε κάποια στιγμή) και άρα όποιος είναι 'τυχερός' είναι τυχερός αν του βγεί το πρόβλημα μέσα στην εγγύηση. Αν όχι, γάμησέ τα. Απαράδεκτοι. Συνήθως γύρω στα 20000χλμ βγαίνει αλλά αυτό παίζει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Παει η μίζα!!τα έσπασε ολα!!  

  Από: Sprinter στις 25/06/2010 8:32 μμ.

[quote="xristosxal":243snf65]
Sprinter"
xristosxal"Παιδιά μόλις ανοίχτηκε το μηχανάκι.2 πιστόνια σπασμένα τα είδα με τα μάτια μου.Σπάσανε εκεί που μπαίνουν τα ελατήρια.Και τα δύο στο ίδιο σημείο.και ναι έκανα 250 χλμ με τα πιστόνια σπασμένα ίσως και παραπάνω.Τώρα θα μου αλλάξει 3 πιστόνια κ 3 χιτώνια και είμαι έτοιμος λέει..Και εγώ ρωτώ!!Είμαι??"



Είσαι (αν σου αλλάξει και τα ελατήρια βέβαια).

Τι μοντέλο ακριβώς είναι το μηχανάκι αυτό (πάλι θύμα των βουτυρένιων πιστονιών)? Γιατί κάνουμε ένα γκάλλοπ."



Είναι 08μοντέλο.Αλλά ρώτησα τον μάστορα άμα συμβαίνει στα 08 αυτό το πρόβλημα μου είπε πως το πρόβλημα παρουσιάζεται στατιστικά σε μηχανάκια με συγκεκριμένο αρ πλαισίου(η αριθμό κινητήρα δε κατάλαβα καλά)[/quote:243snf65]


Υποτίθεται πώς υπήρξε μια μεγάλη παρτίδα προβληματικών πιστονιών που τοποθετήθηκε κυρίως (μόνο?) σε κινητήρες 08 (όχι μόνο Ταιγκερ).

Η κυρία Τ έχει αρνηθεί να δημοσιοποιήσει λεπτομέρειες της παρτίδας (ούτε καν έχει άμμεσα παραδεχθεί την ύπαρξή της, αλλά το part no άλλαξε κάποια στιγμή) και άρα όποιος είναι 'τυχερός' είναι τυχερός αν του βγεί το πρόβλημα μέσα στην εγγύηση. Αν όχι, γάμησέ τα. Απαράδεκτοι. Συνήθως γύρω στα 20000χλμ βγαίνει αλλά αυτό παίζει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε