καυτος δισκος???????

καυτος δισκος???????  

  Από: strani στις 04/05/2010 4:58 μμ.

μετα απο επιστροφη απο εκδρομουλα στη λιμνη ευβοιας σε τουριστικους ρυθμους [δικαβαλος.....] ειδα οτι η μανετα του μπροστινου φρενου μου κατεβαινε στο μισο της κανονικης διαδρομης[σαν να ειχε παρει αερα το κυκλωμα]επισης αυτο συμβαινει καθε φορα που η μηχανη μενει για καποιες ωρες ακινητη[νυχτα] συν οτι ο αριστερος μπροστινος δισκος εχει ενα πορτοκαλι χρωμα[αναμενος] χωρις ποτε να ειναι ζεστος.Πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι θελει ψαξιμο.εχει συμβει σε καποιον ? για πειτε καμια γνωμη

Re: καυτος δισκος???????  

  Από: Polymhxanos στις 04/05/2010 6:28 μμ.

Αν το κύκλωμα πάρει αέρα, η μανέτα ΑΥΞΑΝΕΙ διαδρομή, δεν μειώνει... Από ένα όριο αέρα και μετά, η δαδρομή τερματίζει χωρίς αντίσταση και φρένο δεν έχεις.

Εσένα κάτι έχει μπλοκάρει, κάποιο πιστόνι μάλλον, και μένει μόνιμα κολλημένη κάποια δαγκάνα. Θέλει ψάξιμο, όπως ακριβώς στο είπανε.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: καυτος δισκος???????  

  Από: Aris. στις 04/05/2010 7:46 μμ.

Παραξενο , δεν εχεις εντονο "ξυσιμο" οταν προχωρας την μηχανη σβηστη και δεν ειναι δυσκολο να την προχωρησεις ? Τοσο καιρο δεν προσεξες κατι τετοιο ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: καυτος δισκος???????  

  Από: strani στις 04/05/2010 8:29 μμ.

Polymhxanos"Αν το κύκλωμα πάρει αέρα, η μανέτα ΑΥΞΑΝΕΙ διαδρομή, δεν μειώνει... Από ένα όριο αέρα και μετά, η δαδρομή τερματίζει χωρίς αντίσταση και φρένο δεν έχεις.

Εσένα κάτι έχει μπλοκάρει, κάποιο πιστόνι μάλλον, και μένει μόνιμα κολλημένη κάποια δαγκάνα. Θέλει ψάξιμο, όπως ακριβώς στο είπανε."
ναι ρε μαν αυτο ακριβως που λες εννοω απλα το ειπα λαθος.Αλλα παλι αν ηταν κολλημενο κατι μεσα ο δισκος θα εκαιγε μονιμα.Αυτος εχει υπερθερμανθει καποια στιγμη [εξου και το κοκκινο χρωμα] αλλα δεν ξυνει κατι εντονα ουτε και καιει περισσοτερο απο τον αλλο

Re: καυτος δισκος???????  

  Από: strani στις 04/05/2010 8:31 μμ.

Aris."Παραξενο , δεν εχεις εντονο "ξυσιμο" οταν προχωρας την μηχανη σβηστη και δεν ειναι δυσκολο να την προχωρησεις ? Τοσο καιρο δεν προσεξες κατι τετοιο ?"

οχι τιποτα απο αυτα και πιστεψε με εχω πολυ ελαφρυ δεξι χερι σχετικα με τα φρενα

Re: καυτος δισκος???????  

  Από: AndreaSt στις 04/05/2010 10:56 μμ.

Κι εγω ειχα ενα τετοιο θεμα και αλλαξα υγρα (και τακακια). Μετα και απο εναν καλο καθαρισμο εγινε σαν καινουριο το φρενο μου.

Re: καυτος δισκος???????  

  Από: rAnger στις 07/05/2010 9:29 μμ.

Λοιπον παιδιά, αυτό το θέμα το είχα κι εγώ και μάλιστα το είχα υποδείξει στο Σάκη για να το φτιάξουμε.
Δεν είναι ότι έκανα κάτι εγώ. Αφού πήγαινα μια νορμάλ διαδρομή κατέβαινα κι επιανα τον ένα δίσκο χλιαρό και ο άλλος να ζεματάει.. Νομίζω ο δεξιός είχε το θέμα. Και μάλιστα γύρναγε δύσκολα η ρόδα.. ήτανε δλδ αρκετά μαγκωμένη η δεξια δαγκάνα!

Όταν πήγα λοιπόν για τα λάδια, το έβαλε κάτω ο Σάκης και τα έλυνε τα έδενε, και παρόλα αυτά δεν μπορούσε να καταλάβει πώς συμβαίνει αυτό. Με τα πολλά στο τελευταίο δέσιμο δοκιμάζουν και γύρναγε καλά. Όχι βέβαια τελειως ελέυθερα, αλλά ικανοποιητικά. Οπότε τελικά δε χρειάστηκε ν αλλάξουμε τακάκια.

ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ! Ο μηχανικός δε μου εδωσε ερμηνεία! Αν καταλήξει κανείς για ποιό λογο γίνεται, πείτε να μάθουμε!..

Μπας και φταίει ένα πέσιμο που είχα, λόγω του ότι μπορεί να πήραν κλίση τα καλάμια πάνω στις τιμονόπλακες??
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: καυτος δισκος???????  

  Από: strani στις 12/05/2010 4:25 μμ.

ΕΧΩ ΝΕΑ O βαγγελης στην ιλιοφιλ αφου εφιαξε το προβλημα με την μανετα μου ειπε οτι ο δισκος αναψε απο κακη πρωτη τοποθετηση ελαστικου ??και ετσι λιγο λιγο ο δισκος στραβοπαταγε και εγινε η ζημια.τωρα μου ειπε οτι παραγγειλε νεο δισκο και θα τον περασει στην εγγυηση..ολα καλα

Re: καυτος δισκος???????  

  Από: bekris στις 17/05/2010 10:26 πμ.

strani"ΕΧΩ ΝΕΑ O βαγγελης στην ιλιοφιλ αφου εφιαξε το προβλημα με την μανετα μου ειπε οτι ο δισκος αναψε απο κακη πρωτη τοποθετηση ελαστικου ??και ετσι λιγο λιγο ο δισκος στραβοπαταγε και εγινε η ζημια.τωρα μου ειπε οτι παραγγειλε νεο δισκο και θα τον περασει στην εγγυηση..ολα καλα"


!!! τι σχέση έχει και πως μπορεί να επηρεάσει η τοποθέτηση ελαστικού τα φρένα δεν μπορώ να καταλάβω... ό τροχός να μπεί λάθος αποκλείεται, οι δαγκάνες... πάλι δύσκολο μου φαίνεται ...άρα πόσο λάθος μπορεί να βάλει κανείς τα τακάκια και να καταστρέψει το δίσκο ?? !!!



.... τώρα θα έχεις εναν καινούριο και έναν "παλιό" δίσκο ??

Re: καυτος δισκος???????  

  Από: strani στις 17/05/2010 4:24 μμ.

bekris"
strani"ΕΧΩ ΝΕΑ O βαγγελης στην ιλιοφιλ αφου εφιαξε το προβλημα με την μανετα μου ειπε οτι ο δισκος αναψε απο κακη πρωτη τοποθετηση ελαστικου ??και ετσι λιγο λιγο ο δισκος στραβοπαταγε και εγινε η ζημια.τωρα μου ειπε οτι παραγγειλε νεο δισκο και θα τον περασει στην εγγυηση..ολα καλα"


!!! τι σχέση έχει και πως μπορεί να επηρεάσει η τοποθέτηση ελαστικού τα φρένα δεν μπορώ να καταλάβω... ό τροχός να μπεί λάθος αποκλείεται, οι δαγκάνες... πάλι δύσκολο μου φαίνεται ...άρα πόσο λάθος μπορεί να βάλει κανείς τα τακάκια και να καταστρέψει το δίσκο ?? !!!



.... τώρα θα έχεις εναν καινούριο και έναν "παλιό" δίσκο ?? "
???και εμενα μου εκανε εντυπωσηαυτο.ολα θα τα ρωτησω οταν κανω την αλλαγη.τωρα οσο αφορα τον καινουριο και τον παλιο ...δεν νομιζω να εχω προβλημα το μηχανακι εχει 5000χιλιομ.ποσο να εχει φαγωθει ο παλιος

Re: καυτος δισκος???????  

  Από: strani στις 03/06/2010 4:28 μμ.

ο δισκος αλαχτηκε με καινουργιο το dashboard ειχει παρει υγρασια αλαχτηκε ολα ο.κ. κανενα παραπονο απο την ιλιοφιλ. για να λεμε και τα θετικα