Μπότα πιρουνιου ρογμή

Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: indreas στις 29/04/2010 10:34 μμ.

Καλησπερα παιδια...Τον Αυγουστο μετα απο μια πτωση απο μπροστινο με το αστρονομικο νουμερο τον 5km/h καταφερα να κανω ζημια 1300ευρο πιρουνια,φτερο,δισκοπλακα,τιμονι..τεσπα αλλαξαμε το αριστερο πιρουνι και στο δεξι εγινε ευθιγραμμιση, χτες παρατηρισα μια ρογμη στην μποτα του δεξιου πιρουνιου δεν ηταν πολυ βαθια οστοσο το πηγα στον Σακη να το τσεκαρει γιατι ειμαι αρκετα παρατηρητικος και πιστευω πως θα το ειχα δει τοσο καιρο. Ο Σακης μου ειπε πως αμα ηταν απο μεσα θα ειχε δακρισει λαδακι και πως πηθανον εγινε απο την ευθιγραμμιση οστοσο προβληματιστικε στο αν δεν ηταν απο την αρχη ετσι...Να την αλλαξω η την αφηνω ως εχει το κοστος ειναι 350 ευρο

Re: Μπότα πηρουνιού ρωγμή  

  Από: Polymhxanos στις 29/04/2010 10:56 μμ.

Μην γράφεις ότι είσαι παρατηρητικός, ΕΜΦΑΝΩΣ δεν είσαι από τον τρόπο που γράφεις και κατά πολλαπλή ανάλυση μάλιστα.

ΑΝ θέλεις βάλε φωτό της ρωγμής να σου πούμε κι εμείς την γνώμη μας. Πριν ακόμα τις βάλεις, υποψιάζομαι θα είναι κάποια γωνία της μπότας ΚΑΤΩ από τον άξονα του τροχού, οπότε καλά σου είπε ο Σάκης. Αλλά με υποθέσεις δεν κάνουμε τπτ, βάλε φωτό να το δούμε.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: Tigrisss στις 30/04/2010 12:03 πμ.

ρε παλικαρι sorry για το spam, αλλα πως ειναι δυνατον με 5 χλμ να στραβωσε η δισκόπλακα?????? και γενικα τοση ζημια? το πλαινο fairing να το καταλαβω, αντε και η μανετα να σπασει...

Re: Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: doohan στις 30/04/2010 12:10 πμ.

...........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Μπότα πηρουνιού ρωγμή  

  Από: Polymhxanos στις 30/04/2010 10:30 πμ.

Σε ένα χτύπημα ακόμη και με 1km/h αν φάει όλη την ορμή ένα εξάρτημα, μια και όξω, και χωρίς ελπίδα να διώξει την ενέργεια σταδιακά, εννοείται ότι σπάει και παρασπάει.

Για του λόγου το αληθές, πάρτε ένα βιβλίο πάχους 5 εκατοστά, βάλτε το κάτω, ανεβείτε πάνω του και πηδήξτε στο πάτωμα, με τα γόνατα όμως κλειδωμένα, να μην λυγίζουν καθόλου.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: johnygalan στις 30/04/2010 4:46 μμ.

Tigrisss"ρε παλικαρι sorry για το spam, αλλα πως ειναι δυνατον με 5 χλμ να στραβωσε η δισκόπλακα?????? και γενικα τοση ζημια? το πλαινο fairing να το καταλαβω, αντε και η μανετα να σπασει..."

+1050
Polymhxanos"Σε ένα χτύπημα ακόμη και με 1km/h αν φάει όλη την ορμή ένα εξάρτημα, μια και όξω, και χωρίς ελπίδα να διώξει την ενέργεια σταδιακά, εννοείται ότι σπάει και παρασπάει."

Εχεις δίκιο για ενα εξάρτημα ναι...αλλά εδω λέει για πιρούνια, δισκόπλακα, φτερό, τιμόνι
1300 ευρω ζημία

Αμα τα έπαθε αυτά με 5χλμ τότε τι να πω... κρίμα πραγματικά
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: Aris. στις 30/04/2010 6:17 μμ.

Εμενα παλι ενας αρχαιος μου ειπε ...

"Απο ο,τι ακους , μη πιστευεις τιποτα
Απο ο,τι βλεπεις , τα μισα....
"


================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: indreas στις 01/05/2010 3:13 μμ.

Παιδια sorry αλλα δεν ανοιξα το θεμα για να συζητησουμε το αν γινεται να κανεις 1300ευρο ζημια με 5Km/h αυτο το ξερω μονο εγω και πολυ καλητερα η τσεπουλα μου οκ...οχου τι το περιεργο εφηγε το μπροστινο και βρηκε σε ενα παρκαρισμενο αμαξι...οσο για τις photo εχω βγαλει αλλα δεν μπορω να τις αναρτησω ας πει καποιος πως γινεται

Re: Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: triplepower στις 01/05/2010 4:50 μμ.

ρε παιδια ηρεμηστε!ελεοσ με αυτη την καχυποψια....κ εμενα π μ την ειχαν ριξει,σταματημενη στο σταντ εφτασε 2,5χιλιαρικα ζημια!!!για πιο λογο να πει καποιος ψεματα σε τετοια περιπτωση????δν ειπε να σας το πουλησει το μηχανακι!μια γνωμη ρωτησε!

Re: Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: Polymhxanos στις 01/05/2010 7:35 μμ.

'Αμα πατήσεις να κάνεις απάντηση, κάτω από εκεί που γράφεις το κείμενο, έχει δύο καρτέλες, σαν να είναι η μία πάνω από την άλλη. Η μία λέει '"Επιλογές'' και η άλλη λέει ''Προσθήκη συνημμένου''. Ε η δεύτερη είναι, κάνεις choose file, το οδηγείς στο αρχείο της φωτό που θες να ανεβάσεις, και μετά πατάς και το ''Προσθήκη αρχείου'' δίπλα του, για να την πάρει την φωτό.

Αφού ποστάρεις, θα εμφανιστεί και η φωτό.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: indreas στις 02/05/2010 1:46 πμ.

Re: Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: indreas στις 02/05/2010 1:48 πμ.

Re: Μπότα πιρουνιου ρογμή  

  Από: Sprinter στις 02/05/2010 9:31 πμ.

Αυτό εμένα μου φαίνεται σαν κάποιο εργαλείο να το πιασε άτσαλα. Δε μου φαίνεται σα 'δομική' ρωγμή, εξωτερικό μου φαίνεται. Αλλα βέβαια αν δε δεί κανείς από κοντά..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπότα πηρουνιού ρωγμή  

  Από: Polymhxanos στις 02/05/2010 2:58 μμ.

Δεν φαίνεται για ρωγμή, για εξωτερική γρατζουνιά φαίνεται. Αν ήταν ρωγμή σε αυτό το σημείο, θα ήταν λλλούτσα στο λάδι μέχρι τον τροχό το σύστημα...

Υποθέτω μπήκε ελαφρή καλίμπρα το πηρούνι; Αν ναι, τότε πρέπει να είναι σημάδι από το πιάσιμο της καλίμπρας.

Μην δίνεις σημασία, πέραν της αισθητικής πλευράς.Αν δεν θες να φαίνεται, λύσε πλάκες και γύρνα το προς την μέσα πλευρά. Και το πολύ-πολύ όταν ΘΑ το πουλήσεις ΑΝ το πουλήσεις, το αλλάζεις...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html