Μπαταρία Τελος!!!

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Polymhxanos στις 10/05/2010 12:28 πμ.

Κουράζει, ξε-κουράζει, όταν η γεννήτρια+ανόρθωση της μοτοσυκλέτας έχει να ταίζει μόνιμα 2 λάμπες 55watt , τότε ζεσταίνεται περισσότερο, άρα γερνάει πιο γρήγορα και χαλάει πιο νωρίς.

Ναι εννοείται ότι επέμβαση στην καλωδίωση είναι για όταν έχει λήξει η εγγύηση, και το ξαναέγραψα, για ανθρώπους που πιάνουν τα χέρια τους. Πραγματικά όμως, όχι να ΝΟΜΙΖΟΥΝ μόνο
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: ATN PANOS στις 10/05/2010 12:33 πμ.

εγω μιλησα παντα για εργοστασιακο διακοπτη
ο οποιος εχει και την καλωδιωση μαζι
οποτε δεν υπαρχει και προβλημα εγγυησης

για το διακοπτακι τωρα γινετε σχετικα ευκολα
αλλα χρειαζονται 2 καλωδια εξτρα να πανε στην φισα
και πιθανον να εχετε προβλημα με την εγγυηση οπως καποιοι προανεφεραν
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Aris. στις 10/05/2010 1:06 πμ.

Εφοσων τα φωτα συνδεονται με φισα στην κυρια πλεξουδα -κατα τα λεγομενα του Πανου-, δεν θα υπαρχει προβλημα εγγυησης μιας και δεν θα κοπει τιποτα. Απλα θα ξεκουμπωσεις την φισα και θα την "διασταυρωσεις" με την φισα του διακοπτη. Στην τελικη αν υπαρχει θεμα , για τους νεους κατοχους T , βγαζουν την διακλαδωση και ξανακουμπωνουν την φισα ως ειχε...

Εγω τωρα που ειμαι για αλλαγη..., η πτωση τασης της μπαταριας , απο τελειως σβηστη , στην θεση ON του διακοπτη ανερχεται στο 1V. Δηλαδη απο 12.6 V που εχει , πεφτει στα 11,6 V με ανοιχτο διακοπτη.

Τα ηλεκτρονικα συνηθως δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις σε αμπερ ( οργανα , ECU , λοιπες ηλεκτρονικες παπαριτσες), τα φωτα ομως ,που απο τα πρωτα κιολλας δευτερολεπτα κανουν το κρυσταλο του φαναριου να καιει..., πιστευω πως "τραβανε" ικανοποιητικα ...

Αξιζει η πατεντα , αν οχι στο γκριπ με ολοκληρο πολυδιακοπτη , με ενα αδιαβροχο μπουτον τυπου On/Off καπου κοντα στο ταμπλο με τα οργανα
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Sprinter στις 10/05/2010 8:04 πμ.

Τι κοστίζει περισσότερο, μια μπαταρία ή το κεφάλι σας?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: ATN PANOS στις 10/05/2010 4:10 μμ.

για ριξτε μια ματια να δειτε ποσο απλο ειναι
ουτε κοψιματα ουτε ραψιματα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: gran tiger στις 10/05/2010 6:51 μμ.

ATN PANOS"για ριξτε μια ματια να δειτε ποσο απλο ειναι
ουτε κοψιματα ουτε ραψιματα"


Πανο, απο γιαμαχα ειναι?

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Γιωργος στις 10/05/2010 7:05 μμ.

ειναι απο τα παλαιότερα Τ που τα φώτα τα άναβες εσύ.
Οι δικ'οπτες και σήμερα είναι οι ίδιοι απλά έχει αφαιρεθεί και ταπωθεί ο επιλογέας

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: ATN PANOS στις 10/05/2010 11:43 μμ.

admin"ειναι απο τα παλαιότερα Τ που τα φώτα τα άναβες εσύ.
Οι δικ'οπτες και σήμερα είναι οι ίδιοι απλά έχει αφαιρεθεί και ταπωθεί ο επιλογέας"



http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: xristosxal στις 11/05/2010 11:24 πμ.

Και κάτι άσχετο..Πόσο σου κόστησε το συστημα εντοπισμού και απο που το προμηθεύτηκες?Σκέφτομαι να βάλω και εγώ και αν μου φάει κανένας το τιγράκι μου θα τον βρώ και δεν θα τον βρει κανείς μετά τοσο βαθειά που θα είναι θαμμένος...

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: ATN PANOS στις 11/05/2010 3:50 μμ.

xristosxal"Και κάτι άσχετο..Πόσο σου κόστησε το συστημα εντοπισμού και απο που το προμηθεύτηκες?Σκέφτομαι να βάλω και εγώ και αν μου φάει κανένας το τιγράκι μου θα τον βρώ και δεν θα τον βρει κανείς μετά τοσο βαθειά που θα είναι θαμμένος..."



και αν εχει και αυτος συστημα εντοπισμού ????
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: nfot στις 26/05/2010 5:36 μμ.

Τελικα, αμα σε θελει η πτανα η τυχη, ολα γινονται.
Βρηκα στον αη μπεη, απο Αγγλια, καινουριο διακοπτη παλιας κoπης, με ON-OFF για τα φωτα, με 23 ευρω τελικη τιμη. Φυσικα βρισκεται στα χερια μου και θα τον εγκαταστησω συντομα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Aris. στις 26/05/2010 8:54 μμ.

Περιμενουμε , how to !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: ATN PANOS στις 26/05/2010 11:37 μμ.

Aris."Περιμενουμε , how to !"


βγαζουμε τον ενα διακοπτη κ βαζουμε τον αλλο.
απλα πραγματα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Aris. στις 27/05/2010 1:20 πμ.

Να αλλαξεις το ενα γκριπ με το αλλο δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι, κανω λαθος ?

Δεν πρεπει να βρει πια καλωδια πανε στα φωτα , να τα διακοψει , να τα προεκτεινει να φτασουν στο νεο On/Off διακοπτη και να γινει η συνδεσμολογια ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Sprinter στις 27/05/2010 7:46 πμ.

Ξέροντας την Τ, μάλλον κάνεις λάθοςι. Η πλεξούδα μάλλον είναι η ίδια. Φαντάζομαι ότι στο νέο διακόπτη απλώς έχουν βραχυκυκλώσει τα καλώδια.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε