Απώλεια κλειδιών

Απώλεια κλειδιών  

  Από: Harris στις 17/04/2010 8:27 μμ.

Σήμερα, μετά από καφέ, διαπίστωσα ότι έχασα τα κλειδιά της μηχανής. Λόγω του ότι πρώτη φορά μου συμβαίνει, δηλώνω απόλυτη άγνοια για το τι πρέπει να κάνω (συναγερμό δεν έχω). Θα ρωτήσω από Δευτέρα τη Τ αλλά αν έχει συμβεί σε κάποιον ή αν κάποιος γνωρίζει, αν θέλει ας μου δώσει κάποια πληροφόρηση. Το βασικό ερώτημα είναι αν πρέπει να αλλάξω κλειδαριά ?

Re: Απώλεια κλειδιών  

  Από: Sprinter στις 17/04/2010 8:29 μμ.

α. Δεύτερα κλειδιά δεν έχεις κουμπάρε?
β. Το ταμπελάκι με τον αριθμό σειράς των κλειδιών που σου δίνουν για αυτόν ακριβώς το λόγο, μαζί με τα κλειδία το είχες?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Απώλεια κλειδιών  

  Από: Native στις 17/04/2010 8:33 μμ.

Ευτυχως για σενα τα triumph δεν εχουν immobilιzer οποτε κλειδι μπορεις να βγαλεις οπουδηποτε....(οκ, αν εχεις δευτερο)

Αν έχεις ενα καλο λουκετο, κλειδαρια μην αλλάξεις, ειναι το τελευταιο πραγμα που θα τους απασχολησει....(εκτος πάλι αν έχεις το ιδιο κλειδι και για τις βαλιτσες...οποτε καλό θα ηταν να άλλαξεις αφαλούς)
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Απώλεια κλειδιών  

  Από: Harris στις 17/04/2010 8:38 μμ.

sprinter έπεσες απολύτως μέσα, καθώς ως κύπριος είμαι και κουμπάρος... Απλά δε ξέρω αν πρέπει να αλλάξω κλειδαριά.

Απ ' ότι λέει ο native δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία....

Re: Απώλεια κλειδιών  

  Από: Aris. στις 17/04/2010 10:22 μμ.

Αμα εισαι σιγουρος πως καποιος εκει τριγυρω δεν ειδε τα κλειδια σου να πεφτουν ή δεν σου τα μαγκωσε πανω απο το τραπεζι που τα ξεχασες και αν υστερα απο αυτα που σου ειπα νοιωθεις ασφαλης και σιγουρος για την μηχανη σου (μιας που δεν εχεις και συναγερμο,αλλα ουτε και ιmmobilizer), τοτε απλα κανε οτι λεει ο sprinter.

Αν παλι εχεις τις αμφιβολιες σου και ανησυχεις ,για να μπορεις να κοιμηθεις ησυχος, καλο θα ηταν να αλλαξεις κεντρικο διακοπτη.
Εννοειται πως αυτο θα το κανεις στον εξουσιοδοτημενο σου.
Με λιγη καλη θεληση, αν ειναι γνωστος σου, μπορεις να τον περασεις ακομα και στην εγγυηση (αν την εχεις ακομα)

Οπως νομιζεις, παντως... υπαρχουν πολλοι πονηροι καλαμαραδες τριγυρω!








Edit: Υ.Γ. Τεχνικο θεμα παντως.... δεν ειναι ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Απώλεια κλειδιών  

  Από: Harris στις 17/04/2010 10:37 μμ.

Μάλλον εγώ δε το έβαλα το θέμα στη σωστή του βάση και το ξεκαθάρισε ο Aris. Η αλλαγή του κεντρικού διακόπτη θα ήταν η καλύτερη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ όλους τους κουμπάρους για τα σχόλιά τους.

Re: Απώλεια κλειδιών  

  Από: johnygalan στις 17/04/2010 10:41 μμ.

Aris."
Αν παλι εχεις τις αμφιβολιες σου και ανησυχεις ,για να μπορεις να κοιμηθεις ησυχος, καλο θα ηταν να αλλαξεις κεντρικο διακοπτη."

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Απώλεια κλειδιών  

  Από: LevelOne στις 17/04/2010 11:51 μμ.

Βεβαια αν αλλαξεις κεντρικο διακοπτη,τοτε θα εχεις αλλο κλειδι για αυτον και αλλο για σελα/ρεζερβουαρ.
Το οτι κανει (αν δε κανω λαθος)γυρω στα 180 ευρω στο ειπα;
Υπαρχει βεβαια και σετ με ολες τις κλειδαριες,ωστε να εχεις το ιδιο κλειδι παντου,αλλα για αυτο δε θες να σου πω τιμη(περιλαμβανει και την ταπα του ρεζερβουαρ).

Re: Απώλεια κλειδιών  

  Από: Harris στις 18/04/2010 8:45 πμ.

""[quote="LevelOne"]Βεβαια αν αλλαξεις κεντρικο διακοπτη,τοτε θα εχεις αλλο κλειδι για αυτον και αλλο για σελα/ρεζερβουαρ.
Το οτι κανει (αν δε κανω λαθος)γυρω στα 180 ευρω στο ειπα;""



Δεν ήξερα το κόστος (180 ευρω !!!!!! ) , ως γνωστό όμως, οι μα......ιες πληρώνονται .

Re: Απώλεια κλειδιών  

  Από: fpapad στις 18/04/2010 11:52 πμ.

Σκέψεις κάνω . . . .

1ον. Αν τα κλειδιά ξερεις ότι τα ξέχασες στην καφετέρεια = Άρα δεν είχες την μηχανή μαζί σου όταν έφυγες ... οπότε λογικά δεν ξέρει κανεις τον αριθμό σου. Εκτός αν είσαι θαμώνας εκεί.

2ον. Καλά επέστρεψες να τα ψάξεις και δεν τα βρήκε κανείς . . . έστω που να καθαρισε το τραπέζι ???? περίεργο...

3ον. Με το 2 κλειδί που έχεις μπορείς να βγάλεις καινούργιο ( αν λάβουμε υπόψιν το 1ον. )

4ον. Μου φαίνεται δύσκολο να περαστεί στην εγγύηση που είπε και ένας φίλος πριν. (δεν γνωρίζω , είπαμε σκέψεις κάνω)

5ον. Στα κλειδιά που ξέχασες έχεις και κλειδιά από μπαγκαζιέρα ? και από τα λουκέτα ? κλπ

6ον. Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω . . .

Άντε κουράγιο και καλή τύχη με την εύρεση των κλειδιών. ελπίζω να τα βρείς ώστε να μην μπεις σε διαδικασίες.
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Απώλεια κλειδιών  

  Από: Harris στις 19/04/2010 10:19 μμ.

κοίτα, φεύγοντας από τον καφέ και μετά απο 10 λεπτά ποδαράτης βόλτας διαπίστωσα ότι τα είχα ξεχάσει στο τραπεζάκι. επέστρεψα πίσω τα αναζήτησα αλλά τα παιδιά από το μαγαζί δεν τα είχαν βρει. αφησα το φιλαράκι μαζί με την μηχανή, πήγα στο σπίτι και επέστρεψα με το δεύτερο κλειδί. μπακαζιερα δεν εχω και το κλειδί από το λουκέτο δε το είχα μαζί μου.

τέλος πάντων συμβαίνουν αυτά, ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

keep on riding