Τρίξιμο συμπλέκτη

Τρίξιμο συμπλέκτη  

  Από: Gianno στις 25/05/2010 1:46 μμ.

Τρίζει ο συμπλέκτης μου όταν τον πατάω , ξέρεις κάνεις που να λαδώσω ? το ακούω μονό με σβηστό μοτέρ. καμιά ιδέα?
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..

Re: Τρίξιμο συμπλέκτη  

  Από: Sprinter στις 25/05/2010 1:51 μμ.

Βάλε λίγο σπρει εκεί που βγαίνει το συρματόσχοινο από το περίβλημά του και πιάνει στο παπαράκι πάνω στο κιβώτιο. Βάλε και στο ελατήριο του παπαρακίου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τρίξιμο συμπλέκτη  

  Από: Gianno στις 25/05/2010 3:34 μμ.

θα δοκιμάσω σήμερα και θα σου πω. WD40 κάνει?

ευχαριστώ μάστορα.
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..

Re: Τρίξιμο συμπλέκτη  

  Από: Sprinter στις 25/05/2010 3:39 μμ.

το WD-40 δεν είναι για πάσα νόσο και πάσα μαλακία.... και δεν είναι λιπαντικό. Spray λευκού γράσσου ή αλλό λιπαντικό μια χαρά είναι. Ακόμα και σπρέυ αλυσίδας αν δεν έχεις τίποτα άλλο πρόχειρο αλλά θα σου πιάσει μούργα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τρίξιμο συμπλέκτη  

  Από: Γιωργος στις 25/05/2010 8:51 μμ.

διπλα στο μοχλικό του συμπλέκτη υπάρχει η βάση της κόντρας της ντίζας η οποία στηρίζεται με δύο οκτάρες βίδες πάνω στο καπ'ακι της καμπάνας. Μερικές φορές έχω παρατηρήσει επειδή αυτή η βάση έχει κάποια περιθώρια παιξίματος στην βάση πως "κάθεται" μέ άλλη κλήση από αυτή που χρειάζεται η ντίζα με αποτέλεσμα το συρμα να τρίβεται στο τέλειωμα του ρεγουλατόρου. Λασκ'αρισε τις δύο οκτάρες τόσο όσο να κινείται η βάση-κόντρα της ντίζας και πάτα την μανέτα να δείς άν σταματά το τρίξιμο και συνάμα μαλακώνει ο συμπλέκτης. το έχω δεί να είναι λάθος τοποθετημένο στα περισσότερα. Δικίμασε και πέσ μου.
υ.σ. Για λίπανση χρειάζεσαι σπρέυ με βάση το λάδι, όχι αντισκουριακό, ούτε γράσσου που θα είναι πολύ προσωρινό επειδή θα κολλήσουν όλα τα χώματα του κοσμου που θα συναντήσεις

Re: Τρίξιμο συμπλέκτη  

  Από: Sprinter στις 25/05/2010 9:03 μμ.

Δίκιο έχει ο αντμιν για το στραβό δούλεμα αλλά δεν προέρχεται από εκεί το τρίξιμο. Προέρχεται από το ελατήριο. Δίκιο έχει και για το λιπαντικό, αν και ότι και να βάλεις εκεί πέρα, βρώμα θα πιάσει, το θέμα είναι να μην είναι κολλώδες αυτό που θα βάλεις. WD40 πάντως μη βάλεις, κακό θα κάνει παρά καλό.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τρίξιμο συμπλέκτη  

  Από: Gianno στις 26/05/2010 10:51 πμ.

όταν σχολάσω θα το ψάξω.
άντε και να δούμε.

thanx anyway
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..