Μπαταρία Τελος!!!

Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: harlok στις 09/05/2010 12:57 μμ.

Γεια και χαρα σε ολους.Πριν 3 μερες εβαλα gps εντοπισμου/παρακολουθησης στην Τιγρη μου.Για 3 μερες η μηχανη ειναι σταθμευμενη στο γκαραζ.Σημερα λοιπον που πηγα να την παρω ειχα μεινει απο μπαταρια .Οι ερωτησεις λοιπον ειναι οι εξης:
1.Πως μπορω να βαλω αμμεσα τη μηχανη μπροστα χωρις να προξενισω ζημια στα ηλεκτρονικα της μηχανης(εγκεφαλο).Φανταζομαι οτι δεν μπορω σπροχνοντας ή με καλωδια απο μπαταρια αυτοκινητου!!!!
2.Τροπος αντιμετωπισης προβληματος???Απ'οσο γνωριζω το gps τραβαει γυρω στα 15mA,ειναι δυνατον λοιπον να αδειασει η μπαταρια σε 3 μερες?
Ευπροσδεκτα ολα τα σχολια και πιθανοι τροποι αντιμετωπισης.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων...
LIFE IS SHORT...TO BE SAD...RIDE HARD...

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Aris. στις 09/05/2010 2:37 μμ.

Για πιο λογο να την βαλεις μπρος ? Απαξ και πεσει μια φορα η μπαταρια μετα μη περιμενεις πολλα πραματα...
Γραψε σε ενα χαρτι τα στοιχεια και τις διαστασεις τις μπαταριας και πηγαινε αγορασε μια (ποσο και απο που , αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα )
Δεν ξερω ποσο καιρο την εχεις την μηχανη, αλλα και η εγγυηση για την μπαταρια ειναι 6μηνες και αυτοι για τα ματια του κοσμου... Στην πραγματικοτητα η μπαταρια δεν εχει εγγυηση(πλην ακραιων εξαιρεσεων).
Αν το gps το περασες σε μαγαζι , πηγαινε ξανα και ζητα μετρησεις/καταναλωσεις του gps οσο ειναι σβηστη η μηχανη. Το ιδιο πρεπει να κανεις και αν εχεις συναγερμο ή -δεν ξερω 'γω τι- αλλα gadgets.

Επισεις, μεγαλο ρολο στην διαρκεια της μπαταριας παιζει η χρηση. Καθημερινη χρηση για τσιγαρα-ψωνια-καφε-δουλεια , Αναψε/σβησε =γονατισμα σε χρονο dt. Οπως μου ειπαν , για να φορτισει -ικανοποιητικα η μπαταρια- με μια βολτα, χρειαζεται -το λιγοτερο- 7 χιλιομετρα με πανω απο 4000 σαλ.

Eμενα -λογω καποιων προβληματων που ειχα στις αρχες και λογω καθημερινης , εντος πολης, χρησης- εχει γονατισει αρκετες φορες . (μαμα yuasa απο τον 9/08) και εχω και συντηρητη που τον χειμωνα... πηγαινε συννεφο... Πλεον ολα δουλευουν νορμαλ (μιζα-οργανα-φωτα) αλλα δεν φτανει για την κορνα και τον συναγερμο οσο ειναι σβηστη... Το πολυμετρο -στους πολους- μου διχνει 12,2-12,8 V (πεσμενη) οταν ειναι σβηστη , 11,7V( ) οταν ανοιγω κεντρικο διακοπτη και ειμαι ετοιμος να βαλω μπρος' και 14+V στο ρελαντι.
Μια καλη , γεματη, μπαταρια πρεπει να εχει μονιμα 13,7+V (αν κανω λαθος διορθωστε με).

Ημουν καπως γενικος αλλα στα ανεφερα για να εχεις , στο περιπου , μια ιδεα για το τι παιζει.

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Barkos στις 09/05/2010 3:06 μμ.

πονεμενη ιστορια η ιστορια της μπαταρίας,
επειδή βαριέμαι να γράφω ολόκληρο κείμενο τελικά
με τα πολλά θα πάρεις καινούρια μπαταρία για να σωθείς.
φρόντισε να πάρεις την varta έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος (έχω μείνει 2-3 φορές με την μαμά)

(γενικά ο συναγερμός και τα λοιπά τραβάνε πολύ ρεύμα και κάθε φορά που παίρνεις την μηχανή
πρέπει να κάνεις 6-7 χλμ, για να "φορτίζει", γενικά τρέχα γύρευε, πήγαινε βάλε αυτή που σου είπα να
σωθείς, τσακμάκι σου λέω
αν θες να την βάλεις μπρός άμεσα βαλτην με τα καλώδια του αυτοκινήτου)

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: ATN PANOS στις 09/05/2010 4:07 μμ.

εγω δεν ειχα ουδεποτε προβλημα με τις παταριες
και για να προλαβω μερικους
ειχα και μεταχειρισμενο triumph!!

επειδη ομως σιγουρα υπαρχει προβλημα,ειδικα στα tiger
συνιστω την απλη λυση που εχω κανει και εγω,και ας μην ειχα προβληματα ποτε!!

αλλαζουμε τον διακοπτη των φωτων με ενα απο παλιοτερο μοντελο
που εχουν επολογη on/off
ετσι τα φωτα ειναι αναμενα μονο οταν θελουμε εμεις,και γλυτωνουμε την παταρια μας!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Polymhxanos στις 09/05/2010 7:28 μμ.

1.Αυτοκίνητο, καλώδια, κόκκινα στα +, μαύρα στα -, μιζάρεις, πήρε. Δεν υπάρχει λόγος να δουλεύει το μοτέρ του αυτοκινήτου, εκτός κι αν είναι και σε αυτό στα τελευταία της η μπαταρία. Γιατί να έχει πρόβλημα ο ''εγκέφαλος'';
2.Όχι. 15mA θέλει για να ξεφορτίσει 4 μήνες. Κάτι άλλο συμβαίνει.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: thodoris_tiger στις 09/05/2010 7:32 μμ.

Συμφωνω με τον Polymhxano. Μπορεις να την βαλεις μπροστα με τα καλωδια απο το αυτοκινητο χωρις κανενα προβλημα για την μηχανη σου...

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: nfot στις 09/05/2010 8:42 μμ.

ATN PANOS"...
αλλαζουμε τον διακοπτη των φωτων με ενα απο παλιοτερο μοντελο
που εχουν επολογη on/off ..."


Και που βρισκουμε τετοιο διακοπτη που να να ειναι plug'n'play ;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: noxelikos στις 09/05/2010 9:02 μμ.

nf"
ATN PANOS"...
αλλαζουμε τον διακοπτη των φωτων με ενα απο παλιοτερο μοντελο
που εχουν επολογη on/off ..."


Και που βρισκουμε τετοιο διακοπτη που να να ειναι plug'n'play ;"



Και γω εχω την ιδια απορεια Πανο..Θα ηθελα να κανω και γω αυτη την πατεντα!


Ευχαριστω..

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: ATN PANOS στις 09/05/2010 10:53 μμ.

εγω βρηκα εναν μεταχειρισμενο εδω στα χανια
εβγαλα τον καινουργιο και εβαλα τον παλιο
οι αναμονες υπαρχουν ετοιμες.
ξεκουμπωνεις την μια φισα και βαζεις την αλλη!!


ειμαι σιγουρος οτι στο e bay θα βρειτε αρκετους
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: nfot στις 09/05/2010 11:08 μμ.

Βασικα, εχω βαρεθει να ψαχνω στον αη μπεη, αλλα δε βρηκα κατι ...

Θεωρω δεδομενο οτι κανει μονο απο Triumph, σωστα;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: Polymhxanos στις 09/05/2010 11:13 μμ.

Αν πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς να προσθέσεις εξωτερικό διακοπτάκι στο ήδη υπάρχον.

Θα βάλω φωτό αύριο να καταλάβετε τι εννοώ.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: nfot στις 09/05/2010 11:28 μμ.

Αν εννοεις στο υπαρχων σωμα του πολυδιακοπτη, περιμενω με ανυπομονησια.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: makis30 στις 10/05/2010 12:14 πμ.

για το διακοπτη αν επεμβετε στην καλωδιωση δειτε το θεμα εγγυησης,αν και δεν πιστευω οτι φταιει το οτι τα φωτα μενουν αναμενα μεχρι να παρει μπρος ωστε να αδιαζει την μπαταρια.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: nfot στις 10/05/2010 12:20 πμ.

Με την εγγυηση σιγουρα θα υπαρξει θεμα, αν επεμβουμε στον διακοπτη.
Αν ομως τον αλλαξουμε με Triumph διακοπτη, παλιοτερης γενιας, δε νομιζω να υπαρξει προβλημα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μπαταρία Τελος!!!  

  Από: makis30 στις 10/05/2010 12:23 πμ.

nf"Με την εγγυηση σιγουρα θα υπαρξει θεμα, αν επεμβουμε στον διακοπτη.
Αν ομως τον αλλαξουμε με Triumph διακοπτη, παλιοτερης γενιας, δε νομιζω να υπαρξει προβλημα."


Ναι αλλα η κουβεντα παει σε πατεντα διακοπτη οποτε το αναφερω.